[#121] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #120

nie musi go być, ja tam sobie wrzuciłem taki mini custom 3.9, ale w 512k nie wiele można zmieścić, a i z turbo ciężko przełączać zworę, trzeba by dać przełącznik na przewodzie...
dodam tylko jeszcze, że to nie musi być koniecznie 27C4096, to może być np. 27C240 lub każdy inny w układzie mask-rom

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 14:18:46 przez Kilos
[#122] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #121

No to jeden mam z głowy, mi wystarczy zwykły 3.1
[#123] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #108

Skończyłem kartę turbo, przed chwilą ją zaprogramowałem. Teraz jeszcze piny pod gniazdo 68030 wlutować, wsadzić CPU i można próbować odpalić.
[#124] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #123

Trzymam kciuki szeroki uśmiech
[#125] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #124

Dzięki, muszę poczekać do jutra, bo mam tylko połowę precyzyjnych listew potrzebnych do zrobienia wtyku do gniazda 68030. Myślałem, że użyję te wylutowane z niedziałającej karty, ale są zbyt ubabrane cyną - wolę poczekać, odwiedzić jutro sklep i mieć nowiutkie. Jak na razie widzę, że zasilanie działa.
A co do złącza JTAG, to go nie wlutowałem, przylutowałem kabelki do płyty, a potem usunąłem (będzie tylko trochę dodatkowej zabawy przy zmianie wsadu z 50 MHz na 66, czy więcej).
[#126] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #124

Przyjrzałem się jeszcze raz całej konstrukcji płyta, karta, obudowa i FDD doszedłem do wniosku że tylko wymiana flopa na inny ma sens i pozostawia dość przestrzeni dla karty, jest tam naprawdę ciasno, inaczej albo któryś element będzie przeszkadzał albo karta się nie zmieści, będzie wygięta. Mam Flopa adaptowanego z PC spróbuje go dopasować zobaczymy co z tego wyjdzie.
[#127] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #126

Z tego wniosek jasny - trzeba molestować Georga o pełną dokumentację rev5
[#128] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #127

Pewnie da się to dopasować, w sieci znane mi jest tylko jedno zdjęcie z zamocowanym FDD, ale nie wiadomo czy to fabryczny flop czy zamiennik. Mi w każdym razie złącze FDD leży na PCB ( gołym ) a co będzie jak wlutuje elementy ?
[#129] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #128

Moja karta turbo do GBA1000 działa :) Na razie mam dwa problemy:
- na początku nie chce startować, po kilku minutach chodzi jak złoto - podejrzewam zasilanie, bo zimnych lutów raczej nie ma, wypróbuję z innym PSU
- mój octagon.device w epromie jest niekompatybilny z 68060 (ledka power mruga), jutro wypalam nowy
Ale ogólnie jest OK.
[#130] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #129

Gratulacje, już miałem Cię pytać czy generator 40MHz dałeś aby na 5V
[#131] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #129

Gratki. Pochwal się jakąś foka sprzętu. To została ci tylko karta graficzna. Jaki Oktagon jest potrzebny dla te 060 ? Można to gdzieś pobrać ? Jak to lutowałeś zachowywałeś jakieś szczególne warunki ? Np podkładki antystatyczne, opaski ?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 07:38:37 przez KrisbA
[#132] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #131

Fotkę zrobię wkrótce. Jak mi pierwsza karta nie chciała ruszyć, to kupiłem matę i opaskę antystatyczną. Chociaż raczej nie problemy z wyładowaniem były przyczyną (tak myślę). Muszę poeksperymentować z innymi zasilaczami... a już miałem nowiutkiego picoPSU - okazało się, że o ile -5V jest w specyfikacji złącza zasilania ATX, to już w picoPSU ten pin wisi w powietrzu :( . Muszę pogrzebać w jakichś zabytkach.
Zgodny z 68060 wsad dla kontrolera był chyba na stronie Georga, coś wczoraj się go nie mogłem dopatrzeć. Wysłałem Ci na maila.
Jak starczy mi czasu, to zaczynam dziś lutowanie k. grafiki - trzeba będzie coś zawieźć na SACPa :)
[#133] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #132

Mam kilka takich zasilaczy bez -5V, w którymś tam roku to napięcie wypadło ze specyfikacji, coś jest na rzeczy, bo ja też mam problemy z zasilaniem, żeby było śmieszniej największe z oryg zasilaczem A1000 jak się okazuje, GBA startuje raz na 10 razy z nim, oczywiście mam na myśli cały zestaw, bo golas z 030 hula bez problemu tak samo jak 030 + Thylacine i Picasso przy przym jest tak, że jak zdejmę Picasso lub turbo jest widoczna poprawa, podkręciłem nawet VCC do 5.2V, ale żadnej poprawy, nie chce mi się wierzyć, że jest to kwestia wydajności zasilacza, bo cały zestaw nie pobiera tyle prądu żeby mogło go zabraknąć... z zasiłki A1000 wg. specyfikacji można wykrzesać 11A dla +5V i 2A dla +12V, no to gdzie... testuje na 2 zestawach wszystkich kart i jest dokładnie tak samo, także nie ma mowy o jakiejś felernej sztuce.
Najgorzej, że nie widzę w tym żadnej prawidłowości, w jednej chwili odpala raz za razem, a za chwilę za cholerę... może to być jeszcze kwestia tego cpu EC, lub taktowania 66MHz, będę miał wkrótce konkretny procek więc będę ćwiczył dalej.
Jak możesz to podeślij mi ten wsad, bo ciekaw jest czy jest to to samo co zlepiłem wg. przepisu Georga
[#134] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #132

Opaskę i mate antystatyczną mam lutowałem na na niej nawet GBA choć niebyła tak właściwie potrzebna. Zastanawiam się jednak czy przy karcie turbo ze względu na małe elementy i rozmieszczenie nie użyć taśmy captonowej zabezpieczając w ten sposób pady przed przypadkowym zalaniem cyną. No i też muszę sprawić sobie lupę. Wczoraj sprawdzałem płytę GBA pod lupą i znalazłem zwarcie w układzie filtra audio. Dobrze że przed uruchomieniem. Ogólnie to zanim podepnę zasilanie to dokładnie sprawdzę całość pod lupą. Zastanawiam się czy ktoś z was przed wpięciem układów w płytę podpinał zasilanie i sprawdzał na pinach i podstawkach czy jest poprawne zasilanie ? Czy po takim zabiegu trzeba potem rozładować kondensatory ?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 09:26:13 przez KrisbA

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 09:28:03 przez KrisbA
[#135] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #133

Szkoda, że w A1000 jest to nieszczęsne -5V, z -12V (jak w A500) byłoby o wiele mniej problemów.
W sumie to trochę mnie uspokoiłeś, że masz tez problemy z zasilaczami. Moim zdaniem to chyba nie jest problem z wydajnością (bo ile taka GBA z 68060 i GFX weźmie...), może raczej problem z niestabilnością napięć na PSU zaraz po włączeniu. W AT był sygnał PowerGood wystawiający +5V gdy zasilanie osiągnęło stan odpowiedni na start płyty (w ATX być może jest to PowerOK... nie wiem), gdyby tak podpiąć linie zasilające przez przekaźnik sterowany tym sygnałem? Jakieś wielostykowe przekaźniki powinienem mieć w pudle, mógłbym przetestować tę koncepcję....
Co do startu też nie widzę prawidłowości, najpierw myślałem, że to kwestia złego styku na podstawce 68030, ale jak już wystartuje, to można płytkę turbo dowolnie wyginać, naciskać (wiem, że to ryzykowna zabawa...) i jest stabilna jak skała, stąd pomyślałem o zasilaniu. Zazwyczaj po pomyślnym odpaleniu kolejne on/off i resety przechodzi bez problemów. Co do taktowania, to póki co dałem 50 MHz. Być może wypróbuję 66 MHz, wyższych na tym procku co mam od Ciebie to chyba nie ma co próbować?
Krisba: ja nie testowałem mojej GBA bez układów. Jedynie obmierzyłem linie zasilające miernikiem, czy nie ma jakiegoś ewidentnego zwarcia.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 11:04:04 przez wali7
[#136] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #133

Ja mam jakiś słabszy zasilacz: 5V-8A, 12V-1A, -5V-0,25A
[#137] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #136

Pytanie: Czy złączka na płycie GBA1000 oznaczona Power do diody led powinna mieć przejście do masy na obu pinach ? Mierze miernikiem i u mnie na obu pinach jest przejście do masy układu ?
[#138] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #135

Ufff, po długiej walce z MMULib udało mi się wreszcie poprawnie zainstalować 68060.library. W tym momencie to jest 70x A500, 38 MIPS wg SysInfo - prawie dokładnie 3.5x szybciej niż na 68030 50 MHz. Na razie popędzam procek 50 MHz, póki co jest lekko ciepły, być może przestawię na 66 MHz.
Krisba - zmierzę potem opór na kablach od ledki i napiszę tutaj.
Na razie wstrzymuję się z zabawami z przekaźnikiem, po nagrzaniu zasilacza karta pracuje super. Zobaczę jak jutro wystartuje, całkowicie na chłodno... dzisiaj nie dam szansy zasilaczowi się wychłodzić

PS. Ciekawa sprawa z pamięcią - przy karcie 68060 mamy 2 MB chip RAM priorytet -10, 8 MB SRAM na płycie GBA (dostępne dla CPU przez magistralę 68030) priorytet 10 i 64 MB (w dwóch bankach po 32 MB) na karcie 68060 z priorytetem 20. Czy da się jakoś sprawdzić prędkość dostępu do poszczególnych obszarów? Są jakieś programy, gdzie wybiera się adres do sprawdzenia?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 21:31:14 przez wali7
[#139] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #138

Warto dodać, że device dla IDE rzeczywiście musi być specjalnie przygotowany pod 68060. Oktapus z Aminetu (który miałem poprzednio i pod 68030 sprawował się poprawnie) nie działa poprawnie, przy starcie mruga w kółko ledka zasilania i płyta nie wstaje. Co ciekawe, ten poprawiony sterownik także nazywa się oktapussy.rom, ale system widzi go jako scsi.device (a nie oktagon.device, jak ten z aminetu).
Jeśli ktoś nie planuje wyposażyć swojego GBA1000 w 68060 (zdaje się, że ten aminetowy jest kompatybilny z 68040), to służę nagranym EPROMem.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 08:41:37 przez wali7
[#140] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #139

Gratulacje! Masz super maszynke.
Bustest z Aminetu sprawdza transfery i można podać adres.
[#141] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #139

to co mi podesłałeś to jest dokładnie to samo co zlepiłem wcześniej, ta sama suma kontrolna, używam tego od początku, bo oktagon 6.11 może i działa z 030, ale nie ogarnia dużych dysków i partycji > 2GB, także nawet jeśli ktoś nie zamierza używać 060 to raczej proponuję od razu wrzucić oktapussy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 09:21:38 przez Kilos
[#142] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #138

Gratki. szeroki uśmiech To została ci tylko grafika do złożenia.
[#143] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #128

da się



tak to wygląda bez FDD z wymienionymi dławikami na 1.9A 8x8x4mm, są raptem o 1mm wyższe od tantali



po uporaniu się z dławikami trzeba uporać się z plastikiem złącza FDD które siada na tantalach 100uF, trzeba go spiłować tak ze 2mm, a kiedy uporamy się ze złączem czeka nas zonk, bo stacja nie czyta tylko wali błędami read error
na 99% jest to wina pola magnetycznego z dławików które wali prosto po układach FDD, znalazłem bardzo cienki kawałek zalaminowanej folii alu, po przełożeniu pomiędzy dławiki, a FDD czyta bez problemu, trzeba będzie to dopracować, bo musi być mega cienkie...
Jeśli chodzi o gniazdo power led to w ogóle nie powinieneś mieć przejścia do masy przy czym na pinie 1 miernik może piszczeć, bo rezystancja jest rzędu 16R natomiast na pinie 2 ok 500R

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 10:51:36 przez Kilos
[#144] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #143

Sprawdzą gniazdo led Power. W markecie budowlanym kupisz aluminiową folie samoprzylepną cienką - może się nada do odseparowania dławików. Dziś przylutowałem chip RAM i mam dość, niestety amatorszczyzna i brak doświadczenia wychodzi jak będzie ta moja płyta działać to będzie sukces. Jeden układ ostatecznie musiałem zdjąć wyczyścić pady i lutować od nowa. Zostało mi wlutować FAST RAM, ale to jak mi się przestaną ręce trząść. Może jakieś rady ? - przy lutowaniu chip ciągle robiły mi się zwory miedzy nóżkami układu.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 11:28:15 przez KrisbA

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 11:28:46 przez KrisbA
[#145] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #143

Fotki rewelacja wygląda super, zakładam że satysfakcja z działającego sprzętu wielka.
[#146] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #145

I jeszcze pytanie. jak jest rozsądna cena za 68060RC50 tak żeby nie przepłacić i mieć pewność że wydało się kasę z głową. Czy 320PLN to dobra cena ?
[#147] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #143

Gdzie kupiłeś te mniejsze dławiki?
Tak na 90% jestem przekonany, ze moja pierwsza karta turbo też była sprawna, tyle że nie starczyło mi wyobraźni, cierpliwości i odwagi aby tak 10x na początek włączyć i wyłączyć, aż raczy ruszyć :)
Tak sobie myślę, że dorzucę tam wsad dla 040, ustawię zworę od napięcia i wlutuję 68040 który gdzieś mi się poniewiera... a nuż odpali :)
Krisba - wydaje mi się, że to ciut drogo, chociaż dolar teraz poszedł w górę.... a którą rev kupujesz? Bo ja zaczynam się rozglądać za najnowszą rewizją zdolną chodzić przy wysokich taktowaniach, ma ktoś namiary na sprawdzonego i uczciwego dostawcę?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 11:30:40 przez wali7
[#148] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #147

jestem za, gdyby się udało to by było dobrze.
[#149] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #144

ścięty grot 2-4mm i topnik w żelu będzie dla Ciebie najlepszy, ja jadę na RF800, ale jest trudniej, bo szybciej odparowuje i trzeba mieć trochę wprawy, łapiesz układ podlutowując 1-2 nogi po jednej i drugiej stronie żeby się trzymał, podlewasz topnikiem i albo nabierasz spoiwa na grot w odpowiedniej ilości, albo w zależności od grota jaki masz topisz na bieżąco przytykając spoiwo z boku grota i przeciągasz pewnym ruchem po wszystkich nogach, nie przejmuj się mostkami tylko znowu podlej topnika i następny przejazd już nie nabierając spoiwa itd. jeśli potrzeba aż do skutku, niestety trzeba trochę wprawy, ale jak już załapiesz to taki CHIP polecisz w 10min, a FAST w 30min
@Vali7 dławiki kupiłem w sławmirze

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 12:03:21 przez Kilos
[#150] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #146

Jeśli kupiłeś fabrycznie nowy, to może i dobra cena. Ze 2 lata temu udało mi się kupić 68060 rev.6 za 150 zł na allegro, gość pisał, że nie wie czy działa. Zaryzykowałem i cieszyłem się 060 rev.6 ;) Ale myślę, że cena, którą podałeś jest trochę za wysoka. Trzeba niestety poczekać, może trafi się okazja.

EDIT:

Założyłem wątek na Amibay, może znajdzie się ktoś z kilkoma sztukami tych procesorów. Napisałem, że szukam pełnej wersji rev.5 lub rev.6.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 12:34:03 przez SuperBuster11
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem