Forum » AROS
[#1] Aros android
Hej, bawił się ktoś dlużej tym systemem? Od kilku dni korzystam z nowego telefonu i mam możliwość zabawy arosem. Macie może jakieś gotowe partycje, paczki z softem, bo nie bardzo mam ochotę to wszystko zbierać?
[#2] Re: Aros android

@Mir3k, post #1

Dla arosa istnieją dystrybucje np. Icaros, nie wiem czy akurat dla wersji na telefon takowe są, całkiem możliwe, że tak.
Bawiłem się tym systemem i uważam, że w wersji na PC (Icaros) jest super, ma zintegrowany emulator klasyka (UAE - chyba), dzięki czemu posiadając kikstart (lub też nie, można użyć "kikstartu" arosa skompilowanego pod motorolkę 68K) można z poziomu pulpitu normalnie odpalać stary soft.

W wersji Host (odpalanej np. pod linux'em) w połączeniu z wygodnym IDE (np. NetBeans, Eclipse itd) i cross kompilatorem jest wygodną platformą devloper'ską ;).

Aros doskonale działa na maszynach wirtualnych ;), co prawda brak 3D, ale reszta (dźwięk, sieć, usb, grafika - tryb vesa) działa bez najmniejszych problemów ;).

Pod arosa jest masa różnych gier portowanych z PC, wiele z programów dostępnych pod OS4 lub MorpOS jest również dostępna pod Aros'a.

Oczywiście nie jest tak do końca różowo. Problemem są sterowniki, zwłaszcza 3D, przez co sprzęt należy dobierać ostrożnie. Programów też nie jest za wiele, zarówno tego z klasyka jak i tego najnowszego z OS4. Jednak Aros jest ciągle rozwijany i ciągle przybywa nowego softu ;).

Ogólnie polecam ;)
[#3] Re: Aros android

@tygrysekHD, post #2

Hehe, nie no wiem czym jest Aros i jak to wszytsko dziala. Kodzic w sumie na AROSa nie zamierzam (chociaz, kto wie),
bardziej zalezaloby mi na takiej prostej zabawce z Androidem i Arosem. Odpalic czasem gierke, czasem OWB i takie tam :)

Niestety, wyglada na to, ze jakas paczke z softem bede musial sobie przygotowac sam.
[#4] Re: Aros android

@Mir3k, post #3

Po znalezieniu wolnego czasu, niestety okazuje się, że Android w wyższych wersjach nie wspiera 2 przycisków myszy, co właściwie dyskwalifikuje go jako miejsce gdzie dobrze korzystałoby się z Arosa. Niestety sytuacja ta nie uprzyjemnia również korzystania z UAE :/
[#5] Re: Aros android

@Mir3k, post #1

Microsoft zarabia na androidzie chyba wiecej jak obecnie na wlasnym systemie bo musza placic za jakies patenty microsoftu ok, racja A swoja droga sam jestem ciekaw jak to dziala na smartfonie ale tylko ciekaw bo do retro jedynie klasyk sie dla mnie liczy chocby to miala byc amiga 500 z dyskietkami (niestety w natami i pochodne coraz ciezej mi uwierzyc)
[#6] Re: Aros android

@Mir3k, post #1

Podepnę się.
Dziś zassałem najnowsze Nightly Bulid AROS-20130616-android-arm-system i wrzuciłem do swojego Tableta NoeCore (dwurdzeniowy ARMv7 1,5GHz,1GB ramu), zainstalowałem zgodnie z instrukcją AROSBootStrap.apk, odpaliłem i...pupa.
Ekran robi się czarny po za belką górną i po sekundzie wraca do Androida.
Może ktoś wie jak to uruchomić, co dopisać w AROSBootstrap.conf by to zabanglało.
[#7] Re: Aros android

@waldiamiga, post #6

Będzie działać na tablecie Lark freeMe 70.0, z 250MB Ram?
Będzie działał dotyk?
Jeśli tak to :
Skąd to można pobrać
Jak zainstalować?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 10:44:08 przez Mruk
[#8] Re: Aros android

@Mruk, post #7

musi byc procek ARMv7. Dotyk dziala. AROS uruchamia sie z 64MB.

Instalacja prosta jak drut. Dziala od pierwszego kopa.

Katalog AROS wrzucasz na karte pamieci do glownego katalogu (nie mylic z karta pamieci dodatkowa). Zainstalowac AROSBootstrap.apk i RUN.

Dalej nie wiem co i jak, nawet nie wiem jak wywolac klawiature ekranowa lub prawy przycisk myszy :D, ale wszystko dziala i to dosc szybko. Okienka sa, programy dzialaja itd. Troche kaszani sie jak okienka wychodza poza ekran.
[#9] Re: Aros android

@waldiamiga, post #6

Zerknij na to co logcat wyświetla. Może tam będzie coś pomocnego.

http://developer.android.com/tools/help/logcat.html
[#10] Re: Aros android

@gx, post #8

Prawy przycisk myszy, robisz klikając na menu (kontekstowe).
[#11] Re: Aros android dodatkowe oprogramowanie

@gx, post #8

Witam. Podepnę pod temat. Oczywiście instalacja jest prosta. Zarzuciłem zarówno na LG K8, jak i na GoClever 105BK. Tylko co, masz system i co dalej? Kompilować ze źródeł? Sam działający OS to za mało. Większość oprogramowania jest na i386, lub x86. Ew.na ppc. Są gdzieś gotowe programy pod arosa-arm? Na kompilacji się nie znam, a przestawianie ikonek i odpalanie systemowego oprogramowania to sztuka dla sztuki.
A wygląda dość fajnie:
[#12] Re: Aros android

@Mir3k, post #1

Próbowałem jakiś czas temu zainstalować AROSa chyba na 5-ciu PCtach i na żadnym w sumie nie udało mi się zmusić toto, żeby wi-fi działało.

Obecnie posiadam AROSa jako jeden z kilku fetyszy w ramach AmigaForever.

nie bardzo mam ochotę to wszystko zbierać?


Ja też OK

Ale tak już serio, AROS ma większość dystrybucji mocno zpaczkowanych oraz podbajerowanych.

P.S. Jak chcesz coś fajnego (fajniejszego) na Androida to polecam: AmiKit Android
[#13] Re: Aros android

@DiskDoctor, post #12

Żeby wifi działało musisz mieć Atherosa i wybrać w ustawieniach sieci sterownik Atheros5000. Co do arm'a na archives.aros-exec.org znalazłem DOpusa 5 pod arm. Zaryczał że chce arosc.library. Czy można ew. zarzucić brakujące pliki systemowe wrzucić z innych dystrybucji, czy wszystko musi być pod arm'a?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 15:54:27 przez don_rafito
[#14] Re: Aros android dodatkowe oprogramowanie

@don_rafito, post #11

Heh, po kilku latach wróciłem do tematu AROSa na Andku, tym razem na tablecie za 40pln kupionym dla dzieciaków (poprzedni NeoCore padł zaraz po krótkiej gwarze).
Sam system działa, ale podobnie jak kolega nie wiem skąd wziąć soft pod ARMa?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 19:59:22 przez waldiamiga
[#15] Re: Aros android obsługa myszy i prawego menu

@Mir3k, post #10

Z DOpusem, nadal walczę. Mam pytanie odnośnie obsługi myszki (palca) przy używaniu poleceń z prawego menu. Bo np. jest katalog System:Demos. Nie ma tam ikon więc chciałem aby pliki były widoczne używając polenie z prawego menu, czyli "pokaż wszystko" Menu się otwiera po wybraniu klawisza menu konteksowego na tablecie, ale znika mi jak próbuje użyć jakiegoś polecenia lub zjechać do podmenu. Udało się komuś? Dodam tylko ze odpaliłem kilka dem, ale z poziomu Cli (polecenia AmigaDosu).
[#16] Re: Aros android obsługa myszy i prawego menu

@don_rafito, post #15

Poradziłem sobie z tym menu. Wystarczy je "uwolnić", żeby pokazywało się w dowolnym miejscu ekranu a nie tylko na górnej belce. Wywołujemy je, klikamy na nie i przytrzymujemy, można swobodnie przejść do wybranej pozycji.
Nurtuje mnie natomiast problem z Opusem. Niby wszystko jest, zainstalowałem dziada w systemie, ale nadal woła o arosc.library. Wrzuciłem wszelkie znanlezione wersje (głównie z i386 i ppc, nawet z linux-arm), ale nic z tego. Komunikat requestera nadal ten sam:
Brak biblioteki o wersji 0 lub wyższej

Przekopałem sieć, znalazłem kilka wzmianek o kompilowaniu softu napisanego w języku C (biblioteka ta niby odnosi się do tego języka), ale żadnej wersji na arm'a.
Widać nikłe zainteresowanie tematem, więc raczej sobie odpuszczę i poprzestanę na przestawianiu ikonek. Choć nie powiem, doinstalowałem polskie fonty ISO (aminet) i troszkę pogrzebałem w ustawieniach. Póki co tylko tyle. Ew. mogę coś nabazgrać w systemowym edytorze i pooglądać obrazki w Multiview
To chyba na tyle w temacie. Ale jakby się komuś chciało zabrać głos to chętnie poczytam. Dobranoc.
[#17] Re: Aros android obsługa myszy i prawego menu

@don_rafito, post #16

Snoopdos coś pokazuje?

Z chęcią mogę u siebie to sprawdzić, tylko naprowadz mnie skąd pobrać instalke

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 10:00:42 przez Norbert
[#18] Re: Aros android obsługa myszy i prawego menu

@Norbert, post #17

http://aros.sourceforge.net/snapshots1.php
Pierwsza pozycja w tabelce android- arm-system
[#19] Re: Aros android obsługa myszy i prawego menu

@Norbert, post #17

Ps. Nie znalazłem nigdzie SnoopDos'a na tą wersję systemu. Ale nie ma co szukać, requester dość czytelnie informuje że brak biblioteki arosc.library, bo te które wgrałem pochodzą z innej platformy (przypomnę i386) i DOpus jej nie rozpoznaje.
Czekam na Twoje wrażenia z pracy z OS'em.

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:03:17 przez don_rafito
[#20] Re: Aros android obsługa myszy i prawego menu

@don_rafito, post #19

Zmieniłem Theme w ustawieniach, zapisałem, dałem restart i AROS się już nie uruchomił. Zaraz po starcie mam requester o błędzie i powrót do Androida. Muszę wrzucić go od nowa. BTW: Od 2013 roku temat nie rozwijany, ciekawe dlaczego.



Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:12:57 przez waldiamiga
[#21] Re: Aros android obsługa myszy i prawego menu

@don_rafito, post #19

No tak.
Aros raz sie uruchamia, raz nie.
Muszę pofatygowac się po kabel HDMI do Galaxy s4 bo literki są za male na ekranie.
Mniejszej rozdzialki nie można wlaczyc.
Większych fontów również. (AROS przywiesza się)

Przypuszczam, ze tak jak na amidze, jest za dużo sterowników, mountlist i innyxxh rzeczy jakie uruchamiaja sie ppodczas startu systemu.
Trzeba będzie co nieco wykasowac.
[#22] Re: Aros android obsługa myszy i prawego menu

@don_rafito, post #19

Snoopdos (snoopy) jest w kalogu SYSTEM
U mnie pokazuje się tylko okno ustawień, ale brak okna właściwego. Tego do podglądu.
[#23] Re: Aros android obsługa myszy i prawego menu

@Norbert, post #22

U mnie pokazuje się tylko okno ustawień, ale brak okna właściwego. Tego do podglądu.

snoopy daje log do konsoli z ktorej aros byl odpalany, w przypadku hosted, czyli pewnie na stdio czyli na serial jesli jest natywny.
[#24] Re: Aros android dodatkowe oprogramowanie

@don_rafito, post #11

Tu masz fajny program na AROS-a w wersji ARM:
https://blog.alb42.de/2016/11/23/mapparium-0-7-arm-aros-special-release/

i jeszcze EdiSyn: https://home.alb42.de/EdiSyn_0.55_ARM.lha





Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 21:21:58 przez Bohun
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem