[#211] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #210

Pierwsze sztuki szły z 1.3 późniejsze 1.4 .. ja po dłuższych testach zauważyłem ze przy wersji 1.4 karta jest jak by bardziej wrażliwa na konkrety procek z jednym mi działa z innym nie wstawał nawet system a na jeszcze innym gry pod WHDLOAD losowo wychodził do workbencha wywalajac błędy .. a u Ciebie działają gry pod ŚpiochWHDLOAD ?
[#212] Re: Protein turbo A500

@lukzer, post #211

a pamiętasz jaką wersje mi wgrywałeś?

No u mnie właśnie dużo gier pod whdload nie działa. np. żaden Mortal Kombat nie odpala.
Ale np. Another World działa.
[#213] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #212

nie pamiętam jakie wgrywałem .. ale wygląda na to ze wsady w wersji 1.3 są najbardziej stabilne wszystkie gry które odpalałem działają Mortal Kombat też ... proponuje zrobić jakąś listę gier z którymi macie problemy .. ja przetestuje je u siebie ..
[#214] Re: Protein turbo A500

@lukzer, post #211

Ok jestem już po testach.
U mnie to wygląda tak:

Jak jest zwora włączająca turbo to gry z dyskietek działają, natomiast pod WHDLoad nie działa 90% gier. Próba uruchomienia to wyświetla się info whdload wchodzi czarny ekran i odrazu wywala do workbencha z błędem w oknie:
link
Nieważne na jakim kickstarcie siedze i czy to classicwb czy czysty workbench zawsze wywala.

Jak wyjme zwore od turbo to wszystko działa
Działają gry pod whdload i z dyskietek również.

Czyli ewidentnie problem występuje z turbo.
Szkoda , bo daje dużego kopa, amiga 2x szybciej działa.
Myślę że w najbliższy weekend przeflashuje na inną wersje wsadu, może pomoże.

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 22:28:08 przez maliniak
[#215] Re: Protein turbo A500

@lukzer, post #213

np.
Mortal Kombat
Mortal Kombat 21MB

Naprawdę sporo gier uruchamiałem i tylko 1 się uruchomiał "Another World"

Bez turbo działają.....
[#216] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #214

U mnie wygląda to tak:
68010, wsady 1.3 - przy 7MHz zdecydowana większość gier WHDLoad działa, przy 14MHz niczego nie udało mi się uruchomić. Sam system działa stabilnie.
68010, wsady 1.4 (14MHz z wersji 1.3 bo w pliku z 1.4 akurat tego katalogu nie ma - przy 7MHz system stabilny, gry WHDLoad nie działają, przy 14MHz komunikaty o błędach przy starcie systemu (file not found), a jeśli jakimś cudem WB wstanie to jest niestabilny i (ciekawy objaw) brakuje plików w katalogach.
Mieszanie plików z różnych wersji nie kończy się dobrze - system robi się niestabilny lub działa bardzo wolno (np. przy 14MHz sysinfo pokazuje 0.33 prędkości A600), albo ma problemy z kośćmi RAM.
Ciekawa jest informacja o podmianie procesorów. Mam 3x68000 i 1x68010. Będę musiał przetestować. Poza tym zauważyłem na niektórych fotkach z Niemiec, że chłopaki używają ceramicznych procków - może one lepiej spisują się przy 14MHz?

I zgadzam się, że wsady 1.3 są najstabilniejsze.

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 23:02:38 przez Jenot
[#217] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #216

Film pokazujący moją Protein na wsadach 1.3 .. jakość jest bardzo słaba bo film robiony na szybko ... klik

jutro zrobię w lepszej jakości oraz uruchomię więcej gier .. jak do tej pory wszystkie się uruchamiały ..

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 23:04:28 przez lukzer
[#218] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #216

Też patrzyłem włąśnie na tą paczke 1.4 i tam nie ma do turbo.
Ale lukzer ma, więc prośba do lukzera czy udostępni?

Widać mam to samo co jenot.
Tylko ja testy robie na 68000 bo innego nie mam, a różnica pomiędzy 010 to prawdopodobnie dodana tylko funkcja wyjścia z gry do workbencha.
Fajnie by było jakbyś sprawdził jeszcze ten wsad 1.4 do turbo.
Wtedy by się wszystko wyjaśniło.
[#219] Re: Protein turbo A500

@lukzer, post #217

lukzer świetnie to u ciebie działa, a jaką masz wersje płyty pcb? Procek?

U mnie prędkość dysku w sysinfo to 900kb u ciebie 1.2mb.
Ale ja używam CF a ty HDD.
[#220] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #219

Płyta rev.6A procek to zwykły 68000 wsady w wersji 1.3 .. na CF też mam coś ok 900kb
[#221] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #219

U mnie pokazuje 1266kB/s przy 14MHz. Mam dysk twardy. Muszę jeszcze spróbować z nową wersją WHDLoad bo zdaje się, że na dysku mam zainstalowaną jakąś wczesną 17.x. Muszę też postawić roadshow i spróbować uruchomić plipboxa.
[#222] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #221

Myślę że warto sprawdzić jeszcze v1.4 dla turbo.
Skoro u lukzera działa 1.3 a przy 1.4 ma objawy takie jak u nas przy 1.3, to warto podmienić wsady i sprawdzić.
[#223] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #222

ok mam 3 wsady do Turbo.
mam v1.2 , v1.3 i wsad z paczki Protein_Sources(lukzer ma ten sam na chomiku)
Także są 3 wersje i wszystkie w JAD.
Sprawdzałem porównania plików, wszystkie są inne.
Zmontowałem programator, niebawem testy.
[#224] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #223

A ja wczoraj tak podmieniałem procki na proteinie, że włożyłem odwrotnie i chyba uwaliłem płytę Amigi 500Plus. Nie świeci dioda na klawiaturze, czarny ekran. Na razie nie chce mi się sprawdzać co walnęło.
[#225] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #224

Umarłemu się nie zdarzy. Jesteś pewien że usmażyłeś Amigę a nie procek?
[#226] Re: Protein turbo A500

@sebar27, post #225

Wyjąłem proteinę, włożyłem drugi procek bezpośrednio w płytę (już poprawnie ;) ) - Amiga nie wstała. Na szczęście mam jeszcze kilka płyt, posprawdzam co zdechło. Mogłem usmażyć i procek i płytę.
[#227] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #226

A taki był ładny... amerykancki.
[#228] Re: Protein turbo A500

@sebar27, post #227

Życie... jakoś przeboleję tą stratę ;)
[#229] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #224

Zawsze myślałem że jak procek da się odrotnie to procek się upali. A jednak płyta.

Co do samej Proteiny.
To mi już działają te wszystkie gry co nie działały!
Nawet ta stara kość SIMM co wcześniej pokazywała zółty ekran to też działa!
Ta kość to HYM532200AM-70 AMQ 8MB 72p 70ns 16c 1x4 FPM SIMM, Hyundai.
Test MemCheck również działa i nie wywala czarnego ekranu!
Wszystko teraz działa cacy.
Jedyne co zrobiłem to wgrałem wszystkie wsady 1.3 te co wrzucił janekdrukarz:
źródło v1.3

Narazie test około 1godz, wszystko działało ok! jedyne co zauważyłem to że SysInfo pokazuje 13,2mhz a nie jak poprzednio 14mhz.
Później będę kombinował z pozostałymi wsadami.

Lukzer taka prośba , jak będziesz miał włączoną ami do sprawdź przy okazji ile masz Mhz w Sysinfo.
[#230] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #229

No to rozumiem że kolejne partie będą już z poprawnymi wsadami. No własnie... jak się sprawy mają? Jakiś bliżej określony termin?
[#231] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #229

Zarestrowałem się na forum a1k.org i przeglądnełem wątek o proteinie.
i tak faktycznie wrzucają zdjęcia z sysinfo i też mają 13,2Mhz a nie 14.
czyi wychodzi że u mnie jest ok a u ciebie Lukzer ?

ps. Co oni tam w niemczech robili sobie Party Lutowanie Proteiny ?
[#232] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #231

13,2, a 14 wielkiej różnicy nie robi... trzeba się cieszyć, że wszystko działa i drogo nie wychodzi OK

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 12:15:37 przez zmiennik
[#233] Re: Protein turbo A500

@zmiennik, post #232

Ja nie wiem jak SysInfo mierzy taktowanie CPU. W przypadku prostych turbo do A500, bazujących na prostym zwielokrotnieniu sygnału CLK, potrzebne jest zwolnienie na czas operacji I/O do bazowej częstotliwości. Może w Proteinie też tak jest i wypadkowo to taktowanie wychodzi właśnie takie.... (czyli przykładowo 95% czasu 14 MHz, 5% czasu 7 MHz).
[#234] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #209

W tym pliku: Set_3_68K_14MHz\Protein_1_Set_3_68K_14MHz.lct są przypisane odpowiednie sygnały do odpowiednich pinów.

[Location Assignments]
layer = OFF;
CDAC = Pin, 33, -, -, -;
Clock_7_MHz = Pin, 11, -, -, -;
Clock_7_14_MHz = Pin, 31, -, C, -;
E_14MHz = Pin, 9, -, A, -;
E = Pin, 8, -, A, -;
VPA_Out = Pin, 7, -, A, -;
VPA_ = Pin, 6, -, A, -;
VMA_ = Pin, 5, -, A, -;
DTACKout_ = Pin, 28, -, C, -;
DTACKin_ = Pin, 18, -, B, -;
AS_ = Pin, 29, -, C, -;
Turbo_Switch = Pin, 30, -, C, -;
VMA_CPU = Pin, 19, -, B, -;
Inv_Clock_7_MHz = Pin, 39, -, D, -;
Analog_delayed = Pin, 38, -, D, -;
CDAC_output = Pin, 37, -, D, -;

To jest plik tekstowy (release notes.txt) w którym są opisane zmiany jakie są wprowadzone.
"02.10.2013 (Release 1.3)

Einfügen einer CDAC Erzeugung. Mit dieser Änderung kann die Protein das CDAC Signal
selbst erzeugen. Alle folgenden erwähnten Pins beziehen sich auf das IC7.

Dazu ist der Einbau eines analogen Verzögerunggliedes notwendig.
Dieses besteht aus einem 470 Ohm Widerstand und einen 47 pF Keramikkondensator.
Der Widerstand muss zwischen Pin 39 und 38 gelötet werden. Der Kondensator wird
zwischen Pin 38 und Masse eingesetzt.

Damit steht an Pin 37 das CDAC Signal zur Verfügung. Pin 37 muss dann mit dem
ursprünglichen CDAC Input (Pin 33) verbunden werden.
Dieser Umweg läßst sich nicht vermeiden, das diese Schaltung die physikalischen
Signaldurchlaufzeiten der CPLD Input und Output Pins ausnutzt.

Dieser Release Stand ist eine Beta Version und wurde nicht eingehend geprüft.
Möglicherweise ist die Takterzeugung nicht temperaturstabil. Abhilfe können dann ggf.
Bauteile mit geringeren Toleranzen (Metallfilm Widerstand und Styroflex- bzw. Polystyrol-
Folienkondensator) schaffen."

Według translatora Proteina w wersji softu 1.3 nie musi pobierać sygnału CDAC z płyty głównej amigi 500. Zmiany jakie dokonano odnoszą się tylko do IC7. Wprowadzono linię opóźniającą składającą się z kondensatora ceramicznego 47pF i rezystora 470 ohm. Rezystor jest wlutowany między pinem 38(Analog_delayed) i 39(Inv_Clock_7_MHz), a kondensator między pinem 38(Analog_delayed) a GND. Pin 33 CDAC musi być wtedy połączony z pinem 37 (CDAC_output). Tak to tłumaczy translator.
[#235] Re: Protein turbo A500

@janekdrukarz, post #234

janek,

Na płycie proteiny jest brak ścieżek z IC7 piny 37,38,39.
Faktycznie w wcześniejszych wersjach proteiny nie ma tych pinów w Protein_1_Set_3_68K_14MHz.lct

Więc co to oznacza że mam dorobić to?
Tylko po co jak wszystko działa?
[#236] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #235

To tak na marginesie zapytania do postu 209 kolegi Jenot. Zostaw jak jest. Podałem przykład tłumaczenia translatorem.

"Ta wersja jest to wersja beta i nie została szczegółowo zbadana." - Tak pisze na końcu pliku tekstowego. Nie ma co kombinować jak działa.

A tak przy okazji zapytam, do czego można by wykorzystać ten clockport w Proteinie?

Jakby ktoś był zainteresowany to tu można zobaczyć projekty protein 2000 i protein 020:
klik

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 00:10:49 przez janekdrukarz
[#237] Re: Protein turbo A500

@janekdrukarz, post #234

Wydaję mi się że to tylko chodzi o sygnał CDAC aby nie trzeba było łączyć proteiny z płytą główną (tylko CDAC). Więc dokonano takiej modyfikacji (rezystor+kondek) a sygnał CDAC otrzymuje się na pinie 37 IC7. I dlatego mostek jest z 37 (CDAC_Output) do 33 CDAC zapewnie input.
Dla mnie to już nie ma różnicy bo mam już wyprowadzony kabelek CDAC z płyty ami na goldpinie żeńskim. Więc nie muszę robić tej przeróbki. Ale oczywiście to jest tylko takie moje myślenie odnośnie tej przeróbki, i chyba pewnie o to chodzi.

nie musi pobierać sygnału CDAC z płyty głównej

czyli nie musi ale można dalej brać z płyty.
nie musi - czyli jak nie z płyty to przeróbka rezystor, kondek, mostek


czyli według własnego uznania, ale wyraźnie napisane że to tylko "beta" więc moim zdaniem warto dalej brac ten sygnał z płyty ami.OK


Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 12:20:39 przez maliniak
[#238] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #228

Jakiego procka 68010 używałeś w konfiguracji 14MHz? 68010p12? Dzisiaj dokopałem się do takiej informacji na amibay:

The only disadvantage on the 12MHz version is that you can't push it over the limit: this chip get fried if overclocked. And nothing on Amiga side can push it over 7.09MHz. 16MHz is out of the question.


Chciałbym wiedzieć ile w tym prawdy. Jeśli dużo, to komplikuje to wybór proca do proteiny. Na aliexpress p12 można dostać za śmieszne pieniądze.

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 15:47:55 przez teh_KaiN
[#239] Re: Protein turbo A500

@teh_KaiN, post #238

68010P10. Spalić się chyba nie spalił bo nie działałby wcale. Kupiłem na aliexpressie 4szt P12, mogę jedną sztukę poświęcić (bez Twojego posta zrobiłbym to na pewno i być może usmażyłbym wszystkie, jeśli to co piszą na amibay okazałoby się prawdą) ;)
Jeśli się sfajczy to pozostanę przy 7MHz, która to konfiguracja jest najbardziej stabilna i kompatybilna.
[#240] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #229

Okazało się szczęśliwie, że wszystko przeżyło... zabezpieczenie w zasilaczu zadziałało. Wystarczyło odłączyć wtyczkę zasilacza, poczekać chwilę i podłączyć ponownie. I wszystko gra, czekam na procki do testowania. Już są w drodze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem