Forum » AROS
[#61] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #60

I drugie pytanko. W 1.2.2 InstallAros istaluje system już na pendrive, można go podmienić w 1.2, tak aby pełny system 1.2 zainstalować na pamięci USB, a potem doistalować kolejne aktualizacje (ale już na uruchomionym Arosie z pendrive)?

Można tak zrobić. Nie jestetm tylko pewien, czy nie jest konieczna jeszcze podmiana kernela.

Ostatnio spolszczyłem go sobie.

1.2.2 zawiera już spolszczenie w komplecie. Dodatkowo warto dograć sobie we własnym zakresie locale do klas MUI, Directory Opusa i YAM-a - wszystkie do pobrania ze strony polskiej sekcji ATO.



Ostatnia modyfikacja: 04.06.2010 07:39:57
[#62] Re: Początki z AROS'em

@FOrest, post #61

Ja zauważyłem że niestety mój laptok nie podziała sobie z arosem ze względu na 64 bitowy procek. Czy dystrybucje x64 będą kiedyś częściej updatowane?

[#63] Re: Początki z AROS'em

@pampers, post #62

Tez mam w swoim komputerze 64 bitowy (phenom x4 880) procek i system mi smiga.Przyczyna jest raczej gdzie indziej...
Odnosnie wersji 64bit http://www.power2people.org/bounty_027.html.Jest nadzieja ze bedzie bardziej uzywalna.

[#64] Re: Początki z AROS'em

@pampers, post #62

Witam, po dłuższej przerwie.

Nawiązuję do wypowiedzi Pampersa, gdyż:
Przesiadłem się na Asusa f3s c. Zainstalowałem VBoxa i najnowszą dystrybucję Icarosa. Wszystko fajnie chodzi. Mam też dźwięk. Super. Ale jednak prędkość działania systemu, a co za tym idzie, VBoxa, nie jest szczytem moich marzeń.
Czy przyczyną może być 64-bitowa Vista? Co zrobić by przyspieszyć działanie.

I drugie pytanko, odpaliłem Icarosa natywnie z LiveCD. Aros odpalił sterowniki HD-Audio i dźwięk też był. Gorzej z obrazem, nie ruszają żadne tryby po za VESĄ, choć Icaros w tej wersji ma stery do NVidii. Czy może to być przyczyną, że stery nie chodzą z GF8400M G. Natywnie odpalony Icaros, też nie powala prędkością, a już odpalenie SuperTux'a, daje prędkość 4-6 kl/s (bez dźwięku). Podejrzewam, że gdyby odpalił się na NVidii, a nie na VESIE było by szybciej.

Generalnie wolę zostać przy VBoxie, ale ta prędkość, hmm co radzicie, może jest jakaś inna wersja programu, lub inna maszyna wirtualna (VMPalyer i Qemu testowałem, odpada, a VirtualPC, to już w ogóle bez komentarza), która dodała by skrzydeł Icarosowai.



Ostatnia modyfikacja: 28.12.2010 02:39:57
[#65] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #64

W trybach VESA będziesz miał renderowanie software'owe, więc więcej niż te 4 klatki nie wyciągniesz.

Jeśli chodzi o tryb nVidii mam dwa pytania:

a) której wersji Icarosa używasz
b) co oznacza, że nie ruszają inne tryby poza VESA na fizycznym kompie - co się dzieje jesli wybierzesz sterownik Nvidia Nouveau w boot menu?

[#66] Re: Początki z AROS'em

@deadwood, post #65

Najnowszej, 1.2.5.
Po wybraniu sterownika z Boot Menu w Grub'ie NVidia, system rozpoznaje kartę, wczytuje sterowniki i w momencie kiedy znikają linie poleceń, pojawia się czarny ekran, a Aros przestaje się wczytywać. Po prostu staje. Poczekałem sobie tak z 15 min i nic się nie działo, wszystko stoi.

Kiedyś podobnie miałem na starym kompie, miałem tam GF 7600. Było to samo.



Ostatnia modyfikacja: 28.12.2010 10:51:01
[#67] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #66

Ile masz wyjsc wideo na karcie i do które z nich masz podpięty monitor?

[#68] Re: Początki z AROS'em

@deadwood, post #67

A wiesz, o tym nie pomyślałem.
Nie korzystam z monitora zewnętrznego, choć w lapku jest gniazdo VGA, HDMI i S-Video. Mówisz, żeby tą drogą pójść?

Co do VirtualBoxa, wyłożył się całkowicie. Icaros się załaduje i po chwili Vista krzyczy, że program przestał działać. Po reinstalce, VBox w ogóle już nie chce ruszyć.

Nie chciałem natywnie instalować Arosa, bo mam tylko jeden dysk na kompie. Viste mam w wersji Recovery, skąd ja później dorwę system, co pirata będę ściągał? Nie!
Dysk co prawda jest podzielony za partycje i jedną mógłbym przeznaczyć na Arosa, ale jak to zrobić, żeby nie uszkodzić pozostałych. Bawienie się w HDToolBox'ie nie za dobrze wspominam (początki postu).
Próbowałem instalować na pendrivie, ale Asus ni cholery z niego nie chce zastartować (mimo że w Biosie jest wszystko tak poustawiane, żeby z niego zastartował). Nie wiem jak się ma sprawa z dyskami przenośnymi (notabene też podpinanymi pod USB). Jak bym zainstalował Arosa na takim dysku, to ciekawe czy by ruszył.

Najrozsądniej by było kupić jakiś sprzęt ekstra dedykowany dla Arosa i już.

Na XP najstabilniej chodził Virtual PC, ale miał sporo ograniczeń.

A normalnie, niezły pasztet z Arosem.

Edit:
Właśnie doczytałem, że Aros zastartuje tylko z partycji podstawowej. To w takim razie na nic szukanie informacji na temat "Jak zainstalować Arosa na drugiej partycji, obok Visty" , czy coś w tym stylu.

Jeszce ostanie pytanko:
Miał ktoś kontakt z VirtualPC 2010, albo z VMware Workstation?



Ostatnia modyfikacja: 28.12.2010 23:16:08
[#69] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #68

Mi na QEMU (kqemu) dziala b.dobrze w trybie VESA, wiecej nie potrzebuje, na 2D nie narzekam, jeszcze tylko poustawiam siec i bede mogl surfowac z AROSa:), choc to nie jest moj priorytet...

Qemu Manager polecam do zarzadzania, a wersje QEMU to 0.11.1 i 0.12.5.

U mnie, na moje oko (z kqemu) jest prawie tak samo jak natywnie. Oczywiscie sterowniki zmienilyby wiele, najwiecej w temacie 3D... :). Wobec braku obecnie najrozsadniej jest uzywac na wirtualnej maszynie.

ps. VirtualBox'a tez mam, rowniez dziala.



Ostatnia modyfikacja: 29.12.2010 00:02:12
[#70] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #68

Podłącz proszę do testów monitor pod wejscie VGA.

Repartycjonowanie dysku -> musiałbyś użyć toola windowsowego lub linuxowego który rozumie NTFS i nie tylko zmieni rozmiary partycji, ale również "poprawi' system plików. Jeśli zrobisz repartycjonowanie używając HDToolBoxa -> Vista pa pa.

[#71] Re: Początki z AROS'em

@deadwood, post #70

Chciałem sobie "edukacyjnie" odpalić AROSa LiveUSB na moim laptopie, ściągnołem wersję 1.2.4 i podczas bootowania wyświetla się napis "GRUB" i koniec z edukacją. Widziałem na stronie www.aros.ppa.pl, że pojawiła się wersja 1.2.5 więc ściągnołem normalną wersję i odpaliłem tak jak było rozpakowane. Odpalił się AROS pod chyba QMEmulator czy jakoś tak i tu prosił bym o pomoc, czy da się jakkolwiek zainstalować system na Pendrive? Klikałem na ikonkę install, odpala się tam menu, wybieram USB i jak klikam dalej to zawsze mi błąd wyskakuje, chyba nr.100. Mógłby ktoś pomóc? Zaznaczam, że interesuje mnie tylko i wyłącznie żeby mieć na penie. Instalacja na dysku odpada.

[#72] Re: Początki z AROS'em

@Doman89, post #71

Sprawdź prosze instrukcję dołączoną do Icaros. Powinien tam być opisany sposób instalacji na pen drive.

[#73] Re: Początki z AROS'em

@Doman89, post #71

VirtualBox (3.x) do tego najlepiej się nadaje.

[#74] Re: Początki z AROS'em

@FOrest, post #23

Kolego a jak poradzisz na instalację Aros'a na dysku wd120GB sata + kontroler sil3112? to kontroler w slocie pci w plycie gigabyte ga8-sg800.
a bootujacy dysk to seagate barracuda 80gb.



Ostatnia modyfikacja: 11.01.2011 09:36:17
[#75] Re: Początki z AROS'em

@deadwood, post #70

Na zewnętrznym monitorze też nie poszedł. Zresztą lapek po krótkim czasie padł.

Obecnie mam Asusa f5sl. Aros odpala mi się na nim natywnie (obecnie na razie tylko z LiveCD i tylko w trybie VESA-ale za to jest dźwięk-Aros nie obsługuje dedykowanych kart graficznych, w tym przypadku Radeon HD 3470).

Do czego zmierzam. Mam najzwyklejszy dysk IDE 80GB, podłączany do kompa przez USB. Aros go widzi bez problemu w usb device.
W installAros początkowo wiem co robić, wiem że trzeba zaznaczyć instalacje na DU0 (czy DU1, w przypadku drugiej partycji).
Potem wyskakuje mi komunikat o grubie i coś o Windowsie. Rozumiem, że installAros informuje mnie, że ma zamiar zainstalować Gruba na Windowsowej partycji? Jak to obejść. Asus ma boot menu, więc sam sobie mogę wybrać dysk z którego chcę startować.

I drugie pytanie; miał ktoś problemy z wersją 1.2.6 Icarosa. Mi nie chce startować, w trybach natrywnych, wiadomo. Ale jak wybieram VESĘ, to albo odpali się w rozdziałce 640x480 i 4 kolory, albo wyskakuje mi komunikat, że czegoś tam nie obsługuje. 1.2.5. no problem. Najwyżej jak załaduję ją, to zrobię potem update do najnowszej.



Ostatnia modyfikacja: 06.03.2011 01:32:01
[#76] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #75

640x480 i 16 kolorów to jest tryb awaryjny VGA, wklej nam zawartość "wyskakuje mi komunikat, że czegoś tam nie obsługuje"

[#77] Re: Początki z AROS'em

@deadwood, post #76

Co racja to racja, mój post był nieco chaotyczny.
Oki. Po kolei;
Icaros 1.2.6

Standard VESA 16M, DMA

Tryb VESA 16M, bez DMA .
Wygląda na to, że chyba coś z płytą nie tak.

[#78] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #77

Stawiałbym raczej na problem z ata.device. Te zdjęcia są z bootowania:

a) AROSa zainstalowanego na HDD podłączanego przez interfejs ATA na płycie
czy
b) AROSa LiveCD
czy
c) AROSa zainstalowanego na HDD podłączanego przez USB

[#79] Re: Początki z AROS'em

@deadwood, post #78

W obydwu przypadkach z LiveCD.

Ja raczej stawiałbym na nośnik, ponieważ właśnie instaluje się wersja 1.2.5 na tym dysku USB (mea culpa, nie doczytałem komunikatów). Po wybraniu dysku, przygotowaniu partycji, sformatowaniu itd. on poinformował mnie że zazwyczaj Grub instaluje się na partycji pierwszej podstawowej, gdzie zazwyczaj jest Windows. Więc wpisałem że ma go zainstalować w usb device, unit 0 (czyli w tym przypadku "adres" mojego dysku pod usb). Poinformował mnie że zainstaluje go na partycji "DU0", wybrałem formę graficzną i jedzie.

Jednocześnie ściągam (na stacjonarnym) update do wersji 1.2.6.

Zobaczymy co to z tego wyjdzie.

[#80] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #79

Instalacja zakończona, ale....

Przy perwszym uruchomieniu (i przy każdym następnym) wyskoczył mi napis
No bootable media found...

a po chwili znika i Icaros się ładuje.
Wszytko działa ok, ale brak dźwięku. W AHI wybieram "Jedn. 0", karta HD Audio rozpoznawalna, klikam dźwięk testowy i cisza. Zapisuje ustawienia, uruchamiam muzę, czy film, dalej cisza.
Podłączyłem słuchawki, też cisza.
MPlayer nie tnie się (więc z AHI ok).

Co jest grane...?

[#81] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #80

No bootable media found...

Ja również przerabiałem ten temat i poległem. Na początku bootował tak jak u ciebie, czasami musiałem kilkakrotnie resetować komputer, a na końcu skończyło się błędem zapisu na dysku i uszkodzonym systemem plików. Doszedłem do wniosku, że jest to brak kompatybilności z płytą główną (chipsetem) i nie da się tego przeskoczyć. Ciekaw jestem czy programiści AROS-a dodają pracują nad kompatybilnością z większą ilością sprzętu czy też ten etap rozwoju AROS ma już za sobą.

Osobiście zainwestowałem w sprzęt kompatybilny z AROS-em.

Co do HD Audio. Mimo, że sterownik HD Audio widzi dźwiękówkę niekoniecznie musi ją obsługiwać poprawnie. Tak jest w przypadku mojej płyty głównej. Dlatego kupiłem Sound Blastera.

=========
Bobo



Ostatnia modyfikacja: 06.03.2011 15:54:56
[#82] Re: Początki z AROS'em

@TomcioPaluszek, post #81

W jaki sprzęt dokładnie? Myślę o złożeniu desktopa ale jak patrzę na cenę AresOne to troszkę jednak taniej wyjdzie samemu poskładanie sprzętu.

[#83] Re: Początki z AROS'em

@TomcioPaluszek, post #81

Tak jak mówisz, wszystko na to wskazuje.
Kurka, znowu wracam do punku wyjścia, czyli do jakiejś maszyny wirtualnej.
W Virtual Boxie, jest podobno opcja sprzętowej wirtualizacji. Gdzie to włączyć?

Piszę, bo Icaros strasznie się śmilaczy na VBoxie (testowałem na 4.x, potem wróciłem do 3.X),a tej opcji przeczytałem tu:
http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=13&t=594#reply_596.
Gdzie tego szukać, w Vboxie tego nie znalazłem, może w systemie (mam XP Pro SP2), a może chodzi o jakąś konkretną wersję VBoxa.

Edit: Na tym placu boju też poległem, mój procek (core 2 duo t5550) też tego nie obsługuje (właśnie wyczytałem na wiki).

Chyba rzeczywiście dam sobie całkowity spokój z Icarosem, do czasu aż nabędę konkretny sprzęt pod niego.



Ostatnia modyfikacja: 06.03.2011 16:28:31
[#84] Re: Początki z AROS'em

@pampers, post #82

Płyta główna: Gigabyte GA-945GZM-S2 na chipsecie Intel 945 i pod procki s775. Co ważne dysk twardy ATA działa bezproblemowo w trybie DMA. Posiada również kompatybilną GMA950
Pentium 4 2,8Ghz
GeForce 7600GT
RTL8169SC (zintegrowany)
Soundblaster Live 5.1 SB0220 - działa, ale jakoś programowo są zamienione wyjścia audio. Kłopotliwe jeśli się używa głośników 5.1 równocześnie z innym systemem operacyjnym (Windows, Linux)

Całość stosunkowo niedroga i stabilna. Wady to oczywiście rozmiar komputera. Nie jest to ITX.

Wciąż mam płytkę itx z ION-em, lecz wciąż mocno niestabilna pod AROS-em.

[#85] Re: Początki z AROS'em

@TomcioPaluszek, post #84

Za słaby sprzęt raczej jak na moje windowsowe wymagania niestety, bo bez dualboota się nie obejdzie :( Chyba poczekam na europejski nip i pomyślę o AresOne.

[#86] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #83

Lepszy rydz niż nic. Icaros 1.2.6 postawiony, na qemu manager 7 (wersja qemu 0.11.1). Jest dźwięk, prędkość, hmm, ujdzie to tylko emulacja. Męczę się z siecią. Jaką Arosowi ustawić kartę, żeby mieć sieć (na lapku mam wifi)

[#87] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #86

W ustawieniach Aros'a - PCNET32.device

Pod wirtualną maszyną:
Pcnet-PCI II (NAT) - VirtualBox
e1000 - Vmware

[#88] Re: Początki z AROS'em

@Elder_ppa, post #87

Dzięki, ale mi chodzi o QEMU

Napiszę co do tej pory sam zrobiłem:

Zainstalowałem Tap Win32 Adapter V8.
Nic. Zmostkowałem połączenia lokalne z połączeniem wifi (w kompie). Też nic. Co dalej, poradźcie coś.
Tu szczegóły

[#89] Re: Początki z AROS'em

@don_rafito, post #88

Z siecią dałem sobie spokój. Muszę rozwiązać bardziej pospolity problem. Zauważyłem, że nie chodzą klawisze kursorów (klawiatura laptopowa). Obsługiwane są jak klawisze kl. numeryczna (zamiast ruchu, pokazują się cyfry). Co edytorów tekstu, poradziłem sobie,trzeba trzymać ctrl, wtedy kursor skacze. Ale z grami jest problem. Próbowałem różnych kombinacji (z shiftem, Fn, Alt) i nic. Nie mam na chwilę obecną zew. klawiatury, ale sprawdziłem na ekranowej (XP), ta sama sytuacja. Postanowiłem spróbować z joypadem usb (manta mm815 rogue). Wklepałem vednor ID, produkt ID (znalazłem w sieci, nie wiem czy dobre i czy dobrze to zrobiłem) w ustawieniach usb, qemu managera, ale Aros mi go nie zobaczył. Co dalej?

EDIT:
Wszystkie klawisze w tzw. środkowym bloku (PGup, Ins, Del itd) zachowują się jak kl. numeryczna (wyskakują cyfry). Wszędzie, prócz edytorów tekstu.
Napewno coś z QEMU, tylko co?



Ostatnia modyfikacja: 10.03.2011 00:22:48
[#90] Re: Początki z AROS'em

@TomcioPaluszek, post #84

witam,ja mam podobny sprzęt ,ale nie działa dzwięk pod souns blasterem live.Słychac tylko testowe piknięcie w preferencjach ahi.
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem