[#1] Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)
Mam Amigę 600 z kickstartem 37.299 i chcę mieć w niej dysk. Czy nie ma takiej dyskietki, co po włożeniu do Amigi ładowałaby driver od dysku (lub nowszy kickstart), rebootowała komputer i startowała z dysku?

Aha, i mam scsi.device z kicka 37.350.

Co mogę zrobić? :)



Ostatnia modyfikacja: 29.05.2009 10:17:31
[#2] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Hackmaster, post #1

Dołączam się do pytania Hackmaster , mam identyczny problem.
I prosiłbym o przykład mountlisty i startup-sequence, bo jestem w tym "zielony jak szczypiorek"



Ostatnia modyfikacja: 29.05.2009 10:24:30
[#3] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Hackmaster, post #1

A ten temat to już chyba był wałkowany z 100 razy



http://www.ppa.pl/forum_ppa/search.php?f=1&search=.299&globalsearch=0&match=1&date=0&fldauthor=0&fldsubject=1&fldbody=1&start=31



Sorry właśnie sprawdziłem zajęło mi to 8 sekund. Jak widać trafień jest 60.


Co do Mount list jest oprogramowanie na aminecie które to robi ale ten wątek tez był poruszany kilka razy. Skorzystaj z opcji szukaj na ppa.




Benedykt Dziubałtowski.

[#4] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Benedykt Dziubałtowski, post #3

Już wiem, że był ten temat na stronie : http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=1&i=65262&t=65260&odpowiedz=1#REPLY

Ale tam piszą to tak chaotycznie, że nie można się połapać, a ja jestem Amigowcem od dwóch tygodni ;)
[#5] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Hackmaster, post #4

Na aminecie jest programik "LoadModule". Przy jego uzyciu mozesz utworzyc dyskietke ktora w sekwencji startowej bedzie wczytywala scsi.device do pamieci RAM. Po resecie dysk bedzie widoczny i bedzie mozna z niego bootowac. W archiwum jest instrukcja jak uzywac owego programiku.

[#6] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@altcomputing, post #5

Swego czasu zacząłem podobny wątek, niemniej jakoś temat porzuciłem....

Dlatego tak sobie myślę: jeśli ktoś ma taką spreparowaną gotową dyskietkę bootującą, startującą, wgrywającą potrzebny sterownik i restartującą A600 37.299 tak, aby po tym boocie już widziała jakiś hd to proszę o dms, adf lub cokolwiek innego na maciek@world.pl lub gdzieś, gdzie inni mogliby skorzystać. Nie wiem, czy to jest legalne (chodzi o scsi.device) dlatego jeśli moja prosba ociera się o coś nielegalnego to proszę o zignorowanie tego tekstu.

[#7] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Hackmaster, post #1

Opis fizycznego podłączenia HD do A600/A1200 znajdziesz tu.

A Aminetu ściągasz LoadModule.

Odpalasz Amigę z dyskietki Workbencha.

Wyjmujesz dyskietkę z systemem i wkładasz nową, którą formatujesz
1. Klikasz lewym przyciskiem myszy na ikonie dyskietki, którą chcesz sformatować.
2. Klikasz prawym przyciskiem myszy na belce, na górze ekranu i z menu Icons wybierasz polecenie Format Disk....
3. W oknie, które się pojawi wpisujesz nazwę dla dysku - np. Twardziel i klikasz na guziku [Format]. W tzw międzyczasie system poprosi Cię o włożenie dyskietki systemowej (musi załadować program do formatowania dysków) a następnie o ponowne włożenie dyskietki, którą chcesz sformatować.

Gdy formatowanie się zakończy wkładasz z powrotem dyskietkę z Workbenchem i otwierasz ją a następnie z menu Window wybierasz polecenie Show i All Files.
Otwierasz katalog C i przeciągasz ikonę Install do Ram Disk.

Następnie wyjmujesz dyskietkę z Workbenchem i wkładasz dyskietkę "Twardziel", naciskasz guziki [Prawa Amiga] + [E] i w oknie, które się pojawi wpisujesz:
RAM:Install DF0:

Teraz otwierasz dyskietkę Twardziel i zakładasz 3 katalogi: C, Devs i S

Do katalogu C kopiujesz plik LoadModule z archiwum ściągniętego z Aminetu.
Do katalogu Devs kopiujesz posiadane scsi.device.
Następnie uruchamiasz jakiś edytor tekstu (np. znajdujące się na dyskietce z Workbenchem Ed), wpisujesz w nim tekst:

C:LoadModule Devs:scsi.device reverse

i zapisujesz ten tekst po nazwą Startup-Sequence w katalogu S na dysku Twardziel.

Tyle. Dyskietka gotowa.

[#8] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@APC74, post #7

APC74.
Dziękuję! Jesteś pierwszą osobą, która podała w sposób łopatologiczny jak to zrobić i chwała Ci za to.

[#9] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@APC74, post #7

Pytanie za stoo punktów. Mam druga Amigę z romoem 37.350. Potrafię zgrać z niej rom do pliku. Pytanie takie Jak zgrać taki rom aby pliki były osobno. Chodzi o to aby wybebeszyć bezstresowo scsi.device.

Niestety najnowszy scsi.device nie działa na a 600 z romem 37.299





Benedykt Dziubałtowski

[#10] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Benedykt Dziubałtowski, post #9

W Archiwum z LoadModule oprócz programu LoadModule znajduje się również program o wszystko mówiąceuj nazwie ExtractModule. pomysł

[#11] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@APC74, post #10

Czytałem. Pisze ze on potrafi wywalać tylko mody z setpatcha BB2. Ale przyjrzę się mu bardziej :)




Benedykt Dziubałtowski

[#12] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Benedykt Dziubałtowski, post #11

[#13] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Benedykt Dziubałtowski, post #9

może o to chodzi?
http://aminet.net/package/util/boot/GetSCSI11

[#14] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@rafgc, post #13

getscsci zadziala, ja jednal bym szukal nowszego scsi niz z 37.350, jesli chcesz uzywac dyskow >4 GB
[#15] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Valwit, post #14

Tak w ogóle rypanie scsi.device z romu to sztuka dla sztuki - męczysz się, żeby wyrypać jakiegoś starocia gdy tymczasem najnowsza, legalna (udostępniona jako freeware przez Amiga Tech.) i działająca z KS 2.0+ wersja scsi.device leży sobie na necie...

[#16] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@APC74, post #15

Mógłbyś podać linka? Gooogluje 30 min i nie umie trafić nawet na wzmiankę o tym.



Benedykt Dziubałtowski

[#17] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Benedykt Dziubałtowski, post #16


Wstaw w google:
SCSI_IDE43_23.lha
na pewno coś znajdzie. Sorki nie chce mi się szperać, a archiwum mam pod ręką.

[#18] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@APC74, post #17

AAAaa to dlatego tego nie znalazłem. To nie jest najnowsza wersja scsi.device.



Nie mniej tą wygooglowałem i przetestowałem.



Twardy dysk 6giga działa mi pod Amigą 600 z kickiem 37.299 :) Właśnie formatuje się partycja systemowa :)


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8f72fe8d026fd403.html



Benedykt Dziubałtowski

[#19] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Benedykt Dziubałtowski, post #18

A to sorki. Myślałem, że na KS 2.0 nic nowszego nie wyszło.

[#20] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@APC74, post #19

a To ja przepraszam. Rypło mi się z inna wersja scsi.device. Masz racje na kick 2.0 to jest chyba ostatnia wersja. Zwracam honor.



Pytanie jest takie. Czy da sie jakoś wywalić ten irytujący komunikat informujact o wersji beta scsi, ktort tyo pojawia sie przy resecie Amigi? tak to smiga cacy. W sumie az takie bolesne to nie jest nie mniej zawsze trzeba kliknac mycha przy resecie.



Benedykt Dziubałtowski

[#21] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Benedykt Dziubałtowski, post #20

Eee. Takie jakby duże, żółte guru zaraz po włączeniu AMI? Jesteś pewien, że to scsi.device je wywala a nie FastFileSystem?
...Tego... Bo mnie dawno już temu padło zasilanie w RTC, więc - skoro i tak czas w mojej Ami się zatrzymał - to ustawiłem datę na taką, która nie powoduje wywołania tego komunikatu i zrobiłem datestampa dla wszystkich plików na dysku... ;)
Mało subtelne, za to skuteczne. :D



Ostatnia modyfikacja: 03.06.2009 20:48:00
[#22] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Benedykt Dziubałtowski, post #20

http://aminet.net/package/disk/misc/FFS43.19_patch
[#23] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Norbert, post #22

Witajcie ponownie. Zrobiłem już sobie dyskietkę startową z driverem i włożyłem dysk Segate 210 mb. Próbuję uruchomić HDToolbox i wyskakuje mi na cały ekran szare okno i coś tam pisze o scsi.device (nie zdążyłem się przyjrzeć). A poza tym, gdzie jest ten program ED (na jakiej dyskietce?). Za każdym razem muszę wpisać tę linijkę tekstu: C:LoadModule Devs:scsi.device reverse. Mam workbench 2.1 na 5-ciu dyskietkach.



Ostatnia modyfikacja: 22.06.2009 22:48:35
[#24] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Hackmaster, post #23

ED jest w katalogu C: nn dyskietce Workbencha.
wywolaj go komenda:
ed x
[#25] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@APC74, post #17

jestes pewien ze to jest caly device a nie tylko patch? wydaje mi sie ze kiedys sie na tym w podobny sposob przejechalem
[#26] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Valwit, post #25

Ha, haha! Wyciągnąłem scsi.device z innego kicka i właśnie wgrywam system. Wielkie dzięki za pomoc! :D



Ostatnia modyfikacja: 28.06.2009 13:44:43
[#27] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Benedykt Dziubałtowski, post #9

najnowszy czyli ktory? ten ktory udostepnialem jest przeznaczony dla A1200.

[#28] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #27

Ten który mi dałeś(nie pamiętam w tej chwili wersji) nie chodzi z a600.



Benedykt Dziubałtowski

[#29] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Hackmaster, post #1

Witam
Ten temat już poruszałem na forum. Udało mi się stworzyć taką dyskietkę ale po rozpoczęciu użytkowania tego zestawu doszedłem, że to bez sensu.
Używanie dysku twardego z dyskietki to trochę głupie rozwiązanie.
Wnerwiłem się i poszukałem na alledrogo Kickstart 37.3?0 i gotowe.
Takie rozwiązanie jest dobre ale krótką metę bo przy 37.299 jest problem z PCMCIA. Którego używam do przenoszenia danch z PC. Chyba że znacie sposób na załadowanie Loadmodule z PCMCIA?
[#30] Re: Amiga 600 i boot z dysku (kick 37.299)

@Dark_luke, post #29

Witam.
Czy jest na tym forum dobra duszyczka która wyśle mi pocztą (oczywiście koszty ja pokryję) kopie dyskietek workbench i storage ?
Odkopałem z piwni rodziców moją ukochaną starą 600-tke (rom 37.299 :/ ), lecz nie znalazłem pudełka z moimi dyskietkami, a niestety te dwie sztuki są potrzebne do tego aby przenieść z pieca na ami loadmodule i scsi.device do zmontowania dyskietki startowej, dysk zamierzam zrobić z mojej starej karty CF 128MB (redukcje z 2,5">3,5" oraz czytnik 3,5"CF już zakupiłem na allegro).

Jest na allegro WB 3.0 za 40zł z wysyłką ale to chyba ciutek za drogo.
Lepiej te 40zł wydać na nowy rom.

Na terenie Bydgoszczy mogę podjechać osobiście, lub wpłacę komuś na konto koszty związane z tą operacją.


plz help :D
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem