kategoria: Sam440ep
[#1] Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system
Witam, Amipechowiec znów się kłania :)

Rozwiązałem już problem z portami USB, który miałem jeszcze kilka dni temu. Okazało się, że należało wymienić myszkę i klawiaturę na mniej budżetową (mysz od A4 i klawiatura od Tracera) i komunikat "CTL: Timeout" zniknął z U-Boota. OS 4.1 FE też wykrywa wszystko poprawnie.

Niestety, pojawił się następny problem. System nie zaskakuje z Radeonem 9250 (popularny niebieski od Sapphire), który do tej pory działał i był bezproblemowo wykrywany przez OS 4.1. Po załadowaniu loga, system nie uruchamia się w ogóle, zawiesza się po załadowaniu pierwszych elementów workbencha lub Grim Reaper wyświetla komunikat o błędzie DSI. Raz zwiesi się tam, raz siam. Nie mam już pomysłów, co robię nie tak.

U-Boota mam w wersji 1.3.1d. W opcjach wideo mam wybrane bootowanie z karty PCI. System to OS 4.1 FE dla 440ep.

Zgodnie z instrukcją, wrzucałem PCIGraphics do DEVS:Monitors i Picasso96Settings do DEVS. Dodałem też skrypt sam440ep_setup do WBStartup z pomocą GUI. Z tego co wyczytałem, można spróbować dorzucić mu argument "SNDGFX", tylko nie do końca wiem gdzie to zrobić. We właściwościach samego skrytptu wystarczy?

Nic nie pomaga. Próbowałem też instalować aktualizację dla PCI ze strony Acube. Lipa.

Po wyjęciu Radeona, wszystko działa normalnie z wbudowanym M9.

Stawiam piwo
[#2] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@Jedras, post #1

Znalazłem tylko coś takiego:

"For informations, there can be two problems with the display on Sam440EP board
and Radeon 9250 PCI board :
- If you have some black vertical lines on your workbench or some strange things
displayed, please try connecting your monitor on the DVI port directly without using a DVI
to VGA adapter (if your monitor has some DVI port of course),
- If your display becomes totally black after 5 or 10 minutes for example, please add
in the tooltypes of the Radeon’s icon ‘+RB’ at the end of the line of the resolution used
(‘MODE=1440x900@60+RB’), and if it’s not better, try to add ‘-RB’
(‘MODE=1440x900@60-RB’).
N.B. : please put the frequencies used by your monitor in the first fourth lines of the
tooltypes and please also use the good vertical frequency (‘@60’). We can’t be responsible
of any damage on your monitor if you don’t use the right frequencies !"


A używasz może przejściówki do monitora?
[#3] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@adam_mierzwa, post #2

Przed przejściówką właśnie przestrzegałeś, więc używam zwykłego kabla VGA ;)

Coś czuję, że to (tylko i wyłącznie) kwestia jakiejś biblioteki/sterownika. Skoro karta działała na starszej wersji systemu (i to z kopyta), a nie działa na nowszej (nie rusza nawet z płyty), to coś może być na rzeczy. Z tego co widzę po forach - nie tylko ja mam przeboje po aktualizacji softu na nowszy.

Dziś wieczorem, przyjrzę się dokładniej temu, co chce powiedzieć mi Grim Reaper. Z tego co udało dowiedzieć mi się do tej pory - sterownik wyrzuca błąd DSI, prawdopodobnie przy ładowaniu graphics.library (jeżeli dobrze pamiętam to, co wychwyciłem we wczorajszym amoku). Może uda mi się załatwić to po mojemu, czyli spróbuję podmienić tą biblioteczkę na jej starszą wersję? ;)
[#4] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@Jedras, post #3

To znaczy tak: może być przejściówka, sam używam.
W takich przejściówkach podobno nie ma elektrycznego połączenia linii 12 i 15 złącza D-SUB z liniami 6 i 7 złącza DVI = brak sygnału DDC z monitora do karty graficznej = system nie zna możliwości monitora i ustawia rozdzielczość bezpieczną („po ludzku” – dostępne rozdzielczości mogą być zaniżane). Tak wyczytałem kiedyś na "elektrodzie". Na szczęście można ręcznie dodać rozdzielczości i jest to łatwe.

A spróbuj uruchomić system w trybie "live" z płyty instalacyjnej.
I jeszcze jednej opcji: bez karty USB - bo może jest jakiś konflikt.

Jak te dwie rzeczy nie dadzą rezultatu - wtedy możesz kopać w bazie wyników http://hdrlab.org.nz/benchmark/gfxbench2d/OS/AmigaOS i tam dochodzić bo w wynikach szczegółowych są wersje bibliotek między innymi.

A pytanie pro forma: AmiUpdate używałeś?
[#5] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@adam_mierzwa, post #4

Z przejściówką/bez - nie działa...

Co do płyty - OS 4.1 zaskoczy jako live, OS 4.1 FE już nie (nie uruchomi się z powodu zawieszki, która następuje zaraz po załadowaniu kickstartu i pojawieniu się loga systemu - czarny ekran).

Próbowałem też podanych przez Ciebie parametrów - nic nie pomaga.
Próbowałem podmieniać pliki graphics.library.kmod i ati.radeon.chip na starsze - nie pomogło.

Amiupdate uskuteczniałem, ale nic ciekawego tym programem nie ściągnąłem.

W najlepszym wypadku kończę z zawieszonym workbenchem lub tym komunikatem:

http://pl.tinypic.com/r/kbr7dy/9
[#6] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@Jedras, post #5

Sprawdź kartę graficzną na PC lub wrzuć innego Radosława do Sam.
[#7] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@Jedras, post #5

Musisz poprawnie uruchomić z płyty CD, to jest klucz do sukcesu. Wszelkie podmianki plików i t.d. to są wtórne rzeczy. Jeśli masz właściwą wersję systemu - a masz (AmigaOS 4.1 FE dla SAM) to musi działać.
Zaloguj się na stronie Hyperionu i pobierz stamtąd obraz ISO, wypal płytkę i spróbuj wtedy. Może jakis plik na oryginalnym CD jest dziabnięty, może na stronie będzie nowsza kompilacja systemu - płytka nie jest droga.

W sumie to niewiele opcji zostało ;]
To jest to że nie znam U-Boota SAM 440 ep, a nawet nigdy nie widziałem, trochę zgadywania. A "AmigaOS 4.1 Dual Graphic Cards Setup support files" ze strony ACube instalowałeś?
Myślę też o tym czy masz partycję SWAP bo zdaje się twój komputer ma mało RAM.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 20:32:25 przez adam_mierzwa
[#8] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@adam_mierzwa, post #7

Niestety, na wszelkie sugestie odpowiem twierdząco - tak, próbowałem :(

Z płyty (ani oryginalnej-kupnej, ani ściągniętej ze strony Hyperiona) nie wskakuje - zatrzymuje się na ekranie powitalnym i dalej mam czarny ekran.

"Dual Graphic Cards Setup "ze strony Acube też posiadam. To nic innego jak plik monitora PCIGraphics do umieszczenia w DEVS:Monitors i Picasso96Settings do wrzucenia luzem w DEVS. Próbowałem go modyfikować, dodawać tryby - wszelkie próby zakończyły się porażką.

SWAP też posiadam...i to spory, bo, bo dysku 500GB i tak nie jestem w stanie zapełnić.

Jak mi wpadnie w ręce jakiś Radeon, to spróbuję - póki co, nie chcę kupować stu kart w ciemno i liczyć na to, że któraś zaskoczy

(tym bardziej, że ta którą posiadam - jeszcze tydzień temu działał bez zarzutu)
[#9] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@Jedras, post #8

A jak się system zamraża przy stracie naciśnij RAmiga i B - może jest requester i trzeba coś anulować ?
[#10] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@RAL, post #9

Chyba byłoby trzeba. Nie mam jednak pojęcia co należy dopisać/wykasować. Nie Amigowałem prawie 20-lat, dopiero od roku znów działam i wielu rzeczy już/jeszcze nie wiem/nie pamiętam. Ustawiam więc kartę ciut po omacku.

Póki co, wyłączyłem tymczasowo P96. Problem czarnego ekranu zniknął. System wyświetla na chwilę obraz w 16-256 kolorach (ciężko stwierdzić ile, bo trwa to 2-3 sekundy) oraz rozdzielczości ok. 640x480 , wyrzuca komunikat "Failed to set screenmode for Radeon 9250 (a więc wykrywa kartę!), po czym zawiesza się na amen. Po resecie z klawiatury, uruchamia się w takim trybie:

http://pl.tinypic.com/r/2ept5c0/9

Niestety. Nie mam jak zajrzeć do prefsów, czy nawet właściwości ikony - po prostu się to nie włącza. Mogę jedynie przeglądać zawartośc dysków. Co ciekawe: kursor myszki jest czerwony, cieniowany - wygląda tak jak trzeba i ma odpowiednią ilość kolorów. Cała reszta okien tylko tak dziwnie się wyświetla.

Użyczyłby mi ktoś przykładowych argumentów dla Radeona 9250 (z komendami INTERRUPT, CMPLENGHT itd) bym miał wgląd jak to ma wyglądać? Tryby monitora dopisałbym we własnym zakresie.

(Sam monitor to Asus VW198s)

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 21:41:33 przez Jedras

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 21:42:19 przez Jedras
[#11] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@Jedras, post #10

Wiesz co, jest taki dokument "Installation_AmigaOS_4.1_Sam440EP_English". Ja mam wersje z 2009 i 2013. Tu ci wrzucam tę nowszą PDF.
Nie wiem czy są jeszcze nowsze wersje tego opracowania, ale jest tam pokazane ustawienie CMPLENGHT i inne.
[#12] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@adam_mierzwa, post #11

Dobry wieczór.

Po nitce do kłębka, jestem coraz bliżej źródła problemu. Znalazłem kogoś z identycznym problemem (jak mniemam po objawach):

http://forum.hyperion-entertainment.biz/viewtopic.php?f=17&t=751

Problemy stwarza P96. Po wrzuceniu mu Picasso96Settings do DEVS, wyświetla w logach brak rtg.library, którego brakuje kickstarcie 4.1 FE. Po skopiowaniu bliblioteki (i dopisaniu jej do kicklayoutu) system nie startuje. Haltuje na bootlogu i jest czapka.

Podana w temacie komenda niestety nie pomaga. Chyba trzeba poczekać na jakąś łatkę.
[#13] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@Jedras, post #12

Przywołany przez ciebie wątek jest z 2012 roku, co daje do myślenia ;]
Musisz napisać na forum Hyperionu, a jeszcze lepiej do ACube - bo łatka sama się nie pojawi. W zasadzie nie ma testerów starszych konfiguracji.
Picasso jest jakimś reliktem, nie wiem jak u ciebie ale u mnie to jest jakaś atrapa (konfiguracja tego). Tzn. nie da się nic ustawić, to działa automatycznie. Trochę mamroliliśmy o tym tutaj

Myślę że kombinujesz nie w tę stronę.
Do dziś nie wiem czy próbowałeś bez karty z USB. Problem może być nie związany z kartą graficzną jako taką, zwłaszcza że jest typowa i działała we wszystkich wcześniejszych wersjach systemu. Rozwiązanie musi być proste i bez "rzeźbienia" w plikach.
Błąd DSI niekoniecznie jest związany z bibliotekami, właściwie to jest najczęstszy komunikat błędu.

Podana w temacie komenda niestety nie pomaga

setenv save Picasso96/UseDMA 0
Ta?

Samo to powinno naprowadzić się na DMA a nie biblioteki. Im więcej dłubiesz tym więcej tworzysz zależności potem zostanie tylko format ;]
[#14] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@adam_mierzwa, post #13

Moim skromnym zdaniem powinien najpierw doprowadić do uruchomieni sę sytemu z płytki CD. Co zresztą mu już sugerowałeś. A te Jego eksperymenty teraz to już jest błądzenie chorego dziecka we mgle. Ech dziś już późno ale jutro coś pomyślę nad problemem.
[#15] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@Jedras, post #12

Podsumowując te Twoje boje:
Masz Sam 440ep?
Czy jesteś pierwszym właścicielem czy kupiłeś używaną? (może poprzedni właściciel coś mieszał w Ubocie, może jak masz kontak zapytaj Jego?)
AOS 4,1 startuje z płyty i dysku twardego?
AOS 4,1 FE wiesza się przy starcie i z płyty i z dysku?
System 4.1 FE zainstalowałeś na świeżej partycji czy zrobiłeś aktualizację 4,1 (niezalecane).
Czy włączyłeś kompozycje obrazu przy insatalcji FE?
Czy w 4.1 miałeś włączoną kompozycję obrazu?
Czy teraz masz oba systemy na dysku czy tylko FE?

Teraz kilka ciekawostek
Reset z klawiatury to jest miękki reset czyli kickstart przeżywa. Czyli jeżeli wystartowałeś z AOS4.1 następnie włożyłeś płytkę z FE i zrobiłeś miękki reset to sytem startuje z kickstartem z 4.1 Czyli troszkę się miesza oczywiście jest możliwy start odwrotny.

System ma wbudowaną emulację trybów VGA co powoduje że gdy nie może załadować sterownika karty graficznej próbuje startować właśnie w takich dziwnych trybach jak u Ciebie. Np. gdy na próbę włożyłem kartę Nvidii to system zatzymał się na oknie Workbencha z komunikatem w stylu brak sterownika do urządzenia.

Przy złej konfiguracji można doprowadzić do sytuacji że komp startuje z napędu CD ale tylko do momentu wczytania kickstartu a potem przeskakuje na dysk.

Na początek zrób taki eksperyment:
Odepnij wszystko co można czyli zostaw tylko płytę główną kartę graf myszkę i klawiaturę. Włącz zasialnie zobaczymy jaki będzie komunikat.
Następnie podepnij tylko napęd CD/DVD z płytką FE zobaczymy czy wtedy wystartuje FE.
[#16] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@TomK, post #15

Witam.

Trochę to trwało, ale odniosłem dziś częściowy sukces. Radeon 9250 zaskoczył. System się uruchamia z HDD, ale po starcie działa tylko klawiatura. By zaskoczyła mysz, należy zrobić miękki reset. By nie było zbyt pięknie - tym razem wszystko kompletnie zawiesza się po uruchamianiu prefsów paska WB (zawsze w tej sytuacji), czy zmianie rozmiarów okna.

Odnośnie pytań - kupiłem używanego Sama z OS 4.1 (zarejestrowanym nie wiem na kogo). Przy OS 4.1 system odpalał zarówno z płyty, jak i z dysku, gdy miał na pokładzie Radeona. Mogłem to tak zostawić, ale wtedy nie działało dobrze (lub wcale) USB.

Przy OS 4.1 FE i wpiętym w PCI Radeonie, system nie odpala z płyty, z dysku zaskakuje dopiero po odkręceniu opisanych tu przeze mnie zmian i aktualizacji sterownika radeonów poprzez ami update. OS 4.1 FE instalowany był "na czysto". Innej możliwości zresztą nie było ;) Innego systemu (na innej partycji) w tej chwili nie posiadam.

Czyżby Radeon wchodził w jakiś konflikt z USB?

P.S. Widziałem po forach, że źródłem problemem ludzkich bywa zasilanie tych płyt, chociaż Chieftec 350W (nówka sklepowa) wydaje się być dobrym PSU.

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 20:01:25 przez Jedras
[#17] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@Jedras, post #16

A masz możliwość sprawdzić na hubie USB z własnym zasilaniem?
Jakbyś to sprawdził to wykluczylibyśmy jedną opcję.
W ostateczności musiałbyś wrócić do starego U-Boota (bo zdaje się że od jego zmiany na nowszy zaczęły się problemy) ale póki co próbujmy.

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 20:23:35 przez adam_mierzwa
[#18] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@adam_mierzwa, post #17

Tak, rozważałem spadki zasilania.

Mam dwa huby USB z zewnętrznym zasilaniem (nowy Tracer i przerobiona Esperanza)- problem jest na obu. Występuje także wtedy, gdy mychę mam podpiętą pod huba.

Co jednak racja, to racja. Problemy zaczęły się po aktualizacji U-Boota. Wcześniej USB działało bez zarzutu, ale OS 4.1 nie widział pod nim karty. Po updacie zaskoczyła karta, ale pojawiły się problemy z USB.

Rozważałem wcześniejszą wersję U-Boota, ale zastanawiałem się czy wrzucenie starszej wersji (albo jakiejś pośredniej) z bootowalnej płyty cd jest możliwe i bezpieczne.

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 20:55:34 przez Jedras

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 20:56:23 przez Jedras
[#19] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@Jedras, post #18

Musisz złapać na priv kontakt z użytkownikami tego komputera, masz na ppa bazę użytkowników i wyszukiwanie po sprzęcie. I namawiam do skorzystania z forum Mufy bo tam jest nasza "enklawa" a niektóre osoby stamtąd nie mają tu konta.
Mimo wszystko nie degradowałbym się do starego U-boota. Może to być konflikt DMA, może być tak że trzeba wpisać coś "z palca" (U-boot to sporo więcej niż widać w jego menu).
Póki co spróbuj odpiąć napęd CD.
[#20] Re: Radeon 9250 na 440ep - zawiesza system

@adam_mierzwa, post #19

Tak zrobię.

W międzyczasie, jak znajdę chwilę (obecnie pochłania mnie A500, która przyszła do mnie wczoraj) to zobaczę jak Radeon zachowa się pod odpalonym z płyty Debianem :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem