[#1] Poszukuję książki
Czy ktoś pamięta taką książkę "jak zrobić wektorówkę na amidze" coś podobny tytuł, w którym jasno było że jest o programowaniu wektorów na amidze. Kiedyś pożyczyłem ją komuś i nie oddał... Chciałbym ją odzyskać albo chociaż skan...

Pozdrawiam
[#2] Re: Poszukuję książki

@wegi, post #1

Też jestem bardzo zainteresowany tą pozycją. Czy jest w sieci jakiś wykaz polskiej literatury dla amigi ? Wiem, że kilka książek wydał Helion oraz Mikom.
[#3] Re: Poszukuję książki

@zyga64, post #2

Podpinam się jeśli chodzi o wykaz polskiej literatury.

[#4] Re: Poszukuję książki

@zyga64, post #2

Nie szukałem zbyt długo, ale jedyne co znalazłem to archiwum aukcji na allegro, stąd można pare tytułów wyłuskać. Ale, skoro nie ma dedykowanego spisy amigowej literatury (polskiej?), to może warto by było stworzyć go na PPA?

Z pewnością nie jeden z nas posiada jakieś Amigowe książki, można by było spisywać autorów, tytuły, wydawnictwa, by zbudować taką bazę. Sam posiadam kilka tytułów + stos MA

http://www.allegro.archiver.pl/literatura-9244-1/



Ostatnia modyfikacja: 10.08.2009 13:32:40
[#5] Re: Poszukuję książki

@Bagheera, post #4

Ja dzisiaj przejrze co mam i podam spis jutro.

[#6] Re: Poszukuję książki

@asman, post #5

Wiele tego nie mam ale także coś dopiszę :)
[#7] Re: Poszukuję książki

@asman, post #5

Troche książek z pamięci bo jakoś nie mogłem ich odnaleźć.

Lupus 1994 - Andrzej Urbański - Amiga 500 Jak zostać włamywaczem
Helion 1996 - Willian von Mobius - Magia sygnału
PalmaPress 1994 Radosław Popławski - Amiga 1200 Instrukcja obsługi
PalmaPress 1991 (autora nie ma) - Amiga DOS. Wprowadzenie
PalmaPress 1994 Marcin Kozioł - Piszemy własną bazę danych ( Amos w praktyce )
PalmaPress 1993 Wojciech Deresiński - Wprowadzenie do Workbencha

A teraz z pamięci

Helion - Adam Doligalski - Kurs asemblera ( a500 - a4000 )
Helion - Adam Doligalski - Opis rodziny Asm-One

PalmaPress - Jak zrobić własne demo ( 2 tomy )

Mapa pamięci A500 ( 2 tomy )

"Amiga Os od środka"

"Opis bibliotek graphics i layers library"

Książki do Amosa ( pare sztuk, między innymi książka Prusińskiego chyba ).
i pare jeszcze książek z opisem workbencha

[#8] Re: Poszukuję książki

@asman, post #7

Ja mam jakąś nieznaną, zakupioną kiedyś (w drugiej połowie lat 90tych prawdopodobnie) w księgarni w Cieszynie na Głębokiej za 4zł, co się zwie:

AMIGA
BEZ TAJEMNIC
ZRÓB WŁASNE DEMO

Książka jest swobodnym tłumaczeniem "Amiga Hardware Reference Manual" ale autor się nie przyznaje kim jest, pewnie dlatego że już na pierwszej kartce stwierdza (po angielsku, "żeby lamerom zakręcić w głowach i trzymać ich na uboczu" ;)) że IBM PC jest lepsze bo Małpia Wyspa ma "256 kolorów widocznych jednocześnie na ekranie i rozdzielczość wyższą niż jakakolwiek dostępna na Amidze"
W każdym razie Hurtownia "JUREX" z Wrocławia podpisuje się na każdej kartce więc to chyba oni wydali.

[#9] Re: Poszukuję książki

@Shoonay, post #8

Też mam tę książkę, wydawnictwa JUREX, oraz wspomnianą przez Asmana "Kurs asemblera dla początkujących" Helionu autorstwa A.Doligalskiego.

Reszta książek które posiadam dotyczą jedynie C64.



Ostatnia modyfikacja: 11.08.2009 11:48:53
[#10] Re: Poszukuję książki

@Shoonay, post #8

Czy w takim przypadku można zeskanować taką książkę i udostępnić ? Jak znam życie to pewnie nie ale nie zaszkodzi się zapytać :)

[#11] Re: Poszukuję książki

@asman, post #10

Niestety, nie mam skanera, pozatym tego jest 166 stron.

Mogę Ci oddać za koszta wysyłki, i tak nie korzystam z tego...

[#12] Re: Poszukuję książki

@Shoonay, post #11

Hm... Kusząca propozycja. Co byś chciał w zamian ( oprócz kosztów wysyłki oczywiście ) ?

Moje propozycje.

1. slave do jakiejś gry / dema - podaj tytuł.
2. psycho gra stworzona przeze mnie w asm. nazwałem ją kostucha i jest to gra w której plansza jest generowana losowo ( przeszkody ) i należy dojść do klucza ( bez sensu ). Gra jest totalnie psycho ma mało kolorów i nie wiem czy działa, musze odgrzebać.
3. Jakaś inna gra do zrobienia, aktualnie chodzą mi trzy takie po głowie. Robbo, Mr Robot, Montezuma Revenge. No chyba że masz jakiś inny pomysł.

4. Coś innego. zapodaj zobaczymy co się urodzi z tego.

[#13] Re: Poszukuję książki

@asman, post #12

To ja bym prosił żebyś w miarę możliwości (bo ostatnio jak sprawdzałem to coś byłeś bardzo zajęty, więc nie poganiam ;)) porobił slave'y do kilku polskich amigowych gierek.

No wiesz, gadalismy parę miechów temu, Alien Target i inne takie.
Dokończyć slave do Alfabetu Śmierci...
Może nawet Legion? ;)

Bo zdaje się jesteś jedynym polskim WHDLoad-koderem a innych polskie gierki nie obchodzą. :(
Nie twierdzę że są one jakoś wyjątkowo genialne, no ale wiesz co to nostalgia robi z ludźmi. ;)

PS: Wpadnij na dziadu-dziadu podać adres, jutro mogę wysłać.

[#14] Re: Poszukuję książki

@zyga64, post #2

Po za paroma wymienionymi, miałem kiedyś (i chyba mam nadal w rodzinnym mieszkaniu - sprawdzę przy okazji) książkę w śliskiej, miękkiej okładce, ze zdjęciem bloku numerycznego klawiatury Amigi. Miała w tytule Motorola 68000. Kupiłem ją w latach 1994-1996 (chyba). Dotyczyła programowania w asemblerze.

Taka trochę do niczego ta moja propozycja. Do listy pozycji się nie nada, ale obiecuję sprawdzić dokładnie i wrzucić tu cały jej tytuł i nazwisko autora.

[#15] Re: Poszukuję książki

@asman, post #12

psycho gra stworzona przeze mnie w asm.

Ja też chcę :D Mógłbyś ją gdzieś udostępnić ? Jestem bardzo ciekawy

Alien Target i inne takie.

Popieram, AT nawet instalera nie ma a że dyski niedosowe to dużo sie nie podziała :(
[#16] Re: Poszukuję książki

@Shoonay, post #13

Z polskimi amigowymi produkcjami jest jeden problem jeśli chodzi o gry w Amosie. Kompilator Amosa. To g...o generuje dziadowski kod do resourcowania i na wymioty mi się zbiera. I argumenty typu, że wtedy się pisało w Amosie bo wszyscy pisali jakoś do mnie nie trafiają ( bo przeciez było pare produkcji w asm ) .

[#17] Re: Poszukuję książki

@Logan, post #15

Postaram się pogrzebać dzisiaj w niej i kto wie :).

[#18] Re: Poszukuję książki

@frywolny_marian, post #14

książkę w śliskiej, miękkiej okładce, ze zdjęciem bloku numerycznego klawiatury Amigi

Też mam tą książkę, nosi tytuł "Rodzina M680x0" a autorem jest pan Wojciech Czyżewski (piszę z pamięci, z góry przepraszam, jeżeli coś pokręciłem).

[#19] Re: Poszukuję książki

@Grzegorz Kraszewski, post #18

Z tego co pamiętam ma parę błedów ( zła maska bitowa w przy jakichś rozkazach, ale nie pamiętam dokładnie gdzie).

[#20] Re: Poszukuję książki

@Grzegorz Kraszewski, post #18

asman napisał:

> Troche książek z pamięci bo jakoś nie mogłem ich odnaleźć.
>
> Lupus 1994 - Andrzej Urbański - Amiga 500 Jak zostać
> włamywaczem

Andrzej Urbankowski

Grzegorz Kraszewski napisał:

> Też mam tą książkę, nosi tytuł "Rodzina M680x0" a autorem jest
> pan Wojciech Czyżewski

Wojciech Czyż

[#21] Re: Poszukuję książki

@asman, post #16

Amos nie jest zbyt przyjemny do resourcowania tak samo zreszta jak wiekszosc rzeczy napisanych w C, tylko po co deasemblowac caly kod, skoro mozna to robic (jesli juz trzeba) w kawalkach. A tak swoja droga to jest calkiem sporo slave'ow do gier AMOS-owych pod WHDload, wiec mozna skorzystac (po czesci) z pracy innych, gdyz bardzo duzo czesci gier pisanych w AMOS-ie jest takich samych. No i wydaje mi sie, ze autorzy nie deasemblowali gier w calosci, bo na to szkoda czasu, zreszta mozesz sie chyba sam o to ich spytac np. Bored Seala.
[#22] Re: Poszukuję książki

@Don_Adan, post #21

To ja już wolę grzebać w rzeczach napisanych w C. Jakoś łatwiej mi jest się przebić przez konstukcje typu move.l (-$c,a5),(8,a5). Ja deasembluje tylko te rzeczy na których gra się wywala albo trzeba podać hasełko albo trzeba dysk włożyć. Ale co do czego to okazuje się, że i tak musze nieźle poskakać po kodzie aby coś znaleźć ( podpierając się kodem źródłowym kompilatora amosa - tak było w przypadku TheLastSoldier ). A nic nie denerwuje mnie jak konstrukcje typu coś zrób, skocz, coś zrób, skocz, coś zrób ,skocz, powróć, sprawdź , skocz i itd.. . To chyba najlepsze zabezpieczenie przede mną :).
Chyba będzie lepiej jak będę przeglądał cały zrzut pamięci z gry niż deasemblował plik główny.

Zapytam na EAB o doświadczenia w patchowaniu Amosowych gier.

[#23] Re: Poszukuję książki

@Logan, post #15

Przepraszam ale czasu mi zbrakło wczoraj coby odgrzebać tą psycho grę. Jak nie zapomnę to w następnym tygodinu - przypomnij mi się.

[#24] Re: Poszukuję książki

@asman, post #22

Hejka! Mi najłatwiej jest się "przegryźć" przez konstrukcje napisane w czystym asemblerze, np. gra Benefactor jest napisana rzetelnym i bardzo zoptymalizowanym asemblerem (np. programista nie stosuje w ogóle mnożenia bądź dzielenia tylko tablic wypełnionych wielokrotnościami danej liczby). Z kolei kod, który powstał przez kompilację programu w C jest z reguły tak szablonowy, że łatwo można przeprowadzić tzw. "reverse engineering" na takim kodzie. Mnie się udało napisać generator terenu Dune 2 w języku C na podstawie rozkazów asemblera, ponieważ procedura była bardzo szablonowa tj. ramka stosu jest tworzona na zmienne lokalne, ze stosu są pobierane argumenty funkcji, pętla for jest bardzo łatwa do "wyłuskania". Ale zabawa w to nie jest czymś bardzo łatwym, mnie się udało "zdeasemblować" kluczowe funkcje tej gry, których użyłem do napisania właśnie generatora terenu, kompilatora scenariuszy oraz kompilatora skryptów #?.EMC. Ale wszystko to było dość dawno temu. Dziś brakuje mi czasu, jak również cierpliwości do czegoś takiego. Zapału mi nie brakuje, ale pożytkuję go na pisanie własnych programów.

Pozdrawiam.

[#25] Re: Poszukuję książki

@wegi, post #1

Jest taka książka "Kurs asemblera dla początkujących", w którym jest rozdział poświęcony grafice wektorowej. Czy to jest właśnie to co Cię interesuje?

[#26] Re: Poszukuję książki

@Minniat, post #24

Zgadza się, najprościej jest deasemblować kod pisany w assemblerze, pod warunkiem, że nie jest to jakieś upierdliwe zabezpieczenie, niektóre gry są pod tym względem bardziej pochrzanione niż kod AMOS-a, z jego skokami. Co do programów pisanych w C, to przez takie częste i w większości wypadków zupełnie niepotrzebne używanie stosu, to sporo programów Amigowych jest żałośnie wolna. Nie wiem czy jest to zasługa słabych (?) kompilatorów C na Amigę, bo tu trzeba by porównać, który generuje najszybszy kod. Ale ostatnio deasemblowałem Smacker Playera na Maca (w wersji z ~2002 roku) i kod wygenerowany w C, jaki tam jest użyty jest o parę klas lepszy niż ten co dotąd widziałem w Amigowych programach pisanych w C, gdyż prawie przypomina czysty assembler. Najprawdopodobniej na Maca są dużo lepsze kompilatory C, niż na Amigę, ale to też pewnie można by sprawdzić.
[#27] Re: Poszukuję książki

@asman, post #23

Przypominam się :)

Narobiłeś smaka tą produkcją :):)
[#28] Re: Poszukuję książki

@asman, post #7

A może ktoś z was chcę się pozbyć czegoś o programowaniu w asemblerze? Kupię wszystko poza "Kurs asemblera dla początkujących" Doligalskiego i "Rodzina M680x0" Czyża. Szczególnie chętnie przygarnę Doligalskiego "Opis rodziny Asm-One", "Jak zrobić własne demo", coś o mapach pamięci itp..

[#29] Re: Poszukuję książki

@Bagheera, post #4

Oto książki, które ja posiadam:

Andrzej Pawłowski - Zaczynamy Amiga 500+ - 4000 - wyd. Andromeda
Andrzej Pawłowski - AmigaDos 3.0 - wyd. Andromeda
Michał Kołodziejczyk - AmigaOS od środka - Wydawnictwo Pracowni Komputerowej Jacka Skalmierskiego Gliwice
Amiga - Opisy programów użytkowych, tom 2- wyd. PALMApress
Tomasz Flanc - Amiga i muzyka - wyd Alfin
Marek Binkowski - Protracker - wyd. Helion
+ polska instrukcja do A1200 by ESCOM

no i do tego więszkosć numerów MA

[#30] Re: Poszukuję książki

@Logan, post #27

I Słusznie, że przypominasz. Do końa sierpnia niestety nie ma szans, sprawy zawodowe ( wyjazd ).

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem