[#1] Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB
Witajcie,

Dzisiaj się zebrałem i zrobiłem wreszcie kopię wszystkich plików z mojego HD w Amidze 500+. Najpierw sformatowałem dyskietkę JAZ 1GB, a następnie w shellu wydałem komendę:
copy DH0: to JAZ: all

Długo Amisia kopiowała dane na tego JAZ'a, ale w końcu sukces. Sprawdziłem tak na szybko w menadżerze plików - wygląda ok. Mam jednak trochę inny problem. Otóż chciałbym sobie teraz tę dyskietkę JAZ zgrać do obrazu-pliku, jako że będzie to trwalsza kopia i mogę ją przechowywać na domowym NASie. Na mojej A500+ to chyba nie przejdzie ze względu na objętość. Mam w kontrolerze HD dysk 2,5" ATA o pojemności 810MB, z czego Amiga "widzi" około 760MB. Z tego około 450MB jest zajęte. Jeśli chciałbym zrobić wielki plik LHA to pewnie robiłaby to tydzień, a dwa nie wiem czy by się przy tym nie pogubiła (goła 68000 na pewno nie pomoże tutaj).

Jedyne sensowne co mi przychodzi do głowy, to wrzucenie tej dyskietki JAZ do napędu w moim drugim retro PC, gdzie jest zainstalowany na kontrolerze SCSI Adapteca. Następnie wykonać wierny obraz dysku JAZ do pliku, i gotowe. Tyle, że szukam w necie już parę godzin sensownego programu, który zrobi mi kopię 1:1 bez wnikania w format plików i będzie działać na Win98 i Celeronie 466MHz z 320MB RAM.
Na razie bez sukcesu. Norton Ghost w wersji 10, który obsługuje już JAZ i ZIP nie działa chyba na Win98SE, znalazłem też R-Drive Image, lecz również nie lubi tej wersji Windy. A może Diavolo ma jakiś sensowny tryb kompresji, żeby to zmieścić na moim Amigowym HD, i zadziała bez problemu na 68000?

Pomożecie coś?

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 18:37:40 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 18:38:27 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 18:49:53 przez Azzorek
[#2] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #1

Programy do odzyskiwania skasowanych plików mają też możliwość tworzenia obrazów ?
Nazwę podam Ci pozniej jeśli nic nie znajdziesz.
[#3] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #1

Ja bym zaproponował wziąć jakiegoś Linuksa bootowanego z CD, odpalić, włożyć ZIP i go zdumpować zwykłym cat albo dd. Prościej nie umiem.
[#4] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #1

A nie możesz na tym Retro PC zainstalować WinUAE i zamontować tego pod emulatorem i tam zrobić sobie obraz? TSGUI.
[#5] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@TechNineWonder, post #4

Panowie,

Pierwsze primo, dysku JAZ nie wsadzę do ZIP'a, bo bym nie miał problemu. Napędy JAZ były produkowane tylko w wersji SCSI chyba, że kupiło się się za kilkaset złotych specjalny adapter SCSI2USB (wtedy były nijako na USB również).
Z tym Linuksem w wersji Live można by spróbować przy założeniu, że ruszy na takim starym PC.

Drugie Primo, nie chcę wyjmować HD z kontrolera, całość ma się odbyć bez grzebania w sprzęcie. Po to właśnie kupiłem JAZ, żeby robić taki backup bez problemu. Jak widać udało się, jednak problem jest z zamianą tej dyskietki JAZ na plik, co znacznie zwiększy trwałość zapisanych danych.

Dlatego chciałbym tę całą dyskietkę wyeksportować do jakiegoś pliku LHA (Amiga) lub innego formatu typu IMG, który zaczyta PC itp. Pierwsza opcja jest zbyt czasochłonna i w sumie karkołomna przy takim sprzęcie. Dlatego szukam nadziei może w PC.

Pozdrawiam,

Azz

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 20:26:03 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 20:27:50 przez Azzorek
[#6] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #5

Oczywiście miałem na myśli JAZ, nie ZIP. Jak weźmiesz starszą wersję np. Knoppiksa to powinna odpalić bez problemów. Wyjęcie HDD z kontrolera i dump bitowy na PC byłoby na pewno najprostsze, ale jeśli nie wchodzi w grę...
[#7] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #1

Witam.
Jak masz podłączony napęd Jaz do Amigi 500?
Ja mam A500 HD8+ Series II i on ma zewnętrzne gniazdo db25 a Jaz ma db 50 nie wiem, gdzie można dostać przejściówkę albo kabel.
[#8] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@jarek_dki, post #7

Kupujesz specjalny kabel właśnie DB25M-HD50M, gdzie M oznacza rodzaj końcówki (male - męska). Ja kupowałem swoje kable na Allegro. Możesz też poszukać na OLX.

Ja mam podłączone następujące urządzenia do gniazda DB25F kontrolera Roctec Rochard 810C:

- ZIP (DB25F)
- JAZ (HD50F).

Niestety z tym kontrolerem nie działają mi CDROMy i Streamery SCSI :( .

Oprócz tego są jeszcze dwie stacje dyskietek, jedna 5,25" (przelotowa), a do niej Amiga 1011 3,5".

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 18:16:30 przez Azzorek
[#9] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #8

Zainstalowałem na tym PC WinUAE w wersji 0.8.22 relase 8. Niestety, tam jeszcze nie ma potrzebnych opcji, aby zrobić obraz tej dyskietki JAZ jako HD :( . Szukam nadal czegość strawnego dla Win98 do robienia obrazów partycji jako RAW, bez wnikania w strukturę plików.

Pozdrawiam,

Azz
[#10] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #5

Dysku wyjmować nie chcesz ale jak rozumiem przepięcie JAZ-a jest możliwe. Jeśli dobrze rozumiem masz chyba nawet drugi JAZ na PC.
Co do backupu ,na klasyku' to może da się podpiąć całe urządzenie (bez wypinania dysku) do SCSI jakiejś szybszej Amigi i zrobienie dysku np. do lha. Robiłem tak na A3000 i nawet na 030 wcale nie trwało to kilka dni. Podobnie pewnie będzie ze zrobieniem obrazu.
Można też spróbować to samo z JAZem podpiętym do drugiej Amigi lub PC z WinUAE (w wersji z obsługą JAZ).

Kopiowanie dysku przez sieć raczej odpada.

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 08:40:49 przez Rafał A-3000
[#11] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Rafał A-3000, post #10

Właśnie gdybym miał Rafał SCSi w mojej A1200 to by było z głowy, bo podpięcie JAZ'a do innego kontrolera SCSI to tylko kwestia zewnętrznego portu w kontrolerze i tyle.

Najbardziej się wkurzyłem na brak oprogramowania na PC Win98 do robienia obrazów z dyskietek JAZ, bez wnikania w strukturę pliku. Próbowałem na początku zwykłego kopiowania i pakowania ZIPem plików z tej dyskietki JAZ na HD PC (to w sumie też mogłoby rozwiązać sprawę). Niestety, na "dzień dobry" Winda poinformowała mnie że to nieznany rodzaj plików i przerwała operację (co w sumie mnie nie zdziwiło).

To co jeszcze mogę zrobić, to kopiowanie przez kable nullmodem do Amigi 1200, ale to potrwa wieki (adf czyli 880kB kopiuje w 1m 20s). Jakby się udało to bym na niej zrobił plik LHA albo nawet ZIP i przerzucił na CF-kę w PCMCIA, później skopiowanie na PC i gotowe.

Podsumowując, obecnie mam dyskietkę JAZ z kopią wszystkich plików z Amigi 500+ i dwa komputery które mają napęd JAZ - Amiga 500+ i retro PC z Win98. Najlepiej by było w tej sytuacji, gdybym znalazł program na Win98 do robienia obrazów dyskietek ZIP. Mógłbym nawet spróbować z jakimś programem do robienia obrazów HD (napęd JAZ jest widoczny w Win98 jako pendrive, może by się udało). Tylko co mi pójdzie na Win98?
Które starocie?

Pozdrawiam,

Azz

Pozdrawiam,

Azz
[#12] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #9

To jak zainstalowałeś WinUAE to teraz postaw Classic WB i przy użyciu TSGUI zrób obraz hdf, Albo przerób pendrive na Amigowy dysk wepnij do tego PC i zgraj copy dh0: to dh1: all clone quiet

Jak zrobisz all clone to się nic nie pozmienia z plikami

Czyli albo robisz na nowym WinUAE pliko partycję 1GB i przenosisz na ten PC albo robisz Amigowego pendrive z RDB.

Bo rozumie że normalnie w WinUAE w AddHardDrive widać tego Jaz-a i da się go dodać? Użyć po WinUAE.

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 11:23:28 przez TechNineWonder
[#13] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@TechNineWonder, post #12

Niestety twój pomysł nie wypali z prostego powodu. Ta dyskietka JAZ to nie jest plik HDF (hardfile), stąd nie zamontuję jej. Jedyne co mogę zrobić to dodać katalog lub partycję/napęd WIN, ale najpierw muszę postawić właśnie jakiś Classic WB czy coś takiego.

Zobaczę i sprawdzę czy coś to da.

Pozdrawiam,

Azz
[#14] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #1

Jest program DMDE który powinien zgrać kopię posektorową dysku nieważne jaki jest system plików i który działa na Win9x.
[#15] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #13

Ale przecież pod WinUAE możesz zrobić HDF z Folderu zamontowanego ze strony Win. Po za tym ta dyskietka jaki ma FileSystem? Nie ma na niej RDB?
[#16] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #1

Odpowiedź dostałeś już w poście 3.
Ściągnij program dd w wersji pod DOS'a i poczytaj manuala.
[#17] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #11

Ech. Szkoda, że nie byłem na SACP ze swoim sprzętem. Miałbyś wtedy już gotową kopię systemu.
Nie ma w okolicy nikogo ze SCSI na Amidze? Można też przepiąć kartę PCI do innego PC i na nim coś kombinować. Też mam taka kartę. Świetnie się sprawdziła i widziałem dysk z A3000 w WinUAE na PC/XP.
[#18] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@*y, post #16

Dodam, że dd jest (powinien być) w CygWin-ie
[#19] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@perinoid, post #18

Można by się pokusić o zrobienie mountlisty dla dyskietki 1gb sformatowanej normalnie pod pc jako FAT, wystarczy do tego pakiet fat95 i powinno zadziałać tu jest trochę o tym http://www.amiga.org/forums/showthread.php?t=63001
[#20] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@jarek_dki, post #19

Witam ponownie Panowie.

Dzisiaj siedziałem przy tym problemie. Po wielu próbach przy użyciu NortonGhost 2001, Acronis True Image 7.0, PowerISO i innych, dałem sobie spokój z aplikacjami dla Windows 98.

Zainteresowałem się zatem tak jak sugerował kolega programikiem-pchełką o nazwie DD.
Jak się okazuje jest też jego wersja dla Windows, niestety protezowa, zatem poszedłem w stronę Linuksa. Tutaj znowu po wielu poszukiwaniach, znalazłem DD na dystrybucji Knoppix 3.3 Live CD. Po załadowaniu tego linuksa (udało się odpalić nawet KDE) pojawił się następujący problem. Choć Knoppix na etapie ładowania systemu rozpoznaje kontroler SCSI Adapteca i ładuje sterownik rozpoznając napęd JAZ i dysk, to niestety nie potrafi prawidłowo odczytać tej dyskietki. W wyniku tego robi mi z tego 1GB JAZa aż cztery partycje co widać na poniższym screenie (sda). Próba odniesienia się do nich kończy się widocznym komunikatem.

knoppix3_3_i_JAZ

W takiej sytuacji kończą mi się pomysły.

O dziwo, w menadżerze plików pod tym Win98, wszystko jest widoczne, a nawet widać podkatalogi i objętości plików. Spójrzcie na poniższe screeny.

link1

link2

Specjalnie ograniczyłem się w widoku okien do zawartości JAZa abyście więcej mogli zobaczyć.

Chyba spróbuję przerzucić dane przez serial po null-modemie, co potrwa pewnie około 14 godzin :( .

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 21:25:36 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 21:26:00 przez Azzorek
[#21] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #20

Getdataback for fat . Działa na w98.
Jest możliwość tworzenia obrazu dowolnego napędu.
[#22] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #20

Nie masz nikogo w pobliżu z Amigą i SCSI?
Pod XP tą kartę też Ci powinno wykryć, a tu będzie pewnie więcej możliwości niż na '98. Na WIN7 za nie znalazłem sterowników, choć wiele też nie szukałem...
[#23] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #20

.

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 21:51:54 przez agrajek
[#24] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #20

Jak już masz tego Linuksa to trzeba teraz powalczyć, a nie się poddawać. Zrób kopię przez:
dd if=/dev/sda of=nazwa_obrazu.img
i zapisz go sobie gdzie chcesz. Masz w ten sposób kopię bitową dysku, czyli to o co ci chodziło.
A potem możesz się pobawić montowaniem, może trzeba ręcznie podać parametry, np. takie (z konta root):
mount -t vfat -o ro /dev/sda1 /mnt
(zadbaj, żeby był katalog /mnt, parametr -o ro jest dla bezpieczeństwa, żeby zamontować w trybie tylko do odczytu).
Jak nie zadziała, to zrób
fdisk /dev/sda
i pokaż tablicę partycji (bodajże opcja l). Może sda1 wcale nie jest główną partycją danych.
[#25] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@perinoid, post #24

Witajcie ponownie.

Dzięki koledze Perinoid z PPA udało mi się ogarnąć ten temat. Gorąca linia na privie okazała się bardzo owocna, a co najważniejsze rozwiązała definitywnie mój problem.
Jeszcze raz dziękuję, „wiszę” koledze Perinoid piwo (zapraszam na SACP). Dobrze że są ludzie, którzy nie ograniczają się tylko do pisania postów z kropką.

Ponieważ chciałbym coś wnieść do naszej społeczności, zrobiłem mały tutorial jak zarchiwizować dyskietkę JAZ lub ZIP zawierającą dane z Amigi. Sprawa dotyczy głównie małych Amig tj. A500/A500+/CDTV, które mają małe możliwości rozbudowy i korzystają z kontrolerów SCSI.
Nośniki ZIP i JAZ nie są od dawna produkowane, są stare i co raz trudniej je kupić. Istnieje przez to ryzyko, że stracimy zapisane na nich dane. Mając cyfrową kopię czyli obraz takiej dyskietki, mamy znacznie większe szanse, że uda nam się zachować cenne amigowe skarby.
Odrzucam tu wszelkie sposoby polegające na grzebaniu w sprzęcie, przekładaniu dysku, czy długotrwałe kopiowanie poprzez kabel szeregowy lub równoległy. Zakładam również, że Amiga nie posiada żadnych innych urządzeń pozwalających kopiować dane, jak karty CF czy SD/SDHC.

Co potrzebujemy?

Amiga 500/500+/CDTV z kontrolerem SCSI (ja mam Roctec Rochard RH800C zawięrający dysk 2,5" ATA 810MB i 8MB FAST RAM), do którego podłączone są napędy SCSI: ZIP100 i/lub JAZ 1GB.

Komputer PC z kontrolerem SCSI (ja mam Adaptec AHA-2940UW na porcie PCI) i podłączonym do niego napędem JAZ lub ZIP.
Dystrybucję Linuksa umożliwiająca zastosowanie komendy dd (ja ze względu na starą konfigurację PC użyłem Knoppix w starszej wersji v3.3, który był nagrany na płycie DVD z magazynu komputerowego CHIP 12/2003). Jeśli ktoś nie ma zainstalowanego na PC Linuksa, powinien użyć wersji Live tego systemu z nośników CD/DVD lub z pendrive bądź karty pamięci.

Komputer PC posłuży oczywiście jako urządzenie do wykonania surowego obrazu „img” amigowej dyskietki JAZ lub ZIP, na którą zostały skopiowane pliki z HD Amigi. Nie będzie ingerencji w strukturę plików, tylko czysta cyfrowa kopia.




1.) Najpierw kopiujemy pliki z HD Amigi na dyskietkę JAZ lub ZIP w celu dalszej ich archiwizacji.





2.) Uruchamiamy PC i wkładamy do jego napędu dyskietkę JAZ/ZIP. Dyskietka powinna być w stacji zanim Linuks zacznie się uruchamiać.


Ponieważ nie chciałem instalować specjalnie Linuksa na moim PC, użyłem dystrybucji typu LiveCD/DVD, aby nie instalować nic na istniejących partycjach Windows 98SE. Polecam tę metodę bo jest bezinwazyjna i bezpieczna dla PC, oraz prosta i szybka.

Po uprzednim ustawieniu priorytetu uruchamiania w BIOSie PC na napęd CD/DVD (lub USB dla pendrive), uruchamia się nam dystrybucja Linuksa w wersji Live.


Jeśli ktoś będzie korzystał ze starego PC tak jak ja (tj. Celeron 466MHz, 320MB RAM i Voodoo3, itp.) w lini poleceń "boot" Knoppix 3.3 powinien wpisać:

knoppix screen=1280x1024 vsync=60 lang=pl dma , i nacisnąć enter.



Dzięki temu Knoppix uruchomi pulpit KDE w rozdzielczości 1280x1024 z odświeżaniem 60Hz, ustawi domyślnie język polski, oraz włączy tryb DMA dla wszystkich dysków/napędów.

Knoppix zacznie się botować co u mnie zajęło około 2,5minuty.



Po załadowaniu środowiska graficznego KDE zobaczymy pulpit systemu wraz z dostępnymi urządzeniami – napędami. Ponieważ to wersja Live Linuksa, żaden napęd oprócz CD/DVD/USB (w zależności z czego ładowaliśmy system) nie jest zamontowany w systemie.



Musimy sami rozpoznać które partycje bądź partycja należy do napędu JAZ/ZIP. U mnie były to (całkowicie błędnie rozpoznane przez Linuksa) sda1 sda2 sda3 i sda4 (zamiast jednej sda1). W moim przypadku musiałem się odnieść w całej operacji do napędu sda jako całości , nie rozdrabniając się na jego partycje co będzie później pokazane. W przypadku napędu JAZ/ZIP nie montujemy go w Linuksie! Programik dd zrobi jego surową kopię bit po bicie.

Pozostałe napędy/partycje widoczne na pulpicie to moje dwa dyski twarde pod kontrolą Win98 (hda i hdb), oraz pendrive (sdb1).

Obraz dyskietki JAZ/ZIP musi być gdzieś zapisany. Domyślnie Linuks uruchamia się tworząc RAMdysk i nie używa przestrzeni na dyskach twardych (są w trybie tylko do odczytu). Dlatego, jeśli jest mało pamięci w PC (u mnie jest 320MB), nie można zapisać obrazu dyskietki JAZ o pojemności 1GB w katalogu home Linuksa, bądź na pulpicie. W takiej sytuacji trzeba zamontować jakiś nośnik aby taki obraz zapisać. Tym nośnikiem może być oczywiście HD dostępny w PC lub np. pendrive na USB (Knoppix v3.3 też je obsługuje). Oczywiście zamontowany napęd musi mieć wolne miejsce do zapisania obrazu.

Ja użyłem opcji utworzenia obrazu bezpośrednio na pendrive w porcie USB, przez co dla bezpieczeństwa całkowicie ominąłem dyski twarde PC.





3.) Montujemy nośnik do nagrania obrazu dyskietki ZIP/JAZ.

Jeśli chcemy nagrać w/w obraz na dysku twardym PC, klikamy raz LPM na wybranej partycji, której ikona jest widoczna na pulpicie. Teraz wybrana przez nas partycja jest zamontowana i aktywna co sygnalizuje zielony "trójkącik" na jej narożu i otwarte okno z jej zawartością (plikami). Jak widać na moim pendrive nic nie ma :) . Nadal jednak zamontowany napęd/partycja nie jest jeszcze w trybie zapisu. Aby to zmienić, klikamy raz na ikonie aktywnej partycji tym razem PPM i wybieramy z menu opcję „Change read/write mode”. Linuks zapyta nas jeszcze czy aby na pewno chcemy uczynić tę partycję „zapisywalną”, potwierdzamy na „Yes” i przechodzimy dalej.







Analogiczna sytuacja dotyczy pendrive na USB, różnica będzie polegała tylko na wyborze jego ikony-partycji. Co istotne, pendrive możemy włożyć do USB już po uruchomieniu Linuksa, Knoppix od razu pokaże nam na pulpicie jego ikonę partycji. Ja skorzystałem właśnie z opcji nagrania na pendrive.

Teraz wybrana partycja jest gotowa do zapisu obrazu dyskietki JAZ/ZIP.





4.) Nagrywanie obrazu dyskietki JAZ/ZIP na wybrany nośnik.

Uruchamiamy okno terminala zgodnie z poniższym screenem:





Logujemy się jako root wpisując komendę su i naciskając enter .



Teraz wpisujemy polecenie wykonania obrazu dyskietki JAZ/ZIP w wybranej lokalizacji.

Ja chcę zapisać obraz dyskietki JAZ która znajduje się w urządzeniu-napędzie „sda” na włożonym do PC pendrive „sdb1”. Moja składnia wygląda następująco:

dd if=/dev/sda of=/mnt/sdb1/jaz1GB_Amiga.img (i naciskam enter) .





Wykonywanie obrazu 1GB dyskietki JAZ trochę potrwa, trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Dla wytrwałych jest jednak nagroda w postaci wykonanego i zapisanego obrazu dyskietki JAZ/ZIP, wiernej jej kopii, którą po przegraniu ponownie na dyskietkę JAZ/ZIP Amiga bez problemu odczyta.



Jeśli wszystko przebiegło prawidłowo, Linuks poinformuje nas o tym następującym wpisem:



U mnie proces wykonania obrazu 1GB dyskietki JAZ na pendrive zajął Linuksowi niecałe 30 minut.

Teraz tylko sprawdzamy czy obraz nagrał się na wybrany nośnik (w moim przypadku pendrive). Klikamy raz LPM na sdb1 aby sprawdzić czy na pendrive jest zapisany obraz dyskietki JAZ 1GB.



Jak widać obraz nagrał się tak jak chciałem.




5.) Wyłączamy PC.

Nie wyjmujemy ani dyskietki JAZ/ZIP ani pendrive z portu USB (jeśli był użyty).
Wyłączamy komputer korzystając z opcji „Wyloguj” , którą znajdziemy w ikonie (pierwszej z lewej) na dolnym pasku pulpitu Knoppix'a. Zamknięcie systemu zatwierdzamy ostatecznie enterem.



Gdy PC się wyłączy, wyjmujemy pendrive z portu USB i płytę z napędu CD/DVD, a po jego ponownym uruchomieniu również dyskietkę JAZ/ZIP.




6.) Nagrywamy obraz amigowej dyskietki JAZ/ZIP z powrotem na odpowiednią dyskietkę.

Wszystko robimy analogicznie do punktu 2,3 i 4, z tym, że zmieni nam się źródło i cel.

Po zalogowaniu podobnie na roota (wpisujemy su i naciskamy enter) w oknie terminala wydajemy komendę:

dd if=/mnt/sdb1/jaz1GB_Amiga.img of=/dev/sda (i naciskamy enter) .




W powyższym przypadku nagrywam obraz dyskietki o nazwie „jaz1GB_Amiga.img” (który znajduje się na zamontowanym wcześniej pendrive sdb1) na dyskietkę JAZ (sda).

Przed zapisem dyskietka JAZ/ZIP nie musi być sformatowana, podobnie jak amigowa dyskietka 3,5”/5,25” przed nagraniem na niej obrazu adf. Nie trzeba również montować dyskietki JAZ/ZIP.
Zamontowany musi być tylko pendrive lub partycja HD, na których znajduje się obraz.

Jeśli wszystko zostanie wykonane otrzymamy taki komunikat:



Proces nagrania obrazu dyskietki JAZ 1GB na oryginalny nośnik zajął Linuksowi ponad 31 minut, czyli minutę dłużej niż przy tworzeniu obrazu takiej samej dyskietki.

Nowo nagraną dyskietkę JAZ/ZIP możecie dla pewności sprawdzić ponownie w Amidze. U mnie działa bez najmniejszych problemów. Uruchamiały mi się z niej zarówno programy jak i gry. Zupełnie jakby była nagrana na Amidze :) .









To by było na tyle :) .


Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 00:08:22 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 00:13:59 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 00:16:57 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 00:18:55 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 00:23:57 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 00:26:13 przez Azzorek
[#26] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #25

Wow , pięknie ;)
[#27] Re: Backup systemu z A500+ na dysk JAZ 1GB

@Azzorek, post #25

Kropka to była po edycji :P
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem