[#1] Karta graficzna dla GBA1000
Na Amibay.com jest już wątek o budowie karty graficznej dla GBA1000 rozpoczęty przez HESE.
link
[#2] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #1

Można ją użyć w A2k? Powinno się udać skoro to zwykłe zorroII.
[#3] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@_Skiba, post #2

Być może, ale czy warto ? Ustawiona poziomo zablokuje inne sloty, a pionowo niezmieści się w obudowie.
[#4] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #3

No i chyba nie jest przelotowa? Tzn. potrzebny jest drugi monitor/ monitor z 2 wejściami/ przełącznik monitorów ??

O tyle fajnie, że karta będzie miała 4 MB zamiast 2 i szybszy układ graf. Tylko czy ta pamięć nie będzie podzielona na 2 bloki po 2MB przez szynę zorro II ?
[#5] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@_Skiba, post #2

Tak jeśli zaprojektujesz nowe PCB wpinane do szyny Zorro, ta karta to klon Piccolo. Piccolo to podobno badziew ale wydaje mi się że lepszy badziew niż nic. Po za tym walli7 nie raz o tym pisał przecież, nie ma sensu się tu doszukiwać jakiejś nowości.
[#6] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@amizet, post #5

Bo ja wiem czy taki "badziew" wyświetla obraz w 1024x768 16Bit, czy do amigi potrzeba więcej i lepiej ?
[#7] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #6

Podobno tak czytałem na Forum, lecz później czytałem że też nie taki straszy. Gdzie na końcu dane było mi przeczytać że nie jest nawet taka zła.
[#8] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@amizet, post #5

To nie jest do końca klon Picasso II. Oryginalne Picasso II ma układ GD5428 który ma pixel clock odpowiednio 85Mhz (8bit), 45Mhz (16bit), 28Mhz (24bit) i max 2 MB pamięci. Polecam policzyć sobie jakie to daje częstotliwości odświeżania i jakie tryby graficzne da się wyświetlić przy tej pamięci. Raczej kiepsko.
Tymczasem karta dla GBA posiada układ GD5434 i 4 MB RAM, taki sam układ posiada niezła karta Picollo SD64. Ten układ ma dużo lepszy Pixel Clock od GD5428, jest też znacznie szybszy.
Dlaczego Georg Braun nazwał tę kartę Picasso II - nie wiem. Może po prostu wstawił w Picasso II lepszy układ, dokonał niezbędnych korekt i karta działa? To jest bez wątpienia, inna, LEPSZA karta.

Co do montażu w zwykłej Ami, to powinno się dać. Od strony elektrycznej jest to normalna karta Zorro II. Karta oryginalnie montowana jest równolegle do płyty głównej za pomocą risera, ale riser można wlutować równolegle do karty. Jeśli się nie zmieści, można by riser wlutować na taśmie. Zorro II nie ma jakiś strasznych częstotliwości, jest szansa że (jeśli nie przegniemy z długością taśmy) to będzie działać zamontowana w ten sposób.
Istnieje też wersja PCB tej karty przeznaczona dla A500, montuje się ją na Expansion Port, który przecież też jest slotem Zorro II.
Dawniej na stronie Georga była też dokumentacja Picasso II z GD5428, jakby ktoś chciał, mam kopię tej dokumentacji. Tam są niezbędne schematy i wsady GALi, ale nie ma projektu PCB - trzeba by zrobić od nowa.
Padło też pytanie o przelotowość, karta jest przelotowa i posiada wbudowany automatyczny monitor switch.
[#9] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #8

Padło też pytanie o przelotowość, karta jest przelotowa i posiada wbudowany automatyczny monitor switch.


Zapomniałem zapytać, czy wyświetla tryby PAL/NTSC na zwykłym monitorze VGA?
[#10] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #8

A co z pamięcią, tą dodatkową na karcie turbo GBA1000, która niby ta grafika potrzebuje do działania ? W A2K niema tego, no i sam procesor 060 też chyba jest do tego potrzebny ?
[#11] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #10

A i jeszcze jedno pytanie jak właściwie taka karta wyświetla obraz - rozumiem że pod WB jest ekran w zadanej rozdzielczości, a jak w wyświetla gry, które są w niższej rozdzielczości ? Nigdy nie miałem styczności z kartami RTG do Amigi.
[#12] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #8

Dzięki że Ci się chciało napisać to co już nie raz pisałeś.

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 11:34:46 przez amizet
[#13] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@SuperBuster11, post #9

Ona po prostu przełącza obraz który dostaje na wejście. Jeśli jest to obraz PAL ze ScanDoublera, to wyświetli się na monitorze VGA, jeśli podasz karcie sygnał PAL, to będziesz musiał mieć monitor potrafiący wyświetlać PAL. W przypadku GBA jest wbudowany Flicker-Fixer (podobnie jak w A3000), więc wystarczy monitor VGA.
[#14] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #13

Czy to znaczy że na płycie GBA1000 układ FF musi być uruchomiony żeby ta karta działała ?
[#15] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #13

Aha, czyli w dużych Amigach (oprócz A3000) będzie wymagany Scan Doubler.
To i tak fajnie, że powstała "nowa" karta graficzna dla Amigi OK
[#16] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #10

Potrzebujesz do sensownego używania 32 MB RAM (tyle podaje Georg Braun). Procesor to nie wiem, jeżeli zakładasz do A2000 kartę graficzną, to i tak musisz mieć jakąś kartę turbo minimum 68020 z sensowną ilością RAMu (dziś pamięć kosztuje grosze, dawniej było odwrotnie - ilość pamięci głównie decydowała o cenie karty). 68060 raczej nie jest wymagany, jak pisałem, jacyś goście uruchomili tę kartę w A500 wyposażonej w kartę Turbo.
Karta jest typu ZII, ma 4 MB Video RAM, oznacza to, że jej pamięć mapowana jest gdzieś w górnym 8 MB przestrzeni ZII. Tak więc, założenie tej karty blokuje możliwość używania Fastu 8 MB ZII, najwyżej zmieścisz tam 4 MB (dokumentacja takiego rozszerzenia, montowanego dla odmiany do złącza po prawej stronie GBA :) , od niedawna jest na stronie Georga). W przypadku GBA 8 MB płycie ma możliwość mapowania w przestrzeni ZIII, dzięki czemu nie koliduje z pamięcią karty Picasso (i żadnej innej karty ZII).
[#17] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #14

Chyba nie, najwyżej puścisz na kartę sygnał PAL. Tyle, że przydałby się wtedy monitor Multisync (tyle ze na A1438 marnować się będzie potencjał karty grafi... i nasze oczy). Dokładnie w takiej konfiguracji używałem A4000 z CV64 (karta ma switch, ale będąc przeznaczona dla A3000 nie ma wbudowanego SD/FF), do tego A1438....

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 11:59:45 przez wali7
[#18] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #11

Karty RTG zazwyczaj nie wyświetlają obrazu z gier. Bezkonfliktowo z kartą RTG działa soft, który pozwala na otwarcie requestera wyboru trybu graficznego. Czyli 99% programów użytkowych. I drobny odsetek gier, raczej tych nowszych.
W przypadku gier najczęściej po prostu pojawia się sygnał na oryginalnym wyjściu chipsetu Ami. Jeśli karta graficzna ma automatyczny switch, to wyłączy swój obraz i w jego miejsce przepnie na monitor sygnał z Denise. A jeśli nie, to trzeba zrobić to ręcznie.

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 12:00:13 przez wali7
[#19] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #18

Tak się zastanawiam. Chyba zamiast inwestować w FF i Kartę grafiki, dobrym rozwiązaniem będzie montaż Indivision ECS w GBA1000 ?
[#20] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #19

Można spróbować. Nie powinno być problemów. W sumie to zastanawiałem się na przetestowaniem takiej konfiguracji - mam Indivision.
[#21] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #20

Ktoś już takie rozwiązanie testował:
link
[#22] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #20

Widzę że Hese ma już nowszą tę grafikę - Rev 3.2.( na tej płytce niema tych przekaźników). Grupa zakupowa od Tuxbara ma płytkę Rev 3.0 moja właśnie jest Rev 3.0.
[#23] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #22

Wg tego co pisze Tuxbar, nasza wersja to 3.2. Hese też zamawiał płytkę u Tuxbara.
Najnowszy batch (na który się zapisałem) ma być na wersję 3.3, która nie zawiera GALi, są wyłącznie nowe Xilinksy.
PS. Sprawdziłem w oryginalnym wątku na Amibay. Pierwotnie zamówiona była rev3.0, okazało się, że był błąd w Gerberach i były bez jednej warstwy. Powtórnie zamówiona była rev. 3.2 i ta dobra, to właśnie rev. 3.2.

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 15:48:34 przez wali7
[#24] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #23

dasz linka na te wersje 3.3. Są tam jakieś fotki jak to wygląda ?
[#25] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #24

Na górze strony masz wersję z GALami, w połowie strony jest zdjęcie i opis rev.3.3. W najnowszym archiwum z dokumentacją masz wszystkie wersje.
http://www.gb97816.homepage.t-online.de/a1kboard_graka4mb.htm
[#26] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #25

Gdzie można zamówić PCB?
[#27] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@mallorn, post #26

na amibay.com są organizowane zbiórki, tam szukaj
[#28] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@mallorn, post #26

Tutaj jest wątek z drugim zamówieniem organizowanym przez Tuxbara http://www.amibay.com/showthread.php?66890-Project-of-GBA1000-expansions-%28PICASSO-Thylacine-68060%29-Batch-2 . Załapałem się na ostatnią sztukę karty graf i Thylacine. Ale Tuxbar jeszcze nie zamówił tych płytek (miał problemy rodzinne), więc może uda Ci się go przekonać do rozszerzenia zamówienia, bo byli potem jeszcze inni chętni. W ostateczności trzeba go poprosić o Gerbery (albo wygenerować je sobie z plików Eagle) i zamówić samemu w jakiejś niedrogiej firmie.
[#29] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #28

Właśnie dostałem info od Tuxbara że już jest za późno.
Podobno wysłał Ci pliki, będziesz organizował jakieś nowe zamówienie?
[#30] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@mallorn, post #29

Ja mam od niego tylko Gerbery dla karty turbo. Pewnie jak poproszę to prześle również dla karty graf. Gdyby zebrało się 5 osób (min. zamówienia w Elecrow), to spokojnie można kupować. Za to planuję zamówić więcej płytek dla Thylacine (min. 10 sztuk).. jakbyś był chętny - pisz.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem