kategoria: A1200
[#1] Kickstart 3.1 od Commodore
W Amidze 1200 (by Commodore) posiadam Kickstart 3.0 (HD Workbench 3.0) Planuję rozbudowę (karty rozszerzeń i inne peryferia, przesidka na W3.9) i wiem że dobrze a w niektórych przypadkach wręcz obowiązkowa jest wymiana na 3.1
Moje pytanie jest takie czy warto inwestować w wersję 3.1 od Cloanto a może wystarczy commodorowska? Wiem jakie zmiany poczyniła firma Cloanto w stosunku do C= ale czy są one aż tak istotne (w moim przypadku wykorzystanie to gry i grafika 2D), żeby dopłacać?
Z góry dziękuję za pomoc.
[#2] Re: Kickstart 3.1 od Commodore

@Schizo_, post #1

Różnice główne to takie, że Cloanto posiada nowe scsi obsługujące dyski powyżej 4 GB ale za to nie posiada workbench.library które musi być na dysku/dyskietce w katalogu L:

Dodatkowo kilka bibliotek jest poprawionych - głównie przez wyłapanie błędów oryginału niż dodanie jakichś ficzerów.

Nowsza wersja przyda się przede wszystkim do AmigaOS 3.9 i to zarówno 3.1 jak i 3.x. jak i niektórych kart turbo np. po to aby turbo ACA widziało od razu pamięć FAST.

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 11:27:06 przez pong777
[#3] Re: Kickstart 3.1 od Commodore

@pong777, post #2

Witam,
podłączę się pod temat. Też planuję rozbudowę Amigi i chcę wymienić Kickstart 3.0 - 39.106 na jakiś nowszy. Myślałem o Commodore 40.68 - 40.72 ale może warto kupić jakiś nowszy, z poprawionymi bibliotekami. Czy jest gdzieś jakieś zestawienie Kickstartów, wersji i poprawek jakie wprowadzono?
[#4] Re: Kickstart 3.1 od Commodore

@kamil92, post #3

W romie Hyperionu chociaż mam go w ofercie poprawiono chyba tylko animację na nową :D oraz jeden problem z wyciekiem pamięci i tyle! Nawet nie ma tam nowszego scsi.device. Trochę porażka...
Próbuję namówić Cloanto aby była edycja ROMu 1 MB-go w którym będzie Workbench.library i scsi.device jednocześnie i wtedy największa wada ROMu Cloanto zniknie.
[#5] Re: Kickstart 3.1 od Commodore

@pong777, post #4

Krótko mówiąc, który brać do A1200:

http://allegro.pl/kickstart-rom-3-1-a1200-a3000-a4000-commodore-i6761044345.html

http://allegro.pl/kickstart-rom-3-xa1200-a3000-a4000-cloanto-45-064-i6761047295.html


Ten drugi ma poprawione biblioteki, od razu widzi duże partycje, jedynie nie ma biblioteki workbencha. No i wg. opisu nie wymaga dodatkowych rebootów. Ten pierwszy - wiadomo oryginał Commodore.

??
[#6] Re: Kickstart 3.1 od Commodore

@kamil92, post #5

Jak Ci się nie spieszy to poczekaj, aż Cloanto poprawi swój kickstart(workbench.library).
Na obecną chwilę bezpieczniej brać od Commodore, moim zdaniem.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 12:53:08 przez Tomski
[#7] Re: Kickstart 3.1 od Commodore

@kamil92, post #5

Tak naprawdę mając obrazy dyskietek/dyskietki z nowszym WB 3.1 ta biblioteka i tak siedzi na dyskietce i nie jest to w ogóle doskwierający problem. Większym problemem jest duży dysk i stare scsi.device - jak jakiś problem zacznie coś zapisywać nim nowe scsi.device będzie załadowane do pamięci to mamy dysk do formatu i utratę danych co mnie się niestety zdarzyło i to nie raz. Na codzień używam kickstartu od Cloanto w wersji 45.064 i to zarówno w A600 jak i A1200. Co do tej 1MB wersji część starszego softu mogłaby się gryźć z nim dlatego zostało zrobione to dokładnie tak jak dla A4000 Tower. Myk z usunięciem workbench.library był już wcześniej zrobiony przez Escom.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 13:27:19 przez pong777
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem