[#61] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@strim_, post #60

Poza tym, jak widać wyżej nie jest dokładnie to samo co było bo jest inna pamięć SRAM.

a co to oznacza w praktyce dla przeciętnego Kowalskiego?
Więcej MiPS?
[#62] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@zmiennik, post #61

a co to oznacza w praktyce dla przeciętnego Kowalskiego?


Nieco niższą cenę.

Więcej MiPS?


Wydajność jest taka sama, wąskim gardłem i tak jest układ Gayle.
[#63] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@pong777, post #1

Witam kolegów. To mój pierwszy post. Niedawno kupiłem gołą 600. Jest już po wymianie kondziorków. Niebawem wymiana ROM-u na wyższy. Teraz przyszła pora na jakieś rozszerzenie. Trafiłem tu i założyłem konto bo zainteresował mnie szczególnie ten temat. Chętnie kupiłbym 4MB o której tu mowa. Oczywiście w ludzkiej cenie :).

Widzę że coraz więcej chętnych na te pamiątki. Na znanym portalu aukcyjnym ruch też chyba nieco większy (i ceny również, niestety), jeśli chodzi o koleżanki. Może kolega _strim jeszcze raz rozpatrzy temat kolejnej edycji...
[#64] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@yoo_gas, post #63

Może kolega _strim jeszcze raz rozpatrzy temat kolejnej edycji...


Kolejna edycja będzie, patrz post #56 tam jest PCB prototypu nowej wersji...

Oczywiście w ludzkiej cenie :).


Cena będzie najniższa możliwa, co nie znaczy automatycznie, że wszystkich ona zadowoli.
[#65] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@strim_, post #64

Kolejna edycja będzie, patrz post #56 tam jest PCB prototypu nowej wersji...

Mój błąd (gdzieś mi umknęło) - w każdym bądź razie, jeśli cena będzie zbliżona do pierwotnej - rezerwuję 1 sztukę :).
[#66] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@strim_, post #64

Z Sakurą mam taki problem, że nie chce śmigać poprawnie w 4 A600 a działa w jednej A1200. W A600 jest taki objaw, że memtesty pokazują 6 błędów w różnych miejscach karty - to nie są te same adresy zawsze a jak coś skopiuję do RAMu a potem na dysk to np. archiwa ZIP to nie da się ich potem wypakować - błędy CRC. Jeśli wyjmę kartę i zostawię tylko +1MB CHIP RAM to wszystko wraca do normy.
Działa komuś poprawnie Sakura w A600? Mogę podesłać bootowalny memtest.
[#67] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@pong777, post #66

Projekt był dokładnie przetestowany w A600 i wiem, że dużo osób używa tej karty z A600. Jeszcze nikt się nie skrażył. Pierwsza myśl, która się nasuwa, to że albo masz uszkodzony egzemplarz, albo wszystkie 4 sztuki A600, choć to byłoby dziwne ;). Jakiego programu do testowania pamięci używałeś?

Mam propozycję zrobienia takiego łopatologicznego testu. Na Aminecie są programy peek i poke tutaj. Można nimi w prosty sposób przetestować linie danych i adresowe:

Dla linii danych to proste, najpierw sprawdzasz czy wszystkie linie można ustawić w stan aktywny i czy zapis zadziała:
poke word 0x600000 0xFFFF
poke word 0x600002 0xFFFF
peek hex word 0x600000
peek hex word 0x600002


Ten sam test powtórz dla wartości 0x0000 zamiast 0xFFFF (co sprawdza, czy wszystkie linie danych będą poprawnie nieaktywne).

Póżniej warto przetestować linie adresowe, wpisując pod adres wybrany za pomocą osobnej linii wartość, a później sprawdzając czy te wartości są unikalne. Czyli najpierw:
poke 0x600000 0 (wszystkie linie adresowe w stanie niskim)
poke 0x600002 1 (linia A1 w stanie wysokim)
poke 0x600004 2 (linia A2 w stanie wysokim)
poke 0x600008 3 (itd.)
poke 0x600010 4
poke 0x600020 5
poke 0x600040 6
poke 0x600080 7
poke 0x600100 8
poke 0x600200 9
poke 0x600400 10
poke 0x600800 11
poke 0x601000 12
poke 0x602000 13
poke 0x604000 14
poke 0x608000 15
poke 0x610000 16
poke 0x620000 17
poke 0x640000 18
poke 0x680000 19
poke 0x700000 20
poke 0x800000 21


Potem peek na tych wszystkich adresach powyżej i patrzysz czy są wartości takie jak wpisałeś (i czy na pewno są unikalne, bo np. jak jakaś linia adresowa wisi w stanie wysokim to na więcej niż jednym adresie powyżej będziesz miał tą samą wartość).

Warto porównać wyniki tych testów na A600 i A1200.

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 18:20:46 przez strim_
[#68] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna
Na marginesie możecie zabrać ten offtop do osobnego wątku? Jaki to ma związek z tematem?

Kolega w poście #68 zamiast przepraszać za offtop mógł zwyczajnie założyć nowy wątek.

[Oftop przeniesiony. Dziękujemy za mailowe zgłoszenie do redakcji]

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 12:22:44 przez recedent
[#69] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@strim_, post #67

Sprawdziłem i jest dobrze. Czym różni się Sakura 2.0 bez obudowy a wersja finalna? Na wersji bez obudowy wystarczy, że jest włożona karta SD w adapterze SD to IDE 44 pin w formacie PFS i mam GURU nawet jak bootuję z dyskietki. Jeśli natomiast nie będzie karty lub będzie to karta w FFS problem nie występuje.
Jeśli włożę Sakurę w obudowie problem znika w A1200. Natomiast w A600 błędy w obydwu przypadkach nawet przy bootowaniu z dyskietki.
[#70] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@pong777, post #69

Sprawdziłem i jest dobrze. Czym różni się Sakura 2.0 bez obudowy a wersja finalna?


2.0 to późny prototyp (finalna karta w obudowie to 2.1). Wersja 2.0 nigdy nie była normalnie sprzedawana. Jeśli mnie pamięć nie myli, to poprawki w 2.1 względem 2.0 były czysto kosmetyczne.

Co nie zmienia faktu, że obie karty które masz powinny działać poprawnie, zarówno w A600 jak i A1200.

jest włożona karta SD w adapterze SD to IDE 44 pin w formacie PFS i mam GURU nawet jak bootuję z dyskietki. Jeśli natomiast nie będzie karty lub będzie to karta w FFS problem nie występuje.


Nie za bardzo mam pomysł o co tutaj chodzi, ale jeśli sama zmiana systemu plików powoduje zniknięcie problemu, to raczej nie jest to problem sprzętowy.

Jeśli włożę Sakurę w obudowie problem znika w A1200. Natomiast w A600 błędy w obydwu przypadkach nawet przy bootowaniu z dyskietki.


To dziwne. A w tej A600 masz jeszcze jakieś rozszerzenia?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 21:20:29 przez strim_
[#71] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@strim_, post #70

Może w tej A600 Gayle się nie wyrabia.

Może niech Pong777 przełączy kartę na "Disk" i wystartuje amigę z włożoną kartą.
Odpali się ona bez CISu i będzie bardzo wolna.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 22:34:42 przez jarob
[#72] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@strim_, post #58

Sorry za odkopanie starego tematu, ale moze jeszcze nie zawieje trupem... Pytanie brzmi czy ta druga partia kart Sakura 4MB juz wyszla i zostala wyprzedana czy moze dopiero ma nadejsc? Pytam bo tak jak inni jestem zainteresowany takim fantem. Cena 200-250 pln jest dla mnie rozsadna.
[#73] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@Axi0maT, post #72

Ktoś coś wie? Będzie można zamówić/kupić jeszcze te karty? Chciałem do drugiej a1200 kupić...
[#74] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@X-Type^HVR, post #73

Moze warto jakas liste zainteresowanych zrobic?
[#75] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@X-Type^HVR, post #73

Do A1200 lepiej kupić karte 8MB są na ebay leżaki. PCMCIA ma transfery 16bit.
[#76] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #75

Karty z 8mb to wydatek 2x tyle. Niektorym wystarczy 4mb w zupelnosci. Ja zdecydowanie jestem zainteresowany zakupem Sakury.
[#77] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@Axi0maT, post #76

Karty z 4MB też można kupić link

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 08:24:38 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#78] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #75

rzecz w tym, że Amiga nie będzie działać z 8 MB SRAM na PCMCIA, temat był już poruszany, no chyba, że komuś się udało znaleźć jakieś rozwiązanie. Ostatnio na eBayu były karty 2 MB po 18$, przesyłka gratis.
[#79] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@charliefrown, post #78

Pisałem o karcie turbo pod klapke.

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 09:31:09 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#80] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #75

Racja - po prostu ceny ok 300 zl za sam ram to jakaś porażka :( Ale chyba sobie daruje te PCMCIA ramy - im więcej czytam o tym tym gorzej to wygląda
[#81] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@X-Type^HVR, post #80

Czemu? Jedyny minus dla mnie to blokowanie portu PCMCIA, który może być przydatny do innych celów (sieciówka, czytnik kart...). Jeśli tylko taka karta pamięci oparta jest na odpowiednio szybkich kościach (a tak było w przypadku Sakury) to działa jak pamięć FAST, przyspieszając Amigę.
[#82] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@recedent, post #81

rozwiązanie się znalazło - mam jeszcze a600 wiec jak coś to pytanie o możliwość zakupu sakury nadal aktualne :)
btw. do a1200 chciałem włożyć też sieciówkę, więc blokowanie portu nie wchodzi w grę... ok, do kwietnia jeszcze trochę czasu (hej Cios , więc coś znajdę :)
[#83] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #77

Za taka cene sam bym kupil z pocalowaniem w reke. Zycie jednak pokazuje ze za mniej niz 400pln nie da rady kupic Fast RAMu pod klapke. Jesli cos sie trafia (w co nie watpie), to albo trzeba dlugo szukac albo miec po prostu farta. Ja szukam od 2-3 lat RAMu do 300pln i jakos nie udalo mi sie kupic stad decyzja o wyborze Sakury.
[#84] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@Axi0maT, post #83

W tym czasie były nowe karty turbo z szybszym procesorem do A1200 za 330 zł link
[#85] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@Axi0maT, post #83

Słabo szukasz skoro przez 3 lata nie możesz kupić pamięci pod klapkę. Gdy na rynek trafiły ACA1221 to bez problemu można było kupić rozszerzenia typu elbox czy elsat 4 mb nawet w okolicach 200 zł, z 8 mb kosztowały coś około 300 zł. Około 2 lat temu taką kartę sprzedałem za podobną cenę na A..., gdy wymieniałem ją na aca1233. Takich kart było wtedy kilka jednocześnie. Ostatnio (ostatnie kilka miesięcy) rzeczywiście rzadziej się pojawiają w tych cenach. Sama ACA1221 w sklepie kosztowała w okolicach 350 zł i dzięki tej karcie była możliwość zwiększenia ilości ramu i prędkości procesora (za dopłatą). Obecna wersja jest droższa, ale sądząc po wypowiedziach na forum, niekoniecznie bezproblemowa.
[#86] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@Axi0maT, post #83

Cześć

Jak lubisz ryzyko, to cos masz.

Pozdrawiam
[#87] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@misiek2, post #85

Tak Panowie. Napisalem ze pewnie sie trafiaja takie okazje - nie przecze. To ze 2-3 lata szukalem RAMu nie znaczy ze trzepalem allegro 10 razy dziennie. Zerkam raz na jakis czas (strzelam... 1-2 razy na miesiac)... Wiec moze faktycznie slabo szukalem, ale RAM do Amigi to nie sa moje jedyne zainteresowania w zyciu, szczegolnie ze moja pasja to retrogaming bardzo szeroko pojety (mam ponad 60 sprzetow i do kazdego trzeba cos tam dokupic). Poprzednia produkcja Sakury tez mnie ominela, wiec widac ze nie bylem pilnym amigowcem trzymajacym reke na pulsie. Skoro jedna znalazlem ten temat to odkopalem - bo jak mam miec pewne zrodlo gdzie wystarczy zaplacic i dostac to czego oczekuje to dlaczego by nie kupic? Dziwne jest tylko to ze do tej pory nie znalazlem narzekan na ta Sakure (moze za slabo szukalem), a teraz jak poruszylem temat to nagle wszyscy ja odradzaja - o co chodzi tak naprawdę? Moze o czyms nie wiem? O ACA slyszalem za to baaardzo rozne opinie, wiec jestem wyjatkowo podejzliwy w stosunku do tego tworu. Pomijam fakt ze Sakure bede mogl wykorzystac zarowno w A1200 jak i A600.

A za tego Elsata z linku zarzuconego przez sobi1 z adnotacja ze uszkodzony to podziekuje - nie znam sie na elektronice za grosz wiec z cala pewnoscia nie zaryzykuje.

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 10:01:39 przez Axi0maT
[#88] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@Axi0maT, post #87

Kto Ci odradza Sakurę?
[#89] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@recedent, post #88

#75... a z #85 wywnioskowalem ze w zblizonej cenie lepiej byla w ACA zainwestowac?
[#90] Re: Sakura Fast na PCMCIA - druga seria produkcyjna

@Axi0maT, post #89

wywnioskowalem ze w zblizonej cenie lepiej byla w ACA zainwestowac?
Bo było lepiej, zawsze to 64 MB fastu na szybkiej 32-bitowej szynie. No ale to już minęło.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem