[#31] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Andrzej Drozd, post #30

Zapomniałeś o pierwiastku z dwóch. Skwierczenie minus pierwiastek z dwóch to szumo-świst ok, racja
[#32] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@recedent, post #31

O tak tak, a miałem przeczucie że o czymś zapomniałem.
[#33] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Andrzej Drozd, post #32

Eksperci w zasadzie już wyczerpali temat... Od siebie tylko dodam, że to zależy od filtru antyaliasingowego użytego przy samplowaniu i przy odtwarzaniu. Jeżeli oba filtry są stałe to owszem jest zysk polegający na wypchnięciu części zniekształceń poza pasmo słyszalne. Czy akurat pierwiastek z dwóch, to bym się nie założył.
[#34] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Krashan, post #33

Pokrętne to tłumaczenie panowie.....
Dla mnie nadal sprawa jest niejasna.
Czuję, ze niepotrzebnie pytałem
[#35] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Mikrobi, post #34

Chodzi o o to, kto ma kontrolę nad "mikserem" (czyli urządzeniem, które ma pokrętła i sobie sam kręci tymi pokrętłami).
Są różne szkoły robienia użytkownika w "bambuko". No jak ktoś nie umie, to ma tryb "standard", jak ktoś umie, to ma tryb "średni użytkownik instrukcji do amplitunera".
Stopień wyższy, to - "ogarnijta sie ludziki, óni kradnom wom prónd z laptopa.
Itd, itp.

Krashan jednak mo pomyślunek i nos ni ciula. Bo je spoko chopok :)
[#36] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Mikrobi, post #34

Pokrętne to tłumaczenie panowie...
Dobra, sam tego chciałeś. Weźmy przykład.

  • Samplujemy instrument, który ma pasmo do 8 kHz.
  • Sampler nie ma filtru antyaliasingowego (większość prostych konstrukcji nie ma).
  • Samplujemy z częstotliwością 8 kHz.

Teraz sobie wyobraź widmo takiego sygnału, rozciąga się mniej więcej od 0 do 8 kHz. Robimy operację myślową i dorabiamy odbicie lustrzane względem zera, czyli mamy widmo od -8 kHz do 8 kHz. Wiem, że „ujemna częstotliwość" brzmi dość dziwnie, ale w cyfrowym przetwarzaniu sygnałów jest to na porządku dziennym.

Zsamplowanie takiego sygnału w widmie daje efekt powtórzenia przesuniętych widm. Tak jakbym zaznaczył i skopiował to całe widmo, a potem niczym stempelkiem powtórzył je, stawiając punkt środkowy (który w oryginale był w zerze) w każdej wielokrotności częstotliwości próbkowania.

I tu uwaga. Interesuje nas pierwsza kopia, postawiona w punkcie 8 kHz. „Dodatnia” połowa oryginału w kopii rozciąga się od 8 do 16 kHz, a ujemna od 8 kHz w dół do zera i nałazi na oryginał. Słychać to jako słynne „amigowe metaliczne brzmienie”.

Jeżeli mamy sampler, który wyrabia się w 16 kHz, to jest to rozwiązanie problemu. Sytuacja z powtarzaniem się kopii widm jest taka sama, ale teraz pierwsza kopia ma środek w 16 kHz. Ujemna połowa kopii rozciąga się od 16 kHz w dół do 8 kHz, a więc nie nachodzi tym razem na oryginał.

Jeżeli nie mamy takiego samplera, to można zastosować trick biednego człowieka. Zagrywamy instrumentem o oktawę niżej i samplujemy 8 kHz, a odtwarzamy w 16. Gdyby zagranie naszego instrumentu o oktawę niżej zmniejszało również pasmo sygnału o połowę, to ten trick byłby równoważny samplowaniu w 16 kHz. Niestety dla większości instrumentów nie jest to do końca prawda, więc trick biednego człowieka daje nieco gorszą jakość niż po prostu zsamplowanie dwa razy szybciej.

No dobra, a skąd pierwiastek z dwóch? Amiga odtwarzając to wszystko w 8 kHz swoim filtrem (jeżeli jest „wyłączony”) wycina powyżej 16 kHz. W pierwszym przypadku (samplowaliśmy w 8 kHz) słyszymy

  • Oryginalny sygnał o mocy P
  • Nałożoną na niego ujemną połowę pierwszej kopii o mocy P (zakłócenie)
  • Dodatnią połowę pierwszej kopii, też o mocy P (zakłócenie)

Zaś przy zsamplowaniu w 16 kHz (albo w przybliżeniu również przy zastosowaniu triku) słyszymy

  • Oryginalny sygnał o mocy P
  • Ujemną połowę pierwszej kopii, też o mocy P (zakłócenie)

Czyli w pierwszym przypadku mamy zakłócenia o mocy 2P, w drugim o mocy P. Zmniejszamy więc moc zakłóceń 2 razy, ponieważ moc jest proporcjonalna do kwadratu amplitudy sygnału, to amplituda zakłóceń zmniejsza się o pierwiastek z 2. Badum tssss....
[#37] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Krashan, post #36

Czyli bidnego chopa odegrałem ja, natomiast kolega musi iść do innej politechniki. Bo najgorsi są ci magistrzy, co dzisiaj maja 20 lat i "uczą" przyszłych inżynierów...

Dodane: Pardonłęą i ę.
Kólega musi iśc "na", a nie "do". Czyli na nową i lepszą politechnikę. I już. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 19:05:08 przez Andrzej Drozd
[#38] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Krashan, post #36

Dzięki wielkie!
Pokażę na wydziale.pozdr
[#39] Re: Sampler do Amigi własnej roboty

@Mikrobi, post #38

A czy mogłbyś nam przedstawić kierunek? Niekoniecznie miasto, ale czy to politechnika, czy jednak inna uniwersalna...fantastyka?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem