[#1] AOS4.1 Classic pod choinkę dla sprzętowców :)
Gdy daaaaawno temu kupiłem AOS4.0 dla A1200 z PPC, to czułem się dumny i wreszcie mogłem odpalić natywny, "obiecany" system dla mojej karty, który ktoś mi obiecał jeszcze przed początkiem nowego milenium. Było wsparcie ze strony Hyperionu, a jako zarejestrowany użytkownik ściągałem updejty i było super. Sielanka skończyła się wraz z faktem gdy wyszedł AOS4.1.
Naaaagle dowiedziałem się, że za nowe możliwości związane z AOS4.1 dla klasyka, muszę... system kupić jeszcze raz w wyżej cenie niż AOS4.0. :/
Powiedziałem sobie, nie i basta! Lata leciały itd., aż tu nagle dzięki WinUAE PPC, Święty Mikołaj oznajmił w naszej krainie, że można kupić SYSa po cenie updejtowej.OK
No i stało się, kupiłem AOS4.1 (dla mnie jest to updejt).

Ilu z Was kupiło to cudo, z prostym "Łorkbenczem", specjalnie dla sprzętowej Amigi?
[#2] Re: AOS4.1 Classic pod choinkę dla sprzętowców :)

@Andrzej Drozd, post #1

Ja Moja A4k będzie miała tylko OS 4.1 na pokładzie - na zloty i wystawy a ta użytkowa, 68k, na codzień, stanie się albo A3k albo A12k... no chyba, ze OS4.1 da radę... ale raczej nie, bo wsparcie do USB leży.

Hmm, tak się teraz zastanawiam - a może zainstalować go na A3k? Są jakieś różnice w budowie tych Amig, które mogłyby sprawić, że na A3000 AmigaOS 4.1 chodziłbym w jakiś sposób wolniej lub gorzej, z uwagi na to, że jest starsza?



Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 09:34:07 przez _arti
[#3] Re: AOS4.1 Classic pod choinkę dla sprzętowców :)

@_arti, post #2

http://www.ppa.pl/forum/amigaos-4.x/31584/amigaos-4-1-final-edition-nie-zainstaluje-sie-na-a3000-a3000t
[#4] Re: AOS4.1 Classic pod choinkę dla sprzętowców :)

@lekarz_med, post #3



No nic, i tak bym instalował z dysku...
[#5] Re: AOS4.1 Classic pod choinkę dla sprzętowców :)

@Andrzej Drozd, post #1

U niektórych, którzy są betatesterami ta wersja chodzi już od jakiegoś czasu na prawdziwym sprzęcie... Ja kupiłem do A4000D.

Co do instalowania na prawdziwym sprzęcie to polecam albo A1200 albo A4000. Z 3000 są problemy jak wspomniano wyżej - nie wiem czy już jest dostępny poprawiony bootdisk do ściągnięcia. Przewaga A1200 z BPPC polega na tym, że ma więcej pamięci. W A4000 max to 128 plus swap na dysku, ale de facto gdy pamięć RAM się skończy to system i tak się powiesi.

Dla mnie także AOS4.1FE to tylko update niestety i to bez najważniejszych obiecanych komponentów, ale ma wiele prostych zmian które powodują że używanie systemu jest znacznie wygodniejsze - np nowe kontekstowe menu. Zainteresowanych odsyłam do poprzedniego i zapowiedzianego numeru AmigaFuture - znajdują się tam opisy tej wersji systemu.
[#6] Re: AOS4.1 Classic pod choinkę dla sprzętowców :)

@_arti, post #2

No i ciach hip hip hura

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 14:04:25 przez PrzemasIII
[#7] Re: AOS4.1 Classic pod choinkę dla sprzętowców :)

@PrzemasIII, post #6

No to problem zniknął OK
[#8] Re: AOS4.1 Classic pod choinkę dla sprzętowców :)

@_arti, post #7

Ale pojawił się nowy :) A1200/A3000/A4000? Bardziej przekonany jestem do A1200 ze względu na RAM.
[#9] Re: AOS4.1 Classic pod choinkę dla sprzętowców :)

@PrzemasIII, post #8

Ja mam ZorRAM, więc problem braku pamięci dla mnie nie istnieje, no chyba, że to prawda, że po zapełnieniu całego RAM-u system się wiesza (proszę... nie...).
[#10] Re: AOS4.1 Classic pod choinkę dla sprzętowców :)

@Andrzej Drozd, post #1

Ja też kupiłem to "cudo".
Na swojej A4K używam i OS 3.9 i OS 4.1 - 4.1 bardziej jako ciekawostkę, gdyż moim zdaniem na klasyku to się nie sprawdza - a kręcić do milionów MHz kosztem awaryjności sprzętu to nie zamierzam.
No chyba że wyjdzie nowe turbo do dużych amig, znacznie wydajniejsze, to wtedy pomyślimy ;)
[#11] Re: AOS4.1 Classic pod choinkę dla sprzętowców :)

@_arti, post #9

Nie chcę Ci zabierać frajdy, ale niestety nie jest tak różowo... nawet jak masz ZorRam. Napisałem kawałek kodu, który pozwala testować podsystem pamięci w AOS4.1: link
[#12] Re: AOS4.1 Classic pod choinkę dla sprzętowców :)

@Tom Rain, post #10

Podkręcanie proca w A4K PPC niewiele zmienia gdyż wąskim gardłem jest tu bardzo wolna pamięć. Ci co powymieniali procesory na nowe szybsze, się o tym przekonali. Nowe procesory dają głównie tylko to, że się mniej grzeją, gdyż są wykonane w nowym - mniejszym procesie technologicznym.
[#13] Re: AOS4.1 Classic pod choinkę dla sprzętowców :)

@gilban, post #12

W A4000D mniej stopni to już duży sukces :) BlizzardPPC i CyberStormPPC to karty lat 90 i początku 2000 i nie należy wymagać od nich więcej.
[#14] Gdzie ucieka pamięć graficzna z BVision (OS4.1 FE)?

@Andrzej Drozd, post #1

...nie wiem czy nie było takiej opcji w OS4.0, a może jej nie dostrzegłem, ale niedawno skonfigurowałem sobie górną belkę tak, aby pokazywała pamięć BVision.
Gdy odpalę WB w 800x600 i 8 bit, to zostaje nieco powyżej 7 MB (BVision ma 8 MB).
Jednak na WB używam rozdziałki 1152x864 w 16 bitach i zostaje poniżej 4 MB.
Czy można coś z tym zrobić?

Dodane: chodzi mi o to, że gdy odpale więcej okien i programów, to pamięć graficzna drastycznie maleje. Tego problemu nie ma na AGA z FBlitem, nawet na WB w 1024x768 (mam odpowiedni monitor i dostęp do takiej rozdziałki na AGA).

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 17:42:45 przez Andrzej Drozd
[#15] Re: Gdzie ucieka pamięć graficzna z BVision (OS4.1 FE)?

@Andrzej Drozd, post #14

Tak na szybko. W Prefs masz Gui i w nim zakładkę Efekty myślę że wyłaczenie Akceleracji 3D i ustawienie Optymizuj dla wykorzystania pamięci graficznej powinno dać efekty. Piszę to w oparciu o zwykły 4.1 ale w FE pewnie jest podobnie.

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 18:18:42 przez TomK
[#16] Re: Gdzie ucieka pamięć graficzna z BVision (OS4.1 FE)?

@TomK, post #15

W zakładce Efekty jest odznaczone "Efekty kompozycji". Gdy to włączyłem, to pamięć zmniejszyła się do około 600 kB. Porażka.

Przykładowo, gdy odpalę IBrowsa na własnym oknie (MUI), to zostaje około 200 kB pamięci graficznej (!). Pozostaje go jedynie używać na oknie WB.

Czy są jeszcze jakieś inne opcje związane z pamięcią grafiki?
[wyróżniony] [#17] Re: Gdzie ucieka pamięć graficzna z BVision (OS4.1 FE)?

@Andrzej Drozd, post #16

A próbowałeś sztuczek opisanych w artykule: "Optymalizacja użycia pamięci graficznej w AmigaOS 4.0" zamieszczonym w Total Amiga PL numer 22(1)?
[#18] Re: Gdzie ucieka pamięć graficzna z BVision (OS4.1 FE)?

@recedent, post #17

Nie czytałem. Dzięki za info. Pewnie jest to artek o degradacji skórek, tapet itp.
Przeczytam.
A czy jest dla AOS4 jakiś "hack" typu FBlit, który zamiast pamięci graficznej użyje Fastu?
[#19] Re: Gdzie ucieka pamięć graficzna z BVision (OS4.1 FE)?

@Andrzej Drozd, post #18

W AOS4.1 są jeszcze opcje dotyczące odświeżania simple/oszczędne i opcja efektywność dla wyglądu czy dla oszczędności grafiki.
[#20] Re: Gdzie ucieka pamięć graficzna z BVision (OS4.1 FE)?

@recedent, post #17

Bardzo dobry artykuł i nadal IMHO aktualny. Zacząłem się bawić pod WinUAE i widać jak kolejne opcje zwalniają pamięć (trzeba tylko ustawić sobie na belce wyświetlanie bajtów lub kilobajtów bo Picasso IV ma niestety tylko 4mb więc 2-3mb jest zajęte praktycznie zawsze).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem