[#1] Zapisy na pcb dla GBA1000
Witam,
rozpoczynam zapisy na płytkę drukowaną dla GBA1000. Tym razem mówimy o mobo, nie o płytkach peryferiów (na to w razie potrzeby przyjdzie czas :) ). Płyta powinna kosztować około 200 zł (skalkulowane dla 10 sztuk), przy zebraniu większej ilości zamówień może być ciut taniej, ale to czterowarstwowa, duża płyta więc na cuda nie ma co liczyć. W razie potrzeby będziemy potem organizować grupowe zakupy na rzadziej występujące (np. GALe), czy droższe części (np. Static RAM), celem obniżenia kosztów.
Lista:
1. wali7 - 1 szt (zastanawiam się nad dwiema)
2. kilos - 1 szt
3. drsky - 1 szt

Zakup i lista ma charakter grupowego zakupu, każdy ponosi pełną odpowiedzialność za przystąpienie, koszty kalkulowane są po równo, nikt nie zarabia na organizacji.
Jeśli ktoś nie wie, co to GBA.... w skrócie:
Jest to matorski projekt Amigi zbudowanej głównie z częsci A500+, wyposażony w mnóstwo dodatków i opcjonalnych rozszerzeń. Płyta rozmiarami i rozmieszczeniem złącz dostosowana jest do obudowy A1000. Podstawowe cechy:
- chipset ECS i 2 MB chip RAM
- procesor 68030 40-50 MHz, opcjonalnie FPU
- 8 MB Fast RAM (szybka, bo na static RAM)
- pełne (wszystkie sygnały) złącze Zorro II na płycie, plus dodatkowe złącze od frontu (zasadniczo jest to złącze jak w Expansion Port w A500) i kolejne z boku
- kontroler IDE, oczywiście bootowalny (z własnym ROMem) w systemach od 1.3 w zwyż
- miejsce na dwa Kickstarty (jeden oryginalny, drugi w Epromie)
- wbudowany Flicker-Fixer
- flash rom dla procedur inicjalizacyjnych (automount pamięci w obszarze ZIII, inicjalizacja 68060)
- gotowe, opcjonalne podprojekty (także dostosowane mechanicznie do obudowy A1000) kontrolera USB, karty graficznej (o niezłych parametrach) i karty turbo 68060 50-100 MHz z 64 MB Fast RAM. Każdy z nich wymaga osobnej płytki drukowanej. Oczywiście żaden z nich nie jest wymagany do uruchomienia i użytkowania GBA1000.
Zdjęcia na moim Grafitti: http://www.ppa.pl/graffiti/sprzet/wali7/
I filmiki:
https://www.youtube.com/watch?v=Cmsy4o4cqYY
https://www.youtube.com/watch?v=g0St_akTFeA
https://www.youtube.com/watch?v=kYa_gVsIAPE
[#2] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@wali7, post #1

Dla mnie 2 sztuki
[#3] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@bacus10, post #2

Lista:
1. wali7 - 1 szt (zastanawiam się nad dwiema)
2. kilos - 1 szt
3. drsky - 1 szt
4. bacuś10 - 2 szt

Proponuję aby każdy zainteresowany w odpowiedzi wklejał listę i dodawał się na końcu.
Dodam jeszcze, przed zamówieniem w wytwórni (w Chinach, polskie firmy niestety oferują ceny zaporowe) trzeba będzie wpłacić całość przewidywanej kwoty. Dodatkowe koszty (wysyłka, ewentualne cło) zostaną uregulowane przed wysyłką płyt już w Polsce. Tym razem są to zbyt wysokie koszty abym mógł wyłożyć całość z własnej kieszeni, a potem się rozliczać. Grupowy zakup, to grupowa zbiórka najpierw :)

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 13:06:34 przez wali7
[#4] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@wali7, post #3

Dopisuję się.

1. wali7 - 1 szt (zastanawiam się nad dwiema)
2. kilos - 1 szt
3. drsky - 1 szt
4. bacuś10 - 2 szt
5. Moneo - 1 szt. (nad drugą muszę pomyśleć, najpierw zapoznać się ze spisem części)
[#5] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@wali7, post #1

Jaki bedzie orientacyjny koszt części potrzebnych do wykonania płyty?
[#6] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@dragon_x, post #5

Dopisuję się.

1. wali7 - 1 szt
2. kilos - 1 szt
3. drsky - 1 szt
4. bacuś10 - 2 szt
5. Moneo - 1 szt.
6. JacK - 1 szt
[#7] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@dragon_x, post #5

Coś koło 2000zł
[#8] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@JacK_Swidnik, post #6

Dopisuję się.

1. wali7 - 1 szt
2. kilos - 1 szt
3. drsky - 1 szt
4. bacuś10 - 2 szt
5. Moneo - 1 szt.
6. JacK - 1 szt
7._Skiba - 1szt

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 13:53:53 przez _Skiba
[#9] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@dragon_x, post #5

Koszt orientacyjny... wiele razy się przymierzałem do podliczenia kosztów, jednak to było kilka zamówień, w różnych firmach (drobnica głównie Sławmir, to czego nie mieli w Sławmirze to Farnel bądź Mouser, czego nie mieli to eBay), rozciągniętych w czasie. Może przy okazji tego zakupu zrobię kalkulację, ale to naprawdę jest trochę roboty - samych scalaków jest 80. Oczywiście można zrobić zakupy w jednym miejscu, Mouser oferuje prawie wszystkie części, tylko oczywiście wyjdzie najdrożej.
Kalkulacja zgrubna: jakieś 1k - 2k pln. Za to dodatki wyjdą sporo taniej - karta graficzna jakieś 350 zł, USB około 200 zł, karta turbo jakieś 500 zł plus koszt CPU (tu silnie zależy od tego, czy będziemy polować na rev6, czy zadowolimy się starszymi rewizjami i "tylko" 50-66 MHz). Za to frajda wynikająca z montażu i uruchomienia bezcenna OK
Z ostatniej chwili - Georg Braun usunął ze swojej strony wszelkie odniesienia i informacje dotyczące GBA1000. Właśnie wszedłem sobie sprawdzić, czy przypadkiem nie udostępnił pełnej dokumentacji rev5, a tu taka niespodzianka. Nie wiem czy ktoś, komu przeszkadzały projekty Georga (ma on w naszym środowisku trochę hejterów, sam pamiętam dyskusję na PPA o "skradzionym" projekcie turbo) postraszył go jakimiś problemami prawnymi, może dogadał się z jakimś "przedsiębiorcą", może mu się odwidziało (Georg jest znany z niechęci do "środowiska", jak każdy zdolny człowiek ma też swoje dziwactwa). Na jego stronie nie znalazłem żadnych wyjaśnień. Tak czy inaczej, projekt został dawno temu upubliczniony, pliki projektu są u ludzi (też je mam) i można robić. Akcję oczywiście kontynuujemy.
Jeśli ktoś sche wycofać swoją deklarację, to proszę o info.
Zakup ma charakter koleżeńskiej akcji, bez zysku, każdy zamawia płytę dla swoich prywatnych celów. (to taki mój disclaimer)
[#10] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@_Skiba, post #8

A dolicz mnie drugi raz. :)
[#11] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@drsky, post #10

1. wali7 - 1 szt
2. kilos - 1 szt
3. drsky - 2 szt
4. bacuś10 - 2 szt
5. Moneo - 1 szt.
6. JacK - 1 szt
7._Skiba - 1szt

To już 9 sztuk. Może jednak dociągniemy do 15, czy nawet 20 sztuk.
Doklejam to co napisałem w poście 9. Proszę, przeczytajcie:
Z ostatniej chwili - Georg Braun usunął ze swojej strony wszelkie odniesienia i informacje dotyczące GBA1000, jest za to dosyć formalny tekst, że nie bierze odpowiedzialności za to, co kiedykolwiek było na jego stronach. Właśnie wszedłem sobie sprawdzić, czy przypadkiem nie udostępnił pełnej dokumentacji rev5, a tu taka niespodzianka. Nie wiem czy ktoś, komu przeszkadzały projekty Georga (ma on w naszym środowisku trochę hejterów, sam pamiętam dyskusję na PPA o "skradzionym" projekcie turbo) postraszył go jakimiś problemami prawnymi, może dogadał się z jakimś "przedsiębiorcą", może mu się odwidziało (Georg jest znany z niechęci do "środowiska", jak każdy zdolny człowiek ma też swoje dziwactwa). Na jego stronie nie znalazłem żadnych wyjaśnień. Tak czy inaczej, projekt został dawno temu upubliczniony, pliki projektu są u ludzi (też je mam) i można robić. Zyjemy w Europie, gdzie prawa autorskie nie są aż tak paranoicznie chronione jak w USA, bardzo szeroka i obszerna licencja (czy raczej interpretacja majątkowych praw autorskich) Common Use daje nam sporo praw. Akcję oczywiście kontynuujemy.
Jeśli ktoś chce wycofać swoją deklarację, to proszę o info.
Zakup ma charakter koleżeńskiej akcji, bez zysku, każdy zamawia płytę dla swoich prywatnych celów. (to taki mój disclaimer)
[#12] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@wali7, post #11

miałem o tym napisać, parę dni temu sam się zdziwiłem... szkoda, bo w tej sytuacji raczej nie ma co liczyć na upublicznienie pełnej dokumentacji rev5, miałem nadzieję, że może jednak...
[#13] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@Kilos, post #12

Właśnie.
Jakby się ktoś bał, że go Amiga, Inc (czy ktoś inny) najdzie w domu o piatej rano, to powiem, że według europejskiego prawa opublikowanie pełnego projektu, tak jak to uczynił Georg Braun, czyni go własnością publiczną. Każdy może sobie taki projekt wykonać do własnych celów niekomercyjnych. Po prawdzie każdy może wyklepać sobie młotkiem (czy wydrukować na drukarce 3d) najnowszy model Ferrari i nikt nie może mieć do niego o to pretensji.
O ile nie mieszka w USA ;)
[#14] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@wali7, post #11

1. wali7 - 1 szt
2. kilos - 1 szt
3. drsky - 2 szt
4. bacuś10 - 2 szt
5. Moneo - 1 szt.
6. JacK - 1 szt
7._Skiba - 1szt
8. pong777
[#15] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@pong777, post #14

Tadam, mamy 10 sztuk.
1. wali7 - 1 szt
2. kilos - 1 szt
3. drsky - 2 szt
4. bacuś10 - 2 szt
5. Moneo - 1 szt.
6. JacK - 1 szt
7._Skiba - 1szt
8. pong777 - 1 szt
Teraz walczymy o kolejne 10 sztuk (i tym samym niższą cenę).
Potrzebujemy jeszcze kogoś, kto nam wygeneruje gerbery z dokumentacji Eagle. Niby wiem jak to zrobić, ale wolałbym nie robić tego po raz pierwszy w życiu na takiej dużej i drogiej płycie. Kto by się podjął "wygerberowania" tego? Pliki Eagle prześlę mu na maila.
Aha, jaki chcecie kolor? Ja głosuję na niebieski (taki jak karta graficzna przezentowana przeze mnie na SACPie), kolor nie wpływa na cenę.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 17:19:44 przez wali7
[#16] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@wali7, post #15

Czy Chińczycy dobrze zrobią tą płytę? Wiem, że zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak, w produkcji.
[#17] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@_Skiba, post #16

Poproszę jedną sztukę
[#18] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@_Skiba, post #16

Myślę, że pcb do każdej istniejącej GBA, oraz rozszerzeń do niej powstało w Chinach.
Swego czasu poprosiłem o wycenę płytki dla Thylacine, polska firma podała cenę 4x wyższą niż Elecrow. Wszystkie moje pcb były zamawiane w Chinach.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 18:33:03 przez wali7
[#19] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@wali7, post #18

No to w takim razie nie mam sie o co martwic :)
[#20] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@_Skiba, post #19

1. wali7 - 1 szt
2. kilos - 1 szt
3. drsky - 2 szt
4. bacuś10 - 2 szt
5. Moneo - 1 szt.
6. JacK - 1 szt
7._Skiba - 1szt
8. pong777 - 1 szt
9. mari83pl - 1szt



Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 18:38:58 przez _Skiba
[#21] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@wali7, post #1

Płyty będą w rev.4?
Jakie zmiany miała mieć rewizja piąta.
Dopisałbym się ale sam tego za chiny nie polutuje.
[#22] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@_Skiba, post #20

Zależy jaka jest różnica pomiędzy wykonaniem 10 szt. a 20 szt. Jeżeli 1 sztuka przy 10 zamówionych PCB wyjdzie 200 zł, a 2 sztuki przy 20 zamówionych PCB 300 zł, to ja wchodzę i bierę 2 sztuki, wszystko kwestia ceny. M.
[#23] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@waldiamiga, post #21

Georg zrobił rev5, były zdjęcia i część dokumentacji, brakowało wsadów układów programowalnych i dokumentacji pcb. Rev 5 miała 68060 od razu na płycie, więc było finalnie mniej części, czyli prostszy design całości (przez co mniej awaryjny). Nie było 8 MB SRAM (taniej o kilkaset zł!), tylko 64 MB DRAM. Inny kontroler IDE (być może lepszy), oraz port zegara (jeden, lub dwa, nie pamiętam teraz). W rev5 było mniej starych GALi, autor zastąpił je nowocześniejszymi układami.
Zamawiana wersja płyty to 4 (tylko ta rewizja była dostępna).
[#24] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@_Skiba, post #20

1. wali7 - 1 szt
2. kilos - 1 szt
3. drsky - 2 szt
4. bacuś10 - 2 szt
5. Moneo - 1 szt.
6. JacK - 1 szt
7._Skiba - 1szt
8. pong777 - 1 szt
9. mari83pl - 1szt
10. tuxbar - 1 szt
[#25] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@wali7, post #24

czyli gerbery już są
[#26] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@Kilos, post #25

są :)
Architect1200 poda mi jeszcze cenę ze "swojej" wytwórni, i możemy zbierać kasę i robić zamówienie. Albo przez Architecta, albo bezpośrednio w Elecrow.
Ja bym chciał niebieski laminat, kto za, kto przeciw?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 22:00:08 przez wali7
[#27] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@wali7, post #23

Ja się chętnie skuszę na 1 szt.
[#28] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@wali7, post #11

A czy próbował napisać ktoś do Georga w tej sprawie?
Sam jeszcze muszę przemyśleć czy zapisać się do tego zamówienia, ale informacja na temat obecnego stanu rev5 na pewno by pomogła w podjęciu dobrej decyzji.
[#29] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@Dexterek, post #28

Napisz :)
i podziel się z nami. Myślałem o mailu do Georga, ale skądinąd wiem, że on średnio chętnie odpowiada.
Zawsze można spróbować.
Nie wydaje mi się, aby były widoki na rev5. Nie zdziwiłbym się, gdyby się nagle okazało, że któryś z "Amiprzedsiębiorców" wziął projekt pod "swoje skrzydłą". Z drugiej jednak strony, wysoka cena części i spora pracochłonność czyni taki interes mało zyskownym - kto chciałby dać jakieś 4-5 tyś. zł za złożoną płytę rev5? Ja na pewno nie, więc wracam w moich rozważaniach do punktu wyjścia.
[#30] Re: Zapisy na pcb dla GBA1000

@wali7, post #24

Obok listy na pcb GBA1000:
1. wali7 - 1 szt
2. kilos - 1 szt
3. drsky - 2 szt
4. bacuś10 - 2 szt
5. Moneo - 1 szt.
6. JacK - 1 szt
7._Skiba - 1szt
8. pong777 - 1 szt
9. mari83pl - 1szt
10. tuxbar - 1 szt

Kilos proponuje zrobić dodatkową listę na pcb dla karty graficznej PicassoII++ rev3.3 (4 MB VRAM, GD5434, montaż z riserem, czyli do klasycznej Ami będzie trudno wcisnąć, chociaż da się). Koszt płytki wyjdzie jakieś 70 zł. Oto lista na pcb PicassoII++ rev3.3:
1. Kilos
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem