[#1] Chłodzenie elektroniki.
Zakupiłem niedawno scandoublera do amigi 1200 oraz karte Aca 1233n. Niestety po paru godzinach kiedy przejadę ręką nad obudową Amigi w miejscu "żeberek" jest tak gorąco że można jajka smażyć. W dodatku pojawiają się artefakty na obrazie.Na pewno trzeba zamontować wiatraczek. I stąd moje pytanie: jaki i gdzie taki wiatraczek proponujecie? Czy może nadmuchujący powietrze, a może wydmuchujący powietrze ze środka Amigi? Amiga 1200 jest zamknięta w klasycznej obudowie. Dzięki z góry za odpowiedzi.
[#2] Re: Chłodzenie elektroniki.

@Stoopi, post #1

Mam ten sam problem i właśnie rozmyślam nad jakimś wentylatorkiem
[#3] Re: Chłodzenie elektroniki.

@Stoopi, post #1

Artefakty na obrazie są w pewnym stopniu powiązane z temperaturą, ale schłodzenie wnętrza Amigi ich nie usunie. Mam Indivision AGA i ACA 1221 bez dodatkowego chłodzenia i nie mam artefaktów (a były), szczegóły tutaj.

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 14:54:26 przez Krashan
[#4] Re: Chłodzenie elektroniki.

@Krashan, post #3

Dzięki za info, wypróbuje i ten sposób.
[#5] Re: Chłodzenie elektroniki.

@Krashan, post #3

Zastosowałem ten patent na swojej A1200 - niestety nie wiem jak było przed, bo płyta miała wylane kondki i nie włączałam. Na trybach PAL i z Indi AGA MKII CR było ok, ale z trybami High GFX problem śmieci na ekranie nadal występował. Walnąłem spory radiator na Alice i Gayle - jest znacznie lepiej. Aczkolwiek w trybach High GFX po rozgrzaniu Amigi cały czas są widoczne krótkie linie ze śmieciami podczas przesuwania kursora myszki....
A wiatraczka nie chciałbym wstawiać - dodatkowy szum.

Widać układy pracują "na styk" ze specyfikacją.
[#6] Re: Chłodzenie elektroniki.

@Stoopi, post #1

Moim zdaniem dmuchać powietrzem będzie lepiej niż wyciągać.
[#7] Re: Chłodzenie elektroniki.

@stachu100, post #5

To pewnie zależy od wersji płyty, wersji układów chipsetu i paru innych czynników. Na swojej płycie 1D4 używam trybu graficznego Xtreme (1280×1024) i śmiećków nie ma, a wcześniej były. Moja hipoteza jest taka, że tryby HighGFX były „ciśnięte”, żeby dało się ich używać również na monitorach multisync nie korzystając ze scandoublera. Tryb Xtreme jest przygotowany specjalnie pod Indivision, więc nikt się nie wysilał z częstotliwościami (37 Hz, 18 kHz) i paradoksalnie, mimo większej rozdzielczości, AGA mniej się musi napracować. Chociaż tak naprawdę to pixelclock w tych wszystkich trybach pozostaje ten sam, 35 ns, więc może to kiepska teoria.

A co do chłodzenia. Na większości Amig chłodzenie nie usuwa problemu, tylko odsuwa w czasie jego pojawienie się, a potem ustąpienie. Tak moja Amiga zareagowała na radiator na Alice. Dlatego zgadzam się z autorami fixa, że przyczyną problemu nie jest przegrzanie AGA.

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 18:06:18 przez Krashan
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem