[#1] MNT VA2000
Myślę, że kilka osób zainteresuje aktualizacja informacji odnośnie karty graficznej do slotów ZorroII/III, która niebawem ma zostać rozesłana do pierwszej grupy zamawiających (był niedawno news na głównej).
Zacytuję fragment maila wysłanego do oczekujących:

Some good news:

  • Hardware sprite (for the cursor) is implemented

  • Hardware accelerated rectangle filling and block copying (blitting) works

  • 8bit palette mode works

  • Experimental 32bit color mode works

  • MicroSD card driver works

  • The card has a 26 pin expansion header for upgrades and experiments


And finally, some pictures of the sample:



Nie mogę się doczekać ślina
[#2] Re: MNT VA2000

@Umpal, post #1

A miałem już wrzucać niusa .
Też czekam!
[#3] Re: MNT VA2000

@baderman, post #2

Tak pomyślałem
Swoją drogą, to zupełnie zapomniałem, że ta karta ma gniazdo microSD. Czy to ma działać jako kontroler "dysku twardego"?
[#4] Re: MNT VA2000

@Umpal, post #3

Tak to wygląda. Jedyne na co czekam to stwierdzenie, czy będzie bootowalny czy nie. Tak czy siak - na pewno jego obecność mnie cieszy :)

Cieszy mnie też, że zachował Amigową konwencję - i karta jest scalakami "do góry". Już się od jakiegoś czasu zastanawiałem, czy będzie pamiętał o tym, i czy w instrukcji będzie o tym informacja ;)

To jak już piszemy to tylko dodam dla informacji dla tych którzy maila nie dostali:
To co wstrzymało produkcję, to fakt, że przy pierwszych testach EMC w laboratorium wyszły zbyt duże wartości (cyt: "It sends out some peaks in the RF spectrum that are a bit too high") i karta wróciła do poprawek. Poprawek wymagały też 3 ścieżki, odpowiedzialne za poprawne działanie karty w trybie Z3. Wszystko powinno być poprawione i klepnięte do 12 sierpnia. Po tej dacie ma nastąpić montaż części na płytkach i rozesłanie pierwszych 100 sztuk do głodnych wrażeń amigowców (aka klientów :D).

Swoją drogą, zastanawiam się, czy inne Ami-sprzęty też są tak testowane? (EMC żeby dostać CE)

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 14:55:53 przez baderman
[#5] Re: MNT VA2000

@baderman, post #4

No tak, przydałby się bootowalny, ale nawet jeśli nie będzie, to i tak dostęp do karty będzie świetnym "ficzerem".

Co to znaczy 'scalakami do góry'?
[#6] Re: MNT VA2000

@baderman, post #4

zastanawiam się, czy inne Ami-sprzęty też są tak testowane? (EMC żeby dostać CE)
Wątpię, bo kosztuje to chore pieniądze w akredytowanym laboratorium. Obstawiam, że twórca karty po prostu pracuje w czymś takim, albo ma bezpłatny dostęp do sprzętu np. na jakiejś uczelni.
[#7] Re: MNT VA2000

@Umpal, post #5

Nie wiem czy widziałeś, przykładowo, jak wyglądają karty w mediatorze 3/4000? PCI siedzą scalakami "w dół", amigowe siedzą scalakami "w górę". Niestety, nie mam zdjęcia pod ręką, żeby pokazać.
[#8] Re: MNT VA2000

@Krashan, post #6

Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana i trąci Ami-dramatem. Osoby zorientowane w temacie wiedzą że kolega J.S. bardzo chciał "wspomóc" w twórcę karty, gdy dowiedział się o tym projekcie. Na wieść, że twórca nie jest zainteresowany współpracą, zasugerował, że mogą twórce odwiedzić restrykcyjni kontrolerzy weryfikujący zgodność jego projektu z unijnymi przepisami.
[#9] Re: MNT VA2000

@strim_, post #8

No to szok, że takie rzeczy mają miejsce na naszym poletku :-/
[#10] Re: MNT VA2000

@flops, post #9

Normalnie dziki kapitalizm.
[#11] Re: MNT VA2000

@flops, post #9

No to szok, że takie rzeczy mają miejsce na naszym poletku :-/


Ten pan bardzo broni niemieckiego rynku i nie przebiera w środkach.
[#12] Re: MNT VA2000

@strim_, post #8

Mnie zastanawia tylko jedno, czy ta "pewna osoba" (jak go określa pewne grono) nie zdaje sobie sprawy, że to ostrze ma dwie strony.
[#13] Re: MNT VA2000

@flops, post #9

Niestety, tutaj nieco [url=www.amiga-news.de/de/news/AN-2016-05-00057-DE.html]więcej[/url].
Problem z licencją na P96 dotyczy nie tylko tej karty ale też Vampirów.
A jesli chodzi o kartę i zwarcie Lukasa z <wiecie_kim>, to więcej w updacie do linkowanego wyżej newsa.
<Wiecie_kto> robi sobie niezłą antyreklamę.

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 16:49:59 przez baderman
[#14] Re: MNT VA2000

@Umpal, post #1

Na karcie widzę gniazdo mikro USB. Ciekawe do czego to i czy będzie możliwe podłączenie całej karty do PC przez USB w celu kopiowania plików i ew. aktualizacji wsadu (o ile coś takiego jest na karcie).

A tak jeszcze odnośnie estetyki, to wreszcie jest złocona karta w fajnym kolorze OK

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 17:07:23 przez Umpal
[#15] Re: MNT VA2000

@Umpal, post #14

Stawiam, że tego micro usb nie bedzie w finalnej wersji, a zostaną jedynie pady do przylutowania. Pewnie służy do aktualizacji wsadu fpga. (Karta oparta jest o FPGA).
[#16] Re: MNT VA2000

@strim_, post #8

zasugerował, że mogą twórce odwiedzić restrykcyjni kontrolerzy weryfikujący zgodność jego projektu z unijnymi przepisami
Ciekawe czy majstę i kippera też straszył.
[#17] Re: MNT VA2000

@Krashan, post #16

Ciekawe czy majstę i kippera też straszył.

wyglada na to ze tak. przynajmniej igora swegos czasu. pamietam i mozna zajrzec na a1k na watki gdzie igor grzecznie pyta o droge aby napotkac na rady typu "wracaj do piaskownicy szczeniaku i nie zawracaj powaznym ludziom glowy [..] najlepiej zrob najpierw jakies migajace lampki" czy cos w tym stylu. podobnie bylo tez wielokrotnie z gunnarem jak tylko pojawil sie na a1k. zreszta majsta wspominal o jakims blizej nie sprecyzowanym szantazu ze strony amigowych firm, ale myslalem wtedy ze moze to po prostu wychyly w borderline.

mozna przyjac ze faktycznie uczyniono wiele zeby zniechecic ludzi do tych projektow nie uciekajac sie do przemocy fizycznej i lamania prawa.
[#18] Re: MNT VA2000

@strim_, post #8

Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana i trąci Ami-dramatem. Osoby zorientowane w temacie wiedzą że kolega J.S. bardzo chciał "wspomóc" w twórcę karty, gdy dowiedział się o tym projekcie. Na wieść, że twórca nie jest zainteresowany współpracą, zasugerował, że mogą twórce odwiedzić restrykcyjni kontrolerzy weryfikujący zgodność jego projektu z unijnymi przepisami.


a myslalem ze masz lepsza poinie o jensie. w koncu pisales dla niego jak pamietam stery.

sprawa jest taka, ze jens postanowil wedlug wlasnego i thora oswiadczen zakupic p96, maintainowac i rozprowadzac go zaraz potem albo w czasie nieudanych pertraktacji (jesli tak to mozna nazwac) pomiedzy gunanrem a hyperionem, ktory wcisnal sie pomiedy apollo-team a oryginalnych programistow p96, jako ze bedac w posiadaniu licencji spodziewali sie ze beda mogli wykupic system a nastepnie sprzedawac indywidualne licencje dla klientow vampire, po jkies 5 czy 10 eur sztuka.

dowcipne, ze jens twierdzil ze system p96 wart jest chyba jakies 200.000 czy cos i probowal robic wrazenie ze tyle programistom zamierza zaplacic. ;)

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 18:51:07 przez wawrzon

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 18:51:54 przez wawrzon
[#19] Re: MNT VA2000

@spidi, post #11

Ten pan bardzo broni niemieckiego rynku i nie przebiera w środkach.
Szfak, to ja lepiej nie napiszę ile adapterów IDE wysłałem do Niemiec...
[#20] Re: MNT VA2000

@Umpal, post #1

Super wiadomośćOK
[#21] Re: MNT VA2000

@Krashan, post #19

Szfak, to ja lepiej nie napiszę ile adapterów IDE wysłałem do Niemiec...


To nawet o tym głośno nie myśl , bo wróg czuwa ok, racja
[#22] Re: MNT VA2000

@spidi, post #21

Jeszcze trochę i trzeba będzie zamknąć forum i weryfikować użytkowników - "żeby aby przypadkiem nic a nic"
[#23] Re: MNT VA2000

@Umpal, post #1

Dzisiaj przyszedł następny mail:
- Karta w wersji RC2 przeszła testy emisyjne CE. Za 2 tygodnie rusza produkcja.
- karta ma pełne wsparcie dla Zorro III
- karta będzie miała opcjonalnego flopa z driverami Drivery będą oczywiście też dostępne do ściągnięcia
- autor przewiduje aktualizacje wsadu fpga już po premierze, do samodzielnej aktualizacji :)
[#24] Re: MNT VA2000

@baderman, post #23

- karta ma pełne wsparcie dla Zorro III


OK
[#25] Re: MNT VA2000

@Umpal, post #1

Kolejna porcja wiadomości - w końcu dobrych :)

Lukas aka. MNT w końcu przebrnął przez wszystkie biurokratyczne formalności związane z możliwością produkcji i eksportu sprzętu. Dodatkowo - jeszcze taka ciekawostka, którą zacytuję w oryginale, żeby nic nie zmienić tłumaczeniem:
I'm also going to register in poland, belgium, netherlands and a few other countries so i'm not afraid of legal action anymore.


Poza tymi którzy kupili kartę w pre-orderze, będzie jeszcze w pierwszym rzucie 40 dodatkowych kart.

Za powyższym pozwolę sobie przytoczyć najważniejsze cechy:
* rozdzielczość do 1280x720p HD w 16 bitach
* niższe rozdzielczości w 24bitowym truecolorze lub w 8bitowym "Chunky"
* wyjście HDMI
* MicroSD card reader (używa wolumenów z kart MicroSD w AmigaOS)
* sterownik RTG (wymaga 68020+)
* karta używa 4MB przestrzeni adresowej Zorro II lub aż do 32MB Zorro III
* Amiga Autoconfig(TM)
* automatyczne wykrywanie Zorro II/III
* Spartan 6 LX25 FPGA core z możliwością upgrade'u (flashowalna z Linux/Windows via port USB)
* całkowicie otwarte źródła: https://github.com/mntmn/amiga2000-gfxcard
* oficjalne wsparcie przez NetBSD 7

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 12:03:58 przez baderman
[#26] Re: MNT VA2000

@baderman, post #25

Czy są już sterowniki pod P96 lub CGX3/4 ?
[#27] Re: MNT VA2000

@BULI, post #26

Z tego co wiem - sterownik jest dla Picasso96.
[#28] Re: MNT VA2000

@baderman, post #27

Przydałby się pass-through dla Indivision AGA/ECS. Tak jak w karcie od Matze
[#29] Re: MNT VA2000

@Hal, post #28

O kurcze, nie wiedziałem że ta karta od Matze tyle kosztuje oO. W tej cenie lub niewiele wyższej można CV64/3D dostać. Karta od MTNa jest tańsza, upgrade'owalna i ma slot microSD. Pass-through byłby świetny, ale u mnie monitor bierze oba sygnały, więc dla mnie zbędny . Teraz czekam na sprzęt i jestem ciekaw szybkości nowej karty.
[#30] Re: MNT VA2000

@baderman, post #29

Dzisiaj Lukas pokazał karty które przyszły z montażu (montowane były w USA).
Zapowiedział przy okazji drugą serię produkcyjną, na którą zbiera zamówienia.
Dodatkowo zapowiedział, że pracuję nad możliwością obsługi videoportu po to by karta potrafiła wystawić na hdmi natywny obraz z Amigi. Wg. tego co napisał, prototyp takiego rozwiązania działa, ale wymaga dopracowania.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem