[#91] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@cinu77, post #73

Panowie kondensatorki się wymieniają ,ale mam pewien problem.Gość który się zajmuje tą wymianą poinformował mnie ,że jest bardzo zaśniedziały układ scalony i nie opłaca się naprawiać.
Chodzi mi o układ scalony z siedmioma nóżkami obok którego znajdują się 2 kondensatory elektrolityczne z prawej strony płyty głównej nad portami do myszki i joya.Za co jest odpowiedzialny ten układ ?.Bo gość powiedział ,że pochodzi ze 2 dni i padnie.Ja na to ,że komputer jest sprawny tylko potrzebuje wymienić kondensatory.Proszę was o jakieś wskazówki z góry dzięki.
[#92] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@cinu77, post #91

Pewnie chodzi o układ U26. Generuje sygnały sterujące dla stacji dysków i jeden sygnał dla Gayle'a. Nie wiem tylko co to za „nie opłaca się naprawiać”, to zwykły układ 74LS86 do nabycia w każdym szanującym się sklepie elektronicznym za pisiąt groszy. Wylutować, układ wyrzucić, dokładnie wyczyścić teren, wlutować nowy...
[#93] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@cinu77, post #91

Chyba chodzi o układ U15 czyli LF347, jest to wzmacniacz audio.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 17:27:30 przez _Skiba
[#94] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@_Skiba, post #93

Tak oznaczenie M230 LF347M to odczytałem z układu na necie ale z płyty z rev 1.5 .
Ja mam 2D nie wiem czy to ma jakieś znaczenie. Ale jak gość nie będzie chciał tego robić to muszę poszukać innego fachowca do tych spraw.
[#95] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@_Skiba, post #93

Myślałem, że rzecz dotyczy A1200, nie wiem czemu, przecież w temacie jest A600...
[#96] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@cinu77, post #91

Często po wylaniu ten układ dostaje dawkę elektrolitu, ale jeszcze mi się nie trafiło żeby się ni opłacało. Czasem jak ścieżkę zjadło to cieniutki drucik, żeby było jak najmniej widoczne i działa.
[#97] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Architect1200, post #96

Dokładnie tak, najlepiej powiedzieć ,że się nie opłaca albo się nie da.Dogadałem się z gościem ,ma ocenić czy to będzie kwestia oczyszczenia układu czy wymiany na nowy. Jeszcze nadmienił ,że trzeba ten obszar zabezpieczyć specjalnym preparatem , bo ten obszar się tak jakby powiększa.
[#98] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@cinu77, post #97

Płytę amigi zawsze opłaca się naprawić, ten sprzęt
nie należy do tanich.
Nie wiem, jakim preparatem ten obszar trzeba zabezpieczyć,
powinno się wylutować i dokładnie wyczyścić.
Nie słyszałem o preparacie, można ewentualnie polakierować.

Na Twoim miejscu wysłałbym płytę komuś z forum, kilka
osób ma spore doświadczenie w tym temacie a i cena za naprawę
pewnie byłaby przystępna.

ps. nie doczytałem, już ktoś naprawia, więc już nie wyślesz chyba.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 19:56:19 przez Andrzej11
[#99] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@cinu77, post #91

Gość coś kręci, albo się nie zna, albo chce zagarnąć to dla siebie, poza tym, jak miał wymienić kondensatory, to co go obchodzi, czy się opłaca czy nie.
[#100] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@sanjyuubi, post #99

Właśnie też mnie to zastanawia. Na początku gość powiedział przez telefon ,że jakieś do 50zł.
Tylko ja jeszcze nie wiedziałem dokładnie ile jest tych kondensatorów i powiedziałem wtedy ,że około 10 sztuk. A tutaj jest 19, następnego dnia gość zadzwonił i powiedział ,że się nie opłaca tej płyty naprawiać ,bo się wylały kondensatory i jest zaśniedziałe itp.A tak w ogóle to myślał ,że on nie działa.Kiedy powiedziałem ,że komputer działa to ,że zrobi ale za 100 zł.
[#101] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@cinu77, post #100

Za 50 to ja też bym nie zrobił, nawet na czystej płycie bez korozji. Wymiana układu liczy się ekstra.
[#102] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@cinu77, post #100

Trzeba było najpierw popytać portalowych elektroników od wymiany. Z tego co widzę łatwiej byłoby zapłacić za wysyłkę w obie strony i wymianę niż w usługę wymiany u tego gościa. No cóż, po ptakach już, dlatego chciałbym Ci życzyć żeby kolejna Amiga stanęła na nogi.
[#103] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@amper, post #102

Wiem wiem zrobiłem błąd ,że właśnie na ppa nie zapytałem wcześniej odnośnie wymiany kondensatorów.Ale mam nadzieje ,że będzie zrobione gość mi obiecał pod koniec tygodnia to akurat na wekkend by się przydało. A odnośnie tego gościa który reanimuje mi Amisię to słynie z bardzo dobrego fachowca od telewizorów, a przecież układy są podobne. Więc miejmy nadzieję ,że
będzie ok.Jak będzie gotowa to ją poskładam i was poinformuje ,że działa.....
[#104] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@cinu77, post #103

A tutaj dzisiejsza moja praca:
A600 przyjechała do mnie nie uruchamiając się, kondensatory 10F wylały. Nie sam wyciek okazał się problemem a uszkodzona ścieżka (załatwił ją kwas)

Dodatkowo okazało się że port myszy nie działa, ustaliłem że winowajca to spalony rezystor, niestety tak mocno że spalił pady lutownicze (efekt zwarcia, ktoś musiał podłączyć coś ciekawego w ten port)
Port oczywiście naprawiony

Po uruchomieniu pacjentki zdecydowałem się na wymianę wszustkich kondensatorów na tantalowe, dodatkowo w tor audio poszły bipolarne

Następnie zaprogramowalem jej na kości flash z adapterem, kick 3.1

Obecnie przeszła wszystkie testy pomyślnie, pozostało wybielic obudowę

Następna sztuka uratowana (będę ją sprzedawał jak ktoś chętny)

Zdjęcia płyty przed naprawą:
KLIK

Zdjęcia płyty przygotowanej na wlutowanie nowych kondensatorów:
KLIK

Zdjęcia płyty po całej akcji:
KLIK

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 01:08:12 przez kataklysm
[#105] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@kataklysm, post #104

dodatkowo w tor audio poszły bipolarne
Po co?
[#106] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Krashan, post #105

Bo zmienia to dźwięk i powinny dłużej pozyc, nie zaczynaj gowno burzy że masz inne zdanie szanuje to ale jest całe mnóstwo zwolenników tego rozwiązania
[#107] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@kataklysm, post #106

Celowość wstawiania kondensatorów bipolarnych na wyjściach audio Amigi to miejska legenda. Weź woltomierz i zmierz napięcie stałe na tych kondensatorach... Albo weź schemat Amigi i zastanów się po co na wejścia nieodwracające wzmacniaczy w pierwszym stopniu układu audio jest podane napięcie stałe AVref o wartości +2,5 V.

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 10:47:51 przez Krashan
[#108] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Krashan, post #107

Z ciekawości zmierze czy ono rzeczywiście się nie zmienia. Nawet jeśli masz rację to jest różnica w dźwięku jak dla mnie na plus przy wysokich tonach
[#109] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@kataklysm, post #108

Ja się nie znam i nie mam zdania, ale wątek bipolarnych kondensatorów w torze audio mnie dość mocno interesuje. Już mi Krashan kiedyś to tłumaczył ;) I przy tamtej okazji znalazłem ten artykuł wcześniej:

http://joj.home.texas.net/amigacap.html

Nie wiem, czy cokolwiek on wnosi do tej dyskusji, ale autor zastosował 35V 22nF (czyli ta sama pojemność, ale o wiele wyższe napięcie maksymalne).

Thoughts? :) Jakie są plusy/minusy? Nie chcę zaczynać "g...oburzy", tylko chciałbym posłuchać argumentów obu stron.
[#110] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@skipp, post #109

Analiza z linka jest niepełna. Co prawda układ audio w A4000 ma jeszcze dodatkowy stopień (do zmiksowania wejścia CD), ale wciąż na wejścia nieodwracające pierwszego stopnia jest podane napięcie AVref (+2.5 V). Autor zupełnie nie wziął pod uwagę tego, co w torze audio znajduje się wcześniej i uznał, że skoro wzmacniacz końcowego stopnia jest zasilany napięciami -12 V i +12 V, to takie napięcia mogą się pojawiać na wyjściu. Otóż nie mogą. Sygnał audio jest generowany przez Paulę, która jest zasilana napięciem +5 V (tylko). W związku z tym sygnał ten może się zmieniać od 0 do +5 V. W pierwszym stopniu zostaje na to nałożone napięcie stałe +2,5 V. Czyli sygnał zmienia się od +2,5 V do +7,5 V. Wzmocnienie napięciowe żadnego z trzech stopni nie jest większe od 1, a więc po „dodatniej” stronie kondensatora jest napięcie od +2,5 do +7,5 V. Po ujemnej składowa stała wynosi zero. Kondensator jest zawsze spolaryzowany i nigdy nie jest spolaryzowany odwrotnie.

Rozważania autora na temat niekompetencji inżynierów w Commodore brzmią w tej sytuacji co najmniej zabawnie.
[#111] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@kataklysm, post #108

Nawet jeśli masz rację to jest różnica w dźwięku jak dla mnie na plus przy wysokich tonach.
Jeżeli wymieniłeś stary, przykorodowany już kondensator jakiejś najtańszej marki (Commodore cięło koszty gdzie się dało) na nowy kondensator dobrej firmy, to różnica w dźwięku jak najbardziej może być na plus. Pytanie, czy ona się bierze z faktu, że jest bipolarny. Może jakbyś wlutował nowe kondensatory SMD, powiedzmy Nichicony czy Panasoniki, to też by była różnica na plus.
[#112] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Krashan, post #110

Bardzo dziękuję za szczegółową odpowiedź, Krashan! :)

Rozważania autora na temat niekompetencji inżynierów w Commodore brzmią w tej sytuacji co najmniej zabawnie.

Co do tego zdania - czy nie było udowodnione przy kilku okazjach, że w niektórych modelach kondensatory były wlutowane fabrycznie z odwrotną polaryzacją?
[#113] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@skipp, post #112

czy nie było udowodnione przy kilku okazjach, że w niektórych modelach kondensatory były wlutowane fabrycznie z odwrotną polaryzacją?
Czytałem o tym w kontekście CD32 i A4000, ale sam się nie zetknąłem z tymi modelami (tzn. miałem A4000D, ale jeszcze wtedy nie słyszałem o tym problemie). Z tym, że to wygląda na błąd albo projektantów płytki (jeżeli kondensatory są wlutowane zgodnie z opisem na płytce, ale niezgodnie ze schematem ideowym), albo błąd na linii produkcyjnej (jeżeli opis jest dobry, ale są źle wlutowane). Autor zaś pokpiwał sobie z projektantów układu audio.
[#114] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Krashan, post #111

Ostatecznie nawet jeśli te kondensatory nie są narażone na odwrotne spolaryzowanie to wrzucając bipolarne krzywda się nie dzieje a wymiana na nowe w tym przypadku skutkuje równym graniem obu kanałów oraz fajniejszymi wysokimi tonami więc jak dla mnie cel jest osiągnięty
[#115] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@kataklysm, post #114

wrzucając bipolarne krzywda się nie dzieje
Ale lutowanie kondensatorów THT na pady SMD to już wandalizm.
[#116] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Krashan, post #115

Tak, ale sporo osób nie czuje się na siłach, bądź nie ma sprzętu.

Ja ceramiki nieraz daję w miejsce SMD...
[#117] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Hubez, post #116

Ceramiki można, ale tylko w obwodach zasilania jako filtrujące i odsprzęgające. Kondensatory ceramiczne o dużych pojemnościach są bardzo nieliniowe. Poza tym są wrażliwe na ręczne lutowanie. Każdy kto sięga po kondensatory ceramiczne na materiale X5R i X7R powinien przeczytać to Temperature and Voltage Variation of Ceramic Capacitors, or Why Your 4.7µF Capacitor Becomes a 0.33µF Capacitor. O ile projektując nowy obwód i wybierając, z tych czy innych powodów, kondensator ceramiczny możemy opisane tam czynniki uwzględnić, o tyle wymieniając w istniejącym obwodzie elektrolit na ceramika, możemy pogorszyć, zamiast poprawić.
[#118] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Krashan, post #115

Lutowanie tht na pady to żaden wandalizm przestań pieprzyc, nie dostałem bipolarnych smd.
Robisz gowno burze narzucając swoją rację. Sam sprawdzę czy twoje teorie są prawdziwe

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 14:14:23 przez kataklysm
[#119] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@kataklysm, post #118

Robisz gowno burze narzucając swoją rację.
Ja mam argumenty, Ty chamskie odzywki.
[#120] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Krashan, post #119

"Wandalizm" to genialny argument
kończę ta rozmowę osobiście zrobię pomiary i podzielę się wynikiem
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem