[#1] Internet z portu drukarki
Na aukcji pojawiło się TAKIE CUDO



Pytanie brzmi, czy trudno skonfigurować na tym internet i czy będzie działać na A600 020?
[#2] Re: Internet z portu drukarki

@xtro, post #1

Będzie działać i to szybciej niż na porcie COM (Serial).
Jest gotowiec w postaci Network boot disk - trzeba tylko IP skonfigurować na nim.
Sterowniki również można przenieść z takiej dyskietki do swojego systemu operacyjnego.
Mile widziane oczywiście rozszerzenie pamięci RAM aby więcej usług mogło działać.
[#3] Re: Internet z portu drukarki

@xtro, post #1

drogie te "cudo", jak na arduino nano + lan enc +wtyczka LPT...
dokumentacja tutaj
[#4] Re: Internet z portu drukarki

@MariuszK, post #3

Tak. Ktoś to musiał złożyć i przetestować. Trzeba mu było zapłacić za pracę oraz sprzęt. Jest na to FV oraz gwarancja 24 miesiące. Jest prowizja All**o. Jest możliwość zwrotu do 14 dni na koszt sprzedającego (2 x koszty wysyłki w pupkę). Pasuje jeszcze coś zarobić.
Cena musi być większa siłą rzeczy niż skompletowanie samemu tych części powiedzmy z Chin. Brak opłacenia VATu (import indywidualny) w przeciwieństwie do importu na firmę. Polutowanie i zaprogramowanie we własnym zakresie. Są dwie drogi postępowania.
[#5] Re: Internet z portu drukarki

@pong777, post #4

Wiadomo, tylko mówie, że ja osobiście bym się nie zdecydował, bo jestem z tych co lubią dłubać i poskładałbym sam, a na pewno miałbym fun z tego. Ale sa ludzie którym zależy na czasie, niezawodności sprzętu i gwarancji. I to jest jasne, że to dla nich oferta :)
Nie raz i nie dwa, nie chcąc tracić czasu i zdrowia wolał człowiek wybrać łatwiejsze rozwiązanie i coś po prostu kupić. :)
[#6] Re: Internet z portu drukarki

@MariuszK, post #5

Zwłaszcza, że ten projekt zawsze był rozwiązaniem budżetowym, nigdy docelowym.

Ja bym nie kupował tylko albo złożył sam (bo to naprawdę proste a ubaw po pachy!) albo się wstrzymał do wakacji lub jesieni.

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 22:31:20 przez teh_KaiN
[#7] Re: Internet z portu drukarki

@MariuszK, post #5

Zgadzam się. Po drugie jak się robi samemu to jest to niezwykle kształcące i rozwijające.
[#8] Re: Internet z portu drukarki

@MariuszK, post #3

drogie te "cudo", jak na arduino nano + lan enc +wtyczka LPT...

No jest jeszcze płytka, którą trzeba wytrawić.
Ja nigdy bym tego nie złożył. Dla mnie takie gotowe rozwiązanie jest idealne. Dlatego kupiłem, działa i jestem zadowolony. I innym też polecam. Działa na każdej Amidze.



Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 23:16:53 przez Sir_Lucas
[#9] Re: Internet z portu drukarki

@xtro, post #1

Zapytaj Jenota czy nie ma na sprzedaż, bo swojego czasu oferował na forum takie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 07:29:50 przez tbone
[#10] Re: Internet z portu drukarki

@tbone, post #9

No niestety nie ma. Ale służę pomocą w konfiguracji na forum, niezależnie od źródła - czy ktoś kupił u mnie, na Allegro, za granicą, czy złożył sam.
[#11] Re: Internet z portu drukarki

@Jenot, post #10

A jest szansa że znów będziesz miał ? A jeśli tak to kiedy ?
[#12] Re: Internet z portu drukarki

@mikecios, post #11

Jest 1 sztuka od 1 zł z zasilaczem.
[#13] Re: Internet z portu drukarki

@pong777, post #12

Ktoś się może orientuje jaki transfer można uzyskać przy ściąganiu danych z lokalnego ftp?
[#14] Re: Internet z portu drukarki

@jarek_dki, post #13

Transfer zależy też od stosu TCP/IP i karty turbo.
Z Roadshow i 030 przez FTP udało mi się wyciągnąć około 73 - 75KB/s

Z Roadshow i V600 przez FTP najlepszy wynik to 136KB/s
[#15] Re: Internet z portu drukarki

@Sir_Lucas, post #8

Takie coś można sobie bez problemu skonfigurować np. na RPi albo czymś podobnym (potrzebna tylko przejściówka USB<->LPT). Ewentualnie na dowolnym PC z Linuksem. Pod Windows może też by się dało postawić PLIP.
[#16] Re: Internet z portu drukarki

@perinoid, post #15

Da się, tylko potrzebny do tego będzie pecet z LPT/RPi, kabel laplink i magplip po stronie Amigi. Plipbox to kompletne rozwiązanie, bez potrzeby stosowania dodatkowych sprzętów (poza zasilaczem). Poza tym nie wiem czy interfejsy USB-LPT zadziałają.
A, plipboksa można też zasilić przez złącze ICSP.

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 12:11:41 przez Jenot
[#17] Re: Internet z portu drukarki

@mikecios, post #11

W dającej się przewidzieć przyszłości raczej nie będę miał plipboksów na sprzedaż.
[#18] Re: Internet z portu drukarki

@perinoid, post #15

To prawda, że się da. Jednak jest to rozwiązanie mało eleganckie, mało komfortowe i absolutnie niemobilne. Do tego konfigurowanie tego wszystkiego to masa czasu i nerwów. Plipbox to gotowe rozwiązanie, działa jak karta sieciowa. Mam, używam i polecam ok, racja



Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 12:14:12 przez Sir_Lucas
[#19] Re: Internet z portu drukarki

@Sir_Lucas, post #18

Gdzieś widziałem wersje wewnętrzna do a500 tylko nie pamietam gdzie, ale fajne to było bo wszystko schowane w środku ok, racja
[#20] Re: Internet z portu drukarki

@QUAD, post #19

Tutaj widziałeś pewnie wersję wewnętrzną. Pomysł bardzo fajny. Tylko trzeba rzeźbić w obudowie.
[#21] Re: Internet z portu drukarki

@Sir_Lucas, post #20

U to z tego co piszecie o transferze to całkiem nieźle. Ja przez długi czas korzystałem z ParNetu na drodze AmiPC. Prędkość przesyłania plików na widzianych jako katalogi PCtowych dyskach oscylowała w okolicy 40 KB/s - mniej więcej jak kopiowanie ze stacji dysków.


Swoją drogą fantastyczne byłoby gdyby jakiś zdolny elektronik zaprojektował , a chętny zarobić wykonał magiczne pudełeczko korzystające z portu drukarki (a może i zewnętrznej stacji), a programista to oprogramował:

- z jednej strony kabelek którtki jak miało to miejsce w samplerach czy dygitizerach do Paranell lub Drive (a może oba naraz)

- z drugiej skrzyneczka do postawienia na/obok Ami z: netem RJ45, USB na pendriwe, 2x czincz samplerem, LPT - przelotką do drukarki...

TO BY BYŁO COŚ - taki expand port koncenryk ...

.. a może uszłoby może i dodatkową szparke na czytnik kart uniwersalny?



Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 15:37:22 przez xtro
[#22] Re: Internet z portu drukarki

@xtro, post #21

Tu się pojawia jeden problem – port równoległy przy stuprocentowym zaangażowaniu procesora wyciąga 250 kB/s i ani bajta więcej. Stuprocentowym – czyli Amiga nie robi nic innego. Co gorsza, wyposażenie Amigi w kartę turbo nie tylko nie zwiększa tej górnej granicy transferu, ale nie zmniejsza obciążenia procesora. Dzieje się tak dlatego, że tyle trwa cykl dostępu do układu CIA. Procesor wystawia adres (i daną jeżeli wysyła) na szynę i czeka, w sumie 30 taktów procesora w gołej A500, a odpowiednio więcej w dopalonej...

Jeżeli system ma pracować w czasie używania portu, realny transfer to jakieś 20 do 30 kB/s. To ile funkcji można na tym powiesić?
[#23] Re: Internet z portu drukarki

@xtro, post #21

Bardzo profesjonalnie piszecie. Zaciekawił mnie ten wątek. Proszę jednak​ o rozwinięcie. Parnet między Ami a PC - jest coś szybszego niż Aexplorer na Serial? No i drugie co mnie interesuje to czy używając adapter tytułowy z tego wątku mogę użyć tcpip w Aexplorer i transferować pliki z "nieco" większą prędkością niż klasyczny port szeregowy?
[#24] Re: Internet z portu drukarki

@Romlen, post #23

Prędkość jaką osiągniesz przez Plipboksa zależy od konfiguracji Amigi - przy 68000 to około 10kB/s, przy 020 30-40kB/s, przy 060 ponad 100kB/s. To nie teoretyczne osiągi, a "organoleptycznie" sprawdzone transfery przy pobieraniu plików przez ftp. Oczywiście wpływ ma też to, jakiego stosu TCP/IP używasz (najszybszy jest Roadshow, najwolniejszy chyba MiamiDX z interfejsem MUI). Do plipboksa jest zwykły device SANA II, konfiguruje się go jak każdą inną kartę sieciową i używasz normalnych programów z niego korzystających (irc, ftp, www).
[#25] Re: Internet z portu drukarki

@Krashan, post #22

Yyy a to nie jest tak, że z CIA po prostu gada się z prędkością taktu E_CLOCKa, czyli 700kHz i że na gołej 68k odstęp między kolejnymi operacjami na jego rejestrach trwa 10 taktów, ale w międzyczasie można robić coś innego? Inaczej - pytam, czy naprawdę to potwierdziłeś swoimi eksperymentami, a nie, że tak gdzieś przeczytałeś.
[#26] Re: Internet z portu drukarki

@teh_KaiN, post #25

Tak, gada się z prędkością ECLOCK. No i jak zrobisz MOVE.B z/do układu CIA, to wykonanie tego rozkazu trwa około 1,7 mikrosekundy. Nawet jak masz w Amidze 060@80, czy Vampire. Po prostu masz waitstates i procesor nie może „robić w międzyczasie czego innego”. Widziałem (i uruchamiałem) nawet soft, który „puste” odczyty z CIA używa do generowania krótkich opóźnień czasowych – zaletą jest praktycznie brak narzutu i fakt, że to trwa tyle samo na każdej Amidze od A1000 po A4000T i CD32. Wszystkie Amigi mają te same układy CIA.

Przy okazji – najszybsze możliwe przesyłanie danych przez CIA do portu równoległego to 3 ECLOCKi na bajt. Polecam ten obszerny artykuł, którego autorem jest konstruktor plipboxa.
[#27] Re: Internet z portu drukarki

@Krashan, post #26

Dzięki za objaśnienie! Czytałem ten artykuł pracując nad swoją pierdółką, ale widać zbyt pobieżnie. Przeczytam go raz jeszcze. I może jeszcze raz. Może w końcu wszystko dotrze. ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem