[#1] Sampler do Amigi własnej roboty
Szukam jakiegoś prostego schematu samplera do Amigi. Najprostszy wydaje się ten. Układ ZN449E można tanio kupić u chińczyków. Jest jeszcze taki. Jeśli moglibyście coś polecić to będę wdzięczny

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 21:52:39 przez MarX
[#2] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@MarX, post #1

Ten drugi jest cienki, układ ADC0804 pracuje do jakichś 9 - 10 kHz tylko. Co do pierwszego, to jak na prosty sampler pewnie jest OK (nie mam teraz jak plików IFF obejrzeć, czy tam w ogóle jest schemat ideowy?). Ja bym robił sampler (i pewnie będę robił...) na ADC0820.
[#3] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@MarX, post #1

Na aminecie jest schemat samplera 44.1 kHz ,ale trzeba go wylutować ze starej komórki...
[#4] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Krashan, post #2

A czy jest możliwe zrobienie samplera 16 bit 44,1 kHz?
Oczywiście dałby on o niebo lepszą jakość, a konwersje do 8 bit zawsze można później zrobić na aminetowym SampleZ.
[#5] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Krashan, post #2

Ja bym robił sampler (i pewnie będę robił...) na ADC0820.

Jakbyś opracował schemat to daj znać, z chęcią Ciebie zmałpuję

Co do samplerka na bazie układu ZN449E to schematu ideowego nie ma, ale cała konstrukcja wydaje się na tyle prosta, że można połapać się bez większego trudu



A tutaj jeszcze próbka dźwięku skonwertowana do mp3 (ogólnie chyba bez rewelacji )

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 07:41:18 przez MarX
[#6] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Andrzej Drozd, post #4

Pytanie czy port równoległy jest w stanie odbierać dane z szybkością 88 kB/s (mono) lub 176 kB/s (stereo). No i musiałbyś sam napisać oprogramowanie do samplowania.
[#7] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Andrzej Drozd, post #4

Przypadek Clarity16 wskazuje, że jest możliwe. :)
[#8] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Daclaw, post #7

Możliwe owszem, ale w opisie wyczytałem, że w czasie samplowania system jest praktycznie wstrzymany, co może oznaczać, że port równoległy pracuje w górnym zakresie swoich możliwości.
[#9] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Krashan, post #8

Ja gdy samplowałem przez port równoległy w 44.1 kHz (w trybach Multiscan), to pojawiał mi się ładny, czarny ekran i ani nie myślałem aby w tym czasie grać w kółko i krzyżyk. Samplowałem głównie przez program samplujący w Octamed Sound Studio (moim zdaniem ma najmniej zakłóceń w prównaniu z innymi programami).
Tak więc zamrożenie systemu podczas samplowania to nic złego i nawet normalna sytuacja.
[#10] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@MarX, post #1

Od razu przepraszam ze bedzie lekko nie na temat, ale zawsze nurtowala mnie jedna sprawa, a temet jest pokrewny.

Amiga posiada obsluge czegos takiego co sie potocznie nazywa "wioselka". Jesli dobrze kojarze to sa to wejscia analogowe. Ciekawe czy za ich pomoca nie dalo by sie zrobic jakiegos samplera? 1kHz wyciaglo by chociarz i w jakiej rozdzielczosci bitowej?
[#11] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Andrzej Drozd, post #9

Aha...zapomniałem dodać, że samplowałem na Apollo 040/40 MHz. Jakież było moje zdziwienie, gdy nie dałem rady w 44,1 kHz na 040/25 MHz (Blizzard PPC). Już nie pamietam ile, ale sampler samplował dopiero coś w częstotliwości około 38 kHz. Dopiero gdy podkręciłem 040 w BPPC do 40 MHz, to ponownie mogłem działać w 44,1 kHz.
Tak czy inaczej fajnie byłoby mieć taki sampler, który będzie samplował w 8 bit oraz da radę w 16 bitach 44,1-48 kHz. Mimo że nie ma póki co oprogramowania. Za jakiś czas będą jeszcze szybsze Vampiry i fajnie byłoby mieć sampler 16 bit.
[#12] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Phibrizzo, post #10

1kHz wyciaglo by chociarz i w jakiej rozdzielczosci bitowej?


1 kHz nie ma sensu. Dźwięk 8 kHz brzmi telefonicznie z tamtej epoki, dziadowsko przy 11 kHz, znośnie przy 16 kHz (Protracker), wygodnie przy 22 kHz i dobrze dopiero przy 36 - 44,1 kHz (nawet w 8 bitach).
[#13] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Andrzej Drozd, post #12

Drobny offtop:
16-bitowy dźwięk @44/48 kHz to dziś średniej jakości materiał wyjściowy. Jeśli chcecie osiągnąć satysfakcjonujący efekt w pracy z dźwiękiem, to 24-bity @96kHz jest rozsądnym cenowo minimum dla amatora.
[#14] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@MarX, post #1

Rozbiorę dziś swój sampler i zobaczę na czym jest zrobiony.
[#15] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@makarsky, post #13

No tak, ba! w Amidze to nawet potrzeba nam dźwięku 32 bit, 96 kHz, ponieważ:

1. Mamy świetny soft, np. Protrackera, który obsługuje sample 32 bit oraz standard ASIO i inne VST.
2. Musimy samplować w 32 bitach, aby sample przekonwertowane do 8 bit, 16726 Hz brzmiały nieskazitelnie na Protrackerze.

Którą wersje wybierasz?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 10:19:39 przez Andrzej Drozd
[#16] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Andrzej Drozd, post #15

Andrzej dość zjadliwie to skomentował, ale przyznaję, że też nie wiem czemu ta wrzutka o 24 bitach miała służyć...
[#17] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Krashan, post #16

Spostrzeżenie zawodowe, i wyraźnie zaznaczyłem że to offtop.
[#18] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@MarX, post #1

Schematy samplerów do Amigi (opartych o układ ADC0804) były publikowane w następujących czasopismach elektronicznych:

Elektronika Praktyczna 4/1994 (29) - "Sampler akustyczny do Amigi"
Praktyczny Elektronik 7/1994 (6) - "Sampler do Amigi"
Elektor Elektronik 4/1994 (20) - "Sampler do Amigi"

Ponadto w piśmie Bajtek 5/1996 (40) znajduje się artykuł "Samplery firmy Elsat".
[#19] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@RomanWorkshop, post #18

Biorąc pod uwagę, że ADC 0820 ciągnie do 300 kHz śmiało i kosztuje sztuka nówka 15 zł, to ja bym sobie 0804 odpuścił.
[#20] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@makarsky, post #17

Spostrzeżenie zawodowe, i wyraźnie zaznaczyłem że to offtop.


To w jakim studio pracujesz i jakich znanych muzyków nagrywałeś?

No, a wracając do tych nieszczęsnych 24 bit, to przecież to nie ma sensu na Amidze klasycznej. Czy kolega nie zna oprogramowania amigowego?
Na Amidze (klasycznej) są programy które potrafią obrabiać sample 16 bit oraz są programy muzyczne (trackery i nie tylko), które potrafią "zagrać" te sample na 8 bitowej Pauli. Np. DigiBooster, SampleZ, itp.
Dlatego chęć posiadania samplera 16 bitowego jest uzasadniona. Także samplowanie w 16 bit i konwersja do 8 bit da lepszą jakość niż samplowanie w 8 bit.OK
[#21] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Andrzej Drozd, post #20

Jeśli jesteś z branży - to wiesz, że można w niej funkcjonować na różne sposoby. Zajrzyj na AudioShow, może się spotkamy. Po za tym niedawno wróciłem na poletko Amigowe, głównie z ciekawości, więc nie będę dyskutować o sofcie, którego nie znam bądź używałem 20 lat temu. Co do samplowania w 8 bit, to IMHO wiele jest zachodu i walki o zadowalający efekt, w 16 bit już z pewnością jest łatwiej szczególnie przy większej częstości próbkowania. Sampler 8-bit chyba jeszcze posiadam, bo był składnikiem mojej amigowej pracy dyplomowej dawno dawno temu. Jestem też ciekaw możliwości zrobienia samplera 16-bit dla Amigi, więc pozwólcie że ten wątek jeszcze poobserwuję :)
[#22] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@makarsky, post #21

Amigowe samplery w większości nie posiadają porządnego wejściowego filtru antyaliasingowego (oba przywołane w tym wątku projekty również). Stąd problemy z jakością. Poza tym, na ile rozgarnąłem temat, momenty samplowania są wyznaczane programowo, prawdopodobnie po prostu konwersja jest wyzwalana w przerwaniu timera. W efekcie możemy mieć niezły jitter. Ideałem byłby sampler z dużym własnym buforem, ale w tym momencie chyba prościej i taniej do samplowania użyć peceta i jego karty dźwiękowej, albo interfejsu audio.
[#23] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Krashan, post #22

Lub wyposażyć w interfejs dla szyny systemowej, przez latch lub bufor. Tylko jak wtedy będzie z kompatybilnością z istniejącym softem?
[#24] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@makarsky, post #23

Widzę inne rozwiązanie. Sampler może pracować w dwóch trybach. Pierwszy tradycyjny sterowany programowo. W drugim sampler miałby własny zegar taktowany kwarcem. Niestety z portu równoległego nie da się generować przerwań, więc Amiga musiałaby testować stan którejś z linii sygnalizującej gotowość próbki w pętli.

Wadą tego pomysłu jest komplikacja konstrukcji samplera: generator kwarcowy, dzielnik częstotliwości (programowany?). Może jednak przy wyzwalaniu samplera np. z przerwania audio jitter jest na tyle mały, że nie warto walczyć. Jak się zabiorę za konstrukcję, pomierzę sobie jak stabilne jest programowe wyzwalanie konwersji.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 08:26:02 przez Krashan
[#25] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Andrzej Drozd, post #20

Tu się zgadam, nadpróbkowanie z wyższym kHz i 16bit , a następnie inteligentna degradacja (najlepiej przy zastosowaniu filtrów, normalizacji i ewentualnie kompresji) do parametrów Amigi zawsze da lepszy rezultat niż bezczelne próbkowanie 8 bit. Dobrze zrobiony materiał dźwiękowy nie powinien na Amidze brzmieć gorzej niż typowe radio FM.
[#26] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Krashan, post #24

Dla próbkowania 44,1kHz przy procku taktowanym 7.8MHz mamy 181 cykli na próbkę. O ile pamiętam m68k potrzebuje do 50 taktów by uruchomić procedurę przerwania, więc procesor będzie zajęty głównie obsługą przerwań... No i system nie zawsze zezwoli na przerwanie, więc jiter i tak zawsze jakiś będzie. Chyba pomysł z buforem będzie lepszy, a może dedykowane DMA? Głośno myślę :)
[#27] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@makarsky, post #26

Na A500 próbkowanie 44,1 kHz i tak ma niewielki sens, bo nie ma szansy na odtworzenie tego potem. Natomiast dedykowane DMA w jaki sposób miałoby być realizowane? To jest możliwe tylko gdyby sampler zintegrować z kartą turbo i dać mu DMA do pamięci fast. Czyli turbo z kartą dźwiękową po prostu.

W tym momencie zgadzam się z infborasem, że prościej jest samplować na PC, potem porządnie zresamplować do tych amigowych 8363 czy 16726 Hz, przy okazji dając dithering przy redukcji do 8 bitów.

W kwestii samplera na port równoległy najlepsze co można zrobić to dobry analogowy filtr antyaliasingowy (przełączany zapewne), do tego taktowanie przetwornika zewnętrznym zegarem z kwarca i polling portu w ciasnej pętli, z użyciem jednej z kontrolnych linii Centronicsa jako flagi zakończenia konwersji. Wydaje mi się jednak, że osiągnięta poprawa jakości nie uzasadnia takiego skomplikowania konstrukcji – z wyjątkiem filtru antyaliasingowego, zrobienie przełączanego aktywnego filtru 12 dB/okt nie jest specjalnie trudne ani kosztowne.

Jeżeli więc bym podszedł do tematu konstrukcji samplera, to pozostawiłbym programowe wyzwalanie konwersji, natomiast zadbał o przyzwoity przetwornik (stawiam na ADC0820) i filtr wejściowy.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 10:43:58 przez Krashan
[#28] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Krashan, post #27

Zasadniczo OK, konstrukcja nisko budżetowa i kompatybilna.
Jednak trochę szkoda tej opcji z własnym zegarem i sygnalizacją gotowości próbki.
Choć można to zrobić w ten sposób, że żądanie odczytu będzie wyzwalać wykonanie próbki, która zostanie przytrzymana (przez latch lub sam przetwornik) do kolejnego odczytu. W ten sposób co prawda pobierzemy za każdym razem poprzednią wartość, w zamian dostając takie próbkowanie jakie chcemy. I jeśli program samplujący będzie podpięty pod stabilny zegar (CIA chyba wystarczy) to i jiter będzie niewielki. Chociaż może się jednak mylę.

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 13:43:32 przez makarsky
[#29] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@makarsky, post #28

Hej. Przy okazji wyjaśnijcie proszę, czy jeżeli będę samplował dźwięk odtworzony dwa razy wolniej , to po przyspieszeniu go do normalnej prędkości szumy będą mniejsze o pierwiastek z dwóch?
Przeczytałem to w cyfrowej elektroakustyce Moebiusa i nikt mi tego nie umie wytłumaczyć na wydziale..
[#30] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Mikrobi, post #29

Tak. Przyspieszone "skwierczenie" 2x, da efekt taki, że nie będzie to już skwierczenie, tylko lżejszy szumo-świst.

Wyobrazić to sobie można tak - zjeżdzasz rowerem po schodach 30 cm i czujesz wibracje. Gdy pojedziesz 2x szybciej, wibrację bedą "mniejsze", tak jakby schody miały 15 cm.pomysł
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem