[#1] Nowe zasilacze do "małych" Amig
Ostatnio ponarzekałem sobie na cenę nowego zasilacza do małych Amig, proponowanych przez Raya Carlsena.

Przymierzam się do zrobienia własnych zasilaczy, dostępnych w Polsce i po znacznie niższej cenie.
Nie mogę jednak znaleźć źródła nieszczęsnych kwadratowych wtyczek, tzn. jest jedno, ale jest dość drogo i znów trzeba sprowadzać z USA.

Wyliczyłem, że koszt dostępnych części to około 100 - 110 zł (dla minimalnej ilości zamówienia) w zależności czy zasilacz będzie 45W czy 64W (jeśli ktoś będzie chciał taki).

Koszt wtyczki to około 20 zł za sztukę + koszt wysyłki z USA podzielony na ilość wtyczek.
W ostateczności pozostała by opcja samodzielnego montażu kabla z wtyczką - pozyskanych z oryginalnego zasilacza (choć jest to rzeźnia i nie bardzo mi się takie rozwiązanie podoba, ale to ostateczność).

Koszt zasilacza złożonego przeze mnie wyniósł by około 150 zł dla 45W i 170 zł dla 64W z wtyczkami sprowadzonymi z USA, i 130 zł dla 45W lub 150 zł dla 64W bez wtyczek.
Do cen należy doliczyć cenę wysyłki (około 15-25 zł). Czyli po obliczeniu cła i podatku dla zasilacza od Raya Carlsena (urząd celny może doliczyć cło i podatek VAT) wychodzi, że moje zasilacze będą o połowę tańsze.

EDIT: Zasilacze 64W są niedostepne - pozostają więc 45W.
Oczywiście zawsze ktoś może powiedzieć, że to też za drogo i kupić sobie i przerobić zasilacz ATX

Ale:
Przy zamówieniu 10 szt, cena podzespołów wyniesie około 86 zł bez wtyczki DIN, czyli mógłbym sprzedawać gotowe zasilacze za około 105 zł i 135 zł z wtyczką DIN + wysyłka

Tak więc na razie oczekuję na pomoc w znalezieniu "w miarę taniego" źródła tych wtyczek. Jeśli nic tańszego niż 5,95 USD za szt. się nie znajdzie, to zamówię te wtyczki w USA.

Proponowana obudowa



Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 17:06:47 przez glichtanski
[#2] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@glichtanski, post #1

Nie myślałaś żeby się pozbyć wtyczek i zastosować takie rozwiązanie jak Infinitiv?




Widać je na zdjęciu w lewym dolnym rogu, czyli kawałek laminatu i pięć pinów. Nie jest to może jakieś super rozwiązanie lecz raczej alternatywa w stosunku do sprzedaży samych zasilaczy, ogólnie bez wtyczki.
[#3] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@amizet, post #2

No to jest ostateczna ostateczność - jeżeli naprawdę nie będzie nigdzie oryginalnych wtyczek.
[#4] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@glichtanski, post #1

czarny!???!!!!!!!!!!!!!?!?!?!?!??!!@$#($!>!>!!>

boks czerwona kartka
[#5] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@snajper, post #4

Biały jest droższy
[#6] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@glichtanski, post #1

45w to na linie 5v??
Nie wiem czy dobrze licze ale wychodzi ok 4.5A
To tak jak najmocniejsze oryginalne zasilacze do amigi.
Chętnie sie zapisze na te zasilacze ale powyżej 60w.
[#7] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@ponior, post #6

Niestety wychodzi trochę mniej
link
[#8] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@amizet, post #2

A nie można by w Polsce znaleźć firmy, która takie wtyczki dała by radę zrobić? Choćby właśnie w oparciu o taki laminat ?
[#9] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@glichtanski, post #1

Rozumiem, że projekt jest na zasadzie pre-order, czyli zbierasz grupe minimum 10 osób
zainteresowanych zasilaczami po czym zamawiasz z podanej strony zasilacze i dorabiasz
koncówke do amigi i kabel do gniazda oraz obudowe.

Czy ten zasilacz jest wysokiej klasy, tzn. np. czy posiada japońskie kondensatory?
Pytam, ponieważ data sheet wykazuje 50mV do aż 120mV ripple and noise. To więcej niż
w średnich pecetowych zasiłkach, które dostarczają setki watów.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 22:58:49 przez Andrzej11
[#10] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Andrzej11, post #9

Ja bym taki 4.5 chętnie zamówił.
Obciążona 600 aż się prosi.
[#11] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@glichtanski, post #1

Przymierzam się do zrobienia własnych zasilaczy, dostępnych w Polsce i po znacznie niższej cenie.
Nie mogę jednak znaleźć źródła nieszczęsnych kwadratowych wtyczek, tzn. jest jedno, ale jest dość drogo i znów trzeba sprowadzać z USA.


W zamierzchłych czasach były u nas dostępne rzemieślnicze zasilacze krajowej produkcji. Wtyk był zrobiony z klasycznej wtyczki 5 DIN (audio), czyli przegięty z okrągłego na kwadrat i utwardzony w tym kształcie czymś gipso podobnym. Zasilacz zajechałem z powodu wysokiego poboru prądu (blizzard, dysk w środku i wyprowadzone gniazdo do drugiego zewnętrznego na którym często CD wisiało) ale przerobiona w tej sposób wtyczka działała do końca życia zasilacza. A po jego śmierci kabel z tą wtyczką trafił do zasilacza pecetowego i mam go do dzisiaj.


Pozdrawiam
[#12] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Andrzej11, post #9

Tak, miało by to być na zasadzie pre-orderu.

Nie przygladalem się szczegółowo tym zasilaczom. Na razie chcę zrobić jedną szt. na próbę. Jak próby nie wykażą większych problemów, to wtedy mogę ruszyć z pre-orderami.

@RadosławF
Sposobów jest wiele na zrobienie takiej wtyczki, ale wolałbym jednak oryginał niż rzeźbę.

A co do pytania o wymianę gniazda na płycie Amigi, to może być problem z wpasowaniem innego gniazda (inne rozmieszczenie pinów).
[#13] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@glichtanski, post #12

Jak już poskładasz ten "Prototyp", to masz zamiar go jakoś testować, jak będzie wyglądał proces produkcji i co się będzie działo z gotowym produktem który zejdzie z linii produkcyjnej zanim dotrze do użytkownika. Dasz zdjęcia Parku Maszyn i poszczególnych etapów produkcji jak już ruszysz z budową.
[#14] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@amizet, post #13

Chodzi raczej o to czy podołać temu zadaniu, czy bedzie mi się chciało składać te zasilacze. Po kilku wydarzeniach w tym roku mam lekką załamkę.

A testy to sprawdzenie działania pod obciążeniem, sprawdzenie czy zasilacz nie powoduje jakichś zakłóceń itp.

Sesji zdjęciowej raczej nie będzie.
[#15] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@amizet, post #13

Dubel

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 12:40:07 przez glichtanski
[#16] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@glichtanski, post #15

Jesli ten zasilacz bylby ultra cichy i uciagnal by Apollo 060/80 + FDD + CF + FastATA + Indivision AGA to pisalbym sie na 2 sztuki.
[#17] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@sordan, post #16

Najprawdopodobniej by udźwigną dobrze rozbudowaną a1200. Czytałem, że a1200
plus turbo 030 pobiera mniej prądu ze sciany od a500 z powodu tego, że a1200 zbudowana
jest z nowoczesniejszych ic, ale sam tego mierzyłem.
Dodatkowo zasilacz byłby nówka, więc mógłby pracować na wyokich obrotach
przez długi czas.

Mam nadzieję, że dojdzie do budowy tych zasilaczy, bo używanie orginalnego, ponad
dwudziestoletniego zasilacza do napędzania amigi to "igranie z ogniem". Nie chodzi tylko
o napiecia, czy trzyma, ale poziom zakłóceń, których prostym miernikiem nie sprawdzi
się w domu. Zasilacz, który dostarcza złej "jakości" prąd, skraca życie komponentów komputera.

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 17:08:26 przez Andrzej11

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 17:13:44 przez Andrzej11
[#18] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@amizet, post #2

ja zrobiłem tak i po co wtyczki

[#19] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Dorian3d, post #18

Niby tak, ale przyznasz, że to nie jest zbyt eleganckie. No i bardzo łatwo pomylić kolejność przy podłączaniu przewodów.
Kolejna rzecz, to do desktopu raczej to nie przejdzie.
[#20] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Dorian3d, post #18

Nie wątpie, że to źle działa ale jak mam kupować gotowy zasilacz to chciałbym, żeby był w 100% kompatybilny z oryginalnym produktem OK

Może to i głupie ale dla mnie wtyczka jest tak samo ważna jak i jego właściwości.
I tak jak powiedziałem moja 600 bardzo by się ucieszyła więc jeśli dojdzie to do skutku to ja sie piszę.

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 18:45:17 przez Climat
[#21] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Climat, post #20

kabel z wtyczką weź od starego zasilacza



Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 18:58:06 przez Dorian3d
[#22] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Dorian3d, post #18

Fajnie że umiesz lutować, ale tak samo Commodore mogło sprzedawać Amigi w postaci kitu do samodzielnego złożenia, jak myślisz sprzedaż była by taka sama jak gotowych produktów.
[#23] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Andrzej11, post #17

Czytałem, że 

To, że coś jest napisane nie oznacza że jest mądre.
[#24] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@amizet, post #22

pokazałem inne rozwiązanie
ja lutuję słabo




Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 19:46:39 przez Dorian3d
[#25] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Dorian3d, post #24

A jak ktoś nie ma lutownicy.
[#26] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Andrzej11, post #25

to podłącz zasilacz od pc przez gniazdo zasilania stacji dysków
dobra koniec

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 20:01:17 przez Dorian3d
[#27] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@glichtanski, post #1

Dzisiaj zamówiłem części do pierwszego zasilacza.
Na razie w czarnej obudowie, wtyczkę do Amigi mam ze starego zasilacza. Będę musiał coś wykombinować z tymi wtyczkami, bo jest problem z ich dostępnością.
Zamówiłem wersję 42,6W, 3A 5V, 2A 12V, 0.3A -12V.


[#28] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@SuperBuster11, post #27

Fajnie to wszystko wygląda. Solidna konstrukcja.

Spory skok dodatkowej mocy jako że mój orginalny z pudełka
amigowskiego zasilacz chwali się mocą 25wat a tu proszę, jeszcze
do nabycia jakaś aca620, tudzież aca1233 do a1200 i jedziemy.
Zapomniałbym o zewnętrznej stacji, która też w planie.

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 21:24:32 przez Andrzej11

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 21:25:45 przez Andrzej11
[#29] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Andrzej11, post #28

Jeśli zasilacz się spisze, to docelowo planuję wersję ~65W, tylko teraz są niedostępne w tme.
[#30] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@SuperBuster11, post #29

3A 5V dla Amigi to jest za mało.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem