[#31] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@Duracel, post #30

Zmajstrowałem na szybko coś takiego.

Na razie po naruszeniu czujki ruchu odtwarza pliki .wav umieszczone na karcie SD. Odtwarza je w pętli. Oczywiście planuję pracę w różnych trybach - losowy, w pętli oraz wybór jednego konkretnego utworu.

A pod linkiem to tak jak to wygląda i działa. Po wykryciu ruchu odtwarza kolejny plik oraz po zakończeniu czeka 2 sekundy zanim zareaguje na kolejny stan czujki.
https://www.youtube.com/watch?v=5jKVn_LZrpU&feature=youtu.be

Oczywiście na razie to w wersji PAJĄK.

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 19:13:14 przez margines
[#32] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@margines, post #31

No i git, właśnie o to chodzi :)
Odgrywanie losowe to też fajny pomysł. Nawet przykładowe dźwięki dałeś mniej więcej pokroju tego co chciałbym zastosować w sklepie.

No to teraz tylko to jakoś zoptymalizować w jakieś pudełeczko, jakieś wyjście na zasilanie itd.

Ile czasu zajęłoby Ci dopracowanie tego i ile byś sobie życzył za gotowe do użytku urządzenie?
[#33] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@Duracel, post #32

Trochę pracy jeszcze zostało - to czego nie lubię czyli wymyślenie sposobu tego programowania (wybór trybu pracy/utworu) - najchętniej bym dał wyświetlacz LCD plus parę przycisków ale to lekki przerost formy nad treścią.

Dodatkowo po złożeniu wszystkiego do kupy muszę przetestować czy wszystko będzie działać tak jak trzeba. Sądzę że w dwa - trzy tygodnie powinno się udać. Co do zasilania to będzie wejście na zewnętrzny zasilacz 9V.

Oczywiście nie dwa tygodnie ciągłej pracy - tylko biorąc pod uwagę czas na testowanie i wolny czas, który mogę na to poświęcić.

Dźwięki są z PACMANA

A cena - muszę policzyć najpierw koszt wszystkich elementów i dam znać na priv.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 07:32:51 przez margines
[#34] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@margines, post #33

OK. czekam na informacje.
Jeżeli są inni chętni to też niech się nie zniechęcają. Wyliczcie koszta i podajcie kwotę. Niech to będzie niczym przetarg tyle, że na zdrowszych zasadach niż to się odbywa z udziałem naszej władzy ;)))
[#35] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@margines, post #33

Możesz skorzystać z pliku tekstowego do konfiguracji (np folder do odtwarzania) albo zworek i przycisków (krótkie wciśniecie kolejny folder, długie zapamiętanie) do konfiguracji trybu odtwarzania, ale koledze widocznie pasuje to w takim stanie jakim jest, czyli jak będzie chciał jeden dźwięk to będzie na karcie jeden, a jak więcej to wrzuci więcej (łatwa obsługa).

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 11:40:54 przez sanjyuubi
[#36] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@margines, post #31

O margines widzę, że się za elektronikę zabrałeś :)
[#37] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@sanjyuubi, post #35

jeżeli w miarę szybko ogarniesz wersję lepiej zoptymalizowaną to oczywiście wolę coś bardziej profesjonalnego. Jednak jeżeli da się to wszystko upchać do jakiegoś nie za dużego pudełka i będzie działać jak należy, to najważniejsze jest dla mnie właśnie niezawodne działanie w praktyce.
[#38] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@sanjyuubi, post #35

Plik konfiguracyjny na SD odpada - za dużo kombinacji ze zmianą konfiguracji (Każdorazowe wyciąganie karty żeby zmienić odtwarzany utwór) Co do przycisków to zapewne tak to zrobię tylko muszę przemyśleć cały schemat jak to ma działać w praktyce żeby było wygodnie. Bo jest kilka opcji do ustawiania (Tryb pracy - tj losowy wybrany i po kolei, a jeżeli wybrany to trzeba zrobić możliwość wyboru danego utworu. Dodatkowo zapis ustawień do pamięci nieulotnej żeby po resecie pamiętał w jakim trybie funkcjonował.

Tak sobie myślę że fajna by była możliwość obsługi tego z pilota - bo wiadomo urządzenie będzie zawieszone gdzieś pewnie nad głowami, a tak przy pomocy pilota można by było łatwo i szybko i w każdej chwili się pobawić - pomysłów jest pełno ale żeby wszystko zrobić to czasu zabraknie żeby projekt ukończyć, a nie o to chodzi przecież.

Jeżeli chodzi o pozostawienie tego tak jak jest teraz - nawet o tym myślałem ale nie lubię czegoś takiego - chciałbym to trochę dopieścić.

Co do upchania do pudełka - to jest najmniejszy problem. Niestety dopiero jutro będę miał czas żeby nad tym chwile posiedzieć.
[#39] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@margines, post #38

Możesz zrobić obsługę przez terminal IRDA (4800bps lub mniej) poleceniami tekstowymi, pilot mógłby korzystać z tego samego interfejsu. Zrób Chłopakowi wersję alpha jak masz teraz, a potem dopieść i zrób wersję finalną, bo z zasady dopieszczanie trwa od 4 do 10 razy dłużej niż wykonanie minimalistycznie funkcjonalnego urządzenia. W czasie dopieszczania urządzenie kolega będzie korzystał w wersji garażowej i "banan" będzie na twarzach po obydwu stronach.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 22:57:50 przez sanjyuubi
[#40] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@margines, post #38

Róbta chłopaki i piszta ile za to. Na razie może być takie chałupnicze byle brzęczało :)
[#41] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@Duracel, post #40



Projekt prawie na ukończeniu. Płytka już polutowana - na pająku to nawet nie szło tego nawet testować bo coś tam się ruszało albo czasami nie stykało.
Dodałem 4 klawisze do ustawiania funkcji. Na chwile obecną można ustawić 3 tryby pracy (po utracie zasilania pamięta tryb w którym ostatnio pracował).
Tryby pracy:
- Jeden utwór,
- losowy
- pętla (czyli po kolei utwory na karcie SD).
Przy funkcji jeden utwór też przy pomocy klawiszy można ustawić konkretny utwór (po utracie zasilania też pamięta co ustawiliśmy).

Ograniczenia to plik wav musi być 8 bit 16khz.
Plików wav 255. Muszą być nazywane od 1 do 255 (bez rozszerzenia .wav) I nie może być dziur w numeracji. Jak wykryje dziurę to traktuje utwór przed luką jako ostatni.

Pudełko mam już przygotowane. Dodałem też buzzera - przydatny żeby było cokolwiek słychać podczas zmiany funkcji urządzenia.
Z prac które pozostały to dopisanie funkcji żeby regulować wzmocnienie, małe poprawki w kodzie żeby to było bardziej "przyjazne" dla użytkownika.
I testy i jeszcze raz testy urządzenia i to na zewnętrznym zasilaniu.

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 07:40:54 przez margines

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 07:41:16 przez margines

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 07:41:48 przez margines
[#42] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@margines, post #41

Fajne, proste rozwiązanie OK. Ja tam zawsze prostotę traktuje jako zaletę.
[#43] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@strim_, post #42

Trochę czasu minęło, a prace posunęły się do przodu.

Urządzenie doczekało się obudowy (Dla porównania wielkości karta SD):



Oraz nowej płytki i pokrętła do regulacji głośności:



Teraz praktycznie testuję urządzenie, jeszcze parę małych poprawek itp.
Proszę się nie czepiać krótkiego przewodu zasilającego - zostanie wymieniony na taki w odpowiedniej długości. Klawiatura, też będzie doczepiona - z boku obudowy.
Co do cech funkcjonalnych nic się nie zmieniło - nadal 3 tryby pracy urządzenia.

A tak gra w pudełeczku - film na yt

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 07:58:14 przez margines
[#44] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@margines, post #43

Jedno pytanie.
Z jakiej maksymalnej odległości reaguje sensor ruchu.
[#45] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@Duracel, post #44

Według dokumentacji to do 7m. Ja sprawdziłem na około 5m z kawałkiem i chwyta
[#46] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@margines, post #45

ok. Wystarczy 15cm :)
[#47] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@Duracel, post #46

Zakończyłem prace nad urządzeniem. Ze zmian to zlikwidowany potencjometr - regulacja głośności odbywa się za pomocą klawiszy.

Film z wersją finalną pod https://www.youtube.com/watch?v=txwzgGywwu0&feature=youtu.be

Do opcji można wejść 2 sek po ostatnim odtworzeniu sygnału - czyli podczas odtwarzania należy przytrzymać odpowiedni przycisk i poczekać na sygnał beepera. Dodałem komunikaty w języku polskim, które powiadamiają o tym co w danej chwili programujemy.

Przycisk nr 1 - Wybór trybu pracy.
1 - Tryb pojedynczy.
2 - Tryb pętli.
3 - Tryb losowy.
4 - potwierdzenie wyboru.

Przycisk nr 2 - Wybór utworu dla trybu pojedynczego.
2 - Utwór wcześniejszy.
3 - Utwór następny.
4 - potwierdzenie wyboru.

Przycisk nr 3 - Ustawienie głośności
(Odtwarzany jest w pętli utwór wybrany dla trybu pojedynczego)
2 - Ciszej.
3 - Głośniej.
4 - Potwierdzenie wyboru.

Ustawienia są zapamiętane więc w przypadku wyłączenia i włączenia urządzenia nie utracimy ustawień.

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 10:35:33 przez margines
[#48] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@margines, post #47

Świetna robota.
Sądzę, że bez problemu możesz zrobić kilka sztuk i wystawić na Allegro.
Bez problemu powinieneś znaleźć więcej chętnych na to urządzenie, jest to kwestia odpowiednio dobrze zrobionych zdjęć na aukcję i dokładnego opisu urządzenia.

Może warto nawet postawić jakąś stronę www specjalnie dla tego urządzenia. Z mojej wiedzy wynika, że na rynku W OGÓLE NIE MA takiego gotowego, komercyjnego urządzenia.
[#49] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@Duracel, post #48

Paczka doszła. Na razie zamontowaliśmy to dość prowizorycznie, ale sprawuje się świetnie.
Jedyne co musieliśmy zrobić to przesłonić kartką pole widzenia czujnika, bo łapał za szeroko, ale poza tym wszystko super.

Wielkie dzięki.
[#50] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@Duracel, post #49

Cieszę się że urządzenie spełnia wymagania. Jak będziesz miał jeszcze jakieś pomysły na gadżety to daj znać.
[#51] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@margines, post #50

Jeszcze raz chciałem podziękować za urządzenie. Od początku właśnie o to chodziło OK

Mam nadzieję, że pieniążki dotarły na konto, bo nie dostałem odpowiedzi mailem.
[#52] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@Duracel, post #51

Wszystko dotarło ;) Przeczytałem mejla na komórce, a potem nie było kiedy odpisać.
[#53] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@Duracel, post #1

Nie będę zakładał nowego wątku, bo temat ściśle związany z działającym już sygnalizatorem wejścia.

Ostatnio dzięki Mailmanowi do kolekcji dźwięków dołączyłem "dźwięk zawodu" z Sensible Soccer. Wcześniej udało mi się znaleźć fajną stronę poświęconą serii Mortal Kombat z której oprócz wielu informacji i screenów można ściągnąć wszystkie dźwięki z gry.

Oczywiście z dzisiejszymi narzędziami nie jest większym problemem zdigitalizowanie sobie dźwięku z jakiejś ulubionej, starej gry, albo wygrzebanie jej z kodu, ale zastanawia mnie czy nie ma gdzieś jakiejś większej bazy takich dźwięków tak jak to zrobiono w powyższym przypadku Mortal Kombat.

Szukam dźwięków z Wormsów (PC/Konsole), Cannon Fodder, River Raid, Donkey Kong, Popeye, Body Blow, Lotus... itp. itd. Jest jakaś wspólna baza, albo poszczególne strony?

Tutaj jedna z takich stron www.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 08:53:35 przez Duracel
[#54] Re: Sygnalizator wejścia - Zlecę zrobienie.

@margines, post #47

Część. Urządzenie wciąż działa :) Ale posiałem gdzieś instrukcję a dawno nic nie zmieniałem. Czy ten opis który wrzuciłeś mi tu wtedy to cała instrukcja, czy też może tych ustawień było więcej?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem