[#1] [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi
Chciałbym w jedną z nowych obudów z Kickstartera włożyć coś mniej oryginalnego tylko nie bardzo orientuję się, jakie są alternatywy i co jest "rozwojowe".

Zależy mi na jak najbardziej amigowym feelingu. Jeśli chodzi o wydajność, to coś na poziomie 020
z Fastem to maksimum, czego oczekuję. Jak będzie coś szybciej, to tylko na plus.
A jakby się dało podłączyć HxC z bajeranckim wyświetlaczem, to już magia. W co warto wejść?

- Mist?
- Rasberry Pi?
- Minimig?


Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 16:17:33 przez _arti
[#2] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@_arti, post #1

Z tych trzech to brałbym Mista. Z kilku powodów:
- AGA (no jak już masz budę od 1200 to wypadałoby mieć przynajmniej odpowiednik 020+AGA),
- możliwość wyłączenia scandoublera i podłączenia sygnału do 1084S/TV SCART,
- duuuużo core'ów (STe, C64, Amiga, małe Atari, NES, SMS i kupa innych),
- możliwość podłączenia amigowych joyów i padów USB,
- obsługa karty sieciowej USB przez core STe, nie wiem czy Amiga to widzi.
- gniazda MIDI (jak kupisz wersję MIDI).
Są też wady
- wyjście video tylko VGA,
- upierdliwe gniazdo zasilania mikroUSB (ma tendencję do wyłamywania, zdaje się że w najnowszej wersji Lotharek to poprawił, ja wylutowałem i wstawiłem gniazdo okrągłe do zwykłego zasilacza),
- konieczność zakupu Keyrah jeśli chcesz skorzystać z oryginalnej klawiatury A1200. To samo dotyczy RPi, nie wiem jak podłączyć amigową klawiaturę do Minimiga, on ma tylko PS/2,

Ja rozważałem jeszcze wrzucenie płyty głównej od jakiegoś starego Maca Mini na Intelu czy nawet PPC.

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 16:32:15 przez Jenot
[#3] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@Jenot, post #2

RPi3 i keyrach będą tańsze niż mist i można na nich równie dużo odpalić. Na RPi można emulować 68040 i RTG, na mist tylko 020. Osobiście używam jednego i drugiego(częściej RPi) i jeśli ma być szybko, to stawiał bym na RPi. W innym przypadku mist jest bardzo fajnym rozwiązaniem.
[#4] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@Red, post #3

Fajny pomysł, samo raspberry pi 3 wystarczy czy trzeba dokupić jakieś dodatki? Jak z emulacja aga?
[#5] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@kataklysm, post #4

Tak naprawdę to wystarczy RPi oraz jakaś klawiatura i myszka na usb. Jeśli ma być klimat, to obudowa A1200/A600 z klawiaturą do tego keyrah i można się bawić. Emuluje AGA bez problemu, wystarczy użyć gotowego pakietu(Amibian, Retropie czy PiMultiboot) z zainstalowanym uae4arm. Ja mam RPi3 z PI-TOP i używam tego jako przenośnego ami-laptopa :)

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 17:32:19 przez Red
[#6] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@_arti, post #1

Zdecydowanie MIST - klimatyczny jak minimig, ale bez jego wad (ps/2). Sporo coreow i uniwersalne gniazdka, w parze z Keyrah będzie prawie idealnie udawała jakaś A1200/030. No i masę innych ST-kow, 8-bitowcow oraz konsol.
[#7] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@voyager, post #6

Ja mam rpi i retropie i mi sie podoba
Podsunales niezly pomysl w sumie na zagospodarowanie budy :) moze cos tez wydlubie
[#8] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@voyager, post #6

A można jakoś sensownie te core przełączać/aktualizować i upchnąć np. partycje dla Amigi, Atari ST i NES-a na jednej karcie CF?
[#9] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@kataklysm, post #4

Mam Amibiana i powiem, że ogromna wiekszosc dem na AGA+060 dzialala spoko. Moze nie jest to poziom kompatybilnosci i szybkosci WInUAE, ale jest dobrze, UAE4ARM, na ktorym oparty jest Amibian jest cały czas rozwijany.
[#10] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@_arti, post #8

Tak, menu MISTa umożliwia wybór core'a. Z HDF-ami też nie ma problemu.
[#11] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@_arti, post #1

na Rasberry Pi3 i Amibianie fajnie chodzi Aga i nawet GFX bez większych problemów.
nie udało mi się tylko wirtualnego cd-ka uruchomić żeby iso widziało w Workbenchu.
[#12] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@_arti, post #1

RPi z Amibianem działa bardzo fajnie. Zainstalowałem sobie na tym AmiKita - działa bardzo sprawnie (choć zauważalnie wolniej od WinUAE na PC). RPi to dobry wybór.
[#13] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@Ocelot, post #12

Chyba też zacznę od RPi - kosztowo wychodzi taniej a to póki co dla mnie eksperyment. A jak wygląda podłączenie oryginalnej stacji lub HxC do takiego urządzonka?
[#14] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@Ocelot, post #12

Panowie, świetny temat, już ostatnio przemyśliwałem czy rozbudowywać moją A1200 w której siedzi Blizzard 1230/50, wewnętrzny dvd i parę innych bajerów... , które no właśnie - chciało by się rozbudować ale Amiga to ma być w formie jaką ją dostałem za dzieciaka (przynajmniej wizualnie) a nie rozbudowana o kolejne skrzynki i Bóg wie co jeszcze. Sami wiemy ile kosztują kolejne dopałki - przemyśliwałem nawet Blizzarda 1240 lub 60 a nawet jak mnie poniosło to myślą zapędziłem się do PPC ale na szczęście rynek dobrze mnie wyprostował ;] - pomysł dobry to taki by zachowując swoją Amigę, wymienić troszkę środek (myślałem o RP3 i Keyrach) i właściwie mam Amigę z wieloma systemami za około (strzelam) 500-600zł i do tego wypasioną po brzegi - przynajmniej tak sobie to wyobrażam - ale jak to w praktyce z kompatybilnością to wyjdzie w praniu :)... z ciekawością śledzę co tam mądrego Panowie jeszcze napiszecie... Pozdrawiam serdecznie :)
[#15] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@_arti, post #13

Pewnie jakos sie da, jest przeciez cos takiego jak Armiga, czyli chyba jakas tam wersja RPI w jednej obudowie z flopem. Na pewno mozna tez z samego RPI zrobic emulator stacji do prawdziwej Ami, wiec sygnały jakos podlaczyc się da.
[#16] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@twardy, post #15

Ale w Armidze ponoć rozwiązane jest to tak, że dyskietka którą wkładamy do stacji jest w locie przerabiana na ADF (lub ichniejszy format dyskietki), nie jest widziana jako fizyczna dyskietka. Też to przemyśliwałem, ale temat dość ciężki...

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 20:38:30 przez mistrzluk
[#17] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@_arti, post #1

A rozważałeś FPGA Arcade? Jest trochę szybszy od MIST'a, ma RTG, więcej pamięci, w przyszłości będzie można też podpiąć kartę z 68060. Sam go, niestety, nie testowałem (żaden znajomy nie ma, a z forsą ostatnio u mnie nie najlepiej), nie wiem też czy da się go wsadzić do nowej obudowy (nie wiem, kiedy Phil moją wyśle - w tym tempie to chyba nie wcześniej niż za pół roku), ani jak podłączyć klawiaturę z Amigi.

Ja ze swojego MIST'a jestem średnio zadowolony - nie działał mi np. PFS3 (to podobno znany problem - kiepska emulacja kontrolera dysku). Ale przyznaję, że nie testowałem jeszcze ani najnowszego rdzenia do Amigi, ani nowej kompilacji PFS3 z EAB.
[#18] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@Red, post #5

A jak sprawa jakiegoś kontrolera zastępującego joya? Można podłączyć np bezprzewodowo kontroler od ps3? I czy można ustawić uae4arm tak aby od razu odpalał konkretny konfig bez konieczności klikania? Mam malinkę od miesiąca ale nie mam czasu przysiąść
[#19] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@Grybski, post #18

Dołączam się do pytania związanego z uae4arm.

@Cedrat
A czy FPGA Arcade pasuje w ogóle do nowej obudowy?
[#20] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@_arti, post #19

A czy FPGA Arcade pasuje w ogóle do nowej obudowy?


Jak napisałem - tego, niestety, nie wiem :( Musiałbyś pewnie sprawdzić wymiary, coś samemu zaadaptować, itd.

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 00:02:45 przez Cedrat
[#21] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@Grybski, post #18

Joysticka niestety jescze nie podłączałem (Settlers, Utopia, Colonization, Worms go nie potrzebują) - ale RPi ma normale porty USB, wszystkie moje myszki działają, więc myślę, że i z padem USB nie będzie problemu.

Co do drugiego pytania - oczywiście tak. U mnie bootuje tak: najpierw na chwilkę czarny ekran linuxa, potem biały splashscreen Amibiana i po chwili zielony desktop AmiKit. pewnie możnaby to poprawić od strony linuxa - ale mi nie przeszkadza.
[#22] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@Cedrat, post #20

A ja zastanawiam się które elementy płyty głównej są wymagane do działania Vampire 500, pewnie względnie niewiele i można by się pokusić o projekt płytki pod wampirka posującej do nowej budki dla 1200 :)
[#23] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@Ocelot, post #21

Pod Retropie (które korzysta z UAE4ARM od Chipsa) normalnie można używać pada USB. Problem jest tylko na nowych wersjach UAE4ARM, że nie wczytuje poprawnie ustawień kontrolerów z pliku uae i trzeba to po każdym uruchomieniu ustawiać. Rozwiązaniem jest powrót do wcześniejszej wersji lub skorzystanie z poprawki w innym branchu. Możliwe, że jest to już poprawione przez Chipsa - nie bawiłem się tym od paru miesięcy.
Nie wiem jak na Amibianie ale na retropie da się również uruchamiać wersje WHDLoad (bezpośrednio z panelu - nie trzeba ładować Workbencha).
[#24] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@makarsky, post #22

Pewnie gniazdo zasilania na pewno:) i pewnie to że Amiga z V2 bootuje w trybie ECS i dźwięk przy starcie odgrywa Paula. Pewnie wystarczyło by podpiąć samo zasilanie.
[#25] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@jimmy, post #23

To jeszcze jedno pytanie zanim złoże zamówienie - jak podłącze pod RPi interfejs Keyrah, to normalnie będę mógł resetować Amigę z klawiszy i uruchamiać menu podręczne komputera?
[#26] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@_arti, post #25

Zamiast Keyrah możesz użyć interface klawiatury Micronik, takiego z klawiatury Infinitiv, jest to jedyny interface który pozwala na podłączenie Amigowej klawiatury do PC przez PS2, pytanie czy te PS2 zadziała na przejściówce do USB, lub czy Mist/RPi obsłuży protokół PS2, jeżeli tak to OK.
Co do resetu z takiej klawiatury to nie wiem, ale sprawdzę to w najbliższym czasie na Mist.
[#27] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@superbonio, post #26

Ale co mi da taki interfejs? Będę musiał upychać tylko dodatkową elektronikę i długi kabel w środku obudowy Do tego, akurat ten od Infinitiv ma problemy z kursorami.
[#28] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@jimmy, post #23

Pod Retropie (które korzysta z UAE4ARM od Chipsa) normalnie można używać pada USB


Widzę, że masz doświadczenie w temacie. Może mi powiedzieć, jak ma się sprawa z emulacją dźwięku w RetroPie? Tnie się, trzeszczy, szumi, charczy? ;) Nie wiem, jaką masz wersję RPi, ja celuję w RPi3.
[#29] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@Drakon, post #28

Nie grałem za dużo na Retropie - raczej trochę podstawowych gier typu Lotus 2, Desert Strike itp. Mam RPi 3 i nic się nie tnie ani nie trzeszczy. Nie testowałem jej natomiast pod kątem WB (3.1 czy wyższych) albo Amikit. Na forum retropie jeśli były jakieś uwagi co do wydajności to bardzo, bardzo nieliczne i dotyczyły raczej uae4all. UAE4Arm jest lepiej zoptymalizowany i fajnie to działa (za wyjątkiem tego pomijania informacji o joyach z pliku konfiguracyjnego). Gdyby nie to, że malinka teraz robi za centrum multimedialne do TV to pewnie dalej bym wykorzystywał ją do roli emulacji Ami. To o czym jeszcze trzeba wiedzieć to UAE4ARM nie emuluje trybu pada CD32 zatem nie można korzystać z dodatkowych przycisków np. w Lost Vikings CD32 co świetnie działa pod WinUAE.
[#30] Re: [obudowy a1200] Alternatywa dla koszernej Amigi

@jimmy, post #29

Właśnie przeczytałem na EAB, że:

I´m having a good time with my Rpi3, tested few synths, emulators and so. Today I tried protracker using uae4arm (uae4all2 also). Noticed the latency and desisted to start making anything.


Tak więc może być nieciekawie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem