[#151] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@SuperBuster11, post #150

Jeżeli 320 to drogo ( mają je w vesalia.de) po 80EUR rev nie mam pojęcia bo tego się z ich strony nie dowiesz to co sądzić o takiej ofercie ?
link
albo tej
link
[#152] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #149

Zanim się wezmę za fast to poćwiczę na jakiejś karcie, w każdym razie przed lutowaniem oglądałem poradniki, technikę ma taką jak opisałeś, może tylko grot powinienem inny dać. Ewidentnie jednak brak mi wprawy w lutowaniu takich kości, łatwiej się lutuje te z wyprowadzeniami w kształcie stopki niż te zawinięte pod układ.
[#153] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@SuperBuster11, post #150

Ja mam od Kilosa rev5 (zdaje się...), do ilu mogę go podkręcić?
Który soft podaje pełne info o wersji 68060?
[#154] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #153

Gdzieś wyczytałem, że do 80MHz.
[#155] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #153

nie zdaje się tylko na pewno
żebym wtedy wiedział, że będę robił GBA to bym się go nie pozbywał
działa stabilnie na 66MHz, na 75MHz już nie, chyba which amiga podaje rewizje cpu, jest parę softów, ale nie pamiętam nazw
[#156] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #155

Ja jestem z zawodu i przekonania zwolennikiem empirii ;) , stąd wzorem tzw. Niewiernego Tomasza muszę sam zobaczyć.
A co do tych 75 MHz, to jak sądzisz, to może być raczej przyczyna związana z kartą na której go odpalałeś, czy raczej z nim samym i po prostu nie radzisz mi go ustawiać na 75 MHz?
[#157] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #155

Na jakiej karcie to sprawdzałeś. Bo to może być wina sterownika zegara. Układ serii 74F803 lub podobny. Często na kartach te układy działają do 70 MHz. Choć na jednej karcie do A3/4000 spotkałem się z układem, który mnożył sygnał x2 zamiast dzielić. Wtedy oscylator 33MHz dawał zegar 66MHz na procesor.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 14:20:20 przez SuperBuster11
[#158] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #153

WhichAmiga podaje wszystkie dane, łącznie z rewizją procesora.
[#159] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@SuperBuster11, post #157

Na apollo, tam jest flip-flop 74F74, ale przy 060 nie jest wykorzystywany, to jest jeden z 7 identycznych rev5 które miałem i żaden nie chodził na 75MHz, a tym bardziej na 80MHz, czy to jest wczesne MC czy też XC wie tylko Xiao Ming który robił refubrish tego cpu, na tej samej karcie hulały inne 060 znacznie szybciej
Vali7 puść go na 75MHz jak chcesz, nic mu się nie stanie.
[#160] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #159

Ja posiadałem 4 szt. rev.5, 3szt. z nich z kartą Apollo 1260 działały na 80MHz bez problemu. Pozostała 1szt. już na 80MHz nie chciała działać, a jak już to były duże problemy, ale na 75MHz działa do tej pory.
[#161] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@superbonio, post #160

Ja mam w jednym apollo rev5 XC68060RC50A i działa no prob na 75MHz, do testów teraz będę miał taki sam tylko RC60A tyle, że to są prawilne sztuki, a nie szlify... te wszystkie ładne sztuki z białymi oznaczeniami i białą malowaną kropką to są szlify i nie wiadomo na co trafisz

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 22:33:32 przez Kilos
[#162] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #152

Krisba - rzeczywiście, wlutowanie SRAMu do GBA1000 jest chyba najbardziej wymagającą częścią całej płyty. Ale cały projekt GBA1000 z rozszerzeniami jest trochę jak krótkie, samodzielne szkolenie z technik lutowania rozmaitych układów:
- GBA1000 - większość układów to DIPy, elementy SMD to duże 1206, jedyny problem to Flash w TSOPie (ale większość ludzi miała wlutowane już przez kippera, ja też) i kości DRAM i SRAM. Główny problem (moim zdaniem) z GBA1000 to duże rozmiary całego układu, techniczna strona jest raczej prosta
- Thylacine - mała płytka, do zlutowania i uruchomienia w jedno popołudnie, składając uczymy się lutować małą obudowę TQFP kontrolera (akurat na pierwszy raz), ale jest prosto, bo to ma niewiele nóżek
- turbo - tu już mamy cztery układy w małych TSOPach i 3 Xilinksy w TQFP. Do tego drobnica w 805 i 603 - to już małe elementy. Zabawa jest....
- GFX - tu głównym problemem jest GPU w TQFP, z tym że ma on aż 208 nóżek, do tego są tak cienkie, że dosyć łatwo je uszkodzić (nie łap za nie). Ale jak się go już spozycjonuje na płytce, to drobne nóżki lutuje się przyjemnie, mi się lutowało lepiej niż scalaki na turbo.
Wymieniłem układy wg stopnia trudności (dyskusyjne jest, czy turbo, czy GFX jest trudniejszy....), on wzrasta, i naprawdę można się wiele nauczyć. Jak sobie przypomnę moje początki z lutowaniem jednostki centralnej (już niedługo będzie dwa lata), to naprawdę, sporo mi ten cały projekt dał. Czuję się spełniony jako amator-hobbysta :)
Co do strony technicznej, to samo GBA lutowałem bez fluksa, tylko cyna w cieniutkim drucie z topnikiem w środku. I jest OK. Flux kupiłem przy okazji lutowania Thylacine i muszę powiedzieć, że przydaje się bardzo. Po spozycjonowaniu układu na płytce, gdy złapiesz cyną skrajne nóżki, nakładasz na wszystkie nóżki dosyć grubo fluksa i pięknie się lutuje, mostki są incydentalne i łatwo je usunąć samym grotem lutownicy, warto zaopatrzyć się w grot ze ściętym końcem. W odróżnieniu od kilosa, ja lutowałem raczej point to point, jest dłużej, bo metoda sweep jest co prawda super, i bardzo szybka, ale wymaga sporej wprawy (której nie mam) i jest odpowiednia raczej dla profesjonalisty, tu trzeba dobrze nauczyć się dozować ilość nakładanej cyny. Ale mam nadzieję w końcu nauczyć się tego, bo prędkość roboty i estetyka wykonania są spektakularne. Do tego nieodzowna dobra lupa na statywie. Sam zobaczysz (albo już zobaczyłeś) - będzie dobrze OK

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 16:11:29 przez wali7
[#163] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #162

Obecnie ćwiczę na starej karcie grafiki, mam tam podobny układ TQFP, zdejmuje hot airem czyszczę pady Lutownica ze ściętym grotem i plecionką i ponownie lutuje tak jak opisał kilos. Wychodzi, potrzebuję jednak nabrać wprawy, zauważyłem też że łatwiej się lutuje gdy na padach była już cyna (tych wyczyszczonych) poćwiczę i ten fast w któryś dzień na spokojnie przylutuje. Pochwal się swoja maszynką. Ciekaw jestem jak te czerwone turbo się prezentujeszeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 20:14:59 przez KrisbA
[#164] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@KrisbA, post #163

Poćwiczyć warto, a pocynowanie pól lutowniczych przedtem to podstawa.
[#165] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #161

Po zapodaniu pełnego 060 dopiero wszystko pięknie śmiga
co prawda nie idzie na 80MHz, więc na razie ustawiony na 66MHz, ale i tak jest cacy, jestem pewien, że pójdzie na 75MHz, bo mam takiego w apollo, ale mnożnika 3.75 ustawić się nie da, teoretycznie z generatorem 60MHz i control_50 w CPLD gdzie mnożnik ustawiony jest na 2.5 powinniśmy mieć 75MHz, nie mam takiego generatora, jak gdzieś znajdę na 5V to sprawdzę.
52 MIPS-y wg. SysInfo 4.0, 88 MIPS wg. SysSpeed wydaje się naciągnięte
2.7MB/s odczyt z karty CF nie powala, ale mam wrażenie jakby szybciej śmigało niż na mojej A1200 z FATA gdzie mam transfer rzędu 8MB/s
Thylacine dopiero "zasuwa" z 060, transfer ok. 400Kb/s, ale przede wszystkim obecność karty nie jest odczuwalna tak jak z 030 choć z podpiętą Thylacine mamy już nie 52 tylko 38 MIPS-ów
Moje GBA z PC-towym zasilaczem 3 dni już odpala od strzału, ale nie jest to kwestia zmiany CPU, szczerze mówiąc nie wiem o co chodzi... jest to deko frustrujące, szukam przyczyny, ale na złość jak mówię teraz jest cacy, może jest to opóźniona reakcja na zdjęcie IC78, bo pomyślałem, że spróbuję i tego, po co coś tam ma bruździć w sygnale zegarowym skoro jest niepotrzebne, zasadniczo wystarczy zdjąć R135, ale ja zrzuciłem też IC78 i dałem R122, po sprawdzeniu z generatorem 50MHz i 030 nawet działa, po tym zabiegu nic jakby się nie zmieniło, ale... sprawdzałem z zasiłką A1000 z którą obecnie w ogóle nie chce wstawać (jest jeszcze przed wymianą kondensatorów), a potem po jakimś czasie przepiąłem się na PC-towy zasilacz i tak jakby od tamtego momentu jest OK, niewiem... zatraciłem się w ferworze walki
Pięknie i stabilnie wszystko działa póki co i pomału będę się chyba brał za pieszczenie obudowy



Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 09:26:23 przez Kilos
[#166] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #165

Mam generator 75MHz w obudowie dip 14. Jak jesteś zainteresowany to pisz na PW.
[#167] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@SuperBuster11, post #166

spoko, mam i ja, ale na drutach nie chce mi się tego wieszać choć w ferworze walki wieszałem już 40MHz żeby sprawdzić czy aby generator jest ok, nie chce tego malucha już grzać hotem bez potrzeby, bo inaczej zdjąć go nie idzie, cały czas szukam konkretnego rev6 więc jeśli sprawdzę te 75MHz to tak z czystej ciekawości
co ja gadam... 75MHz na nic się nie zda, chodzi o 60MHz, takowego też mam 14p, zobaczę, może w wolnej chwili go podepnę
zdaje się, że częstotliwość generatora dzielona jest na pół i dopiero z 20MHz i odpowiedniego mnożnika wyciągana jest konkretna częstotliwość, bo inaczej nie dało by się uzyskać 66MHz, więc idąc tym samym tropem 60MHz na pół czyli 30 * 2.5 = 75MHz

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 09:46:14 przez Kilos
[#168] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #165

Super OK ,
u mnie też ostatnio odpala się .. może nie od strzału, ale na zimnym zasilaczu za 2-3 razem, potem od razu. Póki co mam ustawione na 50 MHz, też sobie zmienię wsad na 66 MHz.
Mam natomiast problemy: AIBB i WhichAmiga podczas rozpoznawania konfigu całkowicie zamrażają system, podejrzewam 68040.library, 68060.library ew. SetPatch. Reszta softu, w tym benchamarków, działa OK (chociaż wiele tego nie sprawdzałem). Skąd masz wspomniane biblioteki i sysinfo? Nie podesłałbyś mi na maila?
Generator 5V 60 MHz 7x5 mm mają w TME: http://www.tme.eu/pl/details/cfps-72-60m/generatory-kwarcowe-smd/iqd-frequency-products/lf-spxo019084/#

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 12:03:37 przez wali7
[#169] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #168

trzeba powalczyć z MMULib, chyba nawet pisałeś, że już walczyłeś w każdym razie użyłem tej paczki z aminetu, 680x0.library robi za dummy 68040.library i 68060.library do libs, potem jeśli ktoś nie używa OS3.5 lub 3.9 to trzeba sobie spreparować SetPatch który będzie odwoływał się do 680x0.library, wszystko jest w paczce, bierzesz SetPatch z OS3.1 i traktujesz SetPatch.pch za pomocą spatch, nowy SetPatch podrzucasz zamiast oryginalnego, na koniec podrzucasz MMU-Configuration do EnvArc i to wszystko.
SysInfo stąd
Jakby co mogę Ci podesłać zrobiony SetPatch, ale później jak będę w domu.
[#170] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #169

Niby mam z MMUlib, ale były jakieś problemy. Przesłałbyś to co masz u siebie? .... wszystkie pliki o których wspomniałeś .... :)
[#171] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@voyager, post #60

Odświeżam temat, czy do picasso w wersji 3.3 wystarczy tylko podłączyć napięcie 5V przed stabilizatorem żeby można było zaprogramować xilinxy ?
[#172] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Amigo-A1200-040, post #171

Zawsze programowałem na płycie, ale nie widzę przeciwwskazań.
[#173] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #172

Ja sobie zrobiłem przelotkę z kawałka slotu ISA i gniazda do wtyczki FDD, zakładam na złącze Zorro, podpinam zasilanie kabelkiem do FDD i programuję.
[#174] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@wali7, post #173

Niestety nie mam złącza ISA. Chyba będę podpinał kartę przez gold piny precyzyjne, bo ciężko jest dostać złącze Zorro II więc do zaprogramowania podłącze się przed stabilizator. Bo na pcb do gba jeszcze trochę poczekamy.
[#175] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Amigo-A1200-040, post #174

Ok. Zaprogramowane, teraz pytanie czy pamięci powinny być zimne?
Układ graficzny się grzeje tzn jest ciepły ale nie gorący.
[#176] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Amigo-A1200-040, post #175

Tak wygląda moja karta jeszcze bez złącza link

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 19:51:09 przez Amigo-A1200-040
[#177] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #165

Nie jest naciągnięte. Tylko SysSpeed ma pełne wsparcie dla 68060.
[#178] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #177

Nie mam nic przeciwko
Przy 100MHz prawie 133 MIPS.
[#179] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@Kilos, post #178

Wiem link
[#180] Re: Karta graficzna dla GBA1000

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #179

W sensie jeśli wynik z SysSpeed jest miarodajny to nie mam nic przeciwko, bo taki mam u siebie
Wątek z przed dwóch lat, przez ten czas walczyłem u siebie o stabilne 100MHz, a jak już się udało i nacieszyłem się słupkami to zjechałem do 80, bo trochę szkoda mi CPU, wolał bym nie musieć wydawać 700 stów na nowy
Co do podnoszenia VCORE o którym mowa w tym wątku z linku to zależy od procesora, taki np. rev6 z 2014 powinien hulać ze standradowym 3.3V, ja mam rev6 z 2000 roku i żeby było super stabilnie musiałem podnieść VCORE do 3.5V



Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 11:05:56 przez Kilos
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem