kategoria: A4000
[#61] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@strim, post #57

Niesamowicie rozwija skrzydła. "Czterotysiączka" z CyberStormem 060 i 128 MB RAM (nawet bez karty graficznej, z gołą AGAtą) przeganiała wczesne Pentium do 150 - 166 włącznie. To, na owe czasy, była w pełni profesjonalna, dobrze oprogramowana maszyna, wręcz (modny wtedy termin) "stacja robocza" do grafiki. ImageFX, LW, Imagine i kilka innych kawałków softu zasuwało tak, że łeb odpadał A bidny Pentium, jak mu się zapodało "marbling" w Picture Publisher z ABC Micrographics Suite zamyślał się na kilka godzin. Owszem, podobny efekt zarzucony na Ami w ImageFX też dawał maszynie popalić, ale wielozadaniowość robiła swoje, można było jednocześnie (jeno się lekko przycinało) dłubać coś w DPaint, w Scali i tak dalej. Efektywniej, niż na Pentium z Win95.

Szacunek
Des

[#62] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@RadoslawF, post #58

Jak mówiłem - wyników testów nie pamiętam. Co do subiektywnego odczuwania chyżości - zgadzam się. Na dodatek trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak rozdzielczość, paletę kolorów, program i jego wersję. I tak dalej.

W każdym razie - wolałem A4000, bo się nie bałem (jak przy A1200 zapakowanej w Infinitiv), że się rozsypie, gdy ktoś zahaczy kolanem o stół

Przerzuciłem właśnie kilka numerów Magazynu Amiga - no i w artykule oceniającym kartę CyberStorm 060/50 dla A4000 stoi jak wół, że maszyna ta liczy klatki w Imagine znacznie wydajniej, niż A1200 z 030/50 Mhz. Różnica ogromna, liczona w solidnych minutach.

I nie jest to raczej propagandowa ściema - A4000 i turbiszca do niej były sprzętem ekskluzywnym, ekstrawaganckim jak na polskie warunki biedne. Zatem rzecz nie w nachalnym reklamowaniu/nadmiernym entuzjazmie.

Wygląda mi na to, że płyta główna A4000 jest solidniejszym rozwiązaniem, niż płyta główna A1200 zapakowana w obudowę tower i doklejonymi slotami.

Szacunek i ukłony
Des
Ps. Ale jakby co - to ja się na zawiłościach elektroniki nie znam. O sofcie wiem sporo, o hardware niewiele - niezbędne minimum. Tyle, by sobie radę dać i nie płakać, że jakiś kabelek do jakiegoś gniazdka nie pasuje.

[#63] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@Deftronic/..., post #60

Oczywista sprawa. Ta upiorna konieczność istnienia wersji programów optymalizowanych pod dany procesor - coś, czego pecetowcy (ku swej radości) nie zaznali. Pamiętam, ze jakiś program do generowania krajobrazów (landscapecośtamcośtam) świetnie hulal na A500, a mulił się nieprzyzwoicie na procesorze 060/50.

Z szacunkiem
Des

[#64] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@Des, post #62


Przerzuciłem właśnie kilka numerów Magazynu Amiga - no i w artykule oceniającym kartę CyberStorm 060/50 dla A4000 stoi jak wół, że maszyna ta liczy klatki w Imagine znacznie wydajniej, niż A1200 z 030/50 Mhz. Różnica ogromna, liczona w solidnych minutach.


To nie jest niczym dziwnym, procesor 030 w porównaniu z 060 nie będzie miał szans, pomijając marginalne przypadki jak uzyskiwanie najlepszego transferu z HD przez wbudowany kontroler właśnie pod 030 w A1200.
A4000 była sprzętem dla profesjonalistów i A4000 z 060 była lekko szybsza od A1200 z 060, a jak dołożyć im karty graficzne to A1200 z Z2 rodem z A2000 nie miała szans. No ale cenowo to wyglądało tak że Amigi z serii profesjonalnej czyli A2000, A3000 i A4000 były u nas rzadkością.


Pozdrawiam
[#65] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@strim, post #54

Jest na PPA mój stary artykuł o twardym dysku podpiętym przez USB do Spidera. Podałem tam także testy prędkości. Dodatkowo Mediator w A4000 także korzysta z DMA.
[#66] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@kmilota, post #65

Dodatkowo Mediator w A4000 także korzysta z DMA.


Korzysta, ale w innym sensie niż Deneb.

DMA w Mediatorach realizowane jest tylko pomiedzy kartami PCI. Nie ma sprzętowej możliwości wykonania transferu DMA pomiędzy kartą PCI w Medku a pamięcią Fast* (co normalnie rozumiane jest jako DMA w Amidze).

Deneb może wrzucać dane bezpośrednio do Fast RAMu, bez udziału CPU. Karta PCI w Medku wykonuje DMA do pamięci karty graficznej, skąd wykonywany jest "normalny" transfer do Fastu przy użyciu procesora. Stąd relatywnie niska wydajność i spore obciążenie CPU.

* - mam tylko Mediatora 1200TX, nie jestem pewien czy tak jest w Mediatorze 4000 też...



Ostatnia modyfikacja: 17.07.2011 22:36:53
[#67] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@strim, post #66

* - mam tylko Mediatora 1200TX, nie jestem pewien czy tak jest w Mediatorze 4000 też...


No właśnie. Mediator dla dużych Amig wpina się w złącze ZorroIII i działa tak jak każde inne urządzenie w ZorroIII. DMA działa jak powinien. Transfer danych z Mediatora do FASTu odbywa się bez obciążana CPU. Jedyna wspólna cecha między Mediatorem dla A1200 a Mediatorem dla dużych Amig jest wykorzystanie pamięci karty graficznej jako "pamięci podręcznej". I dlatego też nie ma podziału na sterowniki dla MMU i bez MMU.
[#68] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@kmilota, post #67

No to bardzo ciekawe co piszesz, zwłaszcza, że znalezienie w necie na ten temat informacji jest dość trudne. Poza wzmianką na stronie Elboxu, że Mediator 4000 posiada jakiś kontroler DMA.

Ale z tego co napisałeś nie jest dla mnie oczywiste, czy transfer DMA wykonywany jest bezpośrednio z urządzenia do pamięci Fast Amigi? I co w tym wypadku znaczy wykorzystanie pamięci karty graficznej jako "pamięci podręcznej" ?

[#69] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@kmilota, post #67

Jest to nieprawda. Mediator nie może mieć prawdziwego DMA.
Elbox poprzez DMA rozumie wydzielenie pewnego obszaru w pamięci karty graficznej do obsługi kart sieciowych 100Mbit.

Zresztą zapytaj w Elboxie.
[#70] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@Des, post #63

Des wiem ze to dziwne iz 040/25 jest wolniejsza niz 030/50 ...ale to prawda
chodzi o dostep do pamieci FAST RAM ..Blizzard ma na tej samej plytce co 030 ..a Amiga 4000 ma na plycie glownej z watpliwej predkosci magistrala ..

040/25 bedzie szybsze w testach ktorych nie kozysta z pamiec FAST

[#71] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@stachu100, post #69

Jest to nieprawda. Mediator nie może mieć prawdziwego DMA.


No to jak to przetłumaczysz? Jest to cytat z instrukcji Mediatora PCI 4000
" Busmastering/DMA in all PCI slots

Mediator PCI supports the busmastering mechanism in all its PCI slots. The PCI cards in the busmastering mode can offer extremely fast DMA access (up to 132MB/s) without any CPU load. Up to five PCI busmastering cards may by used simultaneously in Mediator. "
[#72] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@kmilota, post #71

Busmastering/DMA in all PCI slots(...)


To znaczy, że może wykonywać DMA między kartami PCI. Co jest czymś zupełnie innym, niż DMA do pamięci Fast Amigi.

Jak pisałem wcześniej, dla mnie nie jest jasne, jak to jest zrealizowane w Medku 4000 (i czy ma on prawdziwe DMA). O tym mógłby mówić nie przytoczony przez Ciebie fragment, a ten:

 DMA to A3/4000 motherboard space
Mediator PCI 4000 includes a busmastering controller supporting transfers between PCI cards and the A3/4000 motherboard space.

[#73] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@HOŁDYS, post #70

Amiga 4000 ma na plycie glownej z watpliwej predkosci magistrala


Oj nie znasz się na A4000. Pamięć FAST na płycie głównej ma prawidłową magistralę, nawet lepszą niż ta w A3000. To winna jest zrąbana karta procesorowa wyprodukowana przez Commodore. Jak włożyłem do A4000 kartę procesorową innego producenta niż Commodore, to ta pamięć FAST na płycie głównej rozwinęła skrzydła. Dopiero CSPPC ze swoją pamięcią (dostęp 64 bitowy) przyćmił całkowicie pamięć na płycie głównej i dlatego wyciągnąłem ją.
[#74] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@strim, post #72

Tylko jak to wytłumaczysz, że podczas wykonywania testu prędkości zapisu i odczytu do i z pamięci karty graficznej (w moim wypadku VooDoo 3 3000), nie było żadnego obciążenia 68060 czy PPC.

A poniżej wynik testu :


bustest addr=0x53000000 size=262144
BusSpeedTest 0.19 (mlelstv) Buffer: 262144 Bytes, Alignment: 32768
========================================================================
memtype addr op cycle calib bandwidth
user $53000000 readw 743.1 ns normal 2.7 * 10^6 byte/s
user $53000000 readl 771.5 ns normal 5.2 * 10^6 byte/s
user $53000000 readm 771.5 ns normal 5.2 * 10^6 byte/s
user $53000000 writew 450.6 ns normal 4.4 * 10^6 byte/s
user $53000000 writel 449.0 ns normal 8.9 * 10^6 byte/s
user $53000000 writem 448.2 ns normal 8.9 * 10^6 byte/s
[#75] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@kmilota, post #73

Ale cały dowcip w tym, że moja A4000 z 040 made in Commodore była jednak SZYBSZA niż A1200 z 030/50. Tu jest pies pogrzebany, bo u Kolegi Radosława było odwrotnie. I chciałbym zrozumieć, skąd taka różnica.
Po zainstalowaniu Cyberstorma 060, to już w ogóle śmigała lepiej, niż każda inna Ami z dowolną kartą turbo. A składaki z Pentium 120 mógły jej buty co najwyżej czyścić. Cholernie żałuję, że wyzbywając się hurtowo Amig, puściłem także tę A4000. I pracowało się na niej pięknie, i pograć w wolnych chwilach można było.
Moja obecna, w sumie przyzwoicie skonfigurowana A1200 - procesor 060. 64 MB RAM, jako monitor tani a prosty telewizor LCD Toshiba Regza 32 cale, podłączony przez kabelek RGB->Euro - nie ma takiego "kopa", jak A4000 z Cyberstormem. Różnice są niby niewielkie, ale jednak wyczuwalne. Nie mam zachowanych wyników testów tamtej cudownej Czterotysiączki, no ale widzę, co widzę - Imagine i LV liczyły szybciej.

Z szacunkiem
Des
Ps. I nie wnikam, czy Hołdys i Radosław się znają, albo nie znają na tym, jak się zachowuje A4000. Po prostu - ta moja była zaje***cie szybka. Żadnych specjalnych systemowych sztuczek nie stosowałem - ot, Workbench 3.1, MUI. No i Oxypatcher, bo bez niego zabawa z 060 była bez sensu.



Ostatnia modyfikacja: 21.07.2011 20:33:42
[#76] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@kmilota, post #74

Ale przecież odczyt i zapis pamięci karty graficznej nie ma nic do rzeczy tutaj. Ta operacja w ogóle nie używa DMA w żadnej formie :o . To tak samo, jakbyś czytał/pisał do pamięci na szynie Zorro III (de facto to właśnie się dzieje). Dlaczego miałoby to powodować obciążenie CPU? Dobrą analogią jest tu karta ZorRAM.

DMA w normalnym rozumieniu tego słowa ma miejsce wtedy kiedy jakieś urządzenie pisze do pamięci komputera. Czyli np. kontroler USB na karcie Zorro czy PCI korzysta z pamięci RAM komputera, bez udziału procesora.

[#77] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@strim, post #76

Ale przecież odczyt i zapis pamięci karty graficznej nie ma nic do rzeczy tutaj. Ta operacja w ogóle nie używa DMA w żadnej formie . To tak samo, jakbyś czytał/pisał do pamięci na szynie Zorro III (de facto to właśnie się dzieje). Dlaczego miałoby to powodować obciążenie CPU? Dobrą analogią jest tu karta ZorRAM.


No to nie rozumiem. Po co te DMA skoro jak twierdzisz przesył danych do pamięci karty graficznej w PCI nie obciąża CPU?

DMA w normalnym rozumieniu tego słowa ma miejsce wtedy kiedy jakieś urządzenie pisze do pamięci komputera. Czyli np. kontroler USB na karcie Zorro czy PCI korzysta z pamięci RAM komputera, bez udziału procesora.


No i właśnie to chciałem pokazać. Programy korzystające ze sprzętu podpiętego do PCI Mediatora przesyłają do pamięci Fast dane bez obciążenia CPU. Za wszystko odpowiada ZorroIII ze swoim superbusterem.
W przypadku Mediatora A1200, jest inaczej. Tam zastosowali inne sztuczki przez co jest możliwość korzystania z dodatkowej pamięci na kartach graficznych (dzięki MMU), ale nie ma tego pełnego DMA, co umożliwia Mediator podpięty do ZorroIII.
Przykład: podłączam pentriva do Spidera i zaczynam kopiowanie pliku do RAMDisku a potem na twardziela UWSCSI. I w jednym i w drugim przypadki zajętość procesora podniosła się o kilkanaście procent. Tak samo wzrasta zużycie procesora w przypadku kopiowania z twardziela do RAMDisku.
Dlatego nie sądzę aby kopiowanie plików z pendriva do RAMDisku za pomocą Deneba czy Spidera w A4000 jakoś się różniło. I w jednym i drugim przypadku wąskim gardłem jest ZorroIII.
[#78] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@Des, post #62

Des nie istotne czy sie znam czy nie ..

wzne sa fakty .. CyberStrom 060 Mk III ma szybki 64-bitowy dostep do pamieci (do 68 MB/s) ...Apollo 060 i Blizard zncznie wolniejszy 32 bitowy..
i nie ma co porownywac tych konfigow do siebie bo A4000 z 060 MK III bedzie zawsze szybsza przy tym samej czestotliwosci.

Problem jest dostep do pamiec FAST na plycie glownej w A4000 i konstukcja Commodore 040/25 mhz .. i to wypada niestety gorzej w testach niz dostep do pamieci w Blizzardzie IV

ps.sam w to kiedys nie moglem uwierzyc jednak jakies testy AIBA wygrzebane z Aminetu i potem poscilem ten sam test na 030/50 64 MB FAST i zmienilem zdanie co do commodore 040/25



Ostatnia modyfikacja: 22.07.2011 10:57:44
[#79] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@kmilota, post #77

No to nie rozumiem. Po co te DMA skoro jak twierdzisz przesył danych do pamięci karty graficznej w PCI nie obciąża CPU?


DMA to w ogóle nie ten przypadek użycia. Nie ma sytuacji w której karta graficzna potrzebowałaby pisać do pamięci RAM komputera. Takim przypadkiem są karty I/O jak np. kontrolery USB, dysków, nowoczesne karty sieciowe (np. 100MBitowy Realtek 8139).

No i właśnie to chciałem pokazać. Programy korzystające ze sprzętu podpiętego do PCI Mediatora przesyłają do pamięci Fast dane bez obciążenia CPU. Za wszystko odpowiada ZorroIII ze swoim superbusterem.


Szczerze mówiąc wątpie, żeby Buster DMA był wykorzystywany, bo żadne oficjalne materiały Elboxu tego nie potwierdzają. Poza tym, gdyby tak było, to jednoczesne korzystanie z Deneba w trybie DMA i Mediatora 4000 nie byłoby możliwe. A z tego co wiem jest.

W przypadku Mediatora A1200, jest inaczej. Tam zastosowali inne sztuczki przez co jest możliwość korzystania z dodatkowej pamięci na kartach graficznych (dzięki MMU), ale nie ma tego pełnego DMA, co umożliwia Mediator podpięty do ZorroIII.


Korzystać z pamięci na karcie graficznej jako Fast na Zorro III można tak czy inaczej, na obu wersjach Mediatora.

Przykład: podłączam pentriva do Spidera i zaczynam kopiowanie pliku do RAMDisku a potem na twardziela UWSCSI. I w jednym i w drugim przypadki zajętość procesora podniosła się o kilkanaście procent. Tak samo wzrasta zużycie procesora w przypadku kopiowania z twardziela do RAMDisku.
Dlatego nie sądzę aby kopiowanie plików z pendriva do RAMDisku za pomocą Deneba czy Spidera w A4000 jakoś się różniło. I w jednym i drugim przypadku wąskim gardłem jest ZorroIII.


Żadna z tych kart nie osiąga maksymalnej rzeczywistej przepustowości Zorro III (ok 10MB/s przy 68060, 13MB/s przy 68030), więc nie wiem czy można tak mówić. Jednak jeśli porównać Twoje testy Spidera (ok 2MB/s) i moje Deneba (ok 6MB/s), to wyraźnie wypada na korzyść tego drugiego.

Właśnie słaby wynik Spidera budzi wątpliwości, czy wykonuje on DMA bezpośrednio do pamięci Amigi...



Ostatnia modyfikacja: 22.07.2011 11:12:09
[#80] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@strim, post #79

Poza tym, gdyby tak było, to jednoczesne korzystanie z Deneba w trybie DMA i Mediatora 4000 nie byłoby możliwe. A z tego co wiem jest.


Z tego co wiem, to wszystkie karty ZorroIII mogą korzystać z DMA. Nie ma ograniczeń do ilości kart.

Jednak jeśli porównać Twoje testy Spidera (ok 2MB/s) i moje Deneba (ok 6MB/s), to wyraźnie wypada na korzyść tego drugiego.

Właśnie słaby wynik Spidera budzi wątpliwości, czy wykonuje on DMA bezpośrednio do pamięci Amigi...


Nie dało mi to spokoju i pomęczyłem trochę zewnętrzny dysk, pendrive i karty pamięci podłączone do portu USB w Spiderze. Faktycznie nie otrzymałem większych transferów niż te 2MB/s z hakiem. I to niezależnie czy podłączona pamięć masowa była sformatowana w FFS, FAT32 czy NTFS.
Może mam coś nie tak poustawiane w Poseidonie 3.8. A może to wina tak starej wersji Poseidona. Tego nie wiem.

Może jest tu ktoś na forum, co uzyskał większe prędkości Spidera?
[#81] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@kmilota, post #80

Z tego co wiem, to wszystkie karty ZorroIII mogą korzystać z DMA. Nie ma ograniczeń do ilości kart.


Ilość obsługiwanych kart z DMA zależy od posiadanej wesji układu Buster. W przypadku:
- Buster rev 7 - z DMA może korzystać 0 kart, bo ta wersja w ogóle nie ma obsługi DMA.
- Buster rev 9 - z DMA może korzystać teoretycznie dowolna ilość kart, ale chip ten ma tak dużo bugów, że w praktyce rzadko udaje się sprawić, aby DMA działało nawet na 1 karcie. Jedyna znana konfiguracja, pozwalająca na korzystanie z 2 kart DMA to Deneb + FastLane Z3.
- Buster rev 11 - z DMA może korzystać tylko 1 karta.

Inne wersje Bustera w maszynach z Zorro III nie występują w naturze. Oczywiście mowa tylko o kartach Zorro III, wszystkie wersje bustera obsługują DMA dla kart Zorro II.

[#82] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@HOŁDYS, post #78

Mhm, dzięki za wyjaśnienie tych spraw związanych z prędkością dostępu do pamięci. Zatem A1200 z Blizzardem IV zawsze będzie szybsza, niż A4000 04/25? To mi się właśnie nie zgadza jakoś. Bo mam wrażenie, że u mnie było na odwrót jednak. No, ale czas robi swoje, lata temu miałem i porównywałem te maszyny, zatem mogę się mylić, źle coś pamiętać, pewnie tak właśnie jest.

Serdeczności
Des

[#83] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@strim, post #81

Niesamowite! Człowiek uczy się całe życie. Tyle lat już siedzę na A4000 z SuperBuster11 i nie wiedziałem, że on obsługuje tylko jedną kartę ZorroIII z DMA. W sumie się nie dziwię, bo zazwyczaj miałem tylko jedną kartę ZooroIII która obsługuje DMA. Najdłużej u mnie siedziała CyberVision64. I już wiem dlaczego była taka wydajna mimo posiadania comodorowskiej 68040.

A odnośnie Madiatora PCI 4000, to w instrukcji wyczytałem jeszcze:
"DMA to A3/4000 motherboard space
Mediator PCI 4000 includes a busmastering controller supporting transfers between PCI cards and the A3/4000 motherboard space"
Czy to oznacza że wykorzystuje DMA?
[#84] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@kmilota, post #83

Najdłużej u mnie siedziała CyberVision64


Akurat ta karta nie korzysta z trybu bus master (z tego co pamiętam), więc raczej nie dotyczy jej ograniczenie, o którym wspominałem. Gdyż ona nigdy sama nie inicjuje transferu do Fastu.

Z punktu widzenia naszej całej dyskusji interesujący jest tylko tryb bus master.

A odnośnie Madiatora PCI 4000, to w instrukcji wyczytałem jeszcze: (...)


Dokładnie ten fragment cytowałem kilka postów wcześniej. I on może wskazywać na to, że Mediator 4000 wykorzystuje prawdziwe DMA...

Czy to oznacza że wykorzystuje DMA?


Nie wiem, właśnie to próbuje ustalić od pewnego czasu . Z tego cytowanego fragmentu wynikałoby, że tak, ale zastanawia mnie co oznacza w tym wypadku "the A3/4000 motherboard space", czy przypadkiem nie jest tak, że może wykonywać transfer DMA tylko do 16MB Fastu na płycie głównej? I czy jakieś sterowniki faktycznie z tego korzystają? I jeśli tak to dlaczego nie występują w takiej konfiguracji konflikty z innymi kartami busmaster DMA?



Ostatnia modyfikacja: 23.07.2011 00:41:58
[#85] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@Des, post #82

Zatem A1200 z Blizzardem IV zawsze będzie szybsza, niż A4000 04/25?

oczywiscie jesli mowa o podstawowej karcie procesorowej commodore

gdy dac inna karte procesorowa 040/25 np CyberStorm PPC z proceosrem 040/25 lub CyberStorm MK-1 i wlasnym dostepem do pamieci (omojajacym plyte) ... miadzy kazda 030 nawet przetaktowana na 66 mhz ... (porownojemy procki MC oczywiscie)

drugi przyklad ... byle jaka karta graficzna omijajaca waskie FSB plyty (BVISION) jest nie do przescigniecia przez najszybsza karte na Zorro III

dostep do pamiec jest czasami marginalizowany a okazuje sie kluczowy



Ostatnia modyfikacja: 23.07.2011 02:21:04



Ostatnia modyfikacja: 23.07.2011 02:33:39
[#86] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@HOŁDYS, post #85

Permedia w porównaniu do chipów graficznych montowanych na kartach Zorro jest co najmniej o jedną epokę nowocześniejsza. To że karta (BVision) jest przeznaczona do A1200 nie czyni jej gorszą od kart dedykowanych A4000.
[#87] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@wali7, post #86

to jest chyba oczywiste ...tylko znajdz mi prosze inna karte podlaczana od razu do zlacza karty turbo ? czy jest inna ? stad taki a nie inny przyklad
Chodzi o zobrazowanie waskiego gardla - w postaci warstwy transportowej GFX > ZORRO > FSB > RAM > CPU



Ostatnia modyfikacja: 23.07.2011 10:23:37
[#88] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@strim, post #84

Najdłużej u mnie siedziała CyberVision64

Akurat ta karta nie korzysta z trybu bus master (z tego co pamiętam),


To po jakie licho musiałem odpowiednio ustawiać zworkę JP1 ?
Ta zworka była odpowiedzialna za posiadany SuperBuster (Open = Rev 11, Closed = Rev 7 & 9).
[#89] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@kmilota, post #88

Nie wiem, prawdopodobnie korzysta z DMA w trybie nie-bus master.

[#90] Re: Amiga 4000 czy dobra oferta?

@HOŁDYS, post #85

Zatem A1200 z Blizzardem IV zawsze będzie szybsza, niż A4000 04/25?
oczywiscie jesli mowa o podstawowej karcie procesorowej commodore


Nie zawsze. Tylko w tych aplikacjach, które przesyłają dużo danych do i z FASTu. A taki np. Real 3D i tak generuje szybciej sceny niż najszybsza karta z 68030.

drugi przyklad ... byle jaka karta graficzna omijajaca waskie FSB plyty (BVISION) jest nie do przescigniecia przez najszybsza karte na Zorro III


Także wszystko zależy od karty graficznej i wykonywanych na niej operacjach. Takie BVision czy CVPPC nie wyświetli szybciej scen 3D niż VooDoo3 wpięte w Mediatora. Jedynie w czym będzie szybsze, to pojedyncze wyświetlanie pikceki na ekranie, czyli wyświetlanie np. jakiegoś divxa.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem