kategoria: A1200
[#151] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #150

Obraz i dźwięk - wszystko poprawne.

Czyżby? Amigaball ma poprawny speed=85. Jak xlplay lub multiview ustawia ten parametr poprawnie? Przypominam, nie jest zapisany w pliku. Odtwórz sobie teraz to cdgsxl i poczuj różnicę. Powtarzam ostatni raz: xlplay działa tylko ze speedem=75 i zgodnie z OCS. Mam 3 GB filmików (nie liczę tych anime) z gier itp. Napisałem sobie skrypt do konwersji, analizator ramek, własny odtwarzacz (nieskończony jak wszystko) więc co chcesz wiedzieć?
[#152] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@cholok, post #151

Po prostu na moje oko XLPlay odtwarza ten film prawidłowo. Gołym okiem nie dostrzegam zniekształceń.

Rozumiem, że to jeszcze nie jest ideał, bo robiłeś gruntowne testy. OK.
[#153] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@mschulz, post #79

Odpowiadam na prośbę.

Caly "efekt" zmiescil sie autorowi w niecalych 8KB kodu (offsety od 0 do 0x19da w pliku wykonywalnym), potem sa dane (zapewne te dwa niebieskie paski). Zgaduje ze grajek do modulu jest miedzy offsetem 0x3cdc a 0x41a6, po nim jest troche danych, tekst scrolla i modul ("painters euphoria", "..SOUNDTRACK TO THE.....OLD SCHOOL 4K INTRO..").

A film? sc.iff to nieskompresowany IFF z dzwiekiem, a sc_hd.tmp to po prostu zawartosc bitplanow plus ewentualnie paleta, ktore sa czytane z dysku bezposrednio do CHIP.

Specjalnie obejrzał kolega pliki pod jakimś HEX editorem? Ciekawe po co. By mieć podstawy do krytyki?

Chyba nie jarzy kolega magii demosceny. Czar ograniczeń, które koderzy narzucają sobie, by zaskakiwać wspaniałymi efektami i niesamowitym kodem w asemblerze.

Ich asembler to poezja w świecie informatyki.

Kpi Pan sobie z tych efektów, ale jednak przetrzeć szlaki może tylko jeden. Potem są naśladowcy.

Hexmage, lubie twoj zapal do Amigi ale niedlugo bedziesz spiewal piesni pochwalne do "efektow" od ktorych szczeka opada, np. w stylu "gram dzwiek za pomoca audio.device i czekam jedna sekunde i piec mikrosekund za pomoca timer.device"...

Nie za bardzo rozumiem o co się rozchodzi.

Może o to, że dla mnie niesamowitym efektem jest procedura toczenia się kuli po zboczu w grze Benefactor. Niby prosty efekt, ale jakie to ciekawe! Pamiętam jak w ok. roku 2002 bardzo mnie to pasjonowało.
[#154] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #153

Specjalnie obejrzał kolega pliki pod jakimś HEX editorem?


Tak. Z ciekawosci. Lubie ogladac takie rzeczy, zwlaszcza ze pod Midnight Commanderem dosc szybko sie wlacza taki podglad.

By mieć podstawy do krytyki?


By widziec co programista zrobil. I tak, by moc krytykowac rzeczowo, a nie ochac i achac nad efektem, ktory tak naprawde zadnym efektem nie jest.

Chyba nie jarzy kolega magii demosceny.


Czaje. Magie demosceny mam na codzien kiedy musze programowac mikrokontrolery. Ograniczona pamiec (zwykle kilkaset bajtow RAM i kilka kilobajtow na plik wykonywalny), ograniczone wszelkie inne zasoby. Wtedy mozna poszalec. Magie demosceny widac w demach ktore zaprogramowal np. Kiero, gdzie wpatrujac sie w ekran po raz pierwszy odczuwasz zachwyt, a patrzac po raz drugi, trzeci czy czwarty zaczynasz rozumiec jak to zostalo napisane.

Czar ograniczeń, które koderzy narzucają sobie, by zaskakiwać wspaniałymi efektami i niesamowitym kodem w asemblerze.


Niestety i jednego i drugiego w owym "demie" brakuje. Ani wspanialych efektow jakos nie ma (scroll, ktory zacina sie razem z video, napisy na dolnej belce ktore sie zepsuly chyba u wszystkich testerow poza autorem programu) ani niesamowitego kodu w assemblerze. Ot, zwykle brutalne czytanie z dysku "na chama". Im szybszy transfer, tym plynniej dziala filmik. Chociaz, czytajac wypowiedzi niektorych testerow mozna odniest wrazenie ze nawet w trybie LoRes wydajnosc ich twardych dyskow jest niewystarczajaca.

Ich asembler to poezja w świecie informatyki.


W owym demie tego brak. Widac za to niechlujstwo, korzystanie z zasobow bez ich rezerwacji, brak chociazby scrolla napedzanego przez VBLANK, brak wykorzystania timer.device, brak rozwiazania awaryjnego na wypadek zbyt powolnych transferow z dysku. To nie tylko antypoezja swiata informatyki, to zaprzeczenie tego, czemu poswiecala sie demoscena...

Kpi Pan sobie z tych efektów


Nie musimy przechodzic na forme "pan" szeroki uśmiech. I tak, kpie sobie z niedorobionego kodu. Kpie sobie tez z prostoty odtwarzacza i totalnego niewykorzystania mozliwosci chipsetu. Bo chyba ustawienie jednego View i czytanie z dysku do pamieci Chip to nie jest godne wykorzystanie chipsetu, co? Dzwiek zacina sie tak samo jak video wiec zgaduje, ze w przypadku toru audio jest dokladnie tak samo, marne czytanie z dysku do chip i podawanie Pauli adresu buforow z dwiekiem, zadnego bardziej zaawansowanego buforowania, zadnego FIFO czy innej formy kolejkowania, zadnej synchronizacji z video. Wiec jeszcze raz, co pokazuje to demo poza takim truizmem, ze AGA potrafi wyswietlic tryb HAM8? Ale o tym przeciez wiemy juz od bardzo dawna.

ale jednak przetrzeć szlaki może tylko jeden.


Autor tego "dema" nie przeciera szlakow. Sam juz jest nasladowca, bo odtwarzacze HAM byly juz wczesniej. Ba, dyskutowano w ich wypadku nawet temat kompresji danych, ktory temu demu jest zdecydowanie obcy.

Nie za bardzo rozumiem o co się rozchodzi.


Chodzi o to, ze w tym demie nie ma absolutnie nic wartego zachwytu. Ani to pokaz mozliwosci chipsetu (kopiowanie z dysku do bufora ramki mozna zrobic na dowolnej maszynie), ani pokaz talentu programisty (niechlujny kod, bledy w generowanym obrazie, zacinajacy sie scroll, brak czegos takiego jak frameskip, uzywanie audio bez korzystania z audio.device...)

Może o to, że dla mnie niesamowitym efektem jest procedura toczenia się kuli po zboczu w grze Benefactor. Niby prosty efekt, ale jakie to ciekawe!


Wlasnie, ciekawe! W odtwarzaczu HAM8 ciekawe jest tylko to, co jeszcze byc moze autor spierniczyl...

Moze w przyszlosci cos z tego bedzie. Moze zacznie kombinowac z kompresja i odkryje, ze gola A1200 jednak nie daje rady. Moze zacznie kombinowac z opakowaniem swojego nieskompresowanego bufora ramki zrzuconego do pliku (bo inaczej tego "formatu" nie da sie nazwac) w jakis sensowny kontener, chocby IFF. Chociaz nie, IFF nie da rady, bo przy zerowej kompresji 4GB przekroczy po niecalych 20 minutach filmiku. Moze przemysli stosowanie jakiejkolwiek formy frameskip. Moze podlaczy swojego scrolla do VBlank i bedzie mial w programie przynajmniej jedna rzecz dzialajaca plynnie. Moze polaczy dane video z muzyka w jednym pliku. Duzo jest tych "moze". Ale na chwile obecna owa "poezja w swiecie informatyki" o ktorej tu dyskutujemy moze zaslugiwac co najwyzej na miano ciekawostki.
[#155] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@mschulz, post #154

Uhm, nie sciagalem tego na dysk bo szkoda czasu, ale audio jest w osobnym pliku???
[#156] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@kiero, post #155

Uhm, nie sciagalem tego na dysk bo szkoda czasu, ale audio jest w osobnym pliku???


tak, zwykly nieskompresowany IFF 8SVX.
[#157] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@mschulz, post #156

Ale to kompletnie nie ma sensu... Dodatkowo wprowadza tylko opoznienia przez ciagle ruchy glowicy/lasera gdzie przy jednym pliku mozna czytac ciagly strumien (zakladajac brak fragmentacji). Pewnie dlatego karta SD/CF zalecana...
[#158] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@kiero, post #157

Ale to kompletnie nie ma sensu...


No niestety, dlatego tez pare postow wyzej napisalem bardziej dobitnie co o tym mysle :)
[#159] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@mschulz, post #154

Tak dla uściślenia nie chwalę tego dema bez powodu. Mi osobiście spodobał się ten efekt. Demo uruchomiło się na mojej Amidze, ale transfer pozostawiał wiele do życzenia (szczególnie w wersji HDD). Nie wchodzę w zbytnie szczegóły wykonania tego dema.

Widzę, że wszystkie odpowiedzi dotyczyły omawianego dema. Ja pisząc o "poezji" miałem na myśli kod gry Benefactor, napisany przez Thomasa Anderssona, który miałem przyjemność rozpracować samodzielnie. Jest to bardzo uporządkowany i zoptymalizowany kod w asemblerze.

Jestem pewien, że wielu koderów pisze kod podobny, choć nie miałem z nimi styczności.

Moim zdaniem nie ma co rozkładać efektu na czynniki pierwsze. Pewnie da się to zrobić lepiej, być może ktoś się tym jeszcze zajmie. Ale przy rozmiarze 600MB jest to wysoko niewygodne, bo trzeba by wypalać osobne płyty dla każdego filmu. Dlatego jest to ciekawostka.

Mimo, że demo nie jest w mojej opinii złe, to wolę oczywiście dema "normalne" typu Arte, które zajmuje jedną dyskietkę.

Scena to jest coś wspaniałego w mojej opinii. O tej ocenie zaważyło to, że ja z osobistych powodów nigdy nie mogłem stać się jej częścią. Nauczyło mnie to respektu i pokory wobec scenowych osiągnięć.

Sam nie nauczyłem się kodować żadnych dem. Potrafię kodować programy i gry pod system Amigi. Znam asembler oraz w dużej mierze hardware Amigi.

Ja cieszę się z drobnych rzeczy, ale odgrywanie dźwięku przez audio.device świadczyć może tylko o umiejętności autora. Kto inny puści dźwięk bezpośrednio przez rejestry audio, bo nie zna systemu.

Tak samo jest w przypadku timer.device. Żeby z niego skorzystać, trzeba poznać jego działanie.
[#160] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@kiero, post #157

Dzięki za rzeczowe potraktowanie sprawy!
Pamiętam jak wyglądały animacje w formacie yafa na dysku w PFS3 i to było zbyt mocno podejrzane...
Mam szczerą nadzieję na optymalizację Riva mpeg playera pod 060 i wtedy będzie ok.
Ten sam plik można będzie wsadzić w smart tv i odtworzyć z karty w czytniku.Sprawdzone.
[#161] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@koxman, post #1

Nasz kolega Adam Mierzwa znalazł coś takiego:
Watch the Inna – Say It With Your Body musicvideo on his Amiga 4000 here right now!

Film w HAM bez artefaktów, odtworzony na Amidze 4000. Z A4000 jest lepiej, bo ma w standardzie HDD, CD-ROM, procesor 68030+ i FAST-RAM.

Akurat ta Amiga ma 68060 oraz uwaga: 400 MB RAM. :)
[#162] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #161

No, ale czego to dowodzi? Pokazuje, że mocny sprzęt pozwala na odtworzenie z pamięci anim7, bo z dysku było tylko 12 FPS. I cały czas mówimy o lowres.
[#163] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #161

toż to fotomontaż, jakoś nie widzę tam nawet jak koleś coś odpala jakiś program, też zara nakręcę monitor podłączony do maca postawiony na amidze i zapodam na nim film w full hd
[#164] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@QUAD, post #163

Też tak myślałem ale nawet nie ma refleksów (np. na ramkach monitora) przy zmiennej jasności filmu.
Film jest ciągle o bardzo dobrej jasności i kontraście a przecież kamera nie reaguje zupełnie przysłoną (co widać bo otoczenie jest niezmienne).
Brak widoku WB, pracy dysku itp.
Kamera jest idealnie wyśrodkowana.
Jednak znalazłem jedno miejsce gry traci się autofocus dla sprzętu i filmu... więc ktoś się "natrudził" by to wyrenderować :D




Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 19:50:54 przez Vato
[#165] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@cholok, post #162

Nie wiem jak Wy, ale ja mam wrażenie, że z tego wątku zrobiła się jedna z głupszych g...oburzy na tym forum.

O czym tu ciągle dyskutować i po co?
[#166] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Daclaw, post #165

Możesz dać wątek do ignorowanych.
[#167] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Vato, post #164

Ale dlaczego fejk? To jest tylko low-res (polecam opis na youtube) + brak dzwieku. Roznica wzgledem tego co bylo na poczatku w tym watku jest taka, ze tutaj format to Anim7.
[#168] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@kiero, post #167

Przestalem sledzic watek bo baaaaaardzo sie rozwinal, cos tam wczesniej bylo o cdxl...
Dzisiaj odpalilem na cd32 alien breed tower i tam jest fajna animacja wstepna w cdxl ktora na predkosci cd x1 czyli 150kb/s idzie plynnie w kolorach moze nie ham8 o ile mnie oko nie myli ale przynajmniej ham6 w configu 020 2 mb wiec o co tyle szumu z tym filmem z pierwszych postow ?
[#169] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #161

Słaba ta animka
[#170] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@koxman, post #30

Wykopki

Odpaliłem to cudo i "już" przy ok 4,5 MB/s (kontroler FastAta, tryb PIO3, dysk SSD/ karta CF) jest prawie dobrze, dźwięk lekko przycina, obraz płynny.
Co ciekawe jak odpaliłęm w PIO5 ok 7MB na sekundę, dźwięk minimalnie, ale jednak przycinał
Wygląda za to SUPER- jakość filmiku jest naprawdę dobra, nie żadnej "HAMskiej rampy" OK
Niebieskie paski z przewijanym tekstem trochę irytują, tym bardziej, że mam tam głównie krzaczki.
Co ciekawe, wersja Lo-Res u mnie nie działa płynnie na żadnym sprzęcie, ani A1200, ani A4000 (z FastATA i bez)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem