Forum » AROS
[#31] Re: Początki z AROS'em

@FOrest, post #30

Chcę tylko dowiedzieć się dlaczego uważasz, że instalator Debiana jest trudny. AROSa stawiałem na Virtualboxie i nie było to trudne.
[#32] Re: Początki z AROS'em

@Malin, post #31

To nie były moje słowa. Może faktycznie słowo "nieporównywalnie" jest tam zbędne. :)

[#33] Re: Początki z AROS'em

@FOrest, post #32

To nie były moje słowa.

Racja
[#34] Re: Początki z AROS'em

@piteq, post #27


zmień jednostke muzyczną (nad oknem wyboru sterowniów) na Unit0, przypisz jej ac97, zapisz zmiany.Teraz powinieneś mieć dźwięk i normalną prędkość odtwarzania filmów.


Yes! Yes! Yes!

Dzięki!!! Działa!!!!!!



Ostatnia modyfikacja: 28.01.2010 14:02:56
[#35] Re: Początki z AROS'em

@Malin, post #33

Jeśli pozwolicie, dodam, tu swoje spostrzeżenia odnośnie instalatorów i Arosa i Debiana. Z Arosem miałem kłopoty, związane z podziałami partycji i to był główny problem. A sam InstallAros, jest bardzo prosty i przyjemny w obsłudze, co mogę powiedzieć także o instalatorze z Debiana. Wersję którą instalowałem, była ETCH 4.0, wersja jądra 2.6. Płyta instalacyjna, ładny interface, kolorowe GUI i po polsku. Instalacja i konfiguracja, zarówno środowiska graficznego, jak i dźwiękowego też nie sprawiła mi zbyt dużo problemów. A to wszystko, także dzięki instrukcji dołączonej do płyty.

[#36] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #34

Ja cie nie pie....ę. Wszystkie play'ery chodzą! Zaj.....e!

[#37] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #36

Ha! Czyli brak drivera AHI powodował zacinanie się mplayera... Dlatego nie skojarzyłem w jaki sposób kiedyś "mi się to samo naprawiło".

[#38] Re: Początki z AROS'em

@FOrest, post #37

Na to wyglada.Ustawiłem tylko odpowiedni bufor, 2MB, dla odtwarzanych plików. Wkrótce zacznę selekcję i przenoszenie wybranych programów. A ten, co z tymi pendrive'ami, mam okazję kupić nie drogo 2GB, Aros mi go obsłuży?

[#39] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #38

Sory, że tak Was męczę. Ale szukam po sieci i nie mogę znaleźć. Do jakiej wielkości obsługiwane są przenśne pamięci USB.

Aha jeszcze jedno. W grub.cfg jest napisane
floppy=disabled

Tzn. że stacja dysków jest wyłączona?
A jak bym zmienił na
enabled

to by była obsługiwana? I w jakiej gęstości i formacie (ami/pc, dd/hd).



Ostatnia modyfikacja: 29.01.2010 03:14:14
[#40] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #39

Kiedy myślałem, że moja przygoda z Arosem rozpocznie sie na dobre,któregoś pięknego dnia, po właczeniu kompa, podczas wczytywania systemu, wyskoczył mi requester, że mam włożyć ENV: in eny drive. Z leksza zdurniałem, kilka prób i to samo. Co prawda po kliknięciu na retry wszystko szło dalej, a Env był w Ramie, łacznie z assingami do niego, lecz bez wczytanych ustawień. Tych problemów nie było z LiveCD. Nie mniej jedak poprzegładamem wszelkie możliwe sekwencje startowe, przypisy, wszystko wyglądało tak jak powinno, a mimo to komunikat nadal się pojawiał. Skoro nie było tego na LiveCD, postanowiłem przeistalować system. I tu zaczęły sie schody. Nadpisanie plików nic nie dało, więc format i od nowa. I co prawda w InstalAROS nie wybrałem tworzenia partcji, one zniknęły bezpowrotnie. No, korzystając z nabranych doświadczeń Podczas instalacji poleciłem instalerowi założenie nowych. Ten chyba zdurniał, bo założył tylko partytion 0 bez dh0 i dh1. Całosć bez tykania HDTB. Bez skutku. Choć ten ostatni też rozkładał ręce. Uciekłem sie aplikacji linuxowych. Nie wiele to się zdało. Wygląda na to, że padł mi twardziel.
Chyba dam sobie jednak spokój, przeproszę WinUae i wrócę do klasyka.

[#41] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #40

Poprzednie kłopoty i obecne znalazły swoją przyczynę. Tak jak podejrzewałem (i przedtem i teraz). Padł twardziel.
Jak go wymienię, to podzielę się Wami, jak mi poszło. Puki co, jeszcze raz dzięki za pomoc :)

[#42] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #41

Witam.
Najnowsze doniesienia z frontu.

Wymieniłem dysk twardy w pececie, na którym testowałem Arosa.
Próba założenia żądanych, trzech partycji powiodła się. Niestety sprzęt trafił do zbycia. I na dzień dzisiejszy siedzi na nim XP i czeka na klienta.

Docelowo, miejscem dla Icarosa miał być mój komp (na drugim dysku). Ale pojawiły się problemy, podczas startu systemu z LiveCD. Nie sprawdziłem tego wcześniej. A szkoda.
Gdy pojawi się kursor, ładowanie systemu staje, a komp wiesza się i to na wszystkich dostępnych trybach w Grubie. Podejrzewam, że grafika mu tu nie pasuje (NVidia GF 7600).
Mniejsza o to. Pomyślałem o maszynie wirtualnej. VirualBox odpadł od razu, gdyż po instalacji nie miał zamiaru się uruchomić. Requester informował o jakimś nie oczekiwanym błędzie. WmVare straszennie się ślimaczy!!! Ostatecznie zainstalowałem Icarosa na VirtualPC SP1. Ładnie chodzi, jest stabilny, ale ma sporo ograniczeń; brak usb, brak obsługiwanej karty dźwiękowej (ta którą emuluje VirtualPC, choć zgodna ze SoundBlasterem, nie jest obsługiwana. Podobnie miałem w Debianie), no i słaba grafika. Maksymalna rozdziałka w true kolor to 1152x864 (ale to ostatnie dało by się nawet przeżyć).
Jaki program jeszcze byście polecili, może Qemu? tylko skąd go pobrać. Linki które pokazuje google, zaprasza do pobierania wersji na Linuxa. Istnieje w ogóle wersja dla Windows?

[#43] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #42

Istnieje w ogóle wersja dla Windows?

Oczywiście.Choćby stąd jest do pobrania.

http://www.h7.dion.ne.jp/~qemu-win/

Jest nawet wersja emulująca PowerPC dla win.

[#44] Re: Początki z AROS'em

@waldiamiga, post #43

Dzięki za linka ale ostatecznie postawiłem na VMvare Player.
Działa wszystko (nawet wsparcie dla 3D jest) ale jest problem z dźwiękiem.
W kompie mam Realteka AC'97. Wiem że karta jest nie obsługiwana przez wersję 1.2.
W ustawieniu hosta, też nic to nie daje.
Jak jest w dalszych wersjach (na razie jest tylko 1.2.1, ale 1.3 może coś zmieni).
Po drugie słyszałem, że podpięcie soundblastera rozwiąże problem. No tak, tylko jak wsadzę w PCI, to będę musiał w Windowsie zmienić później na tę kartę, żeby była widziana przez VM? Nie chciałbym rezygnować z Realteka.

[#45] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #44

Jeśli dobrze pamiętam VMware emuluje SB64 niezależnie od tego jaką kartę masz w kompie - fizyczna zmiana karty w kompie nie pomoże. AROS natomiast na chwilę obecną nie obsługuje SB64, więc pod VWware dzwięku nie będziesz miał.

[#46] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #38

Ja mam AROSA zainstalowanego na Msi Wind U100, poseidon obsłużył bez problemu pendrivey: samsung 4GB, kingston 4GB, sandisk 16GB. Problemem jest transfer danych, z usb jest jakieś 1-2 MB/s, natomiast do urządzenia USB, jakieś 50-100 KB/s ..

Icaros Desktop 1.2 z update

Co do edycji menu GRUBa, tak na przyszłość, każde "menuentry", ograniczone {} to osobna pozycja wyświetlana na liście, możesz wywalić wszystkie oprócz tego jednego pola którego używasz, ustawić default na 0, i timeout na 0, wtedy automatycznie będzie Ci się uruchamiał aros z odpowiednią opcją.



Ostatnia modyfikacja: 21.03.2010 10:54:46
[#47] Re: Początki z AROS'em

@deadwood, post #45

A jest jakaś wirtualna maszyna, pod którą będę mieć ten dźwięk. Bo wygląda na to, że nie.

[#48] Re: Początki z AROS'em

@Bagheera, post #46

Dzięki za wskazówkę, grub.cfg mam już rozpracowany.

[#49] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #47

U mnie pod VirtualBox dzwięk działa bez problemu. (VirtualBox 3.0.12 pod Ubuntu 9.04)

[#50] Re: Początki z AROS'em

@deadwood, post #49

Czyli rozumiem,że pod Widnowsem klapa.Zresztą co do VBoxa,na innych forach dowiedziałem się że ludzie mają ten sam problem z najnowszą (lub zalecaną dla Icarosa) wersją VBoxa.Rozwiazanie to albo odpowiedni sprzęt,albo instalka linuxa.Jedno i drugie odpada.Na razie pozostaje mi więc poarosować w ciszy z nadzieją, że wersja 1.3 coś zmieni.Kurcze, przecież karty Realtek są dość popularne obecnie.Czemu autor skupia się na innych modelach?

[#51] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #50

U mnie AROS bez problemu chodzi pod najnowszą wersją VBoxa.Podobnie zresztą jak pod Qemu, z tym że tutaj troche wolniej i obsługa USB kuleje.

Ostateczna ostateczność :) to instalacja jakiegoś "małego" linuxa na pendrivie i wersja linux-hosted.

[#52] Re: Początki z AROS'em

@piteq, post #51

Fajnie, że możliwe jest używanie AROS-a pod V-Boxem, Qemu, czy VmWare. Nic jednak nie zastąpi komfortu pracy w wersji natywnej. W przypadku sprzętu w pełni kompatybilnego z AROS-em (iMica, AresOne, AcerOne lub składaki złożone z kompatybilnych komponentów a nie to, co mamy w szafie) komfort pracy jest porównywalny z tym, co oferuje Pegasos, czy Mini z MorphOS-em (pomijam tu kwestię mniejszej ilości oprogramowania.
Ponieważ nie potrzebuję drugiego desktopa (mam teraz Maca Mini) zdecydowałem się na zakup netbooka Acer Aspire One. Kosztowało mnie to 600 zł (używany, choć jeszcze na gwarancji) i fun jest niesamowity. W razie potrzeby mogę podłączyć zewnętrzny monitor i klawiaturę i nie ma żadnej różnicy w porównaniu z desktopem a mobilność w moim przypadku jest niesamowitą zaletą.
Mój model to A150 i poza wbudowaną kamerką i (odliczam dni do momentu, kiedy sie to zmieni) i wifi wszystko jest obsługiwane jak należy.
W zasadzie planowałem zakup netbooka bez Windowsa ale ceny sa praktycznie te same za A110 i A150 a póki co czasem wifi się przydaje...
Polecam wszystkim mobilnym takie rozwiązanie - MOS na desktopie i AROS na netbooku.

[#53] Re: Początki z AROS'em

@FOrest, post #52

Miałem taki sprzęt pod którym chodziło wszystko (patrz początek postu). Ale sprzęt idzie do zbycia.

Ale na razie mniejsza o to.
Pogodzony (tymczasowo) z arosową głuchotą, wczepiłem się grafiki. Znalazłem w systemie (libs/drivera) sterownik wmwaresvga.hidd. Postanowiłem skomponować nowe menuentry w menu Gruba.
Wygląda tak:


menuentry "Icaros Desktop (VMWare graphics)" {

multiboot /boot/aros-pc-i386.gz gfx=hidd.gfx.nv lib=DRIVERS:vmwaresvga.hidd enableusb ATA=32bit floppy=disabled

}

Wszystko idzie dobrze, karta graficzna WMVare jest rozpoznawana itd., do momentu wczytywania gfx=hidd.gfx.nv. Wiem, że ma tam coś innego być (powyższy odnosi się do kart NVidia). Nie mam zielonego pojęcia co tam wpisać.

Włączenie tego, umożliwi mi korzystanie ze wszystkich trybów karty.

PS. Co do dźwięku. Czy Icaros obsługuje jakieś karty dźwiękowe USB?



Ostatnia modyfikacja: 23.03.2010 00:51:05



Ostatnia modyfikacja: 23.03.2010 01:17:30
[#54] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #53

Spróbowałem tak:
menuentry "Icaros Desktop (WMVare graphics)" {

multiboot /boot/aros-pc-i386.gz gfx=hidd.gfx.vmwaresvga lib=DRIVERS:vmwaresvga.hidd enableusb ATA=32bit floppy=disabled

}


Pokazało SET MODE 1600 x 1200 i stoi.
Hmm....

[#55] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #54

Z tego co wiem sterownik VMWare nie jest w pełni zaimplementowany i nie jest dalej rozwijany - pozostań przy trybach VESA.

[#56] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #54

menuentry "AROS (VMWareSVGA graphics)" {
multiboot /boot/aros-pc-i386.gz gfx=hidd.gfx.vmwaresvga lib=vmwaresvga.hidd ATA=32bit floppy=disabled enableusb
}


[#57] Re: Początki z AROS'em

@deadwood, post #55

A jak skomponowac menuentry z Vesą żeby mieć wiecej niż jeden tryb?

[#58] Re: Początki z AROS'em

@piteq, post #56

No tak właśnie mam i staje na SET MODE.Może sprôbować z graphics.hidd

[#59] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #57

Jesli chodzi Ci o mozliwość przełączania trybów graficznych po uruchomieniu AROSa (Prefs:ScreenMode) to nie jest to obsługiwane w starowniku VESA - tryb jaki wybierzesz podczas bootowania, będzie trybem którego będziesz używał.

[#60] Re: Początki z AROS'em

@deadwood, post #59

Witam po dłuższej nieobecności. Z Icarosem się już dość zaprzyjaźniłem. Ale obecnie tylko i wyłącznie na VirtualPC 2007. Brak dźwięku i niemożliowść korzystania dobrodziejstw sprzętu USB rekomensuje szybkość i stabilność. Ostatnio spolszczyłem go sobie. Teraz szykuje się do aktualizacji do 1.2.2.

Mam pytanie. Czy pliki obrazów dysku z VirtualPC można przeglądać jak archiwum, lub iso jakimś programem (np. jakąś wtyczką do Total Comendera)?

I drugie pytanko. W 1.2.2 InstallAros istaluje system już na pendrive, można go podmienić w 1.2, tak aby pełny system 1.2 zainstalować na pamięci USB, a potem doistalować kolejne aktualizacje (ale już na uruchomionym Arosie z pendrive)?

Pozdro

Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem