[#31] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #30

OK, poprosiłem o pliki, zobaczymy co przyśle.

Jestem chętny na Thylacine.
A jak jest z portami w GBA1000, da radę upchnąć 68060+Thylacine+Picasso?
[#32] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@mallorn, post #31

Wszystko wchodzi:
- płytka z 68060 wchodzi w slot 68030
- Picasso w slot Zorro II na środku płyty
- Thylacine do frontowego złącza na GBA
Jeszcze zostaje niewykorzystane złącze po prawej stronie GBA, niedawno Georg opublikował dokumentację dodatkowego rozszerzenia RAM o 4/8 MB do tego złącza.
[#33] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #32

Czy te dodatkowe rozszerzenie RAM do bocznego złącza ma tylko rozszerzyć RAM czy może powstało z myślą wykorzystania kart graficznej bez karty turbo ? Czy taka konfiguracja pójdzie: GBA1000+Karta graficzna+dodatkowy ram w bocznym złączu ?
[#34] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #33

Nie wiem. Trzeba pamiętać, że w przypadku instalacji karty graficznej, można rozszerzyć w tym złączu pamięć o jedynie 4 MB, ponieważ 8 MB będzie kolidować z pamięcią karty graficznej, która też jest mapowana w przestrzeni ZII.
[#35] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #34

A w takim wypadku czy cześć ramu na płycie głównej też będzie widoczna, czy również nie ? Zmierzam do tego czy potrzebna jest karta turbo żeby użyć karty graficznej.
[#36] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #35

Zastanawiałem się dlaczego GB. zrobił dodatkowy ram do bocznego slotu skoro na karcie turbo jest 128MB ?
[#37] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #36

Ten RAM to jest rozszerzenie do innego zamiennika płyty A1000: Phoenix (z innych rzeczy, Georg opublikował także dokumentację karty 68030 dla Phoenixa). Ten zamiennik jest dużo gorszy od GBA - ma 68000, niepełną implementację Zorro i jakieś inne braki (nie zgłębiałem specjalnie tematu tej płyty). Tak się składa, że GBA1000 ma to samo złącze po prawej stronie co Phoeinx i to rozszerzenie też będzie działać.
Podejrzewam, że Georg najpierw postanowił ulepszyć płytę Phoenix (sama płyta nie jest jego autorstwa), a potem zintegrował wszystko w swojej, lepszej: GBA.
Pamięć na płycie będzie działać razem z tym rozszerzeniem, o ile odpalisz boot code w Flash mapujący tę pamięć w przestrzeni 32 bitowej (bez boot code pamięć konfiguruje się w ZII, co uniemożliwia także używanie jakiejkolwiek karty ZII wymagąjącej zamapowania większej ilości pamięci np. jakiejkolwiek karty graficznej).
Podejrzewam, że (o ile nic nie jest skopane), można używać GBA w maksymalnej konfiguracji: mainboard, Picasso, 68060, Thylacine, dodatkowy RAM z boku. Wtedy masz: 2 MB chip RAM + 8 MB RAM onboard (32 bit) + 128 lub 64 MB RAM na karcie turbo (32 bit) + 4 MB RAM rozszerzenie po prawej stronie (24 bit). Plus 4 MB karty graficznej zamapowane w 24 bitowej przestrzeni ZII. Wszystko się zgadza.
A czy ma sens robienie tego dodatkowego 4 MB? A czemu nie? :) To tylko kilka kości static RAM i LSI1024... Tylko PCB trzeba zamówić.
[#38] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #37

Widzę, ze napisałem trochę niejasno - boot code mapuje pamięć na płycie GBA w przestrzeni 32 bitowej, podczas gdy to rozszerzenie z boku zawsze będzie mapowane w 24 bitowej, bo tak jest podpięte do CPU (sprawdź sobie, które linie adresowe CPU podpięte są do logiki GBA).
[#39] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #38

OK,
Dostałem od Tuxbara Gerbery do turbo TK 060, Picasso (+slot) i USB Thylacine.
Dopisał też że dla jakości płytki powinny być pozłacane.

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 22:04:08 przez mallorn
[#40] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@mallorn, post #39

Pozostało robić zbiorowe zamówienie.
[#41] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #1

lista części wyeksportowana z Eagle jakby kto potrzebował

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 17:56:05 przez Kilos
[#42] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #40

Chętny na Thylacine i Picasso...
Niestety nie za bardzo mogę się sam zająć zamówieniem... ktoś chętny na prowadzenie akcji?
[#43] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #41

Mógłbyś zrobić listę dla Thylacine?
Można pogrupować pozycje sumarycznie, bezpośrednio w Eagle, bez Excela?
[#44] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@mallorn, post #43

Może niech dopiszą się chętni, na zbiorowe zamówienie płytek, zobaczymy na czym stoimy:
Ja reflektuję na:

1x PCB Thylacine
1x PCB Picasso

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 13:54:04 przez mallorn
[#45] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@mallorn, post #43

lista podzespołów do Thylacine
co do zbiorowego zamówienia to byłbym chętny na PCB do Thylacine i Picasso, co do tego drugiego to fajnie by było gdyby dało się zrobić w wersji 3.3 z CPLD zamiast 4xPLD, ale do tego trzeba by zrobić gerbera...
[#46] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@mallorn, post #44

Dla mnie 2x płytka Picasso
[#47] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #45

Jakby co, mam Gerbera dla Picasso3.3 - od mallorna, a on zdaje się od Tuxbara...
mogę Ci przesłać.

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 15:00:26 przez wali7
[#48] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@mallorn, post #44

Dopiszę się na :
1x PCB Thylacine
1x PCB Picasso 3.3
[#49] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #48

Na chwilę obecną GBA1000 nie posiadam, ale przyznam, że jest to priorytet w kwestii mojego amigowania. Skoro prędzej czy pózniej będę potrzebował także Picasso/Thylacine, warto przy okazji zabezpieczyć się w tej kwestii, żeby potem nie żebrać po forach. Moje pytanie brzmi - czy ww. zadziałają z każdą wersją GBA1000?
[#50] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Geekboy68k, post #49

LISTA - do wglądu.

Karty raczej będą zgodne.
Picasso może nawet pracować w A500/A500+/2000 a Thylacine jest zgodne z Zorro II.
O ile nowe GBA1000 będą miały nadal te porty (a przewiduję że tak - wszystko będzie pasować).

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 19:56:39 przez mallorn

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 19:59:08 przez mallorn
[#51] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Geekboy68k, post #49

Na razie jest tylko dostępna dokumentacja do GBA1000 Rev4. Wcześniejszych wersji nie widziałem a Rev 5 można tylko pooglądać na fotkach.
[#52] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #51

A to? Korzystam teraz ze smartfona i nie wiem co jest w archiwum, ale na stronie internetowej stoi jak byk: Doku zur revision 5.
[#53] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@SuperBuster11, post #52

Widzę, że Georg Braun dodał w styczniu 2015 co nieco do opublikowanych wcześniej szczępków dokumentacji rev5. Teraz już mamy: schemat, BOM, umiejscowienie elementów na PCB i wsady do układów Xilinx.
Brakuje: dokumentacji PCB (być może można kupić gotową PCB u Georga, oczywiście ktoś z doświadczeniem mógłby zrobić swoją wersję, schemat przecież jest), wsadu dla MACHa (na nim oparty jest nowy kontroler IDE), bootromu dla EPROMu (raczej będzie potrzebny do poprawnego skonfigurowania 060 , nie ma już flasha).
Kto wie, może w końcu doczekamy się kompletu dokumentacji. Rev 5 ma trochę ulepszeń w porównaniu do rev 4 z kartą 060: mniej układów programowalnych, nie ma już starych GALi - zastąpione nowymi układami, układ jest mniej skanapkowany (060 jest na płycie, a nie w osobnej karcie wpiętej w slot 030), sporo scalaków jest teraz w montażu smd (w rev4 prawie wszystkie były w DIP). Wszystko to powinno zaowocować większą niezawodnością. Prócz tego rev5 ma dwa clockporty. Całość powinna wyjść taniej niż rev4 z kartą 060 (nie ma GALi, nie ma pamięci na SRAM...).
Ale niestety - wciąż czekamy...
[#54] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #53

Jeden układ GAL nadal pozostał na płycie Rev 5. GAL16V8-15

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 11:52:04 przez KrisbA
[#55] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #54

Fakt, do tego GALa też nie mamy wsadu, ale w rev4 ten fragment układu jest identyczny, więc pewnie można użyć tego z rev4.
[#56] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #1

do zrobienia zostało turbo


[#57] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #56

Przede wszystkim Gratulacje za złożenie sprzętu. Ale i pytanie Karta działa bez karty Turbo ? Myślałem że jest potrzebna ze względu na pamięć ? Jak w tej chwili jest widziana pamięć Fast ? Myślałem że pamięć karty graficznej i Fast na płycie leżą w tym samym obszarze co uniemożliwia korzystanie z karty graficznej ?
[#58] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #57

w obszarze 24bit jest problem oczywiście, ale nie po jest możliwość skonfigurowania w 32bit żeby z tego nie korzystać
Jak widać na załączonym obrazku wszystko gada jak trzeba

[#59] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #58

Super, wielkie gratulacje. A da się otworzyć ekran Picasso 96, czy brakuje pamięci?
[#60] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #40

Heya!

Dopisuję się do zamówienia na:
-PCB Thylacine
-PCB Picasso
i jeśli będzie taka opcja:
-PCB do turbo 060 do GBA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem