[#1] Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...
Zakupiłem od Lotharka F 020 FPU.
Karta przyszła ładnie w pudełeczku...



Wreszcie miejsce bardzo solidnego 9,5 MB , zajmie nowiutkie turbo do Ami, ach radości



i już po podmianie:



I od tego momentu zaczęły się delikatnie mówiąc schody... Karta solidnie wykonana, samo zapięcie na procesor wygląda na solidniejsze niż w Raf'owej 9,5 MB , ale...

Karta spada... najpierw myślałem, że to kwestia niedociśnięcia. Z 9,5 MB też RAZ tak było. ALe siła jakiej użyłem ponownie powodowała już uginanie się z trzaskami płyty Amigi. Już, już wydawało się, że siedzi lecz patrząc ma krawędź zatrzasku na procesor widać było delikatny prześwit. Kilkukrotne nasadzanie i na przemian testy z 9,5 MB wskazywały , że po prostu się bardziej nie da.... Popracowałem w końcu na tyle z dociśnięciami , że karta wydała się w końcu wejść. Odrobinę z obawami włączyłem Amigę.... CIEMNY EKRAN... Oby tylko komp przetrwał! Zapodałem starą kartę 9,5MB. Uff... działa.

No to raz jeszcze i teraz już naprawdę dociskanie furii na ryzyku.
JEST! Komp się włączył... ale, zamiast wystartować z dysku GAAE WB... Ekran z dyskietką.

Podociskałem więc jeszcze. I jak to radził jeden z youtubowiczów dokręciłem do dziurek po sankach HD w płycie dobranymi wkręcikami:



Na tyle mocno by pewnie się trzymało (podociskałem jeszcze pod kilkoma kątami z różnych stron (nasadka wyraźnie doszła do płyty - nareszcie), ale na tyle delikatnie by nic nie połamać czy powyginać.

Skręciłem Ami ... jest.... działa ale znowu TYLKO EKRAN STARTOWY. Reset i luknięcie w menu start. Nie ma ani HD ani CC0 na liście... kolejny reset... JEST DF0 CC0 (czasem jest czasem po kolejnym resecie nie ma) , ale HD ani śladu NIGDY. Odpaliłem dysk WB ze stacji. Z C: CPU... pokazuje , że jest 020 i FPU.

I tyle by było z Furiowania...

Powróciłem do starej 9,5 MB....

Co może być przyczyną, że HD nie startuje? Kręci się, słychać go, ale chodzi rozruch TYLKO z 9,5MB starym, z furią już nie....


Furiatorzy, pomóżcie...
[#2] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@xtro, post #1

A tak sobie teraz pomyślałem może to kwestia customowego romu. Kick 3.9 zrobiony mi ongiś przez Raf'a pod procek 68k0 ?

Już nie wiem co począć, zaczynam żałować zakupu... Najpierw cholerny problem z zapięcie tego na proc, potem zero przyjemności choć karta się zobaczyła...
[#3] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@xtro, post #2

Jaki zasilacz?
[#4] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@PrzemasIII, post #3

Duży od A1200. Chodziła bezproblemowo A1200 z zewnętrznym HD 3,5 i Apollo 1240. BA nawet 2 HD... Tu jest w A600 malutki HD 2,5' taki ultracienki. Odłączyłem już tak na wszelki wypadek DF1. Ale nadal to samo.

Też mi przyszło do głowy by zamówić na szybko SDcard-IDE. To na pewno ciągnie połowę tego co mały HD. Ale nie wydaje mi się by to było zasilanie.

A może to jednak kwestia Kickstartu? Może by kupić firmowy 3.1? Albo potrzebny jest specjalny 020? Już sam nie wiem.

Sprawdziłem: 5V 3.0 A , 12V 500 mA , -12V 100 mA



Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 18:45:17 przez xtro
[#5] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@xtro, post #4

Ja używałem jedynie zasilacza 5V 4.5A. Teraz używam przerobionego ATXa z 13A na 5V. Zobacz na dysku jakie jest zapotrzebowanie na prąd dodaj do tego Furię i całą resztę...

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 19:09:40 przez PrzemasIII
[#6] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@PrzemasIII, post #5

Jednak widzę w temacie na forum, że to raczej nie zasilanie. Nie do końca rozumiem te zawiłości techniczne, ale się już skutecznie zniechęciłem do tej karty, to nie na moje nerwy... To po prostu ma działać a nie problem z dociskaniem, problem z HD...



Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 19:12:02 przez xtro
[#7] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@xtro, post #6

Furia nie chce działać z niektórymi kartami CF jak i niektórymi tradycyjnymi HDD 2.5 cala.
Problemem są timing'i czy jakoś tak. Po prostu karta/dysk są za wolne do "za szybkiej" amigii 😉
Osobiście używam zasilacza Atx do zasilania furiatki, orginalnego zasilacza (4.5A) nie sprawdzałem, ja mam jeszcze wentylatorek do chłodzenia 😉

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 19:36:56 przez Bartek2075
[#8] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@Bartek2075, post #7

A mnie to już na tyle zniechęciło... że pewnie sprzedam tę Furię.... dawno nic mnie tak szybko nie zirytowało... Najpierw ta koszmarna próba nasadzenia skutecznie na procek, podczas gdy 9,5 MB wchodzi kompletnie bezproblemowo, już naprawdę obawiałem się że uszkodzę płytę główną - co mam teraz szukać kupując po kolei czytniki , karty, zasilacze.. nie chce mi się. Na prawdę mam po dzisiejszym dniu serdecznie dość zabawy z kartą... Na prawdę żałuję , że kupiłem (choć samo urządzenie jest kapitanie wykonane). To już nie na moje sfochowane 45 lat taka zabawa...




Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 19:46:29 przez xtro
[#9] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@Bartek2075, post #7

Potwierdzam, Furia źle znosi niektóre CF (mi bez Furii działa karta cf 16Gb, a z furią już działać nie chce).
Spróbuj utworzyć dysk do przetestowania Furii z SysInfo i Furiatune.
Przy działającej Furii możesz wgrać sobie dowolny kickstart w formie pliku rom, który bedzie Ci najbardziej potrzebny w danej konfiguracji.
Potestuj, zresztą już wiesz skąd nazwa karty
[#10] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@xtro, post #4

.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 20:25:59 przez BULI
[#11] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@xtro, post #8

No, te wszystkie protezy nakładane na procek to ZŁO.
Ale skoro nie ma innego wyjścia pozostaje walka.
Miałem bardzo podobnie jak Ty. 6095 działało od pierwszego założenia.
Z większą i cięższą furią nie mogłem złapać styku na procku.
Lotharek odpisał, żeby wymienić kondki.
Po wymianie działa, prawdopodobnie to one, ale wciąż nie wykluczam, że nie umiałem tego spasować. Teraz kiedy już działa obejrzałem sobie ją założoną i nawet próbnie zdjąłem i założyłem 2-3 razy. Najlepiej patrzeć na wprost rozebranej amigi aby płyta główna i furia leżały równolegle jedna na drugiej.
Nie kombinować od góry.
Wiem, że łatwo o odchył, zwłaszcza w stronę tylnej krawędzi płyty.
Powodzenia

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 20:32:06 przez movin
[#12] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@xtro, post #8

Nie poddawaj się ;)
Do Furii polecam kickstart 3.x, u mnie po zmianie z 3.1 zaowocowało tym że zaczęła być widoczna karta cf kingstona która za chiny nie chciała współpracować z furia, był czarny ekran.
Więc chyba warto zmienić kickstart na inny i zobaczyć czy załapie.
[#13] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@PWS, post #9

Potwierdzam, Furia źle znosi niektóre CF


Tu jest świetnie działający bez niczego lub z 6095 ultracienki HDD 4GB.



Przy okazji z fotki: jak widać gdyby ten mniejszy radiator po prawej od dysku był jakieś 2mm przyklejony bardziej w lewo to HD 2,5' spokojnie wszedłby do środka i umożliwił przykręcenie śrubki bocznej (dziurka po lewej stronie HD ciut przysłonięta. Tak to w zasadzie zostaje umieszczenie HD na dłuższej taśmie w miejscu niewykorzystanego rozszerzenia 1MB Chip lub wyjęcie na zewnątrz bokiem.

Spróbuj utworzyć dysk do przetestowania Furii z SysInfo i Furiatune.


Właśnie mam zamiar i podzielę się fotkami. Ale Furia chodzi... Zapuściłem WB 3 z dyskietki i odpaliłem C:CPU pokazało 020 i FPU

Przy działającej Furii możesz wgrać sobie dowolny kickstart w formie pliku rom, który bedzie Ci najbardziej potrzebny w danej konfiguracji.


A jak tego dokonać? Pamiętam w Apollo robiłem to jakimś c:rekick kick.rom

Potestuj, zresztą już wiesz skąd nazwa karty


No coś w tym jest. Na prawdę karta solidnie wykonana, ale ten zacisk za solidny. 6095 od Raf'a ma jakby mniej solidny, ale bezproblemowy ten zacisk. Po prostu wchodzi po lekkim dociśnięciu i trzyma.... Tu musiałem z tricepsa wciskać i to dociskając naokoło, a karta i tak po chwili się potrafiła wypiąć.
[#14] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@w1ilk, post #12

Do Furii polecam kickstart 3.x, u mnie po zmianie z 3.1 z


Ja mam kick 3.9 skompilowany przez Rafa z forum.

Nie poddawaj się ;)


Jak muszę co chwila wkładać i wyjmować (a to nie sex) to już w sprawie Furii się poddałem.
Nie sądziłem , że będą jakiekolwiek problemy, a są same problemy.


Chyba trafi na allegro może kupi ktoś cierpliwy. Jeszcze potestuję z dyskietki, ale zaczynam się obawiać , by nie uszkodzić jedynej stałej w tej chwili u mnie a domu Amigi takim przekładaniem na siłę.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 21:05:02 przez xtro
[#15] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@xtro, post #13

Właśnie mam pytanie odnośnie funkcji maprom. Chciałem podmontować kick 3.1, ale próba użycia funkcji maprom kończy się zielonym ekranem, potem ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę i... tyle. Trzeba wyłączyć zasilanie. Furia korzysta z jakiegoś specjalnego obrazu kickstartu, czy trzeba montować w jakiś specyficzny sposób?

Komenda, której użyłem: furiatune maprom DH0:C/kick31.rom reboot

Nie próbowałem zrobić tego w startup-sequence, żeby nie unieruchomić sobie systemu. Wpisywałem komendę w SHELLu.

Zakładając, że w startup-sequence to zadziała, to czy Amiga nie wejdzie w permanentny reset przez komendę reboot?
[#16] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@xtro, post #14

Jak już pisałem w kickstarcie może być problem. Wiec warto sprawdzić inny? czy nie bardzo.. ;)
[#17] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@xtro, post #14

Furia nie kontaktuje? A wyczyściłeś nóżki proca? U mnie furia wlazła z oporem, ale prasy używać nie musiałem. Wyczyściłem styki i zadziałało od kopa. Tylko poradzić sobie nie mogę z furiatune. Nie znalazłem również żadnej instrukcji do karty czy programu.
[#18] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@w1ilk, post #16

Sprawdziłem kilka. To samo.
[#19] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@kwaku85, post #18

Napisałem mail do Boris'a. Może coś podpowie. No nic... najwyżej odsprzedam ze stratą na Allegro komuś bardziej cierpliwemu i zdolnemu konfiguracyjnie. Szkoda by nowa karta leżała w pudełku. Mi tak naprawdę wystarczy A600 6095 - doskonale się sprawuje, Furia to była fanaberia by mieć coś mocniejszego , ale nie koniecznie V.2.

A nie będę teraz dokupował zasilaczy, wersji romów czy rozmaitych CF czytników celem sprawdzania. Z tym HD jest ok i innych cudów mi nie trzeba.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 21:29:43 przez xtro
[#20] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@xtro, post #8

Xtro ma racje!
Skoro kupiliśmy produkt nowy to powinien on działać...i dla końcowego kilenta nie powinno być takich sytuacji jak teraz kolega nasz ma.
Tym bardziej,że to też nie kosztuje pare złotych.
Na retro sprzęt wydajemy ciężko zarobione pieniądze,a jeśli dochodzi do tego,że produkt nowy nie działa,to można dostać prawdziwej furii
Jeśli są problemy z kompatybilnością kart CF itp to powinni to usprawnić.
[#21] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@skofrant, post #20

Niby się zgodzę, ale bez przekonania. Pamiętaj że wszystkie nasze Amigi mają już swoje lata i niby ten sam model, ta sama rev. a problemy z kompatybilnością czy stabilnym działaniem są już prawie problemami z pogranicza "magii". Ja dla przykładu nie mogę zmusić A600 by działała z adapterem kart SD a z kartami CF jakoś wszystko bryka... ten sprzęt ma ponad 20lat i ma swoje "fochy"...
[#22] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@PWS, post #21

No tak... w sumie racja. Jak produkowano te Amigi nie było nawet CF, SD, ani nawet dysków 4 GB. Wszystko to działa dzięki łatkom, modyfikacjom, protezom i ogromnej cierpliwości użytkowników, a tej mi już brakuje.

Poskładałem na dziś A600 na zad do A6095. Na szczęście mocowanie się naciskiem na płytę jej nie uszkodziło i wszystko śmiga jak przed testami F.020.

W sumie teraz widzę, że tak było najlepiej, wszystko śmiga i tyle co jest mi potrzebne do zawodowego (cięgle to przypominam , bo to dziś już niecodzienne :) ) używania Amigi jest na pokładzie.

Najwyżej jak wyżej pisałem za parę dni (bo dam jeszcze karcie szansę) wystawię komuś cierpliwszemu na Allegro. Stracę pewnie z 200 zeta... ale co zrobić. Nie powieszę sobie jej przecież na ścianie, niech komuś się przyda...

==EDIT

Otrzymałem odp. od Boris'a:

Fuuuuu, this not good. Cable maximal long 4 - 6 cm. A600 no buffered IDE!
A6095 is slow IDE communication, Furia placed data very fast to IDE.

No nic. Muszę więc kupić ekstremalnie krótki kabel lub nasadkę na IDE i teraz tylko pytanie czy lepiej kupić SD - IDE czy CF IDE....

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 21:59:03 przez xtro
[#23] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@xtro, post #22

Uruchomiałeś w ogóle FuriaTune?

furiatune v1.2 4.3.2014 added 2 seconds delay before reboot to fix some slower ide devices synchronisation issues and so the hdd led works correctly even with ROM 1.3


Nie ma tam opcji jakiegoś dealy dla dysku?

Ale co HDTB widzi dysk? Nie masz adaptera 2,5 <> 3,5 aby sprawdzić inny dysk kartę CF SD etc...

Wydaje mi się że Furia spoko kart ja bym sobie zostawił tylko popróbował z innym dyskiem kartą. Do tego jak montujesz kartę wciskaną ma CPU to dobrze jest wymontować mobo z obudowy a nawet zdemontować ekran na czas montażu karty.

Gdy wciskasz kartę to powinieneś od spodu CPU dociskać drugą ręką mobo aby zapobiec jakiemuś niepotrzebnemu wyginaniu.

Do tego to te wkręty są trochę nie na miejscu. Tzn. przykręca się ale w środku powinien być dystans. Tak jak w V2.


[#24] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@xtro, post #22

... znaczy chodzi o to że przy takim 4 cm kabelku nie ma szans by HD był razem z Furią w środku...

W zasadzie zważywszy na wymaganą "krótkość" kabla najodpowiedniejsze wydaje się być to bzdzidło:





Ale co HDTB widzi dysk? Nie masz adaptera 2,5 <> 3,5 aby sprawdzić inny dysk kartę CF SD etc...


Niestety nie mam innych kabelków.

Z HDTB pokombinuję jeszcze , na razie zostawiłem temat bo mnie to dziś zmęczyło zwyczajnie.


Jest i plus całego zamieszania, moja A600 w miejsce sparciałych otrzymała nowe "obkucie"





Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 22:24:40 przez xtro
[#25] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@xtro, post #24

Ja w tym samym miejscu umieściłem HDD. Aby ominąć problem krótkiej taśmy dysku, wykorzystując taśmę od 3,5 calowego dysku PATA przedłużyłem kabel 2,5 calowy.
[#26] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@QkiZ, post #25

No , ale ... dobrze że się przyjrzałem na fotki bo kupiłbym to co nazwałem "bzdzidłem" i kolejna kasa poszłaby się zajączkować... Nie da się tego tak wpiąć przy Furii.... To cudo ma po stronie Furii złącze do HDD 3,5' które jest w kierunku radiatora... I tam jest za mało miejsca nie wepnie się tego raczej bo się nie zmieści obok Furii... Zostaje więc kabelek 4 cm + CF lub SD ide...

O tu mało zręcznie narysowałem problem:



Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 22:48:36 przez xtro

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 22:48:51 przez xtro
[#27] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@xtro, post #26

A co na to wszystko twierdzi Lotharek? Instrukcja jakas byla do tej furii? Ja nie mam wiec nie odniose sie do tego ale Jego produkty sa dopracowane i daje gwarancje.
[#28] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@xtro, post #22

I tutaj Cię zaskoczę- mi furia działa z hdd Toshiba 10gb widziany jako 4gb- nie chciał mi się kombinaować ze scsi.device itp na kabelku/taśmie 26cm😃
Obecnie korzystam z karty CF Sandisk Extreme III 4gb, ( pare razy sytem mi się na niej posypał, ale teraz jest już ok.) ale jak tylko zrobi to ponownie to wracam do klasycznego twardziela zaizolowanego i umieszczonego na rozszerzeniu 1mb pod klapką 😉
[#29] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@JacK_Swidnik, post #27

A co na to wszystko twierdzi Lotharek? Instrukcja jakas byla do tej furii? Ja nie mam wiec nie odniose sie do tego ale Jego produkty sa dopracowane i daje gwarancje.


Znaczy jeśli o opakowanie chodzi to po prostu dostałem pudełko jak na foto gdzie były 3 gąbki, karta między nimi (trochę się zdziwiłem że nie w folii elektrostatycznej, ale może te gąbki takie są ) i mini woreczek z 4 szt plastikowych śrubko dystanserami "nóżkami". Nie było żadnych papierków, gwarancji etc. Fakturę mam na emailu.

Wiesz zasadniczo to jest tak proste jak A6095... Może po prostu ja nie miałem farta do swojego konfigu. Po prostu u mnie nie chce działać, jedynie z dyskietki... HDD startup nie widzi , czasem też nie widzi CC0... , a czasem CC0: widzi...

Nie wiem, naprawdę nie wiem czy bawić się teraz w loterię pod tytułem "kupuję losa za 100zł" - czytaj kabelek+SDide lub CDide + karty i zobaczymy... czy faktycznie dać se na luz i odsprzedać komuś cierpliwemu kto zechce kupić na Allegro. Bardzo bym chciał by mi to chodziło, ale ja naprawdę dziś dzień przy temacie zsiedziałem i nie mam pomysłów. Cieszę się tylko , że mi się Amiga uruchamia bo ja ją naprawdę wykorzystuję nadal komercyjnie i się od czasu do czasu przydaje do mojej piwnicznej Amigi studyjnej... Z 020 byłoby tylko fajniej...



Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 23:02:48 przez xtro
[#30] Re: Problem... Normanie dostanę FURII i to FPU...

@xtro, post #26

W tym sklepie u siebie masz pewnie taki adapter za 7 złotych tylko tam nie ma zdjęcia ale to pewnie to.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem