kategoria: Sprzęt
[#1] Mysz Amiga CDTV CD-1253
Mam problem z myszką...
Otóż nie działa. Co powinienem sprawdzić?
Przewód jest OK- sprawdziłem przejścia. Wkładając do złącza po chwili przestaje Amiga reagować na pilota- przechodzi w stan wykrycia myszki?
Nie działa żadna z funkcji myszki- przewijanie, klikanie- nic.

Pozdrawiam
Kuba
[#2] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@kubaslonka, post #1

Jesli wypniesz myszke, to czy wszystkie funkcje pilota dzialaja?
[#3] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@kubaslonka, post #1

Zrób dobre zdjęcie pcb (by było widać oznaczenia układów) i daj linka.
[#4] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@tbone, post #3

Szkoda, że nie mam CDTV. Jest opis protokołu. Można by zaprząc jakiś mikrokontroler do zrobienia adapterka...
[#5] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@Phibrizzo, post #2

Jak wepnę myszkę, chwila mija i pilot przestaje działać. Gdy odepnę, pilot przez krótką chwilę nie działa by po chwili zaskoczyć.
[#6] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@tbone, post #3

link
link
link

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 21:55:05 przez kubaslonka
[#7] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@kubaslonka, post #1

tu jest oprogramowanie dla arduino:
https://github.com/matsstaff/CDTV_PS2Mouse_Joy
[#8] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@michal_zukowski, post #7

Dzięki za linka. Z uwagi na moją dłuższą przerwę w światku elektroniki, czy możesz dokładniej?
Jest jakiś kit oparty na arudino?

Czy pomysł ożywienia starej myszki może komuś wpadł do głowy?

Z góry dziękuję
Pozdrawiam
[#9] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@kubaslonka, post #1

Takie jaja może powodować uszkodzony kondensator
W pilocie
[#10] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@Blendor, post #9

Ale tu o myszce piszemy...
[#11] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@kubaslonka, post #6

Tak wygląda jak by coś było grzane w górnych pinach po prawej, tylko co tam jest po drugiej stronie ?
[#12] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@Hellena, post #11

Mikrotyki klawiszy lewego klawisza mysza
[#13] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@kubaslonka, post #10

Ale ty nie rozumiesz często gęsto uszkodzony
Kondensator w pilocie powoduje swirowaniie
Myszki
[#14] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@kubaslonka, post #8

Można by podłubać coś na arduino, ale trzeba mieć cdtv do testów Swoją drogą to w Opolu (nadal) mieszka facet, który sporo Amig naprawił pracując na serwisie w Arwalu (starym Amigowcom nazwa nie jest zapewne obca ). Skrobnę mu mail'a, może podejmie temat.

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 12:44:25 przez tbone
[#15] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@Blendor, post #13

Pilot odpada- kondensator wymieniony.
[#16] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@kubaslonka, post #15

a jest +5V na dużym scalaku po podpięciu do portu?
[#17] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@tbone, post #16

W którym miejscu zmierzyć? Kabel sprawny.
[#18] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@kubaslonka, post #6

Czy możesz zasilić myszkę i sprawdzić stan na linii sygnałowej wychodzącej z myszki.
Podejrzewam zwarcie do GND na linii sygnałowej myszki. Widzę że było coś grzebane przy tranzystorze przy gnieździe kabla sygnałowego.
Nie mam teraz dostępu do swojej myszki i nie znam kolejności linii ale zastosowanie tu tranzystora AS wydaje mi się trochę podejrzane. Jeśli mam racje to tłumaczyło by mi to też grzanie gniazda z uwagi na pobór prądu przez ten właśnie tranzystor.
Ale tak jak pisałem nie mam teraz dostępu do myszki i może tam oryginalnie był tranzystor AS a ja się mylę.

Mam program swój autorski program do testowania myszki CDTV ale na Rassbery PI.

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 15:15:06 przez krystian77
[#19] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@tbone, post #4

Jeśli chodzi o ten opis to "trochę działa" ale nie taki jest protokół obsługi myszki. Jak zastosowałem ten protokół w moim projekcie myszki laserowej do CDTV to z uwagi na "timing" tego protokołu przesunięcie myszki na drugą stronę ekranu zajmowało by chyba ponad 2 minuty :)
Myszka wysyła sygnały zwierając linie danych do masy w podobny sposób ale na wyższych częstotliwościach z inną zawartością "ramki"
Ale odnosząc się do tego linka to jeśli sygnały na płytce myszki są podłączone w tej samej kolejności co tam opisane to jeszcze mniej mi się podoba ten AS. Radził bym bez sprawdzenia tego tranzystorka nie próbować podłączać jej już do komputerka.
[#20] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@krystian77, post #18

Heja,

Dzięki za odpowiedź. Zmierzyłem napięcia i wychodzi że na VCC jest 5,08V, pomiędzy VCC a PRDT 4,8V. Coś możesz mi podrzucić?

Kuba
[#21] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@kubaslonka, post #20

Napięcie raczej mierzymy w odniesieniu do GND. Przy podłączeniu do CDTV linia PRDT jest podciągnięta do VCC i powinno być na niej napięcie około 5v(w odniesieniu do GND)
[#22] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@krystian77, post #21

Czy ten tranzystor przy złączu ma może oznaczenie A8. Jeśli tak to by mi to pasowało na diodę zabezpieczającą.
[#23] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@krystian77, post #21

PRDT -> GND 0,27V
Wg. II prawa Kirchoffa nawet pasuje
[#24] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@krystian77, post #22

Patrzę pod światło i chyba ma oznaczejnie A9. Co to może znaczyć?
Przeczytałem że A9 i A8 głównie różnią się kanałem, ale jakim? (control)?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 19:31:33 przez kubaslonka
[#25] Re: Mysz Amiga CDTV CD-1253

@kubaslonka, post #24

Ten element to raczej nie mosfet. No i na tą chwile to jedyna nadzieja w tym że ten element walniety. Ja bym go zdjął ciepłym powietrzem i pomierzył aby wykluczyć że nie padł układ scalony.

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 22:01:45 przez krystian77
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem