kategoria: A600
[#1] Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie
Po wyprzedaniu swoich amigowych zapasów, pora zabrać się za modernizacje tego co zostało na biurku - czyli mojej faktycznie używanej i PRAKTYCZNIE A600.

Tak. Z uwagi na niewiele miejsca postanowiłem pozostawić sobie jedynie stałe stanowisko z najmniejszą klawiaturkową Amigą zakładając, że i tak z prawdziwych klasycznych Amig jakie mam w domu używam właśnie tej. Postanowiłem iż sukcesywnie uzbroję ten komputer w dodatki i będę z przyjemności używał częściej niż dotychczas (głównie do nagrywania dysków).

Na szybko zrobiłem listę potrzebnych mniej lub bardziej dodatków i przewertowałem aukcje allegro, sklepy amigowe oraz Amiga Hardware Book celem wypunktowania ewentualnych zakupów. Postanowiłem przy okazji już z góry pozostać przy koszerności klasyka z uwagi na bardzo wysoką cenę V.2 jak i nie oszukujmy się mitycznie mała dostępność tej karty jak na tą chwilę. Na listę więc trafiło:

1. dużo dyskietek (tak, to towar deficytowy, do tego jak już dostępny to albo dość drogo, albo tylko w wersji HD)
2. Furia 020 FPU (jak pisałem V.2 zostawiam na zaś z racji przede wszystkim małej szansy na szybki zakup)
3. czytnik kart CF na PCMCIA i karta CF do przenoszenia danych z PC (ma się rozumieć też czytnik usb do PC dla tych kart)
4. stacja dysków wewnętrzna amigowa, bo ta co mam jest od PC i nie za bardzo przerobiona - działa, ale średnio bym powiedział.
5. rozszerzenie do 2 MB chip z zegarem ( i tu się zastanawiam czy nie iść w stronę rozszerzenia dającego możliwość podpięcia scandoublera, ale pewnie zwykłe 1MB z zegarem styknie)
6. Konwerter Czincz-VGA bo Amiga będzie pracować na monitorze VGA właśnie.
7. Być może wymiana obecnego 2,5' dysku mechanicznego na czytnik IDE CF lub SD. Jeszcze się zastanawiam.
8. Jakiś wiatraczek o kabelki rozgałęźniki zasilania ze stacji by trochę chłodzić karte w środku.
9. Kartę sieciową może na port drukarki?
10. Sampler do nagrywania audio podcastów na Amidze (taka fantazja)
11. Jakaś fajna myszka.
12. Joystick w dobrym stanie najlepiej klasyczny QuickShot

co jeszcze.... Właśnie się zastanawiam?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 21:02:14 przez xtro
[#2] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@xtro, post #1

Co do 3. to ja zamiast kupować czytnik CF do lapka, kupiłem adapter CF->SD, czytnik SD mam wbudowany. Karty SD pracują z Amigą znacznie pewniej niż kapryśne CF-ki.
[#3] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@xtro, post #1

Z tym Vampire to wcale nie jest tak mitycznie jak piszesz, gdybyś się zapisał do kolejki wtedy gdy chciałeś go pierwszy raz kupić pewnie teraz dostał byś email z prośbą o wpłatę. Do tego trzy dni temu pojawiło się ogłoszenie o odstąpienie miejsca. To już chyba drugie takie widziałem.

Czytnik kart i CF bym sobie darował tylko sieciówkę na PCMCIA, no chyba że nie masz na czym uruchomić FTP do wymiany danych.

A604n + IndiECS + Furia to jest 1000 złotych czyli tyle co Vampire V2.

Jak chcesz monitor z LCD to najtaniej S-Video mod i monitor z S-Video.
[#4] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@TechNineWonder, post #3

A604n + IndiECS + Furia to jest 1000 złotych czyli tyle co Vampire V2.


Lub ACA630 zamiast Furii, jeśli jeszcze jest dostępna.
[#5] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@xtro, post #1

8. Jakiś wiatraczek o kabelki rozgałęźniki zasilania ze stacji by trochę chłodzić karte w środku.


Jak można doprowadzić Amigę do stanu w którym będzie wymagała wiatraczka... Przecież jedną z wielu pięknych rzeczy w Amidze jest to że przed włączeniem a po włączeniu nie ma żadnej zmiany w decybelach (jeśli się nic nie uruchamia ofkoz). A Pan tu chcesz ładować jakieś bucząco-brzęczące ustrojstwa jak... jak do peceta jakiegoś :)
[#6] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@softiron, post #5

Jeśli myśli się o porządnej rozbudowie to niestety, ale musi trochę pobuczeć :) Moje Apollo 060/80MHz nie dałoby długo rady bez chłodzenia.
[#7] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@sordan, post #6

W międzyczasie już coś przyszło z poczty :) Cosik z listy odpadnie. Przyznam, że V.2 oczywiście kusiła, ale właśnie dostałem maila od Lotharek Inkorporejted z podziękowaniem za zakup :)

Jak to mawiają Polacy z przedwojennej daty: Lepszać Furia w garści niżli V.2 na dachu...

A przyszły pozycje: Dyskietki (piękna paczka kilkudziesięciu sztuk), myszka (niekoszerna, bo logitecha serial maus z przejściówką, ale bardzo ładna i dobrze leży) oraz konwerter - niestety sprzedający omyłkowo wsadził wersję ze złączem BNC to i odesłałem celem wymiany. Wolę na czinczę. Oczywiście SVideo - jasna sprawa. Nawet myślałem by uzupełnić listę o kabel RGB Euro i telewizor LCD Samsunga 19' ze złączami VGA, EURO i HDMI - ale ostatecznie na razie Amiga będzie dzielić monitor przez RCA VGA z moim zapasowym PC na monitorze LCD Philipsa 17'

Natomiast myśl o zastąpieniu czytnika CF kartą sieciową na RJ45 wydaje się świetna, mogę lokalnie FTPować z tableta potrzebne rzeczy, a router stoi 20 cm od Amigi z wolnymi kablami RJ45. W sumie taka wymiana będzie chyba mniej kłopotliwa. Pomyślę o tym, choć chyba nigdy (poza Miami na 0202122) nie konfigurowałem sieci na Amidze.
[#8] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@xtro, post #7

Natomiast myśl o zastąpieniu czytnika CF kartą sieciową na RJ45 wydaje się świetna


Ja w swojej A1200 używam zamiennie kart PCMCIA: czytnik CF i WIFI. Przecież nie montujesz tego na stałe, więc nie musisz się ograniczać do jednej opcji.
[#9] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@g0trek, post #8

Witaj g0trek zainstalowałeś goteka w podstawkę ? daj znać jak wyszło. Panowie z innej beczki czy ktoś z was posiada sprawną w 100% płytę do A600 na zbyciu bo w mojej od portu myszy ktoś tak nakombinował że ścieżki poupalał. Może być bez kicka.szeroki uśmiech
[#10] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@Steishen, post #9

Witaj g0trek zainstalowałeś goteka w podstawkę ? daj znać jak wyszło.


Przecież opisywałem, a Ty nawet na to odpowiedziałeś :)

http://www.ppa.pl/forum/amiga/35090/gotek-bez-rzniecia-obudowy/2#m560544
[#11] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@g0trek, post #10

Ha ha normalnie amnezji dostałem sorry g0trek rzeczywiście żeś mi odpisywał. No cóż za dużo na głowie. pozdrawiam.OK
[#12] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@Steishen, post #11

Pierwszy element podpięty:



A w międzyczasie bawię się magicznym pudełeczkiem MK808 zrootowanym.




Na tę chwilę nie zmieniałem jeszcze animacji startowych, ale docelowo będzie startować od razu z startupu logo Amigi i UAE4All. Obecnie 2 konfigi postawiłem i ładnie to chodzi w trybach karty UAE 1024x600 lub 1280x720 z systemem 3.1 lub 3.9. Postanowiłem zamówić joypad wifi do tego by wygodnie grać w retro na 42' TV. Na prawdę ładnie to chodzi. SysInfo pokazuje 5x szybciej od A4000. A pudełeczko jest zaledwie z prockiem 2x1,6 GHz bez podkręcania.
[#13] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@xtro, post #12

Wsadź do 1200tki i masz vampira 3
[#14] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@xtro, post #1

6. Konwerter Czincz-VGA bo Amiga będzie pracować na monitorze VGA właśnie.

i to będzie działać bez konwertera?
9. Kartę sieciową może na port drukarki?

a nie lepiej na pcmcia?
Na tę chwilę nie zmieniałem jeszcze animacji startowych, ale docelowo będzie startować od razu z startupu logo Amigi i UAE4All. Obecnie 2 konfigi postawiłem i ładnie to chodzi w trybach karty UAE 1024x600 lub 1280x720 z systemem 3.1 lub 3.9. Postanowiłem zamówić joypad wifi do tego by wygodnie grać w retro na 42' TV. Na prawdę ładnie to chodzi. SysInfo pokazuje 5x szybciej od A4000. A pudełeczko jest zaledwie z prockiem 2x1,6 GHz bez podkręcania.

Jaki system na tym masz? Android?
[#15] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@QkiZ, post #14

Ten konwerter ma 3 wejścia: czincz, Svideo i VGA oraz wyjście na monitor VGA. Znaczy wyświetli obraz PAL z Amigi podany po czinczu z modulatora i obraz VGA podany z PC (robić będzie jako przełącznik komputerów na 1 monitor.

Co do karty sieciowej, to jesli zdecyduję sie na siec na amidze to może faktycznie kupie jakąś starą PCMCIA na RJ45.

Tak To jest ANDROID TV BOX MK808 z systemem bodaj 4.0.4. Na allegro te modele C9 Dual Core sa do dostania w okolicach 100 zł. Polecam do dużych TV. System jaki fabryka dała jest zrootowany i pozwala w tej wersji którą ja mam otworzyć pulpit Andka w 1280x720. W takim trybie gry 3D chodzą całkiem płynnie choć ja polecam tryb 720x480 wtedy gierki są jeszcze płynniejsze. Znakomicie w tym trybie działa emulacja PPSSPP - skaluje obiekty i textury do rozdzielczości TV i znakomicie to wygląda , niemal jak na PS2. Polecam. Emulator małego atari też się świetnie spisuje. Dodam , ze to urządzenie dobrze obsługuje klawiatury bezprzewodowe, myszki i kamerki z mikrofonem Logitecha serii c.
[#16] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@xtro, post #15

Jak mogę coś poradzić to tylko jedno, nie myśl nawet o kompozycie jako o podstawowej metodzie pozyskiwania obrazu z amigi, o ile na tv kineskopowym to jeszcze jakoś dawało rade (mówię w tej chwili o A500 z modulatorem A520) to po przesiadce na lcd z wejściem kompozytowym (dell 2005FP) jest tragedia, tzn gry jak gry, da się spokojnie pograć, ale system...no mocno trzeba mrużyć oczy żeby coś wyłapać, dlatego ja pewnie się będę próbował przesiąść na svideo(powyższy monitor ma takie wejście) i Tobie to też radzę.

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 23:01:29 przez Tomuś
[#17] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@xtro, post #1

Czy to nie zaskakujące, jak na przestrzeni lat zmieniają
się gusta i oczekiwania. W latach 90 wyszydzana i pogardzana,
dziś - w dobie maksymalnego dążenia do miniaturyzacji -
a600 wraca do gry.
[#18] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@ClarensMartin, post #17

A600 miała wady - dla graczy zbyt mała kompatybilność, dla userów - brak klawiatury numerycznej. Dzisiaj dla graczy nie ma wad bo tanio można wsadzić hdd i używać whdload.
[#19] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@ClarensMartin, post #17

100 % racji, lata 90. to epoka dużych, masywnych segmentów audio, piętrzących się pod TV magnetowidów, laserdisców, CDTV idealnie wpisywała się w ten trend. Tamte czasy nie były jeszcze wtedy gotowe na A600.
[#20] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@xtro, post #15

Tak To jest ANDROID TV BOX MK808 z systemem bodaj 4.0.4. Na allegro te modele C9 Dual Core sa do dostania w okolicach 100 zł. Polecam do dużych TV. System jaki fabryka dała jest zrootowany i pozwala w tej wersji którą ja mam otworzyć pulpit Andka w 1280x720. W takim trybie gry 3D chodzą całkiem płynnie choć ja polecam tryb 720x480 wtedy gierki są jeszcze płynniejsze. Znakomicie w tym trybie działa emulacja PPSSPP - skaluje obiekty i textury do rozdzielczości TV i znakomicie to wygląda , niemal jak na PS2. Polecam. Emulator małego atari też się świetnie spisuje. Dodam , ze to urządzenie dobrze obsługuje klawiatury bezprzewodowe, myszki i kamerki z mikrofonem Logitecha serii c.

Pytam bo sam mam TVBOXa, ale UAE4All średnio się nadaje do używania z systemem. Po za tym jest problem z używaniem pada w UAR4All. Po prostu nie ma opcji do wskazania go.
[#21] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@QkiZ, post #20

Ale jak nie ma opcji do wskazania? Chodzi o to, że nie pojawia się w google play?

Ja mam jeden ze słabszych obecnie Andro TV - sprawdziłem jest system 4.1.1 i zarówno na nim jak i na tablecie Manty 4 rdzeniowym za 159 zł wszystko wystartowało. Mam na obu system 3.1 i 3.9.

A spróbuj bliżniaczego UAE4ARM ... ARM

o dokładnie ten

Ewentualnie co jeszcze mogę polecić to płatny pakiet AmiKit

Ewentualnie poszukać UAE direct download: link

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 15:18:59 przez xtro
[#22] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@xtro, post #21

Nie, chodzi o to że pada nie się użyć w UAE4All.
[#23] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@QkiZ, post #22

Jak mam GO Clever Orion 70 to, po którą wersję UAE sięgnąć najlepiej (tylko gry)? Wymieniliście kilka.
[#24] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@QkiZ, post #22

Ok, co do joypada to jeszcze to sprawdzę. Może być to związane z samym urządzeniem Android TV bo na moim zdaje się wszystko działało. Generlanie jednak zabawa wydaje się fajna i sorry , że odszedłem od głównego tematu wątku. Czekam na kolejne przesyłki do A600 i jakoś tak zacząłem w międzyczasie rozkminiać coś innego.

A tu jeszcze filmik z uruchomienia, pudełeczko białe za TV:

VIDEO

Chyba otworzę stosowny wątek o mobilnej emulacji bo to ciekawy temat do działu o emulatorach. Ok wracam do głównego tematu mojej A600 :)



Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 18:52:01 przez xtro
[#25] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@xtro, post #24

Na tym samym urządzeniu w innych aplikacjach np. Mame działa bardzo dobrze.
[#26] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@QkiZ, post #25

No to ja nie wiem... czekam na bezprzewodowy Joypad to się pobawię. Jedynym minusem tej emulacji jest audio, trochą takie pierdzące. Ale generalnie może to jest problem z AHI. Pobawię się jeszcze na samych dyskietkach...

I odkryłem jeszcze jeden problem nieco dziwaczy. Po instalacji Locali PL występuje problem z literą "ę" - reszta niby działa, ale tej nie mogę uzyskać.

Polecam też jeśli ktoś odpali z tabletu wyłączyć ekranową klawiaturę (przynajmniej w wersji UAE4ARM) i korzystać z fizycznej klawiatury wifi. Po prostu w menu configu programu klawiaturka ekranowa w przypadku moich urządzeń dostaje pierdo..ca i praktycznie nie da się nic wpisać beznerwowo.


Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 15:46:09 przez xtro
[#27] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@xtro, post #26

Ja odkryłem, że audio bywa pierdzące gdy włączy się odczyt dyskietek w prędkości turbo. Nie wiem co jedno z drugim ma wspólnego, ale gdy bawiłem się ustawieniami zobaczyłem że to ma wpływ. Po ustawieniu na 100% prędkości emulowanej stacji dyskietek dźwięk wrócił do normy.
[#28] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@xtro, post #26

czekam na bezprzewodowy Joypad


Bezprzewodowy joypad, monitor lcd się domyślam i pytam,
czy input lag nie będzie już za duży.
[#29] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@ClarensMartin, post #28

Ok - dziś przyszła Furia 020 FPU - jedyny produkt turbo A600 dostępny od ręki bez robienia salta czy stania na głowie...

Jutro montuję.... może i jakiś filmik nagram ok, racja ... albo... zrobię transmisję liajf z tego doniosłego wydarzenia

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 02:52:49 przez xtro
[#30] Re: Amiga 600 - moje zakupy - jakieś sugesitie

@xtro, post #29

Utworzyłem osobny wątek, ale wkleję i tu... bo pół dnia walczę i nic...

Zakupiłem od Lotharka F 020 FPU.
Karta przyszła ładnie w pudełeczku...



Wreszcie miejsce bardzo solidnego 9,5 MB , zajmie nowiutkie turbo do Ami, ach radości



i już po podmianie:



I od tego momentu zaczęły się delikatnie mówiąc schody... Karta solidnie wykonana, samo zapięcie na procesor wygląda na solidniejsze niż w Raf'owej 9,5 MB , ale...

Karta spada... najpierw myślałem, że to kwestia niedociśnięcia. Z 9,5 MB też RAZ tak było. ALe siła jakiej użyłem ponownie powodowała już uginanie się z trzaskami płyty Amigi. Już, już wydawało się, że siedzi lecz patrząc ma krawędź zatrzasku na procesor widać było delikatny prześwit. Kilkukrotne nasadzanie i na przemian testy z 9,5 MB wskazywały , że po prostu się bardziej nie da.... Popracowałem w końcu na tyle z dociśnięciami , że karta wydała się w końcu wejść. Odrobinę z obawami włączyłem Amigę.... CIEMNY EKRAN... Oby tylko komp przetrwał! Zapodałem starą kartę 9,5MB. Uff... działa.

No to raz jeszcze i teraz już naprawdę dociskanie furii na ryzyku.
JEST! Komp się włączył... ale, zamiast wystartować z dysku GAAE WB... Ekran z dyskietką.

Podociskałem więc jeszcze. I jak to radził jeden z youtubowiczów dokręciłem do dziurek po sankach HD w płycie dobranymi wkręcikami:



Na tyle mocno by pewnie się trzymało (podociskałem jeszcze pod kilkoma kątami z różnych stron (nasadka wyraźnie doszła do płyty - nareszcie), ale na tyle delikatnie by nic nie połamać czy powyginać.

Skręciłem Ami ... jest.... działa ale znowu TYLKO EKRAN STARTOWY. Reset i luknięcie w menu start. Nie ma ani HD ani CC0 na liście... kolejny reset... JEST DF0 CC0 (czasem jest czasem po kolejnym resecie nie ma) , ale HD ani śladu NIGDY. Odpaliłem dysk WB ze stacji. Z C: CPU... pokazuje , że jest 020 i FPU.

I tyle by było z Furiowania...

Powróciłem do starej 9,5 MB....

Co może być przyczyną, że HD nie startuje? Kręci się, słychać go, ale chodzi rozruch TYLKO z 9,5MB starym, z furią już nie....


Furiatorzy, pomóżcie...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem