kategoria: A1200
[#121] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #116

Wiem, że może być zysk 10x mniejszy film. Chodzi o to, że kompresja ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim, żeby osiągnąć duży poziom kompresji format musi być stratny.


HAM8 i HAM6 to tez format stratny. W przypadku HAM8 z palety 24bit robisz 18bit, ktore "kompresujesz" na 8bit (8 bitplanow).
[#122] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@TechNineWonder, post #117

Odtwarzanie HAM8 Amiga 030/40 ACA1232 z

CD
z Eide.device trwa 7,25 minut 350 buforów
z Atapi.device trwa 11.50 minut 350 buforów

CF Kingston
eide.device PFS3AIO 300 buforów Eide.device 6.15 minut


Odtwarzanie HAM8low Amiga 030/40 ACA1232 z

CD
atapi.device 350 buforów czas 5,36 dźwięk przycina
eide.device 350 buforów czas 4 minut dźwięk przycina mniej

CF Kingston
eide.device PFS3-AIO 300 buforów dźwięk odtwarza płynnie czas 3.08 minut.

Czyli jak by ktoś poripował te dema 060 w HAM8low to mogę obejrzeć, możesz Hexmage960 zagadać do A2 co by dodawać takie Dema w HAM8low do Amigazyn na CD jako wypełniacze

Czyli low z karty CF odtwarza płynnie i z normalnym dźwiękiem.
[#123] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@TechNineWonder, post #122

Podaj jaki filesystem CD. Ja odtwarzałem na scsi.device i CacheCDFS. Później sprawdziłem na zwykłym CDFileSystem (wersję low) i działa płynnie tylko są przerwy podczas doczytywania z kompaktu co kilka sekund.
[#124] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@TechNineWonder, post #122

Przeciez w trybie Ham8LOW to CDXL bije ten format na głowę. Naprawdę amigowcy powinni przestać wynajdować koło od nowa skoro już mają swoje technologie od prawie 30 lat.
[#125] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #123

Z cd dźwięk będzie przycinał z powodu długiego czasu dostępu.
Player czyta 2 pliki na przemian
[#126] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@michal_zukowski, post #124

W sumie możesz mieć rację. Warto porobić testy, by się przekonać. Sam jestem ciekaw, jak wypadłby CDXL. Dysponuje ktoś jakimś fajnym filmikiem w tym formacie? Ja mam tylko jeden ok. 5-sekundowy film zajmujący 1/4 ekranu, z płyty Amiga Developer CD z pakietu deweloperskiego dla Amigi CDTV i CD32, który działa całkiem fajnie w MultiView, o czym już wspominałem.

@Norbert
Wygląda na to, że jest dokładnie jak piszesz. Ciekaw jestem, czy można nagrać dane tak, by były odtwarzane szybciej. Może na CD-R zamiast CD-RW? Mam DVD-RW w Amidze 1200.
[#127] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #123

CacheCDFS na scsi.device nie sprawdzałem, ile czasu zajmuje to płynnie?

Przeciez w trybie Ham8LOW to CDXL bije ten format na głowę


Może na pewno nie przeczę, nigdy nie oglądałem nic w CDXL wczoraj pierwszy raz oglądałem coś w HAM.

Dla mnie to jest bardziej stare koło w nowej odsłonie.

W ogóle moja przygoda z Demo Sceną w latach 90 trwał może z pięć minut. Kiedyś do kogoś poszedłem oglądam dyskietki, mówię że coś dużo tych dyskietek ma on mi mówi że to same Dema. A ja na to w Dema to ja nie gram on machnął ręką. I moja przygoda z Demo Scena się zakończyła.

Tak samo w innych dziedzinach jest podobnie, możesz co dziennie robić coś co robiło się już tak 20 lat temu ale robisz tak dalej i Ci to nie przeszkadza.

Na pewno jajka na twardo obierasz ze skorupki co dla mnie jest stratą czasu. Ja jako na twardo przecina nożem w płu i wybuduje łyżką. I trwa to kilka sekund

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 22:53:23 przez TechNineWonder
[#128] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@TechNineWonder, post #127

Jak można było nie zauważyć mojego genialnego wyczynu: link, nowy link do wideo: link.

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 22:53:55 przez RomanWorkshop
[#129] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@RomanWorkshop, post #128

Widziałem ale to było HAM6 ido tego dwa lata temu.
[#130] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@TechNineWonder, post #129

HAM6, czy HAM8 - nieważne, ham jest zawsze hamem ;)
[#131] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@michal_zukowski, post #124

CDXL to format zaprojektowany stricte pod CDTV i niekoniecznie pod filmy. Zapisuje paletę tylko 12-bit, więc nie obsługuje poprawnie HAM8 i trybów AGA. Nie ma nagłówka dopasowanego do pewnych wymogów np. speed. CDXL jest też zbyt nadmiarowy pod względem nagłówka, gdyż strumień może zawierać w jednym pliku obrazy o różnych rozdzielczościach i nie musi mieć stałego rozmiaru ramki. Oryginalny cdxlplay obsługuje to wszystko dobrze, ale tylko pod OCS i tylko 150 KB/s. Zaś cdgsxl jest próbą adaptacji CDXL pod AGA, średnio udaną, ale jedyną istniejącą. Z tego względu, jeśli ktoś dobrze implementuje coś takiego to jestem za. Akurat ten player robi to źle.
[#132] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #126

Wygląda na to, że jest dokładnie jak piszesz. Ciekaw jestem, czy można nagrać dane tak, by były odtwarzane szybciej.


Jezeli autor tego "dema" postaralby sie o chociaz zreby jakiegos formatu, np. opakowalby to w jakis kontener (IFF) i wepchnal dane video i audio do jednego pliku, to tak, dalo by sie szybciej.

Może na CD-R zamiast CD-RW? Mam DVD-RW w Amidze 1200.


iso9660 w obu wypadkach bedzie wygladac tak samo, wiec co za roznica?
[#133] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #126

Dysponuje ktoś jakimś fajnym filmikiem w tym formacie?

Tu cała masa.

PS. Żadne animacje nie działają dobrze w Multiview, który nawet nie obsługuje double buffer.
[#134] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@mschulz, post #132

Odczyt z CD powoduje, że film odtwarzany jest nieregularnie. Są przestoje na odczyt z dysku. Dlatego też czas odtwarzania nie odzwierciedli prędkości odtwarzania na danej maszynie.

Co ciekawe na Low ta nieregularność jest bardziej zauważalna. Wczoraj nic takiego nie zauważyłem przy wersji Hires. Trochę dziwne.

iso9660 w obu wypadkach bedzie wygladac tak samo, wiec co za roznica?

Podejrzewam, że jednak prędkość odczytu CD może się różnić w zależności od nośnika. Mogę się mylić.

Jezeli autor tego "dema" postaralby sie o chociaz zreby jakiegos formatu, np. opakowalby to w jakis kontener (IFF) i wepchnal dane video i audio do jednego pliku, to tak, dalo by sie szybciej.

Wszystko zależy od tego, czy autor będzie dalej starał się rozwijać swój player.

@Cholok

Daję słowo, że ten filmik z Amiga Developer CD jest odtwarzany prawidłowo w MultiView - płynnie i z prawidłowym dźwiękiem. Gdybym miał aparat do nagrania filmu to bym to dowiódł.

Jesteś pewien, że CDXL nie dotyczy AGA? A co z Amigą CD32? Nie dostosowano tego formatu do nowej Amigi? Przecież jakiś standard tam też obowiązuje. Jak sprawdzę pakiet deweloperski do CD32 to dam znać, jeśli coś ciekawego tam się znajduje.

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 23:39:37 przez Hexmage960
[#135] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #134

"When the Amiga CD32 was released the CDXL format was extended to support AGA color modes (up to 262,144 on-screen colors from a 24-bit color palette) and higher display resolutions." (Źródło)
[#136] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #134

Mozecie chłopaki napisac na jakim poziomie musi być odczyt z cd/hd/sd żeby względnie to szło ma 030 ?
[#137] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Norbert, post #125

[#138] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #110

"CDXL jest spoko: pod MultiView w Amiga OS3.1 mogę oglądać filmy (oczywiście z dźwiękiem i w multitaskingu), w trochę mniejszej rozdzielczości."

Przetestowałem wiele filmów z aminetu za pomocą programu CDGSXL i potwierdzam to co napisał Cholok. MultiView nie radzi sobie kompletnie z odtwarzaniem formatu CDXL.

Po kliknięciu na przycisk "with MultiView" filmy odtwarzane są z prędkością ok. 5 klatek/s a dźwięk przycina strasznie. Nawet na filmie 162x130 (10fps) MultiView nie wyrabia i puszcza film ok. 5 klatek/s. Co innego jak użyję przycisku "Play movie" wtedy narzędzie znajdujące się w katalogu C (CDGSXL) odtwarza film płynnie.

Tylko jeden film na aminecie został przygotowany w 320x240 i 256 kolorach (fotka).
Tutaj można pobrać narzędzie do konwertowania filmów do formatu CDXL.
Tutaj CDGSXL (player) + (gui).
[#139] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Leon, post #138

A na czym to testowałeś?
[#140] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #139

Pod WinUAE ale jutro zobaczę na A3000 - ECS i GFX.
[#141] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Leon, post #140

Właśnie sprawdziłem i jest wszystko w porządku. Zarówno obraz jak i dźwięk.

Do pobrania w formacie CDXL: http://coreprogramming.pl/Upload/CALLNOW.XL

Tutaj zrzut z MultiView:

[#142] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@TechNineWonder, post #109

Odpowiedź na:

No gra to nawet spoko trochę u mnie słychać syczenie... ale to też wina słabego kabla.

Link do video grane na Stock Amiga bez SS.


OK mimo "syczenia" audio z Pauli i tak jest czyściejsze niż pod UAE.
[#143] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #123

Podobno AllegroCDFS jest najszybszy, tylko szkoda że nie jest rozwijany, bo przydałoby się wsparce dla nowszych UDF.
[#144] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Leon, post #135

Tak, ale obsługa nie do końca poprawna. Format zapisuje kolory w UWORD. Może być ich 256, ale w palecie 12-bit. HAM8 jest nieco przekłamany, bo paleta bazowa jest 12-bit. Nie zapiszesz bez zmiany formatu 24-bit w UWORD. Nie da się. (Źródło)

Jedyną zmianą w formacie jest zapis w polu reserved szybkości odtwarzania. Niemniej nie ma do tego narzędzi. Xltoolkit jest stary, jedynie Optonica miała swoje, ale niepubliczne.
[#145] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #141

Porównując MultiView do CDGSXL to:
- MultiView odtwarza znacznie wolniej filmy,
- dźwięk odtwarzany jest wolniej oraz przycina co parę sekund przy dłuższych animacjach,
- widać artefakty na ekranie

Tutaj masz mój filmik z A3000/030 16MB Fast.
Pewnie na wolniejszym sprzęcie te różnice byłoby bardziej widać.
[#146] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@cholok, post #144

Dlatego format CDXL można sobie podarować jak ktoś chce oglądać filmy w 256 kolorach czy ham8.
[#147] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Leon, post #146

Mimo, że MultiView działa u mnie OK, to nie jest jedynym wyborem jeśli chodzi o player CDXL. Na płycie Amiga Developer CD jest dostępny player (również działa dobrze) oraz cała obszerna dokumentacja deweloperska dla Amigi CDTV/CD32. Tylko po nią sięgnąć, jeśli kogoś ten temat bardzo interesuje.
[#148] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #147

Czy możesz sprawdzić jak działa ta animacja u Ciebie na MultiView i nagrać film telefonem?
[#149] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Leon, post #148

Sprawdzę, tylko mój telefon nie ma aparatu fotograficznego ani kamery.
[#150] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Leon, post #148

Sprawdziłem. Rzeczywiście, MultiView sobie z tym filmem nie radzi. Kolory przeinaczone, dźwięk rwie. Może to wina programu, a może wersji bibliotek.

Ale XLPlay działa znakomicie! Obraz i dźwięk - wszystko poprawne.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem