[#1] Amiga 500+ MTec 68020 kontroler IDE - testy
Witajcie

Poszukuję kogoś, kto ma doświadczenia z wymienioną w tytule kartą z procesorem 68020 do Amigi 500. Testuję to rozwiązanie w połączeniu z kontrolerem dysku z projektu link
Pojawiły się kłopoty z uruchamianiem gier WHDLoad. Revoverable problem oraz błąd 800000B.

Może ktoś coś podpowie...
Pzdr
WM
[#2] Re: Amiga 500+ MTec 68020 kontroler IDE - testy

@wojtek_77, post #1

zyżby standardowy problem do wyleczenia poprzez uruchomienie SysInfo po starcie kompa? Spróbuj po prostu po odpaleniu WB uruchomić SysInfo i zaraz potem możesz je zamknąć - i wtedy odpal cokolwiek przez WHDLoad. I daj znać, czy pomogło. Jeśli tak - można to zautomatyzować.
[#3] Re: Amiga 500+ MTec 68020 kontroler IDE - testy

@wojtek_77, post #1

Zgaduję, więc to nie musi być to: sprawdź ile masz pamięci, oraz pod jakimi adresami występuje, może być konflikt z obszarem adresowania wykorzystywanym przez sam kontroler.

Ja mam M-teca 030, na którym jest zworka za pomocą której można przenieść adresowanie pamięci karty z obszaru ZII, poza niego - wykorzystując fakt, że 030 potrafi adresować pamięć 32-bit.

Testowałem inny kontroler (bez pamięci) projektu Matze, zlutowany przez kol. kataklysm z forum. Przy adresowaniu pamięci karty w ZII, był konflikt z kontrolerem - jak zworkowalem i pamięć była w obszarze 32bit, wszystko było O.K.

Z tym, że o ile mi wiadomo, to M-Tec 020 może nie mieć takiej zworki (nie podałeś jaką dokładnie masz kartę, mtec chyba zrobił 2 wersje 020), ale poszukaj. Na M-tecu 030 zworka której używam, w oryginalnej instrukcji od mojej karty jest opisana coś jak "nie użwać, chyba że występują problemy i po kontakcie ze wsparciem technicznym dostaniesz sugestię aby zewrzeć tę zworkę". Dopiero w zeszłym roku, po 20 latach, wyszperałem na jakimś niemiecko-języcznym forum dyskusję gdzie doszli do czego służy. Więc popatrz na kartę czy wiesz do czego służą zworki i poszukaj na sieci.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 22:35:07 przez APair
[#4] Re: Amiga 500+ MTec 68020 kontroler IDE - testy

@APair, post #3

Dzięki za wyczerpujące informacje.

Mam dokładnie tą wersję: link

Na całe szczęście sysinfo pomaga. Ciekawe co takiego w nim siedzi, że w jakiś sposób porządkuje pamięć i nie ma konfliktów.

Na mojej karcie mam 4 zworki konfiguracyjne:
- włącz procesor 68000
- włącz 1/4 MB ram
- wyłącz cache
- autoconfig

Działam na konfiguracji: 4BM ram, cache disabled, autoconfig no i oczywiście proc 68020 na nie 68000
Pzdr
WM

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 17:09:51 przez wojtek_77
[#5] Re: Amiga 500+ MTec 68020 kontroler IDE - testy

@perinoid, post #2

Dzięki, jak napisałem powyżej sysinfo pomaga
[#6] Re: Amiga 500+ MTec 68020 kontroler IDE - testy

@wojtek_77, post #4

Sysinfo to akurat jeden z wielu programów które naprawiają błąd.
Okazuje się ze potrzebne jest ponowne przeskanowanie device obsługujące IDE
Właśnie sysinfo robi to przy uruchomieniu i załatwia sprawę.
Na aminecie można znaleźć wiecej takich programów. Nawet takich które można wpakować w s-s
[#7] Re: Amiga 500+ MTec 68020 kontroler IDE - testy

@wojtek_77, post #4

Ale czemu autoconfig no i cache disabled? Ta zwora wyłącza cache danych i instrukcji?
[#8] Re: Amiga 500+ MTec 68020 kontroler IDE - testy

@wojtek_77, post #4

Dzięki za informację, to ciekawe . Twoja karta to ta nowsza 020 od M-tec.

Możesz sprawdzić w Sysinfo, pod jakim adresem mieści się pamięć z tej karty?

Ciekaw jestem, pod jakimi adresami - wiedział bym, czy warto przy następnej okazji sprawdzać u mnie teorię Sysinfo.
[#9] Re: Amiga 500+ MTec 68020 kontroler IDE - testy

@waldiamiga, post #7

Sorki, mała pomyłka
Autoconfig jest ON
Cache jest wyłączony bo w grach się pojawiają artefakty dziwne - muszę sobie wyprowadzić z obudowy jakieś przełączniki
[#10] Re: Amiga 500+ MTec 68020 kontroler IDE - testy

@Norbert, post #6

Znalazłem takie 2 pakiety:
BetaScanDev
SCSIdevs
Coś w tym rodzaju miałeś na myśli.

Sorki, ale jeszcze nie kumam slangu... wpakować w s-s masz na myśli kicka czy coś innego ?
[#11] Re: Amiga 500+ MTec 68020 kontroler IDE - testy

@wojtek_77, post #10

Chodziło o edycje pliku Startup-Sequence który jest w katalogu S:
MC68020 bez cache to trochu lipa, wydajność spadła...
[#12] Re: Amiga 500+ MTec 68020 kontroler IDE - testy

@waldiamiga, post #11

Włączyłem cache... Zobaczę w kolejnych testach jaki to faktycznie ma wpływ i na jakie gry i demka
[#13] Re: Amiga 500+ MTec 68020 kontroler IDE - testy

@wojtek_77, post #10

Polecam Scsiquery
Dopisujesz na początku s-s
Scsiquery ide.device 0 >nil:

ide.device to przykladowe. wpisz tam swoje
[#14] Re: Amiga 500+ MTec 68020 kontroler IDE - testy

@APair, post #8

Pamięć jest w zakresie $00200000 - $005FFFFF

[#15] Re: Amiga 500+ MTec 68020 kontroler IDE - testy

@Norbert, post #13

Dzięki, zapodam jutro ten programik do s-s i zobaczę jak się sprawdzi
[#16] Re: Amiga 500+ MTec 68020 kontroler IDE - testy

@Norbert, post #13

Zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie sprawdza się idealnie.

Moja A500+ razem z M-TEC'iem śmiga świetnie. Do tego kontroler dysku i na tym zestawie Clasic WB 3.1 śmiga cudnie. Gry i dema odpalają się prawidłowo, póki co nie trafiłem na coś co się nie uruchomiło. Bawię się dalej

Dziękuję

Pzdr
WM
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem