[#91] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #87

Pamięci są od Tuxbara, w systemie razem ze SRAM-em mam 72 MB, a przypadkiem nie trzeba pokombinować z ramcon_top.abl żeby uzyskać 128 MB? trzeba będzie znowu skrobnąć do Georga...
Jest bieda z 060, w Apollach mam wlutowane CPU i nie uśmiecha mi się specjalnie wylutowywać... w związku z tym na chwilę obecną mam tylko MC68EC060RC66 do testów więc nominalnie dla tego cpu użyłem wsadu control_66, żadnych testów nie zrobię, bo system odpalam bez bibliotek 680x0, inaczej jest zwiecha z tym cpu, ale kopa czuć i tak
Czekamy na XC68060RC60A którego Marek zakupił do testów, ten powinien się bujnąć na 80 MHz no i przede wszystkim będzie miał MMU i FPU
Jeśli chodzi o IDE to używam patch-owanego ROM-u od OctaPussy, nie ma problemów z obsługą dużych dysków i partycji, a jest jeszcze coś innego?
Poniżej showboards z całym kompletem

[#92] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #87

Jeszcze tak sobie pomyślałem o tej Twojej karcie, pewnie już ja sprawdziłeś wzdłuż i wszerz, ale polecam obadać drabinki rezystorowe pod kątem mostków i ewentualnych braków połączeń i w ogóle obadaj wszystko dokładnie jeszcze raz, bo przyczyna zwykle jest banalna, coś nie kontaktuje, albo gdzieś jest zwarcie... przy jednej Picasso miałem problem z delikatnymi pionowymi pasami i odświeżaniem niektórych kolorów, kombinowałem aż w końcu zrzuciłem GPU i postawiłem drugi układ, nie pomogło... jak się okazało pod jednym z układów pamięci miałem mostek, sprawdzałem kilka razy i nie wykryłem, już miałem zrzucać pamięci i sprawdzać w jakiejś grafice pod pecetem, ale na szczęście przeleciałem wszystko jeszcze raz miernikiem i trafiłem
Czasem też mam podobnie jak Ty, tzn. rozjaśnia sie power LED i koniec tematu, pomaga reset z klawiatury którą notabene mam od niedawna, wcześniej miałem podpiętą od A500 więc robiłem partyzancki reset na IC48, nie mam schematu pod ręką więc nie powiem Ci na których wyprowadzeniach w tej chwili.
Muszę na spokojnie posprawdzać kondensatory w układzie resetu na GBA czy gdzieś nie ma jakiejś muki
[#93] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #92

Przeglądnąłem ramcon_top.abl i wygląda na to, że jest przygotowany do obsługi tylko 64MB w dwóch bankach po 32MB, zakładam, że ramcon.jed jest skompilowany na podstawie tego pliku. Napisałem do Georga żeby rzucił trochę światła na temat, ale póki co brak odpowiedzi.
[#94] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #93

Z Georgiem kontakt jest taki sobie, ale jest szansa że coś wyjaśni. 64 MB też nie jest złe :) , chociaż szkoda, że mając fizycznie na płytce 128 MB masz w systemie tylko połowę z tego. Ja w drugiej karcie (badanie wszystkich połączeń odpuściłem, zdecydowanie prościej zrobić to od zera, już mi niedużo zostało do końca) mam kostki na 64 MB... chyba żeby przelutować kości z tej niedziałającej, gdyby udało się zmodyfikować ramcon pod 128 MB.
Pytanko - jak widzę po zdjęciach, Picasso zrobiłeś w wersji 3.2... gdzie kupiłeś STG719 i STMAV740? Może masz ew. na zbyciu?
Ja byłem głupi, nie sprawdziłem i kupiłem części wg BOM z Amibay wygenerowanego pod wersję 3.1. A tam przełączanie sygnału idzie po starych przekaźnikach. Jakby ktoś chciał robić Picasso w wersji 3.1, mam na zbyciu dosyć trudno dostępne przekaźniki dla niej.
[#95] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #80

Niech mi ktoś wyjaśni jak to jest z taktowaniem procesora w GBA1000. Na fotkach widzę że w zasadzie wszyscy ładują generator kwarcowy 100MHz i lutują rezystor R135 33ohm. Można władować generator 50MHz i rezystor R122 33,2ohm zamiast wersji z R135 ? Rozumiem że wtedy sygnał z generatora nie przechodzi przez układ IC78.
[#96] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #95

Dobrze rozumiesz, ale u mnie wersja z 50 MHz bez IC78 nie działała. Oczywiście rezystorki przełączające sygnał zegara były wlutowane jak trzeba....
Tak więc ja też mam generator 100 MHz i IC78.
PS. Podbijam pytania do kilosa sprzed dwóch postów :)
[#97] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #94

[#98] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #97

Dzięki. Zamówiłem.
[#99] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #98

właśnie skończyłem i uruchomiłem drugą kartę turbo i o dziwo działa
tym samym cały set został skończony, muszę przyznać, że nie spodziewałem się, że pójdzie bez większych problemów, zrobiłem 6 kart w dość ekspresowym tempie, ale już wiem co muszę kupić do warsztatu w najbliższym czasie, a mianowicie konkretną lupę podświetlaną za parę stów, bo na oczy nie widzę po pracy ze swoim badziewiem
[#100] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #99

Kilos - wielkie gratulacje. Moja jest wciąż w proszku....
Jakby ta druga się nie uruchomiła... to będę Cię molestował o pomoc :) Ale póki co mam nadzieję, że ruszy. Jeszcze jakieś dwa-trzy dni roboty zostały....
Fajne, duże lupy z podświetleniem i statywem były w Lidlu, chyba za 150 zł. Ale raczej już nie do znalezienia... Też mam problem z lupą, przy tych TSOPach nie jest lekko, moja zwykła na uchwycie nie wystarcza. Używam wtedy takiej 8x na małych plastikowych nóżkach, ale musi być tak blisko obiektu, że dotykam czasami lutownicą obsadki i siedzę w oparach plastiku wymiotuje
Koleżanka w pracy ma fajną lupę binokularną z zoomem do 25x, do tego oświetlacz na dwóch giętkich światłowodach, ale do domu mi nie pożyczy, parę razy robiłem inspekcję nóżek scalaka u niej w laboratorium. Taka zabawka w domu byłaby super, ale to grubsza kasa.
[#101] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #100

będzie hulać
może masz problem z zasilaniem, ja przez przejściówkę z ATX miałem sporo problemów i nie wiedziałem o co chodzi... gniazdo ATX które kupiłem ma jakieś minimalnie cieńsze terminale przez co kontakt jest słabszy, musiałem je trochę porozginać, ale i tak nie jest dobrze, płyta niby odpala, ale zawisa na starcie i jest to ewidentnie problem zasilania. Niebawem będę pakował wszystko do obudowy A1000 więc i zasiłka pójdzie oryginalna, czekam tylko jeszcze na kondensatory, bo te 30-letnie wypada wymienić
btw przymierzyłem płytę do obudowy i jest lekki problem z turbo, tak jak się spodziewałem dławiki DR127 są za wysokie i siada na nich FDD, to jest kwestia 2-3 milimetrów, ale niestety... będę je wymieniał w związku z tym, bo i tak dławiki 6A są w tym układzie to niepotrzebna przesada, max wydajność prądowa przetwornicy to 2A, że nie wspomnę o zasilaczu gdzie na linii 12V jest 1A więc dławiki 2.1A to świat i ludzie, a przede wszystkim ok. 3mm niżej... o złączu JTAG nie wspomnę, bo z nim nie ma w ogóle szans na włożenie FDD, trzeba sobie od razu zrobić je na przewodach, albo po włożeniu konkretnego CPU i zaprogramowaniu układów złącze po prostu zdjąć z płyty.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 22:41:08 przez Kilos
[#102] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #101

Dobrze że piszesz, wszelkie informacje i porady na pewno będę pomocne. Też poszukam innych dławików. Może dasz namiar na coś sprawdzonego. Złącze do programowania, tam chyba było wykorzystane taki niskie do montażu smd, gdzieś to widziałem w katalogach z częściami zarówno gniazdo jak i wtyk. Masz jakiś pomysł gdzie podpiąć diodę FDD, chyba Georg B. zapomniał o tym. Na płycie niema gniazda.
[#103] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #102

Mile widziany też pomysł jak tę kartę uruchomić z procesorem 68040/25MHz bo tylko taki mam szeroki uśmiech
[#104] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #102

No nie ma. Wydaje mi się, że każda stacja ma możliwość podpięci ledki bezpośrednio do niej.
[#105] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #104

No właśnie przeglądałem fotki płyt A1000, LED jest podpięty do stacji a nie do płyty (zmylił mnie wtyk przy diodzie LED w obudowie), ale czy każdy FDD ma diodę LED ?
[#106] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #105

Czy każdy - nie wiem, ale także znane mi stacje w A500 czy A1200 (wiadomo - bez ledki) miały przygotowane styki na podpięcie diodki. To działało.
[#107] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #102

może jutro uda mi się wrzucić płytę w obudowę to dokładnie wszystko obadam z dławikami itd. złącze JTAG wypada akurat pod złączem stacji więc nie bardzo wiem jakie musiało by być niskie żeby się zmieściło, mam takie o jakim piszesz smd w rastrze 2.0 i jest zdecydowanie za wysokie, gdyby porozginać piny na boki to może... ale wtedy ciężko będzie się zapiąć do tego.
LED-ka jest podłączona bezpośrednio do FDD.
Jeśli chodzi o inne niespodzianki to tak... standardowe podstawki precyzyjne pod ROM-y niestety są za wysokie w przypadku turbo, w połączeniu z eprom-ami lub co gorsza flash-ami na adapterze podnosi to kartę mocno do góry, to samo podstawki 24pin pod PLD IC53 - IC56, turbo da się wcisnąć, ale karta jest dość mocno wygięta prawą stroną i naprężona, wiadomo, że od spodu usiana jest kondensatorami 10nF 0603 co dodatkowo podnosi ją do góry, ja lubię kiedy wszystko jest cacy więc podstawki pod ROM-y już poleciały, zastąpiłem je super niskimi które całymi terminalami wchodzą w płytę, ledwo ledwo, ale dadzą się wcisnąć tylko trzeba dobrze odessać spoiwo z otworów po zdjęciu starych podstawek, gdzie kupiłem te podstawki 40pin nie pamiętam, bo leżą u mnie dość długo, ale przelecę faktury to może znajdę jakby ktoś był zainteresowany, pod PLD tez zamierzam wymienić, bo kto wie może kiedyś jeszcze trzeba będzie je przeprogramować, tutaj już raczej nie da się kupić nic niskiego 24pin więc wyczaiłem super niskie SIL-e w odcinkach po 5 i 2pin w standby-shop i na tym będę chciał to zrobić.
jeśli chodzi o 040 to możesz mieć problem, bo o ile przełączenie przetwornicy na 5V VCORE to kwestia zwory od spodu karty to nie wiem jak z wsadami do CPLD, RC25 mocno spocony pójdzie Ci na 40MHz max, więc raczej trzeba by użyć generatora o niższej niż 40MHz częstotliwości, pytanie brzmi czy w ogóle na tych samych wsadach do CPLD można puścić 040...
[#108] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #107

Ja mam niskie podstawki pod ROMy na 95% ze Sławmiru. Jak przymierzałem tę moją (niedziałającą) kartę turbo, to nie kolidują z nią. Jakoś mi się takie niskie przypadkiem zamówiły...
Złącze JTAG to chyba najlepiej sobie podarować, przylutować przewody na czas programowania, a potem usunąć.
Co do problemów z wysokimi cewkami, to jeśli zasilamy GBA z zasilacza PC, to czy nie można by puścić 3.3 V (i 5 V oczywiście też) wprost na płytkę zaraz za przetwornicami, a ich samych nie lutować? Ma to sens, czy jest potencjalnie niebezpieczne dla logiki karty? Z tego co pamiętam, niektórzy zasilali Apollo1240 wprost 3.3V z zasilacza, po upgrade do 68060 - odpadała konieczność lutowania stabilizatora 3.3V.
[#109] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #107

Temat 040 jest dla mnie faktycznie za trudny do ogarnięcia (Na teraz). Poczytałem trochę i doszedłem do następujących wniosków. George pisze że karta turbo może współpracować z procesorem 040 RC25-40. Jednak wiedząc że trzeba zaprogramować logikę karty dostępnym plikiem oraz znając fakty że układ mnożnika ICS502 na karcie może tylko zwiększać częstotliwość w obwodzie to faktycznie niema możliwości aby w tym układzie użyć procesora 040 RC25-40. Z dokumentacji układu ICS502 wynika że można użyć generatora wejściowego 10MHz i przy ustawionym mnożniku 2.5 uzyskać częstotliwość na wyjściu 25MHz. Wymaga to podania odpowiednich stanów na S1 i S2 układu ICS502. Te stany realizuje miedzy innymi plik control_100.jed ( ustawia mnożnik 2,5 w układzie ICS502 dla generatora 40MHz co daje na wyjściu 100MHz). Myślę że aby uzyskać możliwość użycia procesorów 040 i 060 z różnymi częstotliwościami to trzeba modyfikować zarówno plik control_ .jed jak i zmieniać generatory kwarcowe. Całkiem możliwe że George rozważył możliwość pracy układu logiki z różnymi częstotliwościami. Na pewno spróbuję w ten sposób to zrobić jak będę robił kartę, póki co nie mam innych opcji jedyny dostępny procesor jaki mam to 040/25. Szukam 060 ale oferty są ograniczone cenowo procek po prostu jest drogi i nie wiem czy chcę wywalić na to kasę. Może za jakiś czas ktoś ogarnie temat i opisze to na forum.

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 12:38:14 przez KrisbA
[#110] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #109

przyjrzałem się stacji i obudowie A1000 rzeczywiście jest ciasno, u mnie jest jeszcze problem że płyta się podniosła na elementach gniazd w miejscu masy, w A1000 w tych miejscach niema punktów lutowniczych tylko dziurki na wkręty. Podstawki mam już wlutowane i nie wiem czy brać się za ich wymianę ( znalazłem te super niskie sile ze standby shop) Pomyślałem że jakimś rozwiązaniem jest odcięcie końcówek nóżek podstawki procesora po wlutowaniu w płytkę, ale i tak podstawka PLCC od LSI pozostanie i tego przeskoczyć się nie da. Może zamontować inną stację ?
[#111] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #110

Przymierzyłem stację z PC. To może być jakieś wyjście można zyskać ok 4-5 mm, niestety kosztem przycisku nie będzie pasował do obudowy.
[#112] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #110

z tymi gniazdami to rzeczywiście lipa, też dziś do tego doszedłem, tak to jest jak się ma A1000 od tygodnia, trochę to nie fajne, bo tył jest podniesiony tak, że plastik nie wchodzi w prowadnice i do tego są to jedyne mocowania z tyłu płyty wiec coś mi się zdaje, że będę wylutowywał i ucinał mocowania gniazd tak żeby można było przepuścić śruby.
Problemem jest tylko złącze JTAG i za wysokie/za szerokie dławiki, na jednym z nich FDD siada układem który akurat jest w tym miejscu, jest to kwestia 3mm, dławiki są 12x12x7, gdyby miały 8x8x7 było by ok, takie dał Georg u siebie co widać tutaj i to raczej nie przypadek... te jego dławiki to góra 2.1A, problem w tym, że nigdzie nie idzie takich znaleźć, wyczaiłem 1.9A 8x8x4 i prawdopodobnie je wezmę.
PLCC nie przeszkadza, z podstawkami pod GAL-e też da sie żyć choć i tak je wymienię, bo delikatnie podnoszą turbo.
[#113] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #112

ja kupiłem te link
4.5 mm wysokości
[#114] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #113

miałem je kupić, ale mam wątpliwości, bo są tak samo szerokie, a różnica wysokości to tylko 2.5mm, w zasadzie chodzi o jeden dławik ten na skraju w układzie przetwornicy która zasila wszystko po za CPU, jeśli dławik zamiast 12x12 będzie miał np. 8x8 będzie można przesunąć go w skrajne położenie na padach i wtedy nie będzie zachodził na układ pod FDD, wtedy nawet wysokość nie gra już roli... pokombinujemy - zobaczymy
[#115] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #113

Zerknąłem na Twoja płytę w galerii i co Ci mogę doradzić to jeśli będziesz chciał użyć oryginalnych "VIDEO HYBRID" (IC21, IC25) z Amigi to polecam zdjąć te podstawki SIL i wlutować bezpośrednio w płytę, zaoszczędzisz sobie problemów... zdejmowałem to z płyty HiMarka, bo po prostu nie łączyło, wystarczy poruszyć płytą i to lata sobie na boki, druga rzecz to NE564 (IC27) zgodnie z zaleceniem Georga najlepiej wlutować bezpośrednio w płytę bez podstawki, tutaj najmniejsza nawet pojemność czy rezystancja wpływa na pracę scandoublera i choćby pod wpływem temperatury może Ci się rozstrajać.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 07:57:30 przez Kilos
[#116] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #115

OK. Dzięki za rady. Będę miał Videohybrid z nowej produkcji, z tymi używanymi z A500 jest problem: bardzo łatwo odpadają nogi przy zdejmowaniu z płyta A500 zdejmowałem trzy i w każdej odpadła mi noga ostatecznie na amibay kupiłem nowe zamienniki. O NE564 pomyśle jak jakimś cudem zdobędę AMBERA na dziś ta część układu będzie martwa i nie wiem czy ja uruchomię. Ostatnio jakiś gość sprzedaje na ebay AMBERA za 200funtów - skutecznie mnie zniechęcił.
[#117] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #116

eee no nie wiem jak to zrobiłeś, 4 sztuki wylutowywałem ze zwykłym odsysaczem i wszystkie z kompletem kończyn
najważniejsze to rozprawić się z masą i zasilaniem, bo te ze względu na swoją rozległość skutecznie odprowadzają ciepło i ciężko to ruszyć, trochę topnika w żelu, albo świeżego spoiwa z topnikiem i grzać długo, albo zaatakować lutownicą o większej mocy i nie ma bata.
Daj ogłoszenie na amibay, ja nie tak dawno kupiłem AMBERA za 100zł
[#118] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #117

Hot Airem - szybko spada i sypią się nogi szeroki uśmiech Lutownicą i odsysaczem nie próbowałem brakło videochybridów szeroki uśmiech Z nowymi będzie łatwiej.
[#119] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #118

Usunąłem te stalowe piny przy gniazdach teraz jest znacznie lepiej, płyta ładnie siedzi w obudowie i ma podparcie we wszystkich punktach.
[#120] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #119

Czy ten układ IC13 27C4096 jest tam potrzebny ? Kickstart chce załadować w miejsce IC12
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem