kategoria: Programy
[#301] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #299

To co dostałem wylądowało tu. Smacznego!
Jak ktoś ma coś jeszcze, co można by tam dodać, zapraszam do współpracy.
[#302] Re: Biblioteki by Cosmos

@teh_KaiN, post #301

Brakuje na Twojej stronce zawartości katalogu "do c", w którym był nowszy setpatch 44.40 wymagany przez graphics.library by cosmos .
[#303] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #302

Rzeczywiście nie wszystko się wrzuciło. Fixed!
[#304] Re: Biblioteki by Cosmos

@teh_KaiN, post #303

Usunąłeś biblioteki ze swojej stronki ?

Nowości :
-Shell 45.36 by Thomas Richter - poprawiono potencjalne wycieki w pamięci przeoczone jeszcze przez Commodore. Wymaga on nowszego polecenia execute 45.14 do działania oraz zrobionia go rezydentnym (Resident >NIL: C:Execute PURE tak jak jest standardowo w os 3.9 bb2)
-execute 45.14 jak wyżej
-icon.library 46.4.445 by Peter K. - jeszcze więcej optymizacji
-exec.library 45.25.30-11 - zaimplementowano łatkę na ()copymem i ()copymemquick dla 060/040 nie jestem jednak pewien czy jest szybsza od CMQ&B040 ...
-workbench.library 45.138 - nie wiem co naprawiono/zmieniono

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 14:28:04 przez HanSolo
[#305] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #304

Ha! Nie mam pojęcia, gdzie zniknęły. Uroki korzystania z gotowców - pewnie jest jakaś dziura w skrypcie pozwalająca usuwać pliki. Robię reupload. Twój changelog zaraz dorzucę.

Wykosiłem ze skryptu wszystkie funkcje pozwalające usunąć plik - może teraz będzie lepiej. ;)

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 18:27:31 przez teh_KaiN
[#306] Re: Biblioteki by Cosmos

@teh_KaiN, post #305

Wrzucałeś może ten workbench.library 45.138?
Ten dostępny ma numer 137.
Tak btw uaktualniałem sobie biblioteki w ks i wrzuciłem m.in. intuition.library_40.86.b14-72, ale szybko wróciłem do b7, bo straszne rzeczy się działy u mnie z oknami, a nawet z kursorem w early startup

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 14:13:11 przez Kilos
[#307] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #304

Hej.
Wiadomo co poprawia ten exec?
[#308] Re: Biblioteki by Cosmos

@Mikrobi, post #307

Nic nowego poza dodaniem łatki na copymem i copymemquick.

workbench.library nie ma zmienionego version string na stronce jest wrzucona najaktualniejsza .138

@Kilos Ja używam narazie oryginalnej intuition.library bo rzeczywiście jest śmietnik trochę i nie wiadomo kiedy sytualcja się wyklaruje...

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 15:48:14 przez HanSolo
[#309] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #308

ok.Dzięki
[#310] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #304

Nowości:
-Shell 45.38.1 -naprawiono błąd przy rekursywnych skryptach wywołanych przez system()
-execute 45.15 - wymagane do działania powyższego shella.
-icon.library 46.4.449 - mała zmiana w dekoderze png oraz zoptymalizowano sterowanie semaforami dzięki czemu jest teraz 5% szybsza.
-BootMenu 44.7 PL - polskie bootmenu, nic więcej nie zmieniono w nim.
[#311] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #310

Nowe PowerPC.library (tylko dla 68060): http://leblogdecosmos.blogspot.com/2017/03/ (informacja), http://warpclassic68k.blogspot.fr/p/blog-page.html (download)
[#312] Re: Biblioteki by Cosmos

@Cedrat, post #311

No ciekawe- trzeba będzie przetestować ok, racja
[#313] Re: Biblioteki by Cosmos

@BULI, post #312

Ktoś się orientuje co odpowiada za nie odświeżanie ekranu po zmianie rozdzielczości przez Intuition?
Próbuję ogarnąć A1200 AGA z ClassicWB 3.9 i custom ks, które łaty i wspomagacze wywalić z systemu żeby nie dublowało się z poprawkami w bibliotekach, ale zadanie to nie łatwe, bo często trudno znaleźć jakieś info z historią zmian danej biblioteki czy sterownika.
[#314] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #310

Po dłuższym użytkowaniu stwierdzam ,że warto jedynie korzystać z następujących modułów we własnym kickstarcie, a ponieważ to się nie zmieści to warto zrobić sobie kick 1MB.
-exec.library z boingbag 2 (os 3.9)
-1MB rom (z remusa, katalog blizkick)
-audio.device_37.10 (oryginalny plik z kicka 3.1)
-battclock.resource_39.3 (oryginalny plik z kicka 3.1)
-battmem.resource (kick 3.1 lub boingbag2 os 3.9)
-bootmenu_44.7(68020) (oryginalny plik z os 3.9)
-card.resource (zoptymizowane przez don_adana)
-carddisk.resource_40.1 (niepamietam)
-cia.resource (kick 3.1)
-kingcon-handler (zoptymizowane przez cosmo)
-console.device (zoptymizowane przez niewiem kogo)
-disk.resource (kick 3.1 lub os 3.9)
-dos.library (kick 3.1)
-expansion_40.2(A1200) (oryginalny plik z kick 3.1 A1200, inne amigi trzyba sobie wypakować z ory. kicka)
-filesystem.resource (kick 3.1 lub os 3.9)
-filesystem (najnowsza nieoficjalna wersja fast file sytem)
-gadtools.library_40.4 (oryginalny plik z kicka 3.1)
-graphics.library (kick 3.1)
-icfind lub najnowsze icon.library by Peter K.)
-intuition.library (kick 3.1)
-input.device (v50 z pakietu poseidon usb) (koniecznie)
-gameport_keyboard_40.1 (koniecznie)
-keymap.library_40.4 (oryginalny plik z kicka 3.1)
-layers.library (zoptymalizowane przez Thomasa Richtera)
-mathffp.library (Musisz to sobie z kicka 3.1 wypakować,albo użyj płatny HSmathlibs)
-mathieeesingbas.library (Musisz to sobie z kicka 3.1 wypakować,albo użyj płatny HSmathlibs)
-misc.resource (kick 3.1)
-potgo.resource (kick 3.1)
-ram-handler_44.24_NoBss (nieoficjanla wersja )
-ramdrive_39.35 (oryginalny plik z kicka 3.1)
-ramlib (kick 31. lub os 3.9 niepamiętam)
-romboot_44.3 (nieoficjalna wersja)
-scsi.device (tylko A600/A1200. Do wyboru od cosmo lub don_adana lub z os 4.1 - trzeba sobie potestować, które szybsze)
-shell_45.38.3 (zoptymizowane przez Thomasa Richtera)
-timer.device_39.4 (oryginalny plik z kicka 3.1)
-trackdisk.device (zoptymizowane przez don_adana, stare stacje mogę nie działać poprawnie)
-utility.library (kick 3.1 polecam łatkę TagLife odpalaną z s-s do tego)
-wbtask (kicka 3.1)
-wbfind lub workbench.library 45.137

Wiekszość modułów cosmo i don_adana jak widać można sobie odpuścić, zawierają błędy i nikt ich już nie naprawi.
[#315] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #314

A mógłbyś opisać, na jakie błędy natrafiłeś w poszczególnych zoptymalizowanych modułach?
[#316] Re: Biblioteki by Cosmos

@Cedrat, post #315

-exec.library by cosmo nie zwalnianie pamięci w niektórych demach, nie działa powerpc, nie wykrywa całej dostępnej pamięci. Da się używać na emulowanej amidze klasycznej na prawdziwej dzieją się właśnie takie jaja
-battmem.resource - zoptymalizowany przez don_adana nieużywam ze względu na błędy w innych jego modułach, zysk z optymalizacji prawie zerowy
-cia.resource - zoptymalizowany przez don_adana nieużywam ze względu na błędy w innych jego modułach, zysk z optymalizacji prawie zerowy
-disk.resource - zoptymalizowany przez don_adana nieużywam ze względu na błędy w innych jego modułach, zysk z optymalizacji prawie zerowy. Jakiś użytkownik EAB miał z tym modułem problemy na prawdziwej amidze, niepamiętam na czym polegały.
-dos.library (don_adan) nie wczytuje wszystkich polskich locali przez to część systemu jest mimo wszystko po angielsku.Na oryginalnym dos.library tak nie robi.
-filesystem.resource - zoptymalizowany przez don_adana nieużywam ze względu na błędy w innych jego modułach, zysk z optymalizacji prawie zerowy
-graphics.library_40.26b3 (cosmo) problemy z deluxepaintemV co jakiś czas się wysypywał,ciężko wyłapać na czym dokładnie.Lepiej użyć najnowszego romfixes2 Doobreya dodając go na konieć własnego kickstartu naprawia on 3 błędy w oryginalnej graphics.
-intuition.library_40.86b15 (cosmo) Tu poprostu masakra. Problem ze wskaźnikiem w boot-menu. Czasami crash przy przewijaniu okna. Skaczący wskaźnik myszki w sysspeed.Bóg wie co jeszcze.
-misc.resource - zoptymalizowany przez don_adana nieużywam ze względu na błędy w innych jego modułach, zysk z optymalizacji prawie zerowy
-potgo.resource -to samo co wyżej
-ramlib (don_adan) System się wysypuje, gdy odmówimy przypisania jakiegoś woluminu np. VNC: , a system o to pyta. Nie jestem do końca pewien czy to ramlib, ale zdaje się też snoopdos mi się resetuje po ikonifikacji i ponownej deikonifikacji. Musiałbym więcej testów zrobić, ale mam dość.
-trackdisk.device - Nie wiem czy to don_adan optymalizował , ale komuś to niedziała ze starą stacją dyskietek chyba w A1000. Na emulatorze wszystko gra.
-utility.library (don_adan) Z tego wszystkiego łatka Taglife Petera K. wydaje mi się bardziej godna zaufania. Zysk z optymalizacji może nie być warty kłopotów.
-wbtag (don_adan) zajmuje równie mało co wbstart z kicka 3.1 więc na wszelki wypadak zostawię wbstart. Nie wiem jaka miała by być różnica między nimi.
[#317] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #316

Dzięki za listę.

Jeśli to trackdisk.device 40.2 - to prawdopodobnie stworzył ją Cosmos (czytaj tutaj - link). Na w/w problemy z intuition, graphics i exec od Cosmos'a też natrafiłem (i to pod emulacją...) - dlatego od Cosmosa używam obecnie tylko i wyłącznie KingCON'a.
[#318] Re: Biblioteki by Cosmos

@Cedrat, post #317

Jeśli chodzi o to trackdisk.device to modyfikacja polega na tym, że mamy domyślnie "noclick".
Działa ok z tym, że w przypadku starszych FDD montowanych w A1000/A500/A2000 może się to skończyć uszkodzeniem stacji
[#319] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #316

A nie lepsze exec.441 od Piru?
Generalnie biblioteki od Cosmosa są zazwyczaj zabugowane.
Od Don_adana chyba tylko dos.library i może z ramlib z tego co widzę jest jakiś problem.
Pozostałe działały OK, chyba że łączyłeś je z bibliotekami Cosmosa.

utility.library - warto wrzucić bo masz już od początku optymalizacje dla 060. Szczególnie jak ktoś nie lubi patchy.
[#320] Re: Biblioteki by Cosmos

@tom256, post #319

Nigdy nie używałem execa od Piru więc nie wiem jakie zawiera błędy. Może ktoś się wypowie czy coś jest z tym nie tak i ogólnie czy warto.

Czy wiadomo jak przetestować utility.library ? Chodzi mi o to czy wszystkie jej funkcje działają poprawnie, niekoniecznie benchmark.

Od cosmosa używam tylko scsi.device ,king-con'a (zamiast con-handler'a) oraz trackdisk.device.

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 13:29:16 przez HanSolo
[#321] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #320

Piru exec:

http://www.amiga.org/forums/showthread.php?t=15567


Utillity.library
Należało by sprawdzić dokałdnie jakie funkcje patchuje oraz co ich używa

Może king-con sprawia problemy. Kwestia tesotwania. Generlanie mieszanie bilbiotek powoduje problemy. Don_adan wspominał kiedys aby nie mieszać jego mudułów z tymi od Cosmosa.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 11:38:31 przez tom256
[#322] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #316

Na razie nie mam jakos motywacji zajmowaniem sie optymalizacja modulow ROMu, po tym jak moja A4kT miala przebicie i pare rzeczy w niej padlo, albo zostalo zle naprawionych. Co do ramliba to mozesz wywalic te 3 linie, zasemblowac i sprawdzic:
moveq #16,D2
or.l D2,$12(A2) ; ramlib signal usage ???
or.l D2,$16(A2)
To niby mial byc jakis fix, moze niepotrzebny a moze zle przeze mnie zaimplementowany. Mi sie on wydawal zbedny, ale to trzeba sie znac na dzialaniu systemu.
[#323] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #316

dubel

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 16:04:56 przez Don_Adan
[#324] Re: Biblioteki by Cosmos

@Don_Adan, post #322

@HanSolo, sprawdzałeś może propozycję fix'a od DonAdan'a? Dałbyś radę udostępnić zasemblowaną binarkę?
[#325] Re: Biblioteki by Cosmos

@Cedrat, post #324

Jeszcze nie sprawdzałem, ale na dniach sprawdze..
BTW Masz najnowszego romfixes2 od Doobreya ? Tam są jakieś poprawki na expansion.library czy to te same co od romu colanto ?
[#326] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #325

Ok skompilowałem dla 020 link zmieniłem datę na dzisiejszą i wersję na 41.2 zapraszam do testowania.
[#327] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #326

Dzięki - potestuję na pewno, ale już nie dzisiaj. Co do romfixes2 - mam wersję z archiwum Remus 1.51, RomFixes2 ma długość 3420 bajtów, plik ma datę 14.02.2005 (chociaż wewnątrz jest $VER romfixes_PATCH 1.9 (22.3.02)). Masz coś nowszego?
[#328] Re: Biblioteki by Cosmos

@Cedrat, post #327

Ostatnie romfixes2 by Doobrey mam wersja 2.6 z 06.02.2016 (5360 bajtów)link

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 22:17:08 przez HanSolo
[#329] Re: Biblioteki by Cosmos

@HanSolo, post #328

Skąd je masz?

Niestety, te romfix'y mają problem z graphics.library DonAdan'a - Remus wiesza się podczas generowania KickStart'u, jeśli w konfiguracji jest jedno i drugie :/
[#330] Re: Biblioteki by Cosmos

@Cedrat, post #329

Niestety często te poprawki dotyczą tych samych funkcji wewnętrz łatki doobreya można poczytać co łata. Z biblioteką cosmo-sa graphics się nie wiesza u mnie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem