[#1] A500Flash
Oto efekt weekendowej walki ze sprzętem i softem dla A500Flasha (prototypu oczywiście).
Film przedstawia moją A500 w czasie całego procesu programowania pamięci flash z poziomu owej Amigi. Jak widać trwa to około 2 minut (stacja dyskietek długo wczytuje obraz romu z pliku).
Obecnie przełączanie kicktartów realizowane jest przez zwarcie pinu (w końcu to prototyp), jednak w końcowej wersji urządzenia będzie dodany mechanizm przełączania za pomocą resetu (CTRL+A+A).
Do działania jest niezbędny oryginalny rom oraz max. 512kB pamięci ram (w jednym bloku) na wczytanie obrazu kickstartu.
[#2] Re: A500Flash

@spidi, post #1

Bardzo ciekawe rozwiązanie!
Rozumiem, że jeżeli np. zabraknie prądu i nie zaprogramuje kickstartem "pamięci 0" to przełączam na "pamięć 1" gdzie mam działający kickstart?
Czy muszę odpowiednio przygotowywać kickstart do wgrania czy program robi za mnie pracę?
[#3] Re: A500Flash

@dez3, post #2

Rozumiem, że jeżeli np. zabraknie prądu i nie zaprogramuje kickstartem "pamięci 0" to przełączam na "pamięć 1" gdzie mam działający kickstart?


Dokładnie. Zawsze jest pod ręką kickstart znajdujący się w ROMie.

Czy muszę odpowiednio przygotowywać kickstart do wgrania czy program robi za mnie pracę?


Wystarczy zwykły zrzut kickstartu z romu do pliku. Ważna jest wielkość pliku.

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 16:05:01 przez spidi
[#4] Re: A500Flash

@spidi, post #1

Czekam z niecierpiliwością na final version :) OK
[#5] Re: A500Flash

@spidi, post #1

Do działania jest niezbędny oryginalny rom oraz max. 512kB pamięci ram (w jednym bloku) na wczytanie obrazu kickstartu.


Znaczy to, że musi być przynajmniej 512kb dodatkowego ramu pod klapką?
[#6] Re: A500Flash

@spidi, post #1

Czemu nie uwzględniłeś wszystkich założeń projektu kickflash z aminet, a zwłaszcza obsługi 1MB ROMu? Redukcja kosztów?
[#7] Re: A500Flash

@janekdrukarz, post #5

Tak, przy obecnej wersji oprogramowania do flashowania.
[#8] Re: A500Flash

@teh_KaiN, post #6

Myślę, że u mnie są wszystkie poza tym 1MB flashem. Nawet więcej, bo nie będzie żądnych mechanicznych przełączników. Co do 1MB flasha, to jeśli uda się dostać gdzieś kości na 5V spełniające RoHS, wówczas będzie taki. Te nowsze są na 3.3V, a tu trzeba stosować układy konwersji poziomu napięć.
[#9] Re: A500Flash

@spidi, post #8

Ja się ostatnio zastanawiałęm czy nie lepiej byłoby w takim produkcie dać jeden jebutnie duży flash na SPI, a do tego CPLD XC95xxXL jako translator z szyny równoległej na SPI plus jednocześnie zapewniający konwersję poziomu napieć...

32MBitowe flaszki śmigające na 100MHz kosztują całe 3 euracze. Upchąłbyś tam 4x Kick 1MB...
[#10] Re: A500Flash

@strim_, post #9

Tylko jeśli dobrze myślę (a słabo myślę elektronicznie), to to cpld by musiało być puszczone z 10x szybciej niż Agnus żeby z transmisji szeregowej zrobić równoległą bez żadnych zgrzytów, hm?
[#11] Re: A500Flash

@teh_KaiN, post #10

Myślę, że wystarczyłoby aby czas dostępu interfejsu równoległego CPLD mieścił się w timingach oryginalnej kości ROM. Myślę że 120ns po stronie Amigi byłoby w pełni wystarczające.

To jak szybki musiałby być zegar taktujący CPLD to już zależy od tego jak dokładnie byłby zaprojektowany wsad oraz czy na szynie szeregowej wykorzystujemy tryb pozwalający na przesłanie więcej niż 1 bitu w jednym takcie szyny (np. SQI - pozwala na przesłanie 4, więc przy zegarze 80MHz można uzyskać ekwiwalent 320MHz na 1-bitowym klasycznym SPI).
[#12] Re: A500Flash

@teh_KaiN, post #6

Czemu nie uwzględniłeś wszystkich założeń projektu kickflash z aminet, a zwłaszcza obsługi 1MB ROMu?


Co to za romy 1MB do Amigi 500?
[#13] Re: A500Flash

@janekdrukarz, post #12

Obecnie żadne, ale można by sobie tam wsadzić chociażby stos TCP/IP i utile z nim związane.
[#14] Re: A500Flash

@strim_, post #9

Byłoby to jakieś rozwiązanie. Nie zastanawiałem się nad tym. Z SPI miałem już styczność popędzanym zegarem 24MHz (to było max. do wyciągnięcia ze slave'a). Na teraz widzę tylko problem w napisaniu "międzymordzia" tłumaczącego między szyną systemową, a SPI. Trzeba zgłębić temat.
Tak czy inaczej ten projekt będzie oparty na szynie równoległej z powodu mniejszej ilości "kabelków" łączących płytki pod ROMem i Garym.

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 22:21:07 przez spidi
[#15] Re: A500Flash

@spidi, post #14

SPI w cpdl, to niezbyt duży wysiłek, robiłem kiedyś coś podobnego , tylko w druga stronę, z równoległego na szeregowy.
[#16] Re: A500Flash

@sanjyuubi, post #15

To mamy podobne doświadczenia ;)
[#17] Re: A500Flash

@spidi, post #16

Witam

Chciałbym zapytać czy ta kopia romu we flash_u 512kb jest widoczna w systemie jako jakaś pamięć do zapisu/odczytu po workbench_em gdy np: amiga 500 jest zabootowana z kickstart-u 1.3

Pozdrawiam
[#18] Re: A500Flash

@janekdrukarz, post #17

Po odpaleniu amigi z oryginalnego ROMu pamięć Flash ma przydzieloną przestrzeń adresową. Co za tym idzie cały proces programowania pamięci Flash odbywa się w oparciu o tę właśnie przestrzeń.
[#19] Re: A500Flash

@spidi, post #1

Dziś udało się wstępnie przetestować pierwszy egzemplarz poskładanego (jakiś czas wcześniej) nowego A500Flasha. Mam nadzieję, że jutro uda się pobawić wsadami i nastąpi pierwsze odpalenie w kompie.



Ze zmian w stosunku do starego prototypu, ta wersja posiada 1MB pamięci Flash szeroki uśmiech
[#20] Re: A500Flash

@spidi, post #19

I to jest bardzo dobra wiadomość :)
[#21] Re: A500Flash

@QUAD, post #20

[#22] Re: A500Flash

@spidi, post #19

Jaki tam siedzi CPLD? Mogłeś zaszaleć z 29F160.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2015 17:59:42 przez sanjyuubi
[#23] Re: A500Flash

@sanjyuubi, post #22

Wyglada mi to na XC9572XL w obudowie TQFP 100. A ten maly to nie widac :p.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2015 17:59:58 przez strim_
[#24] Re: A500Flash

@strim_, post #23

Sokół?
[#25] Re: A500Flash

@strim_, post #23

[#26] Re: A500Flash

@spidi, post #19

To są dwie wersje tego samego urządzenia, czy obydwie płytki stanowią całość A500Flasha? W CDTV można je będzie zamontować?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2015 19:14:59 przez km-l
[#27] Re: A500Flash

@km-l, post #26

czy obydwie płytki stanowią


tak obydwie płytki stanowią całość
[#28] Re: A500Flash

@sanjyuubi, post #22

W tej wersji są dwa XC9572XL i SST39VF1601
[#29] Re: A500Flash

@km-l, post #26

Dwie płytki stanowią jedno urządzenie.
[#30] Re: A500Flash

@sanjyuubi, post #22

Co do układu 29F160 to jednak problem z dostępnością. Z tego co widzę nie ma go u dystrybutorów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem