[#1] Wybielanie - skuteczne
Czy jest jakaś skuteczna metoda na wybielanie obudowy/klawiatury???
Mianowicie......................
Pod koniec lata wybielałem swoją A600, najpierw klawiaturę później obudowę - według "przepisu" z PPA .
Wyszła super, bielusieńka - jak nowa
Ze względu na zatrzaski ne składałem wtedy jeszcze obudowy, bo miałem zamiar jeszcze porobić parę rzeczy.
Zapakowałem ją w ścierkę, włożyłem do kartonu i schowałem do szafy.
W tym tygodniu przygotowywałem się do poskładania po długim czasie całości. Wyciągam obudowę, a tu szok: myślałem, że źle widzę, obudowa cała żółta, może nawet w gorszym stanie jak przed wybielaniem.
Pomóżcie, jest jakaś skuteczna metoda, a przede wszystkim trwała?????????
[#2] Re: Wybielanie - skuteczne

@KRISS, post #1

Witam
Właśnie jestem przed wybielaniem A500 dodam kilka pytań:
Czy wybielać czy nie ?
Jaki jest wpływ wybielanie na trwałość plastiku?
Po jakim czasie znów trzeba wybielać?
Czy można tak wybielić klawiaturę że liter i znaków nie będzie?
Oczywiście pytania dotyczą metod opisanych na PPA
No jak post wyżej szukam metody skutecznej i trwałej co by nie było jak w opisie kolegi powyzej....
[#3] Re: Wybielanie - skuteczne

@KRISS, post #1

Niestety wybielanie perhydrolem nie usuwa żółci z palstiku (produkt rozkładu łańcuchów poli....cośtam pod wpływem promieniowania UV) do końca.
Robi to tylko dla kilku mikronów od powierzchni, przy czym nie jest to naprawa łańcuchów poli....cośtam, tylko wstawiane są atomy wodoru. Które z czasem się ulatniają - nie jest to wiązanie trwałe.

Pomóżcie, jest jakaś skuteczna metoda, a przede wszystkim trwała?????????

Jedyną skuteczną metodą wybielenia jest mechaniczne usunięcie wierzchniej warstwy plastiku przez piaskowanie....
[#4] Re: Wybielanie - skuteczne

@stachu100, post #3

można sobie trochę pomóc poprzez natarcie plastiku emulsją silikonową po wybieleniu, cudów nie będzie, ale tak zabezpieczona będzie żółkła wolniej
[#5] Re: Wybielanie - skuteczne

@stachu100, post #3

Moja obudowa ale nie widziała słońca ani innego źródła UV po wybielaniu???

Jedyną skuteczną metodą wybielenia jest mechaniczne usunięcie wierzchniej warstwy plastiku przez piaskowanie....


Przez piaskowanie??????
Może i tak, ale jak będzie wyglądać obudowa, a zwłaszcza gładkie powierzchnie???
A może jest jakiś środek utrwalający efekt wybielania???
[#6] Re: Wybielanie - skuteczne

@KRISS, post #5

Wybielałem ostatnio tak żółtego Gameboya (plastik podobny), że myślałem że nic z niego nie będzie.
Woda utleniona w kremie 18% + gliceryna (żeby nie zaschło) + lampa UV, 4 razy i był bialutki (bez uszczerbku dla nadruków oczywiście).
[#7] Re: Wybielanie - skuteczne

@KRISS, post #5

Można spróbować kilka razy wybielić, a ja mam wybieloną obudowę A1200 i ok, troszkę zżółkła ponownie po 3 latach na widoku, ale i tak jest jaśniejsza.

A najlepiej trafić obudowę z plastiku, do którego zapomnieli dodać Boru szeroki uśmiech Moja A4000D ma panel który nie żółknie, tylko powoli żółkną zaślepki, bo są z innego plastiku Tańczący banan
[#8] Re: Wybielanie - skuteczne

@KRISS, post #1

ja mam obudowe zrobiona hydrografika i problem z głowy, mozna wybrac jednolity kolor lub wzór:)
[#9] Re: Wybielanie - skuteczne

@bacus10, post #8

Oryginał to oryginał.
[#10] Re: Wybielanie - skuteczne

@KRISS, post #9

ok, racjaOK
[#11] Re: Wybielanie - skuteczne

@KRISS, post #1

Mi moja druga Amiga 1200 po wybieleniu i schowaniu do szafy wróciła do stanu poprzedniego. Aż się boję wyciągać reszty z pudeł. Jeszcze nie umieram, póki co czekam na sprawdzoną recepturę OK
[#12] Re: Wybielanie - skuteczne

@flops, post #7

najlepiej trafić obudowę z plastiku, do którego zapomnieli dodać Boru


Chyba bromu?
[#13] Re: Wybielanie - skuteczne

@recedent, post #12

E tam, kolega dobrze pisze, do BORu oni posiadają odpowiednie technologie wybielania plastiku
[#14] Re: Wybielanie - skuteczne

@flops, post #7

Ja wybielałem w kremie 18%
A jak to wygląda w wersji płynnej 30%
(czytałem gdzieś na forum, że jeden wkładał obudowę na 2-3 dni do wody utlenionej 30%)
Robił ktoś tak???
Czy naprawdę nie istnieje jakaś sprawdzona metoda???
[#15] Re: Wybielanie - skuteczne

@KRISS, post #14

swoją A1200 wybielałem i 2 lata mija i nie żółknie a jest cały czas w czynnej służbie..
zastosowałem wode utlenioną w kremie, obudowę wystawiłem na słoneczko i zapomniałem, że nie można dopuścić do wyschnięcia...zabieg powtórzyłem jeszcze raz i jestem zadowolony z efektu:)
[#16] Re: Wybielanie - skuteczne

@KRISS, post #14

Robiłem tak z sprzętem laboratoryjnym samą Amigą nie , kupujesz perchydrol i lampe UV lub na słońce tylko ostrożnie bardzo żrące g...o . Proponuje zrobić próbę od wewnętrznej strony obudowy bo nie wiadomo jak zareaguje . A co do Amigi ja wadziłem do zmywarki wrzuciłem 4 kostki i na 70'c wyszła parę odcieni jaśniejsza
[#17] Re: Wybielanie - skuteczne

@sebachludz, post #16

Fajny pomysł z tą zmywarką, tylko czy nie zmyje napisów z obudowy? Z ,ceramiki' potrafi wywabić różne wzorki.
[#18] Re: Wybielanie - skuteczne

@Rafał A-3000, post #17

jaki napis ci zmyje? ten wytloczony?
[#19] Re: Wybielanie - skuteczne

@KRISS, post #1

[#20] Re: Wybielanie - skuteczne

@Valwit, post #18

Pewnie chodzi o napis na blaszce. Zmywarka pod tym względem nie ma litości.
Zmyła mi doszczętnie kilka fajnych szklanek
[#21] Re: Wybielanie - skuteczne

@Art, post #19

Problemem autora wątku (i nie tylko jego) jest to, że ten właśnie ten sposób nie jest skuteczny...
[#22] Re: Wybielanie - skuteczne

@KRISS, post #14

Wybielałem 12% wodą utlenioną w kremie i nie miałem takich akcji. Amiga stoi normalnie na biurku, dostęp do światła ma i nie pożółkła.
[#23] Re: Wybielanie - skuteczne

@stachu100, post #21

A jaki sposób jest dobry?
[#24] Re: Wybielanie - skuteczne

@player_sct, post #23

No właśnie w tym problem, że chyba takiego nie ma...........
[#25] Re: Wybielanie - skuteczne

@QkiZ, post #22

Mógłbyś napisać na PW, jak wybielałeś za pomocą wody utlenionej?
[#26] Re: Wybielanie - skuteczne

@SuperBuster11, post #25

Tu jest to chyba opisane. link
[#27] Re: Wybielanie - skuteczne

@amizet, post #26

Ja przecież tak samo wybielałem i efekt jaki jest taki jest.
Po wybieleniu, tak jak już pisałem, obudowa była bielusieńka, a później...........żółć
[#28] Re: Wybielanie - skuteczne

@amizet, post #26

To czytałem, tyle że u mnie ta metoda nie zadziałała. Posmarowałem obudowę klawiatury i wcale się nie wybieliła, a robiłem to w czerwcu na silnym słońcu. Woda utleniona szybko wyschła.
[#29] Re: Wybielanie - skuteczne

@SuperBuster11, post #28

wybielałeś wodą utlenioną w kremie na słońcu i wcale się nie wybieliło, no to chyba coś bardzo nie tak z Twoim specyfikiem... wszystko da się ładnie wybielić 12% szuwaksem fryzjerskim, w zależności od stopnia zażółcenia wystarczy jedna sesja, albo kilka, skracanie procesu poprzez zastosowanie mocniejszego stężenia może być nieprzyjemne w skutkach, szczególnie jeśli zostawi się plastik bez opieki na dłuższy czas, czysty perhydrol 30%, albo hardcore'owo 60% to jest już przegięcie imho, po za tym średnio ekonomiczne rozwiązanie, bo żeby napełnić pojemnik np. pod obudowę A500 trzeba sporo perhydrolu, można sobie pomoczyć zdemontowane klawisze tą metodą. Można zrobić sobie samemu mocną miksturę z perhydrolu, aktywatora TAED i gumy xantanowej, stuff będzie mocny w konsystencji kremu, ale podstawa to pilnowanie procesu, bo nie chodzi tyle o zaschnięcie kremu co o fakt, że nigdy nie nałoży się tak równo i bez smug żeby można było zostawić i iść spać, porobią się przebarwienia po prostu.
Ja do nakładania używam pędzli nylonowych, bo nieporównywalnie lepiej i równiej rozprowadza się nimi krem, co jakiś czas spryskuję wodą i przelatuję na szybko pędzlem po całości, na koniec mycie, dokładne wysuszenie i nałożenie emulsji silikonowej.
Będzie żółkło i tak, patent z emulsją silikonową zdaje się być skuteczny z tego co obserwuję do tej pory, ale nie w 100%, jeśli ktoś pisze, że wybielił konkretnie pożółkły plastik i mu nie żółknie z powrotem, no cóż... polecam zrobić zdjęcie przed, po i po paru miesiącach w tych samych warunkach oświetleniowych

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 10:56:24 przez Kilos
[#30] Re: Wybielanie - skuteczne

@SuperBuster11, post #28

Bo to ma być perchydrol czyli woda utleniona o wysokim stężeniu jakieś 70% i musi dać rade . Polecam Gumowe rękawice i coś na oczy przy robieniu .
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem