kategoria: A1200
[#1] Kupiłem Amigę 1200
To znaczy jeszcze nie kupiłem, ale mam zaklepaną i czekam tylko na informację, że jest gotowa do odbioru. Tym samym stanę się właścicielem komputera, o którym marzyłem w dzieciństwie, a którego nie dane mi było posiadać, bo najpierw na komunię w 1992 dostałem już przestarzałego C64, a potem kilka lat później tradycyjnego PC-ta. Wprawdzie w 2005 roku wyrwałem się ze szponów złego Micro$oftu, kupując za pierwsze zarobione pieniądze iBooka, ale niespełnione marzenie cały czas za mną chodziło.

Ostatnio znów zacząłem interesować się tym tematem. Zacząłem czytać różne artykuły o historii Amigi, słuchać podcastów (Radzik - pozdrawiam! Naprawdę świetna robota), kupiłem Amigę Forever i koniec końców wreszcie udało się upolować tysiącdwusetkę w rozsądnej cenie, z pewnego źródła i nawet z gwarancją rozruchową.

Problem w tym, że mój zakup to tak zwany golas. Oprócz zasilacza i kabla do TV w zestawie nic nie ma. I tu chciałbym zwrócić się z pytaniem do polskiej społeczności amigowej od typowego n00ba w tych tematach. Co dalej? W co jeszcze powinienem zaopatrzyć się od razu, a co mógłbym odłożyć na potem?

Wiadomo, że najpierw najchętniej pograłbym w Superfroga, Cannon Foddera czy jakiegoś Pinballa, albo też pooglądał dema. Jednak myślę, że z czasem przyjdzie ochota na nieco bardziej twórcze wykorzystanie komputera, ale to może zostawmy na inną okazję.
[#2] Re: Kupiłem Amigę 1200

@klimos, post #1

Cześć i na wstępie gratulacje :)

Niedawno był ocierający się o tę tematykę wątek - jak pominiesz ironizowanie to na pewno coś z tego wątku wyniesiesz dla siebie. Ale w skrócie mogę Ci podpowiedzieć, że możesz, w zależności od zasobności portfela, rozważyć uboższą i tańszą ACA 1221 lub dającą większe możliwości za większe pieniądze ACA 1233n.

Do tego na pewno chciałbyś coś w stylu przejściówki SD2IDE która świetnie zastąpi tradycyjny dysk 2,5" ide. Jeżeli zdecydowałbyś się właśnie na SD2IDE, to na pewno przydatna będzie jedna z przejściówek produkowana przez jednego z naszych forumowych mistrzów elektroniki.

Do podłączenia do telewizora, w celu uzyskania optymalnego obrazu przyda Ci się na pewno odpowiedni kabel. Chyba że preferujesz nieco droższe ale znacznie lepsze rozwiązanie - scandoubler.

To tak wstępnie. Koledzy i koleżanki na pewno coś jeszcze dopowiedzą.
[#3] Re: Kupiłem Amigę 1200

@klimos, post #1

Ile dales za tego golasa A1200?
[#4] Re: Kupiłem Amigę 1200

@klimos, post #1

ja bym na Twoim miejscu, zamiast wywalać kasę w błoto na ACA, SD2IDE i miliard innych pierdółek, poczekał parę miesięcy i kupił Vampire 1200 - będziesz miał wszystko to + tryby SuperAGA, porty Ethernet, HDMI etc. A do tego czasu nadrób zaległości i pobaw się w gierki i demka. siedzi, pije i chrupki
[#5] Re: Kupiłem Amigę 1200

@baderman, post #2

Z kartą turbo jeszcze trochę się wstrzymam. Przynajmniej do premiery (z tego co zauważyłem budzącego skrajne opinie w kręgach amigowych) Vampire'a 1200.

O twardzielu już myślałem, ale z uwagi na wiek i awaryjność tradycyjnych dysków talerzowych raczej nie biorę pod uwagę. Karta SD z adapterem IDE będzie chyba moim następnym zakupem. Scandoublera natomiast nie będę brał, gdyż monitora komputerowego i tak nie posiadam a docelowo Amigę będę podpinał pod stary telewizor CRT.

@selur:
1300 PLNów
[#6] Re: Kupiłem Amigę 1200

@klimos, post #5

Rany boskie, za 900 zl mialbys z pocalowaniem reki... ok, racja
[#7] Re: Kupiłem Amigę 1200

@klimos, post #5

Twój kolejny zakup to dyskietki, dobry Joystick, polecam typu ARCADE, w ostatecznosci adapter USB jak byś chciał sprawnie pograć w cannon foder lub pograć na padzie typu playstation. Nie polecam żadnych turbo, vampirków itp. bo poprostu tego nie wykorzystasz, pograsz dwa dni w najbardziej znane tobie tytuły i rzucisz Amigę w kąt.
Strasznie wiele zapłąciłeś za gołą Amigę, za tyle miał bym dla ciebie na wypasie.
[#8] Re: Kupiłem Amigę 1200

@klimos, post #5

Serio dałeś taką kasę, to koniecznie zrób foty co dostałeś za taki "kesz". Podejrzewam, że ktoś dopiero ją kupuje dla Ciebie. Oby nie nabił Cię w butelkę. Jak za golasa to moim zdaniem za dużo, ale ja się nie znam.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 18:01:28 przez KM
[#9] Re: Kupiłem Amigę 1200

@klimos, post #1

Ja Ci dam "przestarzałego c64"
Gratulacje za zakup OK
[#10] Re: Kupiłem Amigę 1200

@snajper, post #4

Za parę miesięcy to będziesz mógł stanąć do kolejki
[#11] Re: Kupiłem Amigę 1200

@klimos, post #1

Nie rób sobie problemów z przejściówkami i kartami tylko zastosuj tradycyjny dysk talerzowy
(działają takie 30 lat i jakoś się nie psują a problemów z kartami znajdziesz w wątkach forum z 50)
Kup pamięć fast 4 albo 8 mb i do gier styka (pakiet WHDload będzie działał)
Oczywiście najlepiej zdobyć kartę turbo przynajmniej z prockiem 030 i większą ilością pamięci oraz z koprocesorem.

Najlepiej poczytaj też wątek podany w pierwszej odpowiedzi.
http://www.ppa.pl/forum/amiga/36331/jaka-karta-rozszerzen-lub-turbo-najlepsza

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 19:08:22 przez Vato
[#12] Re: Kupiłem Amigę 1200

@Vato, post #11

Z czego 95% problemów dotyczy kart CF a nie SD. ;)
[#13] Re: Kupiłem Amigę 1200

@klimos, post #1

Gratulacje ! Mam nadzieję ze załapiesz "amigowego bakcyla" i spędzisz wiele miłych chwil przed Twoim retrokompem szeroki uśmiech
Jeśli chodzi o pamięć masową to jak masz dostęp do nawet jakichś starszych HDD (pewnie da się jakieś wygrzebać albo kupić po taniości) to powinno działać wystarczająco dobrze do "prostego odpalania gier", tylko przydało by się więcej fastramu. Na początek to powinno wystarczyć.
Z kupnem jakiejś dopałki po prostu poczekaj troszkę, jak załapiesz bakcyla to i tak będziesz chciał kupić Ja osobiście w ciemno pokleciłbym Ci V1200, ale jeszcze masz sporo czasu do namysłu...
[#14] Re: Kupiłem Amigę 1200

@teh_KaiN, post #12

...bo 95% ludzi posiadających karty zamiast dysku ma ma CF
[#15] Re: Kupiłem Amigę 1200

@selur, post #6

Założyłem sobie budżet €300 (~1300 PLN, ~£250).
Na alledrogo mnie przelicytowywali z przebitką jakieś 25%. Na eBayu też moja cena okazywała się zbyt niska. Tu na giełdzie nic nie zauważyłem. Jedynie, na tej grupie fejsbukowej była dobra oferta - A1200 w oryginalnym pudełku w bardzo dobrym stanie za £250, ale zeszła w 10 minut od wystawienia ogłoszenia.

Ale z tego co widzę, to aż taki golas nie będzie. Prócz zasilacza są kable do TV, mysz, para joysticków, trochę dyskietek. Mówiąc "golas" miałem na myśli, że nie ma tam żadnego bardziej zaawansowanego sprzętu w postaci karty turbo, HDD, CD-ROMu czy scandoublera.

@KM:
Fotki wrzucę, ale pewnie dopiero w okolicy Wielkanocy. Sprzęt odbierze rodzina a ja dopiero wtedy w Polsce się pojawię.

@mikecios:
Chyba mi nie powiesz, że w 1992 C64 był nowym sprzętem. Tak jakby teraz 10-letnie PS3 uznać za sprzęt na czasie.
[#16] Re: Kupiłem Amigę 1200

@klimos, post #15

Ej no żartowałem, swoją drogą C64 się nie starzeje :)
To co Ci goście wyrabiają na tym "starym" sprzęcie to jakiś kosmos ;)
[#17] Re: Kupiłem Amigę 1200

@mikecios, post #16

Wiem, że to był żart, zauważyłem emotkę.
To ja w swojej odpowiedzi zrobiłem błąd nie dając żadnej, by jasno określić, że podjąłem żartobliwy ton dyskusji.

A tak, żeby nie off-topować: zastanawiałem się też jaka jest różnica między kartami CF a SD jako zamienniki dysku twardego (w prostym użyciu tak dla końcowego użytkownika, nie w kwestii różnic technicznych). Ale z paru powyższych postów wnioskuję, że w CF lepiej się nie pchać, bo często pojawiają się problemy z kompatybilnością. Natomiast w przypadku kart SD, kompatybilność w dużej mierze zależy od adaptera SD2IDE. Dobrze rozumuję?
[#18] Re: Kupiłem Amigę 1200

@klimos, post #15

Na niemieckim ebayu zestaw A1200 to ok. 210-220 euro. Wysyłka 30-40 euro.
[#19] Re: Kupiłem Amigę 1200

@klimos, post #17

@ klimos
Ale z paru powyższych postów wnioskuję, że w CF lepiej się nie pchać, bo często pojawiają się problemy z kompatybilnością. Natomiast w przypadku kart SD, kompatybilność w dużej mierze zależy od adaptera SD2IDE. Dobrze rozumuję?


Dokładnie. A do czytnika SD2IDE najlepiej dwuportowa kontówka KA60 od Krashana. Wtedy dioda HDD nie będzie świrować.
[#20] Re: Kupiłem Amigę 1200

@R-Tea, post #19

W rzeczy samej, a na porcie 3.5 podpinasz dowolny cd-rom i jesteś gość ;)
[#21] Re: Kupiłem Amigę 1200

@R-Tea, post #19

A jaka jest różnica między KA60 a podlinkowaną w pierwszej odpowiedzi KA47?

Poza tym, proszę, skończmy już dyskusje na temat ceny. Może trochę przepłaciłem, ale na pewno nie tyle bym jakoś specjalnie tego żałował. Przynajmniej Amiga jest z pewnego źródła (potwierdzone na PW selura), a na tym zależało mi najbardziej.
[#22] Re: Kupiłem Amigę 1200

@klimos, post #21

Na 47 podepniesz tylko jedno urządzenie czyli np dysk 2,5 albo karte sd a na 60 dwa urządzenia. np karta i cd
[#23] Re: Kupiłem Amigę 1200

@klimos, post #1

Wiadomo, że najpierw najchętniej pograłbym w Superfroga, Cannon Foddera czy jakiegoś Pinballa, albo też pooglądał dema. Jednak myślę, że z czasem przyjdzie ochota na nieco bardziej twórcze wykorzystanie komputera, ale to może zostawmy na inną okazję.

Zacznij od zakupu myszki. Nie wydawaj pieniędzy na karty turbo, bo nei wiesz jeszcze czy będziesz chciał coświęcej jak "standard" - czyli pograć w gierki w tradycyjny sposób.
Jeżeli już będziesz miał myszkę, dyskietki, pograsz, pobawisz się i stwierdzisz, że chcesz coś więcej to dobrym zakupem będzie Gotek HxC, czyli emulator stacji dyskietek. Wówczas pożegnasz dyskietki na dobre i zabawa będzie już bez nich.
Jak przyjdzie czas i nadal ta zabawa będzie Cie kręcić i wciągnie Cie, zakupisz kartę rozszerzeń lub kartę turbo. Jaką to przyjdzie z czasem, jak już będziesz wiedział do czego będzie Ci potrzebna (jeżeli będzie potrzebna w ogóle).
Na tą chwilę: myszka, joy, trochę dyskietek i życzę dobrej zabawy.

Do zwykłego grania w gry nie potrzebujesz wypasu z kartą turbo, to jak kupowania najnowszego Ferrari by przejechać drogą 300m, zamiast się tam przejść.
OK
[#24] Re: Kupiłem Amigę 1200

@Canga, post #23

Klimos trochę przepłaciłeś...Ja na allegro znalazłem bardzo ładną A1200 którą kupiłem za 800PLN a dostałem nawet więcej niż oczekiwałem. Amiga była w dziale konsole i automaty (takze rada na przyszłość nie szukajcie tylko w dziale amiga ale na całym allegro bo często amigi pojawiają się w dziale konsole lub w Commodore albo w innych miejscach w których być nie powinny)
Facet który sprzedawał był jedynym właścicielem od 1994 roku i nawet mam karte gwarancyjną. Amiga była używana od kupienia tylko 4 lata po czym właściciel kupił PC i Amiga wylądowała w szafie gdzie była wyciągana odświętnie raz czy tam 2 razy d roku by w coś pograć czy sprawdzić że wciąż działa:
Moja Amiga 1200

Co prawda gośc sprzedawał za 1100 ale wystarczyło zapytać sie na PW i udało się wytargować za 820 z przesyłką.Oprócz tego co na zdjęciach dostałem dodatkowo oryginalne pudełko, kabel RGB-Scart, przejsciówke RGB-VGA,myszkę(która jest na allegro za 140PLN opisana jako fabrycznie nowa). W amidze zamontowany był dysk twardy Segate ST3144A z zainstalowanym WB 3.0 i kilka gier na przejściowce kątowej IDE 3.5'' oprócz dysku wyprowadzona jest taśma na CD-ROM przez wycięcie w obudowie po lewej od slotu pcmcia ktore wyglada jak fabryczne wcięcie a nie jak napierdzielanie brzeszczotem na oślep :D Dysk był zasilany z kabla floppy-floppy-molex gdzie jedna końcowka jest podłaczona do stacji dysków a molex teraz jest wolny. Dysk lezał na plastikowym półprzezroczystym okryciu na płycie głównej by nie było zwarcia. Odłączyłem co prawda dysk twardy bo i tak będę wpinał karte CF lub SD.
Takze interes zrobiłem całkiem niezły i trafił mi się sprzęt którego historie z grubsza znam a nie egzemplarz który krążył po Polskich czy Europejskich aukcjach jak choroba weneryczna :D
Kupiłem juz monitor Samsung syncmaster 741mp w dalszej kolejności potrzebny mi bedzie kicksart 3.1 (jesli ktos ma z forum tanio do sprzedania chętnie kupię), karta turbo wystarczy mi na bazie 020 (na którą jestem już umówiony z jednym uzytkownikiem PPA) karta CF lub SD jako dysk twardy gdzie przygotuje sobie Classic WB z Tej stronki i wpakuje WHDload z całą kolekcją gier na ami. To będzie moja "ultimate machine" i stoi juzna tym samym biurku na którym mam PC.

Więc Klimos spokojnie sobie możesz taką samą konfiguracje zrobić i jeśli chcesz zaoszczędzić kase to Ci wystarczy pamięc RAM 4/8MB pod klapkę lub nawet na PCMCIA i spokojnie Pograsz we wszystkie amigowe tytuły na WHDload oprócz tych kilkunastu najbardziej wymagających,które będą działać jako pokaz slajdów.
W gry 3d nie ma sensu się bawić na Amidze pokroju Dooma Heretica czy innych portów bo od tego jest PC albo można sobie pograć w nie na WinUAE gdzie mam właśnie skonfigurowany już Classic WB z WHDload i wszystkimi grami i Alien Breed 3D II czy Doom i wszysktie inne gry chodzą płynniej niż na 5 Vampirach połączonych w jedno :D

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 01:57:26 przez FeRu
[#25] Re: Kupiłem Amigę 1200

@FeRu, post #24

a nie lepiej kupic plyte glowna do a1200 (troche tego jest na Amibay, na ebayu byla nawet ostatnio u airey za 70 funtow), do tego obudowa i klawiatura od petro lub od kogos z forum? po zbiorowej akcji na zakup nowych skorup, te stare beda sprzedawane.. reszta komponentow to niewielkie koszty.


Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 09:01:57 przez charliefrown
[#26] Re: Kupiłem Amigę 1200

@charliefrown, post #25

Serio muszę kolejny raz prosić?
Zostawmy temat ceny. Nie jest ona dla mnie priorytetem. Uwierzcie mi, że od kilku stówek naprawdę nie zbiednieję. A zależało mi na pewnym sprzęcie z pewnego źródła. Nie na kupowaniu wszystkiego na części z 10 różnych źródeł a potem składaniu tego, żeby tylko przyoszczędzić parę groszy.

Zakładając temat chciałem się dowiedzieć w co jeszcze powinienem się zaopatrzyć w pierwszej kolejności. I taką odpowiedź uzyskałem - adapter SD2IDE + przejściówka od Krashana. Karta turbo na razie poczeka, przynajmniej do premiery Vampire'a 1200.

Jakby ktoś chciał dodać coś jeszcze w temacie, to chętnie poczytam, ale zejdźcie już z tematu ceny.
[#27] Re: Kupiłem Amigę 1200

@charliefrown, post #25

Czy ja wiem? Za około 1000(+-100) zlotych, przy odrobinie szczęścia, wyrwiesz 1200 w bardzo ladnym stanie i to moze nawet z jakimis dodatkami. A jak zaczniesz liczyć po kolei koszty wysylki, czy to, ze niekiedy cos sie popsuje przy transporcie, to moze wyjsc Ci wyzsza kwota - samemu ostatnio nad tym dumalem

edit:

Do autora watku - ja bym kupil gotka i tak glownie bedziesz gral w gry na poczatku.

Gotka, goteka? Jak to sie odmienia?

Nie zauwazylem, ze ktos juz wczesniej polecil...

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 10:06:15 przez thetdr11
[#28] Re: Kupiłem Amigę 1200

@klimos, post #26

Po pierwsze: dobrze, że zdecydowałeś się na A1200. To super sprzęt :) Sam miałem dosyć dopaloną Amigę kiedyś (PPC, czy 68060), ale później wszystko poszło w niebyt :( Ok, skracając, po wielu latach retro zagościło w moim życiu ponownie (prawda, Cios?:) i tak już zostanie :) Do rzeczy: długo zastanawiałem się co dokupić do A1200, żeby normalnie zacząć z niej korzystać (granie z synem i zabawa w "odkrywanie na nowo" programów i gier to priorytety :)... Aktualnie mam taki zestaw podstawowej A1200:
1) komputer A1200 - zmieniłem obudowę ze swojej "czarnej" na standardową, NOS
2) przejściówka ide<>SD
3) przejściówka od "kolegi z forum" (KA60?)
4) rozszerzenie pamięci (elbox zwykły 4MB)
5) przejściówka na CF na PCMCIA do przenoszenia danych lub karta WIFI/sieciowa na PCMCIA - mam i to i to tylko nic nie podłączyłem jeszcze :)

i to na razie tyle.

Polowałem długo na blizzarda 1230, czy inną starą kartę, ale nie jestem/byłem zadowolony z cen :( albo spóźniałem się na okazje ;-( Wg mnie dobrą alternatywą są "nowe" karty ACA (520 zł to nie jest dużo za "trochę lepsze rozszerzenie pamięci), ale... zweryfikowałem swoje potrzeby i rzeczywiście mając taką podstawową Amigę + FAST zaczekam albo na Vampire 1200, albo na okazję w stylu bizzarda 1260 za niedużą kasę :) Ale to już do drugiej A1200, którą pewnie kiedyś złożę...

Nie wiem czy pomogłem, ale dobrze mi się pisało po kawie szeroki uśmiech
[#29] Re: Kupiłem Amigę 1200

@X-Type^HVR, post #28

Ooo TOmek ,widzę że po zakupie aktywowaleś się :))))

Do autora; Ten starter pack jest jak najbardziej na Twoje potrzeby ;)
[#30] Re: Kupiłem Amigę 1200

@mikecios, post #29

Pewnie :) ale jak widzę, moja aktywość jeszcze musi podskoczyć :) ale retro mi miło ))
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem