[#631] Re: Protein turbo A500

@Kilos, post #629

używki CPLD wyciągnięte z podstawek nadal można kupić w chinach
Wstawiłbyś takie układy w sprzęcie na sprzedaż? Bo ja nie.
[#632] Re: Protein turbo A500

@Krashan, post #631

To tylko procesory można dawać używane do sprzętu "na sprzedaż", a reszta układów musi być nowa?
[#633] Re: Protein turbo A500

@Krashan, post #631

Niestety w dzisiejszych czasach coraz trudniej o elementy do takiej układanki. To hobbystyczny rynek zbytu, a nie towar z półki marketowej. Kupuje się cokolwiek, byle było sprawne i działało.
[#634] Re: Protein turbo A500

@Kilos, post #632

To tylko procesory można dawać używane do sprzętu "na sprzedaż", a reszta układów musi być nowa?
Rób jak uważasz.
[#635] Re: Protein turbo A500

@Krashan, post #634

Ja się nie zajmuje sprzedażą nowych kart, także problem mnie nie dotyczy przynajmniej na razie
Po za tym cały czas piszę w kontekście Protein i złożenia sobie karty po taniości, a nie na handel. Osobiście nie kupuję gotowych rozszeżeń tylko PCB i składam sobie sam, jeśli miał bym kupić coś gotowego to oczywiście wolał bym żeby to było zrobione na nowych podzespołach, a nie takich z odzysku. Problem z Protein jest taki, że te układy zdaje się nie są już produkowane, można jeszcze kupić nowe, ale wtedy oczywista oczywistość, że karty nie da się złożyć za 100zł jeśli trzeba za przestarzałe CPLD zapłacić 30 zeta za sztukę co generalnie czyni Protein mało opłacalnym rozwiązaniem... Pisząc o układach wyciąganych z podstawek miałem na myśli kupowanie w chinach, układy nie są oczywiście opisane jako pullsy tylko jako nowe, mogą być nawet "fabrycznie" zapakowane, ale co z tego jeśli ja wyjmuję kilka sztuk i każdy układ jest z innej serii produkcyjnej
[#636] Re: Protein turbo A500

@Kilos, post #635

No tak, ale wszystko zaczęło się od tego, że aj, waj, Proteina na Alledrogo za 600 złotych, skandal. Wiadomo, że ktoś, kto sobie kupi płytkę (albo wręcz zrobi, jeżeli ma możliwości), wykorzysta części z zapasów, albo z demontażu, poświęci czas na montaż, programowanie układów CPLD (i ma programator), uruchomienie, testowanie, sam sobie zapewni gwarancję no i odpadną mu wszelakie podatki, będzie miał znacznie taniej. Tylko że komentowanie ceny gotowego produktu w tym kontekście jest trochę słabe.
[#637] Re: Protein turbo A500

@Krashan, post #636

Czyli krótko mówiąc można wziąć sobie taki projekt jak np. Protein gdzie ktoś to zaprojektował i udostępnił źródła i który notabene z założenia miał mieć walor edukacyjny, a nie komercyjny, dokleić gwarancję, zapłacić podatki i kręcić lody tak po prostu na tym?
Jeśli tak to spoko, dobrze wiedzieć
[#638] Re: Protein turbo A500

@Kilos, post #637

To zależy od tego na jakiej licencji udostępnił projekt jego autor.
[#639] Re: Protein turbo A500

@Krashan, post #638

Wtrącę się do tego offtopa:
Komercyjne sprzedawanie gotowych protein czy innych manufaktur jest DOBRE. Resellerka tak piętnowana jest DOBRA. Kręcenie cen jest DOBRE.
Dlaczego?
-manufakturzysta który sprzeda DROGO przedmiot, zyska środki by kupić nowe materiały na następny egzemplarz, podnieść jakość i utrzymać produkcję. Czytaj: będą nowe sztuki a nie nowa jedna sztuka (co finalnie skończy się absurdalnymi cenami za tą jedną sztukę - dużo wyższymi niż za nowe jednostki z manufaktury).
-reseller kupując i odsprzedając sprzęt zwykle go podpieszcza i naprawa. Ponadto tworzą się jakby sklepy mające x sztuk sprzętu i zwiększa się wybór. Podnosi to też cenę sprzedaży (średnia cena sztuki).
-owe kręcenie cen jest DOBRE bo zwiększa to atrakcyjność i zobaczcie: połowa amig na allegro jest wyciągnięta ze złomów elektroniki i śmietników. Są w nich unikatowe układy nie do zastąpienia - dzięki temu nie idą do młynka ale zostają w 'amigowym ekosystemie' jako dawcy części a czasami pełnowartościowe komputery.

Więc nie jęczcie na kręcenie cen, na odsprzedaż czy na sprzedaż gotowych kart za wysoką cenę. Szczególnie w kwestii kart - możesz zrobić sam. Możesz kupić gotową - jest wybór.

Sam widząc co jest w Polsce do zdobycia (szukając Frontiera na Amigę) zaryzykowałem i zainwestowałem środki których nadmiaru nie mam i ściągnąłem do Polski kilkadziesiąt gier na Amigę, które będą testowane i wystawiane do sprzedaży. Tak samo zdobyłem dość sporą partię zafoliowanych dyskietek DD (markowych) nieosiągalnych w praktyce w sprzedaży już-chyba, że za ciężkie pieniądze. Ściągając z zagranicy ponoszę koszty logistyki, ryzyko otrzymania cegły, koszt VAT i od zysku dodatkowo odprowadzę podatki. To wszystko kosztuje. Tak samo jak tych którzy prowadzą manufaktury PCB, gotowców, kabli, rozszerzeń i adapterów. Nie mamy gniazd DSUB23 - co by było gdyby nie opłacało się docinać DB25? A tak? mamy wg mnie całkiem zdrowe środowisko z kreatywnymi ludźmi kochającymi Amigi.

Skończcie to jęczenie w tym i innych wątkach. Nie pasuje Ci cena? nie kupuj. NAstępna sztuka będzie wyprodukowana na tańszych, używanych układach i może wtedy kupisz. Popyt kreuje podaż (jakość jak i wielkość).

Wybaczcie wywód ale ulało mi się.
[#640] Re: Protein turbo A500

@JacK_Swidnik, post #373

Chciałem się zabrać za skompletowanie części do Proteiny wg listy (JacK_Swidnik) ale w TME mają pustki na magazynie i sporo części brakuje. Mam już na stanie 4 PCB i teraz będzie trzeba "szatkować" zamówienie w różnych sklepach aby zebrać komplet części. Macie jakieś sprawdzone sklepy gdzie mogą mieć jeszcze duży wybór części elektronicznych?
[#641] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #640

Patrzyłeś w "pokaż produkty podobne"? W razie czego zawsze można podejrzeć sobie dokumentację techniczną produktuOK
Ja ostatnio zamawiałem części tulink, ale do zasilacza(bo wyszło taniej i mniej sztuk mogłem zamówić). Natomiast szukanie produktów w wyżej podanym sklepie trwa trochę dłużej niż w TME i nie mają tyle asortymentu. Dużo części jest tylko na zamówienie.
[#642] Re: Protein turbo A500

@AD99, post #641

Jakoś sobie poradzę, tylko w TME widzę braki w gniazdach precyzyjnych a mam jeszcze do wymiany podstawki w płycie A500 6a oraz 8A.1, najwyżej te "większe" podstawki zamówię w innym sklepie.
[#643] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #640

odświeżyłem listę w tme link

podstawki tu :
link
tyle że niska ale nada się bo już taką lutowałem w protein

oraz tu link

nie ma jedynie drabinki rezystorowej w tme i trzeba poszukać gdzie indziej

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 16:06:44 przez JacK_Swidnik
[#644] Re: Protein turbo A500

@JacK_Swidnik, post #643

Dzięki za odświeżenie listy. Mam sytuację taką, że potrzebuję sporo innych drobiazgów i staram się to zrealizować w max. 2-3 sklepach z elektroniką. Oczywiście układy Lattice + programator, ewentualnie procesory z Chin, doradzono mi serię P12, która nie powinna sprawiać problemu na 14MHz. Czy komuś z Was Proteina na standardowym 68000 wyjętym z A500 poszła na 14MHz?
[#645] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #644

tak, krótko ale poszła :)
[#646] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #644

A u mnie śmiga jak marzenie na 68kP8, jedyne co zauważyłem to po powiedzmy godzinie pracy na 14MHz amiga nie wstaje po restarcie, ale wystarczy poczekać 3-4min, wstaje i działa jak należy.

Na 14MHz nie działa kilka gier i dem, więc ogólnie jak mam zamiar pograć to od razu przestawiam na 7, a jak system, internet, itd to 14.
[#647] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #644

Co prawda nie na Protein, ale dwie P8, które mam działają na 14MHz, bez chłodzenia potrafią wywoływać żółty ekran i miganie diody power po jakimś czasie.
[#648] Re: Protein turbo A500

@sanjyuubi, post #647

bez chłodzenia potrafią wywoływać żółty ekran i miganie diody power po jakimś czasie.
Radiator np. z aluminium załatwia sprawę czy nie?
[#649] Re: Protein turbo A500

@waldiamiga, post #648

Nie sprawdzałem, robiłem to tylko w ramach testów na otwartej amidze, procesor potrafił działać 3 godziny w AIBB, a miganie diody zazwyczaj występowało po resecie, nie pamiętam czy miałem zawiechę podczas pracy.
[#650] Re: Protein turbo A500

@sanjyuubi, post #649

Czyli na zapas nie będę kupować P12 tylko sprawdzę te P8 co mam, radiatorów mam sporo, przypuszczam, że blacha aluminiowa odpowiednio założona powinna się zmieścić pod klawiaturą na Proteinie. Tak z ciekawości czy bez zmiany wsadu można ustawić więcej niż 14MHz stabilnie.
[#651] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #644

ja testowałem na kilku procesorach wyjętych z płyt A500 P8 standard
i to była loteria, na jednych działa 14Mhz na drugich nie
obecnie mam ceramiczny 010 też wyjęty z A500 i na tym działa za każdym razem
[#652] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #650

Czyli na zapas nie będę kupować P12 tylko sprawdzę te P8 co mam, radiatorów mam sporo, przypuszczam, że blacha aluminiowa odpowiednio założona powinna się zmieścić pod klawiaturą na Proteinie. Tak z ciekawości czy bez zmiany wsadu można ustawić więcej niż 14MHz stabilnie.

Zmiana wsadu to za mało, trzeba jeszcze zmienić lekko konstrukcję Proteiny żeby dało się wyciągać więcej niż 14MHz.
[#653] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #650

Zawsze jest szansa, że zadziała, a jak nie to warto rozejrzeć się za 68010P12, miałem taki szlif od architekta i działał (tylko nie wiem co było napisane na nim przed szlifem).
[#654] Re: Protein turbo A500

@sanjyuubi, post #653

Układy Lattice mam zamówione. Teraz muszę zdecydować co z MC68000P12, na Alli są zestawy 5 sztuk P12 gdzie sztuka wychodzi około 13zł. Tylko nie ma pewności czy to szlif itp. Pierwszy link, drugi link
[#655] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #654

Chcesz mieć pewność to kup sobie MC68HC000P16, tylko nie taki gdzie jeszcze farba nie wyschła.
Tutaj 100% prawilna sztuka, niestety koszt wysyłki zabija, prawidłowość jest taka, że im gorzej wygląda tym lepiej.
[#656] Re: Protein turbo A500

@Kilos, post #655

Faktycznie z pierwszego linka farba jeszcze da się wyczuć na odległość. W drugim przypadku zabija koszt wysyłki. Zastanawiam się ewentualnie po jednej dwie sztuki z różnych partii kupić od Majfrendów.
[#657] Re: Protein turbo A500

@lukzer, post #1

Czy jest może jakiś dokument zbierający informacje na temat instalacji Proteiny? W szczególności chodzi mi o jasno opisaną rolę zworek oraz gdzie połączyć poszczególne kabelki. Nie mogę się do tego dokopać, a na pytce którą mam, nie mam opisu.
[#658] Re: Protein turbo A500

@perinoid, post #657

W poście #411 masz obrazowo pokazane gdzie co podpiąć.
[#659] Re: Protein turbo A500

@Kilos, post #658

Bardzo dziękuję. Czy CDAC można wyciągnąć z którejś nóżki jednego z układów na płycie? INT2x mam z CIA A, OVR z Garego, podpięty jestem pod nie takimi próbnikami. Wygodne to jest. Tylko CDAC mi brakuje (a bez tego, jak widzę, nie działa turbo).
[#660] Re: Protein turbo A500

@perinoid, post #659

Wszystkie te sygnały masz przy porcie rozszerzeń A500- piny 17/19/21 chyba. tak jak na tym screenie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem