[#1] Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)
Wziąłem się za wymianę kondensatorów w A500. Posiadam między innymi 2 "audiofilskie" kondensatory Nichicon MUSE BP zakupione kiedyś do audio w samochodzie. Mam pytanie, gdzie je lepiej wlutować? W miejsce C303 i C304, czy przy wyjściu audio w miejsce C324 i C334?


Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 17:17:47 przez SuperBuster11
[#2] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@SuperBuster11, post #1

OK, dla ułatwienia:

[#3] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@SuperBuster11, post #2

729

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 17:31:48 przez km-l
[#4] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@km-l, post #3

[#5] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@km-l, post #3

Możesz rozwinąć temat?
[#6] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@SuperBuster11, post #5

Na logikę wymieniłbym te bliżej wyjścia, a najlepiej obie pary, kondensatory nie kosztują majątku a i tak grzebiesz w płycie, szkoda zmarnować taką możliwość. Przy okazji, to ten bezużyteczny filtr zajmuje tyle miejsca na płycie? Czy może pełni jeszcze jakieś inne funkcje?
[#7] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@SuperBuster11, post #1

Ja bym na „audiofilskie” wymienił C324 i C334, ponieważ przechodzi przez nie sygnał audio. C303 i C304 filtrują zasilanie. Jeżeli z kosztami się specjalnie nie liczysz, to kondensatory filtrujące zasilanie wymieniaj na niskoimpedancyjne do zasilaczy impulsowych (albo tantale, 22 µF to nie powinien być problem).
[#8] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@Krashan, post #7

OK. Dzięki. Tak zrobię. Muszę tylko dokupić takie tantale.
Co ciekawe udało mi się w jednym małym sklepiku zakupić wszystkie o parametrach fabrycznych, tylko 3300uF 10V są cieńsze i wyższe, przez co nie mogę założyć górnego ekranu.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 21:23:33 przez SuperBuster11
[#9] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@SuperBuster11, post #8

3300 musisz położyć na płycie. Ja u siebie w ten sposób lutowałem Panasonic Low ESR i innej opcji nie ma jeśli chcesz zamknąć budę. Załóż tylko termokurcze na wystające kawałki nóżek kondensatorów.
Wkładanie drogich kondensatorów w tor audio A500 jest kompletnie bez sensu. Żadnej różnicy nie usłyszysz. Będą co najwyżej ładnie wyglądać na mobo.
[#10] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@Torin, post #9

Te "audiofilskie" zostały mi po innej robocie, więc postanowiłem je wykorzystać
[#11] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@SuperBuster11, post #10

Ja to gdzieś kiedyś słyszałem/czytałem że dla lepszej jakości dźwięku powinno się wywalić w kosmos 4-5 kondensatorów
Chyba ktoś coś takiego robił w A4000 lub 1200 ale pewny nie jestem.
[#12] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@jogg, post #11

Zgadza się, polecam bardzo fajny artykuł Krashana:
http://teleinfo.pb.edu.pl/krashan/articles/rasowaniepauli/
[#13] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@Torin, post #12

no z tym 4-5 kondensatorów to widocznie trochę przesadziłem, wystarczy 2 wyjściowe ale właśnie dokładnie tu o tym czytałem
[#14] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@Krashan, post #7

Podepnę się pod temat i zapytam, które jeszcze kondensatory oprócz C303 i C304 w A500 filtrują zasilanie i można je wymienić na tantale? Jest też inna kwestia która mnie nurtuje bo zdania są podzielone, niektórzy twierdzą że nie należy wymieniać kondensatorów w A500 ponieważ te fabryczne są bardzo dobre a głównie to SMD się "psują". Jaka jest rzeczywistość?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 17:35:23 przez seng164
[#15] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@seng164, post #14

Moja rzeczywistość jest taka, że w moich kilku rev8 wymieniałem kondensatory i wszystkie wylutowane mierzyłem. Wszystkie miały pojemność +- 10% nominału. Esr miały trochę gorszy niż nowe elektrolity firmy krzak.

Przwineło mi się już kilkadziesiąt A500/A500+ przez warsztat i w żadnej nie spotkałem wylanego kondensatora. Jedynie uszkodzone mechanicznie, które jesli dało się zmierzyć miały popraną pojemność.

Z mojej perspektywy wymiana nie jest potrzebna.
1
[#16] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@snifferman, post #15

Dzięki za informację. Myślę że też przynajmniej na razie nie będę wymieniał. Moja Amiga 500 niestety potrafi się zawiesić na jakiejś grze ale wątpię żeby to było przez kondensatory. Testy Amiga Test Kitem są poprawne, stacja dyskietek OK. Zasilacz daje prawidłowe napięcia. Może któryś układ w Ami siedzi ale nie mam aż na tyle wiedzy żeby to namierzyć.
[#17] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@seng164, post #14

U mnie z kolei we wszystkich Amigach 1200/600/CD32 jakie miałem u siebie musiałem kondensatory wymienić. W Amigach 500/500+/CDTV wymieniłem może 4-5 kondensatorów łącznie. W zasilaczach do CDTV wymieniałem ZAWSZE kondensatory, głównie ciekły 100uf. W zasilaczach do Amig nie wymieniam kondensatorów, wymieniam środek na MEANWELLE.
[#18] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@Stoopi, post #17

U mnie z kolei we wszystkich Amigach 1200/600/CD32 jakie miałem u siebie musiałem kondensatory wymienić.


To historia na zaupełnie inny temat.

W Amigach 500/500+/CDTV wymieniłem może 4-5 kondensatorów łącznie.


Nie napisałeś dlaczego wymieniłeś?
Wylały? Spuchły? Uszkodzenia mechaniczne? Może miały zły kolor i z powodów estetycznych.
[#19] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@snifferman, post #18

Wymieniałem głównie dlatego że miały wylew/mokro pod nimi.
1
[#20] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@seng164, post #16

Moja Amiga 500 niestety potrafi się zawiesić na jakiejś grze ale wątpię żeby to było przez kondensatory.

Miałem podobne randomowe zwisy,
po wymianie kondziorów, automagicznie, zwisy się skończyły.
[#21] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@Cezarykl, post #20

Tylko nie mam pewności czy to jest od nich a nie chciałbym pozbywać się ewentualnych dobrych kondensatorów. Chyba że wylutuję i zmierzę i wtedy te które utraciły parametry wymienię. Przypominam że piszę cały czas o A500 a nie o A600 lub A1200 gdzie wymiana kondensatorów niestety często jest niezbędna.

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 06:14:50 przez seng164
[#22] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@snifferman, post #18

Nie napisałeś dlaczego wymieniłeś?
Wylały? Spuchły? Uszkodzenia mechaniczne? Może miały zły kolor i z powodów estetycznych.


Bo to modne.
[#23] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@Daclaw, post #22

"Bo modne" - w sumie... to się zgodzę. Taka legenda miejska. Nie ma takich cudów w Commodorkach czy Atarynkach. Do Amigi 500 to się przykleiło. szeroki uśmiech
[#24] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@seng164, post #16

Odpal grę która się wiesza i próbuj naciskać płytę główną w różnych miejscach. Jeżeli się zwiesi to zrób przetop przelotek w danej okolicy.
[#25] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@no1, post #24

Może na początek wyjąć układy i wyczyścić gniazda?
W A500 wymiana kondensatorów da się zrobić bez rozlutownicy. Wystarczą podstawowe narzędzia i trochę wiedzy.

Stare można sobie zostawić w pudełeczku
Sam takie pudełeczko mam, bo były dobre i szkoda było mi wyrzucać
[#26] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@snifferman, post #25

Da się zrobić. Styki w gniazdach można dodatkowo oczyścić kontaktem.

Myślę że jak będę wymieniał to będę mierzył miernikiem a jak stary kondensator będzie OK to może wlutuję z powrotem, bo po co wymieniać jak jest dobry. Tym bardziej że jakość dzisiejszych kondensatorów jest dość niepewna chyba że się kupuje z dobrego źródła i dobrej firmy.
[#27] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@seng164, post #26

Bo może są dobre i mają prawidłową pojemność, to parametry raczej były przy dolnej tolerancji. Warto zmierzyć ESR, bo ten też może być kiepski, chociaż pojemność będzie jeszcze w normie.
[#28] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@snifferman, post #27

ESR nie zmierzę bo nie mam takiego miernika. To już wolę wymienić. Gdzie najlepiej kupić dobrej jakości trwałe kondensatory?
[#29] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@no1, post #24

Słyszałem już o tym ale jak dotąd obawiałem się że na włączonej Amidze coś się stanie.
[#30] Re: Kondensatory - Amiga 500 rev.7 (prawie jak rev.6)

@no1, post #24

Po naciskałem płytę ale nic się nie wiesza. Za to po jej odkręceniu i sprawdzeniu pod spodem ujawniły się bardzo wąskie, prawie niewidoczne, pasma "paski/nitki" cyny które przechodziły w poprzek niektórych ścieżek. Wyglądało to jakby pozostałości po lutowaniu w fabryce a nie "po kimś", chociaż możliwe że ktoś poprawiał luty i gdzieś cyna spadła i tak zostało. Usunąłem je.

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 20:35:07 przez seng164
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem