[#1] Czyżby ACA1260 ???
amigaworld.de wrzuciło dzisiaj coś takiego na twitterze

[#2] Re: Czyżby ACA1260 ???

@Mariodj, post #1

No proszę....
Pamiątki SDRam?
[#3] Re: Czyżby ACA1260 ???

@Mariodj, post #1

[#4] Re: Czyżby ACA1260 ???

@_arti, post #3

Chyba to nagłe wskrzeszenie phase5 zwarło komuś styki i zmusiło do żwawszego działania 😁.
Ech, co ta konkurencja i wolny rynek robio z ludźmi .
Byle tylko nie było jak z Elboxem i ich 030 do A500.
[#5] Re: Czyżby ACA1260 ???

@Mariodj, post #1

to bedzie 040, jak wysprzeda wszystko to potem 060 :P
[#6] Re: Czyżby ACA1260 ???

@Mariodj, post #1

6 kostek pamięci RAM ??
to jaka będzie organizacja tej pamięci ?
chyba 3 banki ( 96MB, 192MB lub 384MB) 32-bit ?
bo chyba nie 24 czy 48 bit ?!?
[#7] Re: Czyżby ACA1260 ???

@QUAD, post #5

Wątpię, jak już zrobią to jednocześnie będą pewnie w ofercie 040 i 060, bardziej obstawiałbym odpłatne ( za pomocą kodów jak w ACA1221 ) OC i ilość widzianej pamięci, na dzień dobry 25MHz i 16MB ram a za "skromną" opłatą do 40MHz 040 i do 100MHz 060 i ram do maxa.
Ja w ogóle dałbym opcję bez CPU, z samą podstawką, zarobić mogą i tak swoje ( dopóki konkurencja się nie pojawi ) a nie byłoby problemów z RoHS, zamiast kombinować z tymi niby NOS-ami, procki na ACA123x nie wyglądają mi na NOS ( za bardzo porysowane ), to raczej bajka marketingowa albo sposób na wprowadzenie na rynek mimo braku zgodności z normą RoHS.
A tak bardziej obrotny kupujący może sobie sam "zorganizować" procka, zawsze na początek po dużym ( jak znam Amigowe realia ) wydatku na kartę można kupić tanie EC040 25MHz i zbierać na pełną 060 najlepiej rev.6 :), co nie wykluczy opcji z zainstalowanym już prockiem dla tych co chcą mieć wszystko na gotowo z prockiem bez dodatkowego mieszania.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 21:47:38 przez UJP
[#8] Re: Czyżby ACA1260 ???

@UJP, post #7

Karta bez procesora. Super pomysł. I jeszcze w instrukcji napisać "samodzielny montaż procesora unieważnia gwarancję" ok, racja
[#9] Re: Czyżby ACA1260 ???

@recedent, post #8

Jakoś producenci płyt do PC rozwiązali ten problem bez zabierania gwarancji.
Większość uszkodzeń z winy klienta ( uszkodzenia mechaniczne, wstawienie procka obróconego o 90°, czy odpalenie 060 na 5V, najlepiej bez chłodzenia i wiele innych) można zdiagnozować i wtedy dopiero cofnąć mu gwarancję lub zaproponować odpłatną naprawę co jest dodatkowym zyskiem dla producenta.
A tak w ogóle to dla wystarczająco "zdolnego" klienta nie trzeba aż takich "skomplikowanych" opcji żeby coś zwalił, nie raz już miałem klienta który potrafił zwykłego SIMM-a zainstalować odwrotnie mimo klucza i awanturować się że " ta ścieżka co wyparowała to już taka była w zaplombowanym pudełku z pamięcią od producenta " i mam mu ją wymienić na nową od ręki albo oddać kaskę
[#10] Re: Czyżby ACA1260 ???

@UJP, post #9

Poza tym 040/060 to nie jest najnowszy I7, którego można złamać palcami. A jak ktoś włoży go odwrotnie, to cóż... pogratulować tylko siły
[#11] Re: Czyżby ACA1260 ???

@UJP, post #9

Procesor na odwrót raczej ciężko jest włożyć gdyż w różnych miejscach niektórych nóżek nie ma. Więc przy wkładaniu na siłę w podstawkę pogniesz w nim nóżki. Dodatkowo te nóżki są dużo grubsze w stosunku do np procesora AMD FX-8320 i podobnych.

W przypadku tej karty pamięci będą przylutowane, więc jeden problem będzie z głowy. Ale jak znam życie to procesor raczej też i to pewnie bez koprocesora albo innego cuda.

Lub wsadzi procesory 68040 25 MHz których to zatrzęsienie było, a które to niewiele szybsze są od 68030 50 MHz.
[#12] Re: Czyżby ACA1260 ???

@gilban, post #11

to będzie sporo kart do przerabiania na 060
Blizzard-ów 1240 sprzedało się więcej niż 1260, a teraz na aukcjach łatwiej kupić 1260
tylko z gwarancją będzie kicha
[#13] Re: Czyżby ACA1260 ???

@recedent, post #8

Ja akurat bym chciał, nadmiarową 060 mam :)
Zresztą można dać podstawkę PGA i wcisnąć go jedynie.
[#14] Re: Czyżby ACA1260 ???

@gilban, post #11

Jak w 68040 dasz szybką pamięć, to powinna wyciągnąć 2x tyle co 68030 50 MHz.
[#15] Re: Czyżby ACA1260 ???

@Mariodj, post #1

Taka 060@100MHz z 256MB szybkiej pamięci to by była fajna alternatywa do Vampira II
Zastanawia mnie te 6 kostek pamięci ?
Nie chciało mi się analizować jak to jest podpięte, ale może poza samym 040/060 ta karta ma mieć jakąś prostą grafikę ?
W FPGA miejsca by się pewnie znalazło, a te dwie nadmiarowe kości pamięci to byłby RAM karty graficznej ?



Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 23:30:03 przez UJP
[#16] Re: Czyżby ACA1260 ???

@Mariodj, post #1

Bardziej interesująca jest ta "szyna" po prawej IC mogło pomyśleć i zostawić sobie otwartą furtkę w końcu.

I gdyby tak zrobiło to w późniejszym czasie mogli by wypuścić dodatki np: szybkie eth, kartę audio, lub sprzętowy emulator klasy IBM-PC. Tym samym pomijając spowalniacze typu Clock Port, etc...

W sumie sama karta bez RTG to ciekawostka dla kolekcjonerów. Więc RTG może już tam jest w tym chipie po prawej stronie.
[#17] Re: Czyżby ACA1260 ???

@Mariodj, post #1

No, to ceny A1200 teraz znowu pójdą w górę, jak składki OC.
[#18] Re: Czyżby ACA1260 ???

@TechNineWonder, post #16

Bardziej interesująca jest ta "szyna" po prawej IC mogło pomyśleć i zostawić sobie otwartą furtkę w końcu.


zapewne szybszy clockport jak zwykle u jensa..
[#19] Re: Czyżby ACA1260 ???

@UJP, post #12

to będzie sporo kart do przerabiania na 060
Już Jensa w tym głowa, żeby się nie dało.
[#20] Re: Czyżby ACA1260 ???

@Krashan, post #19

Całkiem prawdopodobne że Jens wymyśli jakiś płatny kod odblokowujący kompatybilność z 060. Wymieniasz na własną rękę i na własny koszt, a kod musisz kupić u Jensa.
[#21] Re: Czyżby ACA1260 ???

@wali7, post #20

Dlatego tak jak mówiłem, 030 wysprzedane można sprzedawać 040 ci co mieli trzydziestki kupią czterdziestki a potem kolej na 060 i Ci co będą mieć czterdziestki kupią sześćdziesiątki :)

jeden klient kupi 3 karty :P
oby tylko były dobre, i fakt ciekawe jak rozwiąże problem blokowania możliwości wymiany 040 na 060
[#22] Re: Czyżby ACA1260 ???

@QUAD, post #21

Ja nie kupię - Vampire 1200 na horyzoncie, więc... wicie-rozumicie.
[#23] Re: Czyżby ACA1260 ???

@Cedrat, post #22

Pewnie doczekasz się ... w okolicach emerytury.
[#24] Re: Czyżby ACA1260 ???

@misiek2, post #23

Też chciałbym mieć tak szybko emeryturę...
[#25] Re: Czyżby ACA1260 ???

@Mariodj, post #1

Wiele osób narzeka na Jensa, też mi się za bardzo jego model biznesowy nie podoba, ale ma prawo taki a nie inny stosować. Jednak dzięki niemu, mamy nowe karty turbo do A500, A1200, Scan doublery itd. Jak widać nawet ACA1221 poszła na pniu, a ACA1233n to naprawdę dobra karta. Dzięki Jensowi, Blizzard 1230 nie kosztuje dzisiaj 2 tyś pln. Pocieszający jest też fakt, że inni indywidualni Twórcy, robią całą gamę rozszerzeń do naszych klasyków.
Bardzo fajnie że będą mocniejsze karty do A1200 od Jensa. Nawet najwolniejsza pełna 68040, ma kilka razy szybszy FPU od 68882, procesor też jest kilkadziesiąt procent wydajniejszy (68030@50 vs 68040@25) (przynajmniej jak kod jest zoptymalizowany pod 68040 - 16x większy cache przy 68040 też nie jest bez znaczenia). O 68060 rev. 6 na nowoczesnej karcie nie wspomnę, bo Apollo i stare B1260 dostaną łomot aż miło.
[#26] Re: Czyżby ACA1260 ???

@Mariodj, post #1

2016 to jest niesamowity rok dla Amigi. Serio, nie mogę się nadziwić i morda mi się cieszy na te wszystkie wieści z frontu hardware... Reaktywacja Phase5, Vampire, Tabor 1222, teraz to...

Żyć, nie umierać!
[#27] Re: Czyżby ACA1260 ???

@skipp, post #26

Tak wygląda na to że mamy bardzo dobry rok ! Do pełni szczęścia przydało by się podobne ruszenie softwaru...
[#28] Re: Czyżby ACA1260 ???

@pisklak, post #27

Reaktywacja Phase5


SmiechSmiechSmiechSmiech
Vampire, Tabor 1222

"Pełne retro" Smiech
[#29] Re: Czyżby ACA1260 ???

@_Skiba, post #28

Pisałem "dla Amigi" a nie "koszerne retro". Ubawiłeś się po pachy, a sam się zbłaźniłeś, chłopie.
[#30] Re: Czyżby ACA1260 ???

@Mariodj, post #1

Myślę, że powstanie otwartego projektu karty 060 do A1200 to tylko kwestia czasu, nie zdziwił bym się gdyby Matze z a1k coś upichcił, bo człowiek cały czas coś robi i dobrze mu to wychodzi, największym problemem w przypadku karty do A1200 może okazać się dostępność złącz...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem