kategoria: A500
[#1] Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)
Cześć

To mój pierwszy post na ppa, więc się przedstawię krótko.
Jestem Mariusz z Poznania i mam nadzieję, że mnie nie zlinczujecie za te słowa, ale jestem starym atarowcem
W drugiej połowie lat '80 miałem Atari 65XE i mam ten egzemplarz do dziś.
Amiga jednak zawsze była brakującym ogniwem w mojej ewolucji -pisząc z kolei te słowa mam nadzieję na brak linczu ze strony kolegów z forów atarowych, którzy też siedzą i tutaj i tutaj i pewnie to przeczytają
Pierwsza połowa lat '90 to był czas, kiedy powinienem mieć Amigę, marzyłem o niej, ale wtedy nie było mnie na nią stać, no i przeskoczyło mnie to, a z kolei druga połowa lat '90 to już były pecety.

Od czasu do czasu mam zew powrotu do retro sprzętów (jak pewnie większość tutaj) no i tym razem postanowiłem nadrobić zaległości sprzed lat i pod wpływem impulsu jakieś 2-3 tygodnie temu kupiłem swoją pierwszą w życiu Amigę 500
Moja Ami ma 1MB pamięci i jest czerwona dioda power, więc to tzw. "redled" z tego co się zorientowałem.
Do Amigi dokupiłem Goteka, no i sobie grzebię, kombinuję, odpalam gry, bawię się na ile mi czas pozwala, żeby w krótkim czasie nadrobić zaległości sprzed lat.

W tzw. międzyczasie rodzą się pytania.
Pierwsza rzecz, której chciałbym się od Was dowiedzieć dotyczy kickstartów. W mojej Amidze są 4 kickstarty. 1.3, dwa 2.0 w różnych wersjach oraz 3.1
Oczywiście rozumiem koncepcję różnych wersji kickstartów, ale wszystko co mi wpada w ręce odpalam sobie na tym pierwszym kickstarcie 1.3 i wszystko chodzi.
No i tu pytanie, które zawsze mnie zastanawiało, a nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi z jakimiś przykładami.
Do czego właściwie konkretnie można wykorzystać te wszystkie wersje kickstartów, które mam?
Może moglibyście napisać z własnych doświadczeń kto w Amidze 500 używa przełączników kickstartów oraz ile i które z nich się im przydają i do czego?

Aha, obecnie właściwie na razie odpalam gierki, które kiedyś były hiciorami, a ja grałem w nie tylko kilka razy u kumpla w latach '90 lub tylko czytałem opisy w gazetach
Ale tak ogólnie w całej swojej ewolucji komputerowej zajmowałem się programowaniem, robieniem muzyki, a także jestem elektronikiem i np. buduję różne rozszerzenia do Atari, więc do Amigi pewnie też za chwilę zacznę
Właściwie już zacząłem, bo jak kupiłem goteka, to sobie od razu zrobiłem bootselector i kabelek żeby go na zewnątrz podpiąć, a oryginalną stację zostawić na swoim miejscu.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Mariusz Mq
[#2] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@Mq, post #1

Witaj! Kickstart 3.1 przyda Ci się do wielu programów użytkowych. Większość programów korzysta z tej wersji Kickstartu, bo ma więcej funkcji. Do gier mniej.
[#3] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@Mq, post #1

na A500 używa się dwóch: 1.3 i 3.1...te pośrodku to taki bajer można powiedzieć... nie są istotne.

Chodzi o to, ze w czasach gdy A500 rządziła był kick 1.3 i większość gier jak i system operacyjny wb 1.3 były pisane pod niego... W między czasie jak i później wychodziły też inne Amigi i trzeba było zaimplementować nowe rzeczy do kicka... np obsługę dysków twardych, odpowiednich bibliotek do nowszych systemów operacyjnych, itp..więc powstawały odpowiednio kolejne wersje kicków aż do 3.1

W skrócie: są gry, które się nie uruchomią na 1.3 i odwrotnie, są takie co nie pójdą na 3.1
W miarę grania sam zobaczysz - napotkasz takie gry i będziesz musiał pstrykać. Zresztą podobnie chyba jest w Atari z tzw TOSem?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 23:14:19 przez zmiennik
[#4] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@zmiennik, post #3

No dzięki. Tak to mniej-więcej widziałem i sobie wyobrażałem. A czy te pośrednie kickstarty 2 jest jakikolwiek sens mieć dostępne? Pytam, bo nie lubię dziurawienia obudów. Tu już sa dwie dziury na te przełączniki i myślę, żeby wywalić jeden z nich, zostawić tylko przełączanie 1.3-3.1, a w miejsce drugiego dać sobie przełącznik od tego bootselectora, którego sobie zrobiłem -bo to mi się przydaje. Ewentualnie przełącznik od tych dodatkowych kicków w wersjach 2 mogę zostawić gdzieś "pod klapką" tak w razie czego, albo na sztywno zlutować i już.

A co do Atari z TOS-em, to nie wiem, bo ja siedzę tylko w małych Atari - nie mam i nigdy nie miałem Atari ST.

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 23:18:51 przez Mq
[#5] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@Mq, post #4

W 100 procentach wystarczy 1.3/3.1 .
[#6] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@twardy, post #5

Dzięki za odpowiedzi szybkie i konkretne. W takim razie robię tak jak wymyśliłem porządek z tymi kabelkami i przełącznikami. Jeden do kicka 1.3-3.1 drugi do bootselectora i wystarczy.
[#7] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@Mq, post #6

Witaj.
I fajnie by było jakbyś uzupełnił swój profil: jaka Amiga, jaki konfig, lokalizacja itd.
[#8] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@R-Tea, post #7

Ok, dodałem lokalizację i kompa na szybko. Później jeszcze popatrzę co tam ewentualnie poustawiać na spokojnie.
[#9] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@Mq, post #8

W Amidze 500 z Kickiem 3.1 możesz zacząć używać nowych rozwiązań takich jak np. Savyna

link1
link2
która dodaje kontroler dysku i 8mb ramu.
Możesz wtedy zainstalować WB i używać WHDload oraz instalować różne apki na hdd OK


Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 07:09:19 przez Vato
[#10] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@Mq, post #1

Krótko:
Kick 1.3 do gier z dyskietek.
Kick 3.1 do HDD

Jak nie boisz się lutownicy to zainteresuj się rozszerzeniem Protein do A500, chłopaki chyba właśnie robią zamówienie na płytki i układy. Sam używam i polecam.
Z Protein otwierają się nowe drzwi amigowania na poczciwej A500, WHDLoad (pierdyliard gier do odpalenia z dysku), muzyka, filmy a nawet dosyć spora namiastka internetu.
[#11] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@Tomuś, post #10

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Już zmodowałem sobie tak jak pisałem. Ponieważ w Amidze były dwa przełączniki, to zrobiłem tak, że na jednym mam przełącznik kicka 1.3/3.1 a na drugim mam bootselector i wszystko śmiga.
Co do dalszych rozbudów, to na razie pozamykałem wszystko i pobawię się tym co mam. Później zobaczymy.
[#12] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@Mq, post #1

W drugiej połowie lat '80 miałem Atari 65XE i mam ten egzemplarz do dziś.

ciekawe ilu pecetowców ma swojego pierwszeo PC

ps.ja do dziś mam i używam swój C64
[#13] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@AmigaPL, post #12

ja mam pierwszą obudówę i pierwszą płytę, na której banglał 386DX 33MHz. siedzi, pije i chrupki Tyle że już nie bangla, bo płyta ma spsute chyba wszystkie układy buuu! (speaker piszczy następnego errora, jak tylko uda się jakiś wymienić. No ale dobrze, że w ogóle daje jakieś oznaki życia).
[#14] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@AmigaPL, post #12

Ja mojego Atari też używam. Powiem więcej, do ubiegłego roku Atarka była dziewicza, ale właśnie w ubiegłym roku naszła mnie faza na rozbudowy. Zbudowałem sobie do niej rozszerzenie pamięci 1MB na SIMM-ie Tak że teraz jak kupiłem tą Amigę też z 1MB, to właściwie mam to samo hyhyhy
[#15] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@AmigaPL, post #12

Posiadam swojego pierwszego peceta do dziś. Zacny 386dx 4mb ram.
[#16] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@Mq, post #1

to tzw. "redled" z tego co się zorientowałem

"redled" jest po prostu starsza i to tyle; sporo
osób (na Zachodzie) miało swoją pierwszą amigę redleda
i zapewne dlatego z sentymentu chcieli nabyć również
redleda. Spowodowało to wzrost cen redledów w stosunku
do nieco późniejszych a500. Część redledów posiada
chyba mechaniczą klawiaturę, ponieważ na początku
takie montowali.

Posiadam swojego pierwszego peceta do dziś.

Sporo osób posiada swoje pc 386/486. Ja również. Pecet nie miał
tak długiego cyklu życia jak amiga. Skoro niewiele rzeczy już
na takim pc działało, to zwykle lądował w szafie.

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 16:49:24 przez ClarensMartin

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 16:50:53 przez ClarensMartin

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 16:51:28 przez ClarensMartin

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 16:56:56 przez ClarensMartin
[#17] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@ClarensMartin, post #16

Ja mam mojego pierwszego kompa: Schneidera CPC464 :> Ostatnio wyciągnałem go z szafy (był zepsuty tak gdzieś od 30 lat :P) i wysłałem do Drygola żeby naprawił, już mam z powrotem, ale nie mam jak potestować - dopiero w niedzielę będę sobie lutował kabelek na Eurozłącze i wtyczkę zasilania :)
[#18] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@ijon, post #17

Chłopaki to chyba nie ten wątek.
[#19] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@Mq, post #1

Jak jesteś z Poznania i chcesz pogadać z ludźmi (i nie tylko) - koniecznie wybierz się na Decrunch do Wrocławia, z pamięci, 2-3-4 VI br!!
[#20] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@Mq, post #1

Znalazłem przypadkowo jedno z zastosowań kickstartu 3.1 w mojej konfiguracji. Może to oczywiste dla wszystkich, ale może komuś się to przyda tak jak mi.

Mam Goteka na zewnątrz i mam bootselector. No ale na kicku 1.3 Amiga startuje tylko zawsze z df0. No i teraz jak chcę odpalić jakiś program czy grę, to przełączam bootselector i mogę ze stacji albo z Goteka startować. To jest ok. Jednak gdy chcę mieć na raz Goteka i stację wewnętrzną żeby np. przegrać sobie z Goteka grę na prawdziwą dyskietkę, to działa to tylko jak stacja wewnętrzna jest na df0. Tak więc trzeba np. xcopy odpalać z dyskietki, żeby tak przekopiować cokolwiek. No i teraz pomyślałem sobie, że jak się np. dyskietka z xcopy uszkodzi, to pozamiatane, bo już nie będzie jak czegokolwiek przekopiować.

I tu pomocny okazuje się kickstart 3.1, który przypadkiem miałem uruchomiony i przypadkiem wtedy wystartowała się dyskietka z Goteka ustawionego jako df1. No to już jest super, bo co prawda wiem, że spora część gier nie chodzi z df1 tylko musi być na df0 (dlatego zrobiłem ten bootselector), ale np. taki xcopy bez problemu można odpalić z df1. Pewnie tak samo spora część różnych innych programów narzędziowych i innych prostych programów odpali się z df1, więc daje to dobre możliwości
[#21] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@Mq, post #20

Możesz kopiować z CLI

copy DF0: to DF1: all clone quiet

Wystarczy że zrobisz sobie bootowlną dyskietkę poprzez "install DF0:" i do C skopujesz Copy po zabotowaniu skopujesz copy do ram: lub spreparujesz odpowiednio SS i możesz kopiować.
[#22] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@snajper, post #13

Trzymaj. Za parę lat sprzedasz jako rarytas. Nie sprawdzany oczywiście.
[#23] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@Mq, post #20

Pisałem Ci, że Kick 3.1 przyda się do użytków (i programów narzędziowych).
P.S. Przepraszam, troszkę źle zrozumiałem. Używasz Kicka 3.1 do bootowania z DF1. Ale 1.3 tego nie potrafi? O tym nie wiedziałem.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 20:41:12 przez Hexmage960
[#24] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@Hexmage960, post #23

Tak.
Kick 1.3 startuje tylko z df0.
Dodatkowe stacje nawet nie klikają.
Ale oczywiście jeśli gra/program szuka dyskietki to sa one sprawdzane na obecność dyskietki w napędzie.
[#25] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@Norbert, post #24

W 1.3 nie ma chyba nawet early boot menu?
[#26] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@ClarensMartin, post #16

W redledach był stary kicek 1.2.
[#27] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@titus1, post #26

Był też 1.3 (albo ktoś wymienił).
[#28] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@xangel, post #27

Ależ to musi być radość, mieć TERAZ pierwsza Amigę... To było przeżycie z początku lat 90... ech
[#29] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@xtro, post #28

Będzie tak długo jak będzie działać, ale może być tak, że będzie chciał rozbudować i szybko się zniechęci, gdy nie będzie działać jak trzeba, a wyłoży kasę. Koledze tego nie życzę, ale ze mną tak było. Czar klasyka prysł, gdy nie działało, a miało. Sami wiecie jaka Amiga bywa kapryśna, nie ma co ściemniać. Z tą rewizja działa to, a z tamtą co innego, zrób fix-a, usuń taki rezystor itd. Ciekawe, ale chyba przy A4000 takich jaj jak przy A1200 nie było, no ale to inna filozofia komputera, tylko AGA ta sama.
[#30] Re: Kilka pytań "nowego" wśród Was:-)

@Mq, post #1

Amiga jednak zawsze była brakującym ogniwem w mojej ewolucji -pisząc z kolei te słowa mam nadzieję na brak linczu ze strony kolegów z forów atarowych, którzy też siedzą i tutaj i tutaj i pewnie to przeczytają


Mając 30-50 lat raczej nie jest się już pryszczatym ortodoksem, który twierdzi, że "moje Commodore jest the best, a Twoje Atari to badziew do niczego". No chyba, że ktoś faktycznie zatrzymał się emocjonalnie i intelektualnie na pewnym nieprzystającym do wieku poziomie

Jest sentyment i takie pół żartem pół serio rozważanie która platforma była lepsza "w tym", a która "w tamtym" :) ale wydrapywania oczu być nie powinno. Prędzej jest wydrapywanie oczu wewnątrz obozów, ale to szeroki i głęboki temat na inną dyskusję Normalni ludzie postrzegają małe Atari, C-64, ZX Spectrum, Amigę, Atari ST, Amstrada itp. jako wielką rodzinę wyjątkowych komputerów, które są z minionej, pod wieloma względami niepowtarzalnej i wspaniałej epoki.

Poza tym zazwyczaj każdy z nas przechodził pewną drogę "ewolucji". Ja pierwszy kontakt miałem z Timexem 2048 u mojej mamy w pracy w WZT, gdzie służył do testowania nowych i serwisowanych telewizorów. Potem zaczęły się marzenia o własnym i udało się dorobić używanego Atari 800XL bez magnetofonu. Później była wymiana na nowego C-64, później za drugą wypłatę kupiłem sobie A600, później była CD32, a dzisiaj mam wszystkie komputery, które gdzieś tam na jakimś etapie życia wywarły na mnie jakieś wrażenie i chciałem je mieć :)

Jeżeli chodzi o różnice kickstartów, to w praktyce i zastosowaniu które jest pewnie dla Ciebie najistotniejsze chodzi o to, że starsze gry i programy nie zawsze uruchomią się na kickstarcie innym niż 1.3 za to kickstart 3.1 wymagany jest m.in. do instalacji i uruchomienia OS 3.9 :) Te informacje w tej kwestii będą dla Ciebie chyba najważniejsze :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem