[#1] Myszka do Amigi - Zrób ją sam
Jeśli ktoś chce samemu może zrobić myszkę kulkową do Amigi. Ja kupiłem nową myszkę kulkową za 3zł do PC. Prawie Wszystkie części z płyty wylutowałem. Jedynie Zostaje obudowa myszki,płyta pcb z 2 przyciskami, fotodiody z odbiornikiem, mechanizm kulki. Pozostaje do kupienia:
- kabel 8żyłowy
- wtyk DB9 żeński z obudową
- 1szt kondensator 100nF
- 8szt rezystorów 10kohm lub drabinka rezystorowa 8x10kohm
- 5szt rezystorów 2,7kohm lub drabinka rezystorowa 5 lub 8 2,7kohm
- 1szt rezystor 330ohm
- układ komparator LM339

Wszystkie części to groszowe sprawy. Oczywiście z orgyninalnej płyty myszki pcb nie wylutowywałem fotodiod, odbiorników i przycisków i wlutowałem się w nie przewodzikami.

Schemat sprawdzony przezemnie i działa na 100% z amigą 500.

1
[#2] Re: Myszka do Amigi - Zrób ją sam

@maliniak, post #1

Zapomniałem wspomnieć że pinu nr 5 z DB9 nie trzeba łączyć.
[#3] Re: Myszka do Amigi - Zrób ją sam

@maliniak, post #2

No jak to nie, inaczej środkowy przycisk działał nie będzie . Ważna sprawa w AMIXie czy NetBSD.
[#4] Re: Myszka do Amigi - Zrób ją sam

@strim_, post #3

Świetna sprawa. A udało się w obudowie klasycznej myszy z PC zmieścić kabelki tak, aby nie powodowały zacięć czy przeszkadzały w klawiszach? Chętnie bym zobaczył zdjęcie tego wynalazku. Tym samym myszy z PC zamiast wyrzucić (bo kulkowe to już nie jest trendy) można tanim kosztem przerobić na Ami. Brawa za pomysł!
[#5] Re: Myszka do Amigi - Zrób ją sam

@maliniak, post #1

Brawo za pomysłowość :) Też chętnie zobaczyłbym zdjęcie tej myszy, zarówno wnętrze jak i "zewnętrze". A już film z działania to byłby cudo OK
[#6] Re: Myszka do Amigi - Zrób ją sam

@Sir_Lucas, post #5

Przecież tu macie odpowiedni dział pomysł
[#7] Re: Myszka do Amigi - Zrób ją sam

@Sir_Lucas, post #5

Hmmmm, gdzieś mam myszę kulkową Microsoft :D
[#8] Re: Myszka do Amigi - Zrób ją sam

@Romlen, post #4

Myszka działa idealnie nic się nie zacina i wszystko się zmieściło w środku. Jutro wrzuce zdjęcia myszki i może film. Ogólnie wszystko w środku jest polutowane i zasylikowane. Nie korzystałem z żadnej płyty pcb na układ LM339 wszystko lutowane na kabelki.
[#9] Re: Myszka do Amigi - Zrób ją sam

@Jenot, post #7

W myszkach pc microsoftu jest najmniej roboty aby ją przerobić wystarczy poczytac
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/autorzy/narg/amiga/myszka
[#10] Re: Myszka do Amigi - Zrób ją sam

@Romlen, post #4

sprzętu się nie wyrzuca... Każdy kawałek elektroniki to porcja elementów, które zawsze kiedyś mogą okazać się potrzebne. siedzi, pije i chrupki Wyrzucanie tego wszystkiego to marnotrawstwo.
[#11] Re: Myszka do Amigi - Zrób ją sam

@Sir_Lucas, post #5

Witam
Przesyłam zdjęcia i film myszki.
FILM:
http://youtu.be/IKBSGYu4gzA






[#12] Re: Myszka do Amigi - Zrób ją sam

@maliniak, post #1

Na schemacie nie opisałeś, która fotodioda jest podłączona gdzie???
Na płytce od myszki na fotodiodach są oznaczenia X1,X2 i Y1,Y2
[#13] Re: Myszka do Amigi - Zrób ją sam

@KRISS, post #12

Tak jak na schemacie - Dioda H ( horizontal ) POZIOMO czyli lewo prawo.
Dioda V (vertical) PIONOWO czyli góra dół.

Napisy X1,X2 i Y1,Y2 na płytce myszki to oryginalne napisy pctowej myszki i tutaj nic nie ma to ze schematem od myszki.
[#14] Re: Myszka do Amigi - Zrób ją sam

@maliniak, post #1

Witam po długiej przerwie.

(odgrzewam kotleta ale warto)

Potwierdzam, myszka złożona wg. tego schematu działa od strzału i bardzo precyzyjnie. Sam swoją od A600 gdzieś zapodziałem i byłem zmuszony do zrobienia jej sobie samemu; ceny oryginalnych na aukcjach mogą doprowadzić do zawału ;) .
Poświęciłem starego "Genius'a" z PS/2 (kulka) i po zaadoptowaniu nowej elektroniki wszystko hula cacy :) . Do uruchomienia przydaje się oscyloskop bo u siebie miałem źle ustawione (przechylone) odbiorniki IR czego efektem było błędne działanie w jedną stronę lub impulsy L/P i G/D nie były w miarę symetryczne i Amiga głupiała. Po dogięciu ich myszka ożyła.
Dzięki za podpowiedź z tym sposobem zrobienia sobie samemu myszki :) .

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 12:42:33 przez AlaN
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem