[#1] aic78xx.device i mediator
Od jakiegoś czasu są sterowniki do mediatora aic78xx.device dla kontrolerów scsi. Czy ktoś używa używał takiego kontrolera z amigą ?
Sam posiadam AHA-2940AU i zastanawiam się nad zakupem dysku do niego.
Czy Amiga potrafi zbootować workbencha, czy można wykorzystać tylko jako dodatkowy dysk z danymi ?

[#2] Re: aic78xx.device i mediator

@sand, post #1

raczej nie wstanie sam z siebie

[#3] Re: aic78xx.device i mediator

@sand, post #1

Jutro albo pojutrze gdy tylko przyjdzie do mnie drugi dysk scsi bede testował ten kontroler z ostatnią dostępną wersją 0.3 rc2 tego sterownika. Oczywiście bootować z kontrolera scsi w mediatorze się nie da, jest to tylko opcja do podłączenia jako dodatkowy dysk.
[#4] Re: aic78xx.device i mediator

@Pawelek, post #3

Nie wiem czy jest sens używać tego kontrolera z mediatorem- strasznie słaby transfer coś ok 2MB/s) :(
[#5] Re: aic78xx.device i mediator

@BULI, post #4

Podłączyłem dla testów dysk IBM 9GB -68pin pod kontroler PCI AHA-2940UW i potwierdzam że transfery są niskie, SysInfo4 podaje ~2,4 MB/s. Kopiowanie katalogu o rozmiarze 264MB (zawierającego pliki mp3) z systemowego dysku SCSI podłączonego do kontrolera Blizzarda na dysk scsi podłączony przez Mediator trwało 3min. 40s.
[#6] Re: aic78xx.device i mediator

@Pawelek, post #5

Po zmianie na system plików PFS3 troszke szybciej 3min. 12s.
[#7] Re: aic78xx.device i mediator

@Pawelek, post #6

No niestety jest to słaby wynik, ale jak ktoś potrzebuje po prostu dostępu do zasobów SCSI to może być przydatne.
[#8] Re: aic78xx.device i mediator

@Pawelek, post #5

A jak to skonfigurować? Mam medka A3000Di, skopiowałem aic78xx.device do SYS:Devs, dodatkowo aicSCSI do SYS:C i HDToolBox z OS3.9 nie widzi tego urządzenia.
Karta Adaptec AHA-2940UW

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 16:38:21 przez glichtanski
[#9] Re: aic78xx.device i mediator

@glichtanski, post #8

Sprawdz programem FindDevice (zaznacz wszystkie urządzenie) z pakietu Idefix

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 16:44:19 przez Norbert
[#10] Re: aic78xx.device i mediator

@Norbert, post #9

Dzięki. FindDevice wykrywa aic78xx.device bez zaznaczania wszystkich urządzeń. Po jego zaznaczeniu program się zawiesza. Ale tu jest chyba problem z samym dyskiem, bo nawet jak podepnę go do CS MKIII, to program do partycjonowania zawarty na dyskietce wywala błąd w stylu "nie można zapisać dla pustego urządzenia" po angielsku było to jakoś podobnie, ale nie pamiętam dokładnie jakie było słowo pomiędzy "Cannot" i "empty device"
[#11] Re: aic78xx.device i mediator

@glichtanski, post #8

A MountSCSI? U mnie się doskonale sprawdza i ze SCSI i z ide (Flash-Buddha).
[#12] Re: aic78xx.device i mediator

@Rafał A-3000, post #11

Czy ktoś ma kontakt z autorem (Darren Stevens) sterownika aic78xx.device do Mediatora, ciekawe czy planuje dalszy rozwój tego sterownika. Ciekawe jak trudne jest pisanie sterowników dla Mediatora i czy mógłby on udostępnić źródła.
[#13] Re: aic78xx.device i mediator

@Pawelek, post #12

Napisałem. Jak odpowie, dam znać. OK
[#14] Re: aic78xx.device i mediator

@_arti, post #13

Czy komuś udało się to uruchomić na mediatorze 1200 TX z pci.library w wersji wyższej niż 8? U mnie niestety po odpaleniu HDToolBox'a z ustawionym aic78xx.device system się zawiesza na etapie skanowania magistrali. Objaw jest taki, że na pulpicie mogę tylko przesuwać wcześniej pootwierane okna i nic więcej. Nie da się ich zamykać ani otwierać nowych, a ich zawartość jest "wymazywana" jak przesunę jedno okno nad drugie. Mam mediatora 1200 TX, pci.library w wersji 11 i kartę AHA-2940UW Pro.
[#15] Re: aic78xx.device i mediator

@dolek, post #14

Wczoraj udało mi się doprowadzić do sytuacji, że dysk się rozkręca, ale HDInstTool, HDToolBox i FindDevice po uruchomieniu rozpoczynają skanowanie magistrali w poszukiwaniu urządzeń i nie mogą tego zakończyć (przestają reagować i nie można przerwać ich działania). System w tym czasie działa normalnie.
Mam kartę AHA-2940UW Pro:

Dysk HP BD03685A24 36.4-GB U320:

Adapter SCA 80 PIN na SCSI 68 PIN:


Jak powinny być poustawiane zworki na dysku (co to jest RES?) i na adapterze (co to jest MTR, DLY i SYN?)?
Czy ten zestaw powinien działać ewentualnie czego mi jeszcze brakuje?
[#16] Re: aic78xx.device i mediator

@dolek, post #15

RES - nie mam pojęcia? Reselection, Reset?;
SYN - ON - tryb synchroniczny, OFF - tryb asynchroniczny;
MTR - kontroluje rozruch dysku - jeśli jest OFF dysk rozkręci się, jak tylko dostanie zasilanie, jeśli ON - wtedy, kiedy kontroler mu da znać;
DLY - opóźnienie przy starcie, zwykle około 10 sekund;

Nie powinieneś kombinować z MTR i DLY jednocześnie. Jedyne, co warto tu uwstawić to ID, najlepiej na 0;
[#17] Re: aic78xx.device i mediator

@_arti, post #16

Spostrzeżenia z kolejnej potyczki z SCSI:
1. Jak uruchamiam aicscsi, hdtoolbox, hdinsttool czy finddevice, przy braku podłączenia czegokolwiek do karty to następuje zwis systemu. Działa tylko kursor myszki i mogę tylko przesuwać i skalować otwarte już okna ale ich zawartość nie jest odrysowywana. Czy to jest normalne zachowanie?
2. Jak podłączę dysk przez taśmę taką z tylko dwoma złączami (jedno podłączone do karty a drugie do dysku) to uruchomienie hdtoolbox (albo hdinsttool) zatrzymuje się podczas skanowania zawsze na "address 0 unit 0" niezależnie od ustawionego adresu scsi na dysku. Jeżeli przed hdtoolboxem uruchomię najpierw aicscsi do skanowanie zatrzymuje się na ustawionym adresie scsi dysku, czyli:
adres scsi = 0 -> "address 0 unit 0"
adres scsi = 1 -> "address 1 unit 0"
adres scsi = 2 -> "address 2 unit 0"
itd.
System w tym przypadku chodzi normalnie.
3. Nie zauważyłem różnicy przy przełączaniu zworki SYN na interfejsie.
4. Gdy nie jest założona zworka MTR to po włączeniu zasilania Amigi dioda na dysku się świeci i dysk się rozkręca. Z założoną zworką dioda na dysku zaświeca się tylko jak uruchomię którykolwiek z wyżej wymienionych programów, ale dysk się nie rozkręca. Poza tym zachowuje się jak w pkt 2.
5. Jak użyję taśmy z 7 gniazdami i aktywnym terminatorem na końcu (na nim jest regulator napięcia i masa rezystorów) to co bym nie ustawił na zworkach skanowanie zawsze kończy się na "address 0 unit 0".
Co jest z tym nie tak? Co można jeszcze zrobić czy sprawdzić?
[#18] Re: aic78xx.device i mediator

@dolek, post #17

Nie pamiętam z jaką wersją pci.library używałem kontrolera SCSI w slotach PCI (mediator TX) lecz musiałem w odpowiedniej kolejności obsadzić wszystkie karty w slotach PCI, gdyż miałem podobne problemy i nie tylko.
Jeżeli coś tobie to pomoże, to karty miałem w takiej kolejności licząc od dołu mediatora:
1. Voodoo 3 3000
2. Spider II
3. SB128 (CT4750 - ta działa najlepiej u mnie)
4. LAN (RTL8139)
5. SCSI (Adaptec AHA-2940UW)
6. Radeon 9250 256MB
Ewentualnie można próbować zamieniać miejscami 4,5,6
[#19] Re: aic78xx.device i mediator

@superbonio, post #18

O tym, że niektóre karty działają tylko w niektórych slotach przekonałem się już wcześniej. U mnie np. karta USB i TV muszą być w dwóch pierwszych slotach od góry. Rewelacji nie ma ale jakoś działają - z USB wyciągam tylko ok. 120kB przy kopiowaniu, a TV po jakimś czasie przestaje wyświetlać obraz (czasami jest to kilkanaście sekund, a czasami kilkadziesiąt minut). Jak włożę je w inne sloty to USB nie rozpoznaje podłączanych urządzeń, a TV nie wyświetla obrazu. Kartę SCSI też próbowałem umieszczać w różnych slotach ale efekt jest zawsze taki sam - nie działa.
Chyba będę musiał odkopać ze strychu starego PC'ta ze slotami PCI i sprawdzić na nim ten zestaw.
[#20] Re: aic78xx.device i mediator

@dolek, post #19

Wykopałem PCta i niestety na nim wszystko działa, a to znaczy, że problem leży po stronie Amigi. Tylko teraz nie wiadomo, czy chodzi o aic78xx.device, mediatora, czy pci.libray. Karty SCSI nie podejrzewam bo ten model jest na liście obsługiwanych.
Czy ktoś może posiada gdzieś w swoich archiwach pci.library w wersji 8 i mógłby udostępnić? Czy w ogóle mediator 1200TX będzie działał z tą biblioteką, czy wymaga wyższej wersji?
[#21] Re: aic78xx.device i mediator

@dolek, post #20

Coś jednak działa, jest jeszcze szansa uruchomić to. Udało mi się zmusić do działania CD-ROM SCSI 68pin. Jak mam podpięte i CD i HDD to nie mam nic, HDToolBox zatrzymuje się przy skanowaniu address 0 unit 0 (CD jest ustawiony na 3 a HDD na 2). Jak odpalę tylko z dyskiem to jest jak wyżej ale już sam CD działa (jest wykrywany, daje się zamontować i czyta płyty).
Czyli samo aic78xx.device wygląda na to, że działa z mediatorem 1200TX i pci.library v11.0, przynajmniej w jakimś zakresie współpracuje to ze sobą. Teraz nie wiadomo czy problemem jest współpraca aic78xx.device z kartą AHA-2940UW Pro i dyskiem 80pin z przejściówką 80pin->68pin? Cały zestaw na PCcie pracuje dobrze, w tej samej konfiguracji.
Jeśli komuś udało się uruchomić na Amidze jakiekolwiek dyski ze złączem SCA 80pin to proszę podajcie ich modele w tym wątku. Może problemem stanowi ten mój dysk 80pin i przejściówka, bo CD jest 68pin i działa.
[#22] Re: aic78xx.device i mediator

@dolek, post #21

Udało mi się znaleźć dysk, który prawie działa z aic78xx.device i AHA-2940UW Pro. Teraz mam takie problemy:
1. Jak umieszczę komendę "aicscsi" w s-s to system mi się nie uruchamia. Jeżeli odpalam ją z CLI, na już uruchomionym systemie, to jest OK. Przed użyciem "aicscsi" diody na CD I HDD się świecą światłem ciągłym, a po uruchomieniu gasną. Niestety prędzej czy później system się i tak zawiesza. Wygląda to tak, że mogę przesuwać po ekranie wcześniej otwarte okna i nic więcej.
2. Dysk jest prawidłowo rozpoznawany przez HDToolBox i HDInstTool ale nie mogę z min nic zrobić. Jak daję zapisanie ustawień to dostaję błędy odpowiednio nr 29 i nr 1001.
3. Pod emulowanym Mac'em (FUSION) udało mi się ten dysk zainicjować ale jakiekolwiek próby pracy na nim kończą się zawieszeniem systemu. Mogę tylko przełączać ekrany i przesuwać okna. W momencie zawieszenia dioda na dysku świeci się światłem ciągłym.
[#23] Re: aic78xx.device i mediator

@dolek, post #22

1. przypuszczalnie mediator nie został jeszcze do końca "aktywowany" i dlatego komenda wywala się w s-s.
Co pokazuje snoopdos po wlaczeniu aicscsi?
Sysinfo widzi dysk i wykrywa poprawnie?

Jaką pojemność ma dysk ?
[#24] Re: aic78xx.device i mediator

@Norbert, post #23

Ad. 1. No tak, tego nie wziąłem pod uwagę, spróbuję wrzucić tę komendę na koniec user-startup, ale dopiero jak mi to zacznie stabilnie pracować, bo na razie jest bezużyteczne.
Snoopdosa nie uruchamiałem, ale sprawdzę, może uda się wychwycić moment w którym się system wiesza.
A czy Sysinfo pokaże informacje o dysku, który nie używa scsi.device, nie ma RDB, filesystemu i nie jest sformatowany?
Dysk ma pojemność 36GB.
[#25] Re: aic78xx.device i mediator

@dolek, post #21

Udało mi się kiedyś uruchomić taki dysk na kontrolerze A3000. Zarówno w desktopie, jak i w towerce. Poszukam w swoich zbiorach zdjęć, jaki to był dysk i dam znać.

Edit:
Quantum Atlas II

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 12:39:50 przez SuperBuster
[#26] Re: aic78xx.device i mediator

@BULI, post #4

Czy coś się zmieniło odnośnie tego drivera i czy można jakieś wyższe transfery osiągnąć ?
Pytam bo zakupiłem taki a potem czytam że transfery po około 2Mb

i jeszcze jedno, czy potrzebuję za kartą terminator czy nie, bo niewiem jaką taśmę zamówić, chcę podpiąć tylko jeden dysk i się zastanawiam czy styknie taśma z dwoma końcówkami

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 12:35:26 przez QUAD
[#27] Re: aic78xx.device i mediator

@QUAD, post #26

Większość producentów nie montowała terminacji na karcie, więc będzie potrzebna taśma terminowania z dwóch stron. Niektóre dyski i przejściówką Acarda ma terminację (można dać na koniec taśmy i włączyć terminację).
Co do prędkości, to jak testowałem dwa tygodnie temu, to max. 2.8MB/s.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem