[#1] Ankieta dot. Amigi
Stworzyłem małą ankietę, dzięki której chciałbym się dowiedzieć dlaczego kochamy Amigę!

Wreszcie dowiemy się co jest najfajniejszego w Amidze.

Gorąco zapraszam do wzięcia udziału. Poniżej link.

link do ankiety
[#2] Re: Ankieta dot. Amigi

@Hexmage960, post #1

Myślę, że każdy ma swoje zdanie na temat który zapodałeś. Jedni lubią za gry, inni za niesamowity jak na owe czasy system i możliwości multimedialne... Ja sam wróciłem do Amigi z sentymentu do tamtych lat, do mojej młodości i dni spędzonych przy kompie. Na dzisiejsze czasy możliwości są oczywiście mizerne, byle smartfon bije możliwościami wypasioną A4000 z PPC. Ale tu właśnie jest to "coś", coś co nie pozwala nam zapomnieć o sprzęcie, o ludziach którzy go stworzyli a których nie ma już wśród nas, o ludziach którzy tworzyli bajerancki soft wyciskając pot i łzy i każdy bit z Amigi...
[#3] Re: Ankieta dot. Amigi

@Romlen, post #2

Zgadzam się ze wszystkim co napisałeś. Właśnie chciałbym dowiedzieć się jak to zainteresowanie się rozkłada pomiędzy różne aspekty Amigi. Pozwoli to ocenić co lubimy w Amidze i co jest w niej najfajniejszego, wśród jej użytkowników i fanów.

Póki co wygrywają Gry, ale rozłożenie jest równomierne, kolega forumowy MichałMarek będzie zadowolony.
[#4] Re: Ankieta dot. Amigi

@Romlen, post #2

Nic dodać nic ująćOK
[#5] Re: Ankieta dot. Amigi

@Hexmage960, post #1

Aleś zaszalał szeroki uśmiech Myślałem, że ze pół godziny mi zejdzie, a tu jedno pytanie
[#6] Re: Ankieta dot. Amigi

@tbone, post #5

No właśnie. Jeszcze brak możliwości choćby dwukrotnego wyboru i brak jest wyglądu samego komputera, który dla niektórych też jest ważny. ok, racja
[#7] Re: Ankieta dot. Amigi

@Romlen, post #2

#Romlen OK

Apropos tej ankiety. Nie sposób wybrać jednego powodu- bo wszystkie wymienione możliwości w ankiecie składają się na sukces Amigi (przynajmniej w mojej głowie) szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 22:03:18 przez BULI
[#8] Re: Ankieta dot. Amigi

@Rafał A-3000, post #6

Tak, design obudów, miałem wstawić taką opcję, ale zapomniałem.

Serdecznie dziękuję wszystkim dotychczasowym (i przyszłym) biorącym udział w ankiecie.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 21:49:46 przez Hexmage960
[#9] Re: Ankieta dot. Amigi

@Hexmage960, post #8

Przyznam że nie rozumiem celu takiej ankiety. Co komu da takie rozkładanie Amigi na czynniki pierwsze?
Można znać każdy składnik czekolady, a wciąż nie rozumieć czemu delektujemy się jej smakiem.

No i co musi być z człowiekiem nie tak, by "kochać" bezduszny przedmiot?
Ja Amigi nie kocham, tylko używałem jej przez pewien czas, gdy była najfajniejszym komputerem na jaki mnie było stać. Czy jest taka opcja w ankiecie?
[#10] Re: Ankieta dot. Amigi

@ZbyniuR, post #9

ja szukałem sentyment ale nie znalazłem, to wybrałem gry

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 00:16:53 przez zmiennik
[#11] Re: Ankieta dot. Amigi

@ZbyniuR, post #9

No przecież kochamy nie ten marny plastik i garstkę iskrzących rupieci w środku tylko siebie i swoje wspomnienia.Zobacz ilu ludzi na świecie "wielbi" np. drewniany klocek z ludkiem (bez obrazy) albo jakie inne "cudowne" przedmioty, trabanty, znaczki z Hitlerem itp.To zwykle przeniesienie na coś co można przytulic
[#12] Re: Ankieta dot. Amigi

@ZbyniuR, post #9

Celem ankiety jest zbadanie jaki czynnik kultury Amigi jest najistotniejszy wśród Amigowców na podstawie danych statystycznych. Przez kulturę rozumiem nie tyle sam komputer, ile wszystko to co on sobą reprezentuje w postaci oprogramowania, czasopism i poświęcenia wielu ludzi.

Tak się składa, że Amiga jest różnie postrzegana. Przeważają skrajne opinie. Są nawet różne obozy reprezentujące różne podejścia. Chciałbym w wyniku badania statystycznego dowiedzieć się co rzeczywiście ludzie lubią w Amidze i co ich skłoniło do pozostania jej wiernym.

Jak na razie widzę, że najważniejsze jest oprogramowanie, a konkretnie gry. Na dalszych miejscach mamy OS oraz możliwości dźwiękowe Amigi, hardware, programy użytkowe i możliwości graficzne. Ta kolejność może ulec zmianie.

Kolega napisał, że brakuje mu opcji "sentyment". Przy czym ja starałem się zrobić opcje materialne, które można zobaczyć/zmierzyć. Myślę, że głosując w ankiecie wybieramy to, do czego właśnie mamy największy sentyment, wszak Amiga jest w niszy.

Jak się póki co okazuje Amiga najlepiej sprawdza się jako platforma rozrywkowa. To jest rzeczywisty wynik na całkiem pokaźnej próbce.

OS plasuje się na drugim miejscu, a Chipset plasuje się na czwartym miejscu, a to są tematy ostrych dyskusji.

Sądzę, że pokazuje to, że wśród Amigowców jest mało osób o skrajnych opiniach. Przeważają ludzie, którzy po prostu lubią Amigę za jej możliwości w temacie gier i rozrywki oraz osoby, które pokochały jej system.
[#13] Re: Ankieta dot. Amigi

@ZbyniuR, post #9

No i co musi być z człowiekiem nie tak, by "kochać" bezduszny przedmiot?


Lepiej kochać "bezduszny wg Ciebie przedmiot" niż jakąś babę, która strzela foszki rotfl

Zaznaczyłem dźwięk
[#14] Re: Ankieta dot. Amigi

@Hexmage960, post #1

a po czemu ta ankieta jest w j.obcym
to w naszym ojczystym nie może być?
[#15] Re: Ankieta dot. Amigi

@Hexmage960, post #1

ankieta z rozmachem
[#16] Re: Ankieta dot. Amigi

@ZbyniuR, post #9

No i co musi być z człowiekiem nie tak,
by "kochać" bezduszny przedmiot?


Amiga nie jest bezduszna! boks Jeśli Twoja jest, to znaczy tylko tyle, że ją zamordowałeś. boks
[#17] Re: Ankieta dot. Amigi

@snajper, post #16

E tam, nie ma odpowiedzi "scena" - do dupy ta ankieta
[#18] Re: Ankieta dot. Amigi

@slay, post #17

Popieram!!!
[#19] Re: Ankieta dot. Amigi

@slay, post #17

@Slay
Masz do dyspozycji "Graphics and Animation Capabilities", "Sound Capabilities" oraz "Chipset (Original, Enhanced, Advanced)". Aż trzy opcje ściśle związane ze sceną i możliwościami Amigi. Czy trzeba czegoś więcej?

Zbyt wiele opcji mogłoby spowodować, że ludzie naprawdę nie wiedzieliby na co zagłosować, bo można oddać głos tylko na jedną opcję. Jak również wyniki ankiety nie byłyby zbyt miarodajne.
[#20] Re: Ankieta dot. Amigi

@slay, post #17

Nie ma też opcji Cena. :(
[#21] Re: Ankieta dot. Amigi

@ZbyniuR, post #20

Ja bym proponował zrobić ankietę od nowa, ale z opcjami jakie padły w propozycjach i z multiwyborem.
[#22] Re: Ankieta dot. Amigi

@agrajek, post #21

A co zrobimy z wynikami osób które głosowały w tej ankiecie i nie będą już w kolejnej?

Albo z pytaniami które nie pojawią się ponownie?

Uważam że od strony statystyki, sprawa jest niestety nie do odratowania
[#23] Re: Ankieta dot. Amigi

@Hexmage960, post #19

@Slay
Masz do dyspozycji "Graphics and Animation Capabilities", "Sound Capabilities" oraz "Chipset (Original, Enhanced, Advanced)". Aż trzy opcje ściśle związane ze sceną i możliwościami Amigi. Czy trzeba czegoś więcej?


Daleki jestem od twierdzeń, że "kocham Amigę" (to wszak tylko przedmiot) i od przypisywania jej wszelkich "boskich cech" jak niektórzy, ale Twoja odpowiedź oznacza dla mnie tylko tyle, że nie do końca rozumiesz o co pytasz w swojej ankiecie i co to jest scena.

Rozkładanie demosceny na czynniki pierwsze (grafika, dźwięk, chipset) jest kompletnie pozbawione sensu. Suma tych czynników to był jedynie warunek konieczny (ale nie wystarczający), aby na Amidze zjawisko to zaistniało.

W latach późniejszych demoscena przestała się już wiązać tylko i wyłącznie z kwestią sprzętu. To ludzie, środowisko, klimat, integracja, współpraca i przyjacielska rywalizacja. I to są właśnie powody, które większość osób trzymają przy scenie (i pośrednio przy Amidze) mocniej, niż sam sprzęt.
[#24] Re: Ankieta dot. Amigi

@slay, post #23

Tutaj Slay ujął to perfekcyjnie (w odniesieniu do Sceny)...
Generalnie rozbicie pewnych możliwości sprzętowych na czynniki to jest takie dziwne, bo wówczas Amiga była PONAD wszystko we WSZYSTKIM wymienionym-rozbitym...
Autor trochę źle ankietę stworzył, choć miał dobre intencje, ale zbyt wąsko zostało to ujęte. Według mnie już prędzej mogłoby być:
- gry,
- muzyka,
- demoscena,
- grafika i animacja,
etc... (żelastwo wie co więcej :P)

i tutaj chyba większość by się odnalazła :)

Widzimy się wszyscy na RetroKompie/Load Errorze w tym roku?
Pozdrówka :)
[#25] Re: Ankieta dot. Amigi

@DiskDoctor, post #22

@Slay
A to dlaczego możliwości Amigi nie wpasowują się w opcję "scena"? Pytanie ankiety brzmi: dlaczego lubimy Amigę?

Wydaje mi się, że jeśli uważasz, że Demoscena przestała wiązać się bezpośrednio z Amigą tym samym dowodzisz, że w tym kontekście taka opcja nie powinna pojawić się w tego typu ankiecie.

Od zawsze sądziłem, że Demoscena tworzy nierozerwalny związek właśnie z prawdziwym sprzętem i jego możliwościami.

Przecież celem Dema jest pokazanie możliwości Amigi. Czy może to określenie się zdewaluowało (straciło na znaczeniu)?

Teoretycznie można by dodać "Demoscena", ale tylko w połączeniu z Amigą. Czyli: głosuję na "Demoscenę", bo podobają mi się Dema lub Intra na Amigę, a nie że lubię spotkać się z kumplami przy przysłowiowym piwie.

Bo wówczas każdy Amigowiec, bywalec zlotów, zagłosował by za opcją "scena" lub "integracja" i nie dowiedzielibyśmy się co w komputerze Amiga nas pociąga.

Zaznaczam, że ja uwielbiam Demoscenę i jestem jej prawdziwym fanem od początku lat 90.

W głosowaniu z kilkoma opcjami do wyboru, sytuacja przedstawiałaby się inaczej. Wówczas takie dodatkowe opcje mogłyby się pojawić nawet w nielimitowanej ilości.

@Tom Rain
W Twoim zestawieniu jest wszystko co dodałem + demoscena. A jak myślicie, głosy z jakiej kategorii najbardziej przeszłyby na tą potencjalną opcję "scena"?

--
@DiskDoctor
Panu nie zależy na ignorowaniu.
Chciałbym zgłosić złamanie punktu 10. regulaminu forum PPA przez użytkownika DiskDoctor w postach #18 i #22. Chodzi o przeszkadzanie w użytkowaniu forum.
[#26] Re: Ankieta dot. Amigi

@Hexmage960, post #1

a w sumie, to po co kolejna ankieta?
[#27] Re: Ankieta dot. Amigi

@selur, post #26

Uznałem, że będzie ciekawa. Dotychczasowe wyniki są bardzo interesujące. Możliwości graficzne prześcignęły software. Już 120 osób wzięło udział. Serdecznie dziękuję.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 22:57:39 przez Hexmage960
[#28] Re: Ankieta dot. Amigi

@Hexmage960, post #27

a jak juz wszyscy zaglosuja i glosowanie dobiegnie konca to co wtedy?
[#29] Re: Ankieta dot. Amigi

@selur, post #28

Wtedy się wklei tu wyniki i zrobi podsumowanie.
[#30] Re: Ankieta dot. Amigi

@Hexmage960, post #29

Jako, że największa fala zainteresowania już przeszła myślę, że czas by opublikować wyniki ankiety:

Pozwolę sobie na krótki komentarz:

Na pierwszym miejscu Gry. Rzecz, z której najbardziej słynie Amiga okazuje się być w centrum zainteresowania większości głosujących. Ok. 1/3 głosów.

Na drugim miejscu System Operacyjny. Rzecz, która stała się samodzielnym bytem i obecnie instalowana jest nie tylko na komputerach Amiga. Ok. 1/4 głosów.

Na trzecim miejscu Możliwości Dźwiękowe. Muzyka z Amigi zatem interesuje 20 spośród 127 głosujących.

Własny Chipset Amigi uplasował się na czwartym miejscu. 16 spośród 127 głosujących.

Dalej mamy Możliwości w Grafice i Animacji. Grafiki naszych wspaniałych artystów, które można oglądać na Amidze zachwycają 10 spośród 127 głosujących. Przy czym osoby głosujące na Gry na pewno pośrednio wliczają się w to grono.

Na końcu Software, czyli oprogramowanie użytkowe. Samo w sobie interesuje 8 spośród 127 głosujących. Jednak i tutaj podejrzewam, że osoby zainteresowane Systemem korzystają również z programów użytkowych.

Czyli Gry i System Operacyjny zdecydowanie są najważniejszymi elementami kultury Amigi. A są to raczej dwa przeciwległe obozy. Muzyka, głównie z trackerów ostro depcze po piętach i stanowi kolejny element.

Dla mnie dość zaskakujący jest niski wynik dla Oprogramowania, na który przyznam sam oddałem swój głos.

Na koniec chciałbym podziękować wszystkim za udział w ankiecie! Zapraszam również do skomentowania wyników. Może napiszcie dlaczego wybraliście taką opcję, a nie inną. Pozdrawiam.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem