kategoria: Płyty główne
[#1] Czarno-biały obraz
Witam, nabyłem amigę 500 zepsutą. Na początku zrobiłem zasilacz bo była totalna kaplica. Udało mi się uruchomić komputer niestety mam czarno- biały obraz. Jako że z zapałem dopiero co zabieram się za poznawanie Amigi :), chciałem się poradzić, w którym miejscu szukać przyczyny niedogodności, czy przy wyjściu obrazu na kompozycie (tak jest podłączony) , czy przy układzie graficznym ? Dziękuję za wszelką pomoc.
[#2] Re: Czarno-biały obraz

@Centurion, post #1

Obraz jest czarno-biały w A500 jak podłączasz przez chinch, kolorowy będzie tylko przez modulator albo przez kabel RGB scart lub np podłączony do monitora 1084
[#3] Re: Czarno-biały obraz

@Centurion, post #1

A500 bez modulatora da Ci na Composite czarno-biały obraz. Kolor będziesz miał ze złącza RGB ("Video").
[#4] Re: Czarno-biały obraz

@recedent, post #3

To mam jeszcze takie pytanie, to odrazu modulator stary będę miał możliwość przetestować. Jak z złącza RGB puszczę kablem na modulator sygnał, to od modulatora musi iść chinch czy kabel antenowy ?
[#5] Re: Czarno-biały obraz

@Centurion, post #4

Przez chinch będzie ładniejszy obraz
[#6] Re: Czarno-biały obraz

@Amigo-A1200-040, post #5

Niestety obraz nadal czarno biały z obwolutką w dodatku na chinchu i kablu antenowym. Przyczyny szukać w amidze czy na pierwszy na ruszt sam modulator wziąść ?
[#7] Re: Czarno-biały obraz

@Centurion, post #4

Jakim kablem? Modulator podłączasz 23-pinowym złączem RGB do portu VIDEO. Dalej obraz idzie albo antenowym (RF OUT) albo chinchem (VIDEO OUT).

A jak masz skilla w elektronice to przerób modulator na S-Video według tego przepisu.
[#8] Re: Czarno-biały obraz

@recedent, post #7

Amiga do modulatora kablem 23 pinowym, i testowałem zarówno od modulatora kablem antenowym i kablem chinch, efekt gorszy niż przez chinch bez modulatora
[#9] Re: Czarno-biały obraz

@Centurion, post #8

Ok, dzięki :)
[#10] Re: Czarno-biały obraz

@Centurion, post #8

Czekaj, czy my się dobrze rozumiemy? Podłączasz to:



do tego:



przy pomocy kabla? Po co?
[#11] Re: Czarno-biały obraz

@recedent, post #10

Tak dokładnie, tak podłączam modluator, mam kabel łączący RGB i Modulator a z modulatora puszczam chincha na telewizor
[#12] Re: Czarno-biały obraz

@Centurion, post #11

wtedy mam nawet gorszy obraz niż bezpośrednio amiga z telewizorem chinchem połączona.
[#13] Re: Czarno-biały obraz

@Centurion, post #12

A kiedy podłączasz modulator bez żadnych kabli, po prostu, bezpośrednio - tak jak Commodore przykazało?
[#14] Re: Czarno-biały obraz

@recedent, post #13

Niestety innej opcji nie mam żeby sprawdzić RGB, jedynie telewizor mam.
[#15] Re: Czarno-biały obraz

@Centurion, post #14

Podłączenie bezpośrednie modulatora daje taki sam efekt
[#16] Re: Czarno-biały obraz

@Centurion, post #15

na chinchu obraz czarno- biały wygląda następująco:



modulator niezależnie czy wpięty w amigę bezpośrednio czy kablem w zestawie daje
następujący obraz:



wszystkie próby podłączeń dają ten sam efekt

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 21:08:27 przez Centurion

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 21:09:05 przez Centurion

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 21:10:10 przez Centurion
[#17] Re: Czarno-biały obraz

@Centurion, post #16

Co to za telewizor?
[#18] Re: Czarno-biały obraz

@maliniak, post #17

Grundig LCD, 32 cale
[#19] Re: Czarno-biały obraz

@Centurion, post #16

Mam tak samo i nawet nie wiedziałem, że z modulatora obraz powinien być kolorowy na cinchu :)
[#20] Re: Czarno-biały obraz

@makarsky, post #19

Czuje już ten klimat. Sam poznawałem Amigę 24 lata temu. Nie było internetu, koledzy też wiedzieli nie więcej ode mnie. Widzę, że Amiga to już nie retro wspomnienie - borze się za nią młode pokolenie. Jak macie smykałkę do elektroniki to dacie radę, jak nie to niestety retro już tak ma że często coś nie działa, lub działa i samo od leżenia przestaje działać.

Najlepiej zlutować sobie samemu kabelek RGB. Jak kupisz gotowy to i tak zapewne będzie do poprawy wiec lepiej samemu. Modulator sprawdzić z inną Amigą na innym telewizorze. Jak dalej czarno-biały obraz i przez kabel RGB czarno-biały to uszkodzenie na płycie głównej w sekcji Video.
[#21] Re: Czarno-biały obraz

@robertos231, post #20

O swojej starej amidze wiem tyle, że jeszcze działa choć występuje jakiś problem z obrazem lub pamięcią na płycie. Zajmę się tym porządnie dopiero w przyszłym roku.
Zaś co do modulatora, dopiero niedawno próbowałem go użyć i okazało się że na wyjściu zespolonym daje sygnał b/w, uznałem że tak ma być i odłożyłem do pudła, docelowo i tak będzie scart w użyciu.
[#22] Re: Czarno-biały obraz

@makarsky, post #21

C64 i Amigę męczyłem już w na początku lat dopiero na stare lata po c64 przyszła chęć opanowania Amigi. :) Niestety nie mam innego egzemplarza, Jest ktoś kto ma Amigę i byłby mi w stanie pomóc z przetestowaniem modulatora lub posiada monitor by sprawdzić u mnie RGB czy sprawne jest, ktoś z okolic Powiatu Zgorzeleckiego ?
[#23] Re: Czarno-biały obraz

@Centurion, post #22

Witam
Mam ten sam problem telewizor LCD samsung obraz za amigi przez modem jest czarno-biały ale po podłączeniu przez złącze euro wszystko działa prawidłowo -obraz ostry i kolorowy. Myślę, że jest to wina odbiornika LCD gdyż testowałem na 2 a500 i dodatkowo na odbiorniku marki Sony i to samo - czyli przez modem obraz czarno-biały. Mam gdzieś w szafie jeszcze jeden modulator więc mogę go podpiąć aby wyeliminować podejrzenie nieprawidłowego funkcjonowania modulatora.

Pozdrawiam
[#24] Re: Czarno-biały obraz

@Laki25, post #23

Chodzi Ci chyba o zlącze mono w Amidze, nie modem.

Wtyk podpisany jako mono jest to wyjście sygnału monochromatycznego
....czyli, czyli daje ono obraz czarno-bialy.
Wiec podłączając pod to gniazdo telewizor jest tak jak powinno byc - obraz bez kolorow.

Gniazdo Mono w Amidze - obraz czarno-bialy.
Przez kabel RGB - obraz w kolorze.
Przez modulator - obraz w kolorze.
[#25] Re: Czarno-biały obraz

@robertos231, post #24

Masz padnięty modulator. Dość częsta usterka. Modulatory A520 były bardzo delikatne i często się psuły, sam wymieniałem wielokrotnie onegdaj. Jeśli masz złącze euro-scart w swoim TV wykonaj, lub kup kabelek Amiga RGB - SCART. To pozwoli Ci się cieszyć nieskazitelnym, kolorowym obrazem. Schemat jest bardzo prosty i dostępny na PPA. Poszukaj.
[#26] Re: Czarno-biały obraz

@zilog, post #25

Zrobiłem sobie takie coś i działa bardzo dobrze.
[#27] Re: Czarno-biały obraz

@robertos231, post #24

Mój błąd chodziło mi o modulator a nie modem - późno było nie przeczytałem swojego postu. Odnośne uszkodzonego modulatora - może tak być nie przeczę jutro sprawdzę drugi a520 - t ego co pamiętam to ostatni raz jak go używałem był sprawny .
[#28] Re: Czarno-biały obraz

@Centurion, post #22

Dokładnie przeszukaj kanały w twoim tv bo ten modulator robił psikusy czasem pracował na stałe w ntsc i na pewno wytwarzał dwa sygnały po złączu antenowym. Złacze av z modulatora może być żle rozpoznane przez telewizor. Ten modulator zawsze dawał sygnał poza standardem niektore tv radziły sobie bo miały tryb przystosowany do magnetowidu a inne niestety nie. Ten modulator był uznawany za wadliwy po dokładnym strojeniu zawsze dawał niezły obraz jak na swoje możliwości.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem