kategoria: A600
[#1] Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095
Witam
Znajomy, który nie ma konta na PPA, kupił na aukcji Allegro kartę A6095.


Karta kupiona jako w pełni sprawna, niby ktoś ją używał pół roku a kupił z z retro68k.
Po otrzymaniu karty i założeniu powoduje resety komputera.
Jakieś sugestie?
[#2] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Canga, post #1

Zdjąć, umyć porządnie za pomocą izopropranolu podstawkę w rozszerzeniu ORAZ nóżki procesora. Potem poprawnie założyć kartę. Obstawiam, że problem jest w tym drugim, bo w pewnych sytuacjach to nie jest takie proste.
[#3] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@perinoid, post #2

Dziękuję za odpowiedź. OK
Sęk w tym, że znajomy ma inne rozszerzenie 4mb identycznie założone i działa bez problemu. Sprawdzał wiele razy czy dobrze "pasuje" nowe rozszerzenie i jakiekolwiek poprawianie nic nie daje.
Stąd pytanie odnośnie zworek, do czego służą i co dają oraz czy jest możliwe to by źle założona zworka powodowała takie a nie inne zachowanie komputera.

EDIT:
Dokładnie wypytałem i wygląda to tak:
Kiedy uruchamia komputer z SD2IDE natychmiast reset. W momencie kiedy wyjmie SD2IDE i zmieni na CF2IDE jest dalej reset. Kiedy uruchomi komputer bez jakiegokolwiek adaptera, to komputer uruchamia się normalnie.
Czy jest to możliwe by był jakiś konflikt pomiędzy adapterami a samym rozszerzeniem?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 18:02:49 przez Canga
[#4] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Canga, post #3

Problem z zasilaniem? Niby SD czy CF nie ciągnie dużo, ale...
[#5] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Canga, post #3

Kondensatory na płycie wymienione, nie ma żadnych wycieków? Czy znajomy po prostu po kilkunastu latach uruchomił kompa, zadziałało kilka gier i już uznał, że Amiga jest w pełni sprawna więc można kupić FAST?
[#6] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Chador, post #5

Tak jak pisałem wcześniej. Miał już rozszerzenie 4mb i od dawna jego używał z WHDLoad - działało bez problemu. Zakupił obecną kartę, podmienił i zonk - nie działa, robi resety.
Poprosiłem by sprawdził taki sposób: włożył rozszerzenie, które teraz kupił, włożył adapter ale bez karty i czy robi reset. Jeżeli nie zrobi, widać winą będzie sama karta lub/i jej zasilanie.
Jeżeli nadal będzie się resetować, znaczy jakiś konflikt rozszerzenia z adapterami.
[#7] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Canga, post #6

W ostateczności, jak karta ma pół roku to może jest na gwarancji. Odesłałbym do producenta na test jeśli nie ma możliwości podpiąć do innej A600. Nie słyszałem żeby te fasty gryzły się z przejściówkami IDE.
Tu masz info o zworkach:
http://retro.68k.pl/2015/07/05/amiga-600-fast-ram/



Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 19:07:52 przez Chador
[#8] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Chador, post #7

Już jest odpowiedź.
Problem jest wówczas gdy w adapterze jest karta pamięci. Jeżeli jest włożony adapter w złącze i karta rozszerzeń działa bez problemu, uruchamia się do znaku zachęty.
Kiedy tylko do adapteru włożymy kartę i chcemy uruchomić komputer, restartuje się.
Zasilacz jaki posiada ma na wyjściu 2,5A przy %v, co uważam o o wiele za mało.
Zawiozę mu mocniejszy zasilacz i przetestujemy, ale za wszelkie dodatkowe informacje będę wdzięczny.

Odesłałbym do producenta na test jeśli nie ma możliwości podpiąć do innej A600.


Kupił i prócz karty nie otrzymał nic więcej. Żadnych instrukcji czy gwarancji.
[#9] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Canga, post #8

Jeżeli jest włożony adapter w złącze i karta rozszerzeń działa bez problemu, uruchamia się do znaku zachęty


Jak to możliwe że Amiga z samym Adapterem bez karty bootuje? A co gdy się zabotuje z dyskietki, System startuje.

Może problem jest z Systemem który jest na tej karcie.
[#10] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@TechNineWonder, post #9

A nie ma wystartować jak karta rozszerzeń jest założona?
Przyznam, że nie rozumiem.
[#11] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Canga, post #10

Napisałeś że gdy jest założony adapter SD2IDE bez karty i karta Fast na CPU to Amiga startuje do znaku zachęty.

Co jest nie możliwe, przynajmniej mi się tak wydaje bo adapter nie ma RDB. I do tego aby zobaczyć znak zachęty musimy mieć botowalną partycje albo dyskietkę z BootBlockiem.

Czyli coś jest nie tak Amiga z samym adapterem i kartą Fast powinna pokazać logo Kickstartu.

Dla tego spróbował bym zabotować z dyskietki WB.

Do tego jest założona zworka na

RSTCFG – Trzymając reset na 5-6s przełącza z trybu 5.5mb na 9.5MB i na odwrót


Ja bym tą zworkę zdemontował w ogóle, i wystartował bez zworki wtedy będzie cała pamięć.

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 19:41:38 przez TechNineWonder
[#12] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@TechNineWonder, post #11

powinna pokazać logo Kickstartu.

Znak zachęty - znaczy logo powitalne z dyskietką :)
Źle się zrozumieliśmy.
Normalnie startuje, do znaku zachęty (znak dyskietki, symbolem Amigi oraz nr kickstartu) i czeka na włożenie dyskietki.
[#13] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Canga, post #12

To spróbujcie bez zworki na "RSTCFG" w ogóle bez założonej zworki wtedy będzie cała pamięć.

Zworka w takiej pozycji daje możliwość przełączania miedzy ilością pamięci. Przez przytrzymanie Reset przez 5 sekund.

Ja bym spróbował bez zworki. Później bym spróbował resztę kombinacji.

Konfiguracja zworek:
ON/OFF – karta jest niewidoczna.
RSTCFG – Trzymając reset na 5-6s przełącza z trybu 5.5mb na 9.5MB i na odwrót.
9,5/5,5 – włącza na stałe pamięć 9,5MB (gdy rozwarta) lub 5.5MB
Slow only – tylko pamięć slow.
[#14] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@TechNineWonder, post #13

Na razie poprosiłem by uruchomił cokolwiek z Gotek (ma zamiast stacji).
Gra nie załaduje się do końca i komputer się resetuje.
Chyba będę musiał do niego pojechać, lub wziąć do siebie ten zestaw, bo może się okazać że faktycznie jest coś uszkodzone.
Problem w tym, że z każdą rzeczą dzwonię i proszę by coś zrobił, a w przypadku osoby niepełnosprawnej bywa to nieco kłopotliwe.
[#15] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@TechNineWonder, post #13

Komputer z kartą uruchamia Workbench wgrany jako adf z goteka.
Jest małe ale, zamiast ok. 9,5mb widzi 8,5mb na górnym pasku.
[#16] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Canga, post #15

Podeślij, zobaczę co się dzieje. Jeśli problem się nie rozwiąże napisz do mnie na maila.
[#17] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Architect1200, post #16

W tym tygodniu pojadę do niego (on mieszka w innym mieście 20km ode mnie) ze swoim mocniejszym zasilaczem, sprawdzimy czy jest to wina zasilacza, że się restartuje z kartą CF lub SD.
Sprawdzę też co podaje sysinfo i jak coś to napiszę.
Na tę chwilę dziękuję za sugestie i pomoc.
[#18] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Architect1200, post #16

Znalazłem dzisiaj chwilę i pojechałem do niego. Zawiozłem przy okazji mocniejszy zasilacz.
Teraz do rzeczy...
Po wpięciu karty są problemy z uruchomieniem komputera, komputer nie wstaje, czarny ekran, nagle ramka u góry czerwona z informacją o ram, a raz żółty ekran. Kiedy już się uda uruchomić komputer (po kolejnym wyciągnięciu i włożeniu karty) to system nei widzi rozszerzenia. Posiada swoje jeszcze jedno rozszerzenie 4mb Individual i działa bezproblemowo.
Postanowiłem, że wezmę do siebie kartę i sprawdzę na dwóch komputerach. Niestety mam to samo. Po włożeniu, gdy już "zaskoczy" na procesorze i włączeniu komputera takie same objawy.
Dowiedziałem się, że raz mu się na samym początku udało odpalić gdzie widział 8,5mb oraz włączył jakieś demo i na tym demku komputer zawisł. Później już było tylko jak opisuję.
[#19] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Canga, post #18

Odeślij, obadam.
[#20] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Architect1200, post #19

Napiszę na PW.
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
[#21] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Canga, post #20

Chciałbym podziękować Piotrowi (Architekt1200), że odezwał się tutaj i na PW wszystko ustaliliśmy.
Kartę wysłałem w czwartek, dzisiaj dostałem już informację o wykonanej naprawie.
Możliwe, że to przez naszą nieumiejętność, bądź brak umiejętności osoby, która sprzedała kartę mojemu koledze, powstało uszkodzenie.
Za całą wykonaną pracę nie chciał kompletnie nic.
Mało kiedy spotyka się tak rzetelne, uczciwe i wyrozumiałe osoby.
Jak tylko otrzymamy kartę natychmiast pochwalimy się rezultatemOK
[#22] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Canga, post #21

Karta wróciła jeszcze przed Świętami lecz z powodu braku czasu nie miałem kiedy podjechać i zamontować kartę.
Dziękuję jeszcze raz Piotrowi, że zechciał naprawić kartę i pragnę nadmienić, że zrobił to całkowicie za darmo!
Dziękuję jeszcze razOK
[#23] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Canga, post #22

Witam.

Trochę odświeżę temat.

Mam problem właśnie z taką samą kartą ze sklepu retro.68k.pl.

Dodam filmik będzie prościej :



Czyściłem styki, podginałem piny wszystkie metody porowadzą do tego samego....

HELP!

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 17:29:37 przez Macintosh
[#24] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Macintosh, post #23

Po 19 kolega wpadnie ze swoja 600 to sprawdze czy to nie wina plyty
[#25] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Macintosh, post #24

Poszla PW.
[#26] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Architect1200, post #25

Ok u kolegi to samo pamiec leci do naprawy :(
[#27] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Macintosh, post #26

Zapomniałem napisać !!

Reakcja Architekta dosłownie natychmiastowa!!
Karta naprawiona naprawdę szybko i bardzo przystępna cena !!
Jeszcze raz dziękuję !
[#28] Re: Problem z kartą Rozszerzenie pamieci do A600 - RAM A6095

@Macintosh, post #27

OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem