[#1] Budowa zasilacza do Amigi.
Co by było gdyby zbudować zasilacz na Przetwornicach DC do ARDUINO. Koszt takich dwóch to 10 złotych. Było by na 5v i 12v jak by ktoś chciał -12v to da się zrobić na takiej przetwornicy -12v?
[#2] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@TechNineWonder, post #1

Dwa ampery to może być trochę za mało ;)
[#3] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@_Skiba, post #2

To wyłączysz monitor spadnie zużycie



Tak na serio to Amiga dużo nie pobiera. link
[#4] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@TechNineWonder, post #3

Wiem o tym, zainwestuj w coś lepszego
[#5] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@TechNineWonder, post #1

Można niestety drożej, ale i wydajniej na tym i na tym. Do tego zasilacz od laptopa i powinno dać radę.
[#6] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@TechNineWonder, post #1

Chodziło mi takie coś po głowie, żeby do A600 wepchnąć właśnie przetwornice DC-DC na osobnym PCB i zamiast wtyczki zasilającej zrobić wtyk od zwykłego zasilacza laptopowego. Te gotowe moduły do arduino raczej odpadają, bo to raczej do lekkich zastosowań. Ale taka przetwornica 24V z PoE na 5V 5A i do tego jakiś drobny tor +-12V to już by mogło być. Pytanie jak to się będzie grzać i ciepło odprowadzać.

Niestety mam tyle spraw na głowie, że wylądowało to na końcu mojej listy rzeczy do zrobienia, która jest już w tej chwili tak dluga, że raczej się nie doczekasz. ;)
[#7] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@Red, post #5

Moim zdaniem nie ma sensu tak kombinować. Zasilacz RT-50B firmy MeanWell załatwia temat. Dla mocnych konfigów z większym zapotrzebowaniem na prąd są jeszcze RT-65B i RT-85B. No, chyba że ktoś wydał tyle na Amigę, że musi urwać każde 20 zł na zasilaczu.
[#8] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@Krashan, post #7

Biorąc pod uwagę linki z pierwszego posta, założyłem, że chodzi o takie przetwornice, które się z mieszczą w środku amigi, RT-50B raczej się nie zmieści :)
[#9] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@TechNineWonder, post #3

Mnie jednak najbardziej ciekawi kwestia podłączenia zasilania do samej Amigi. Konkretnie: wtyczka, nieszczęsny kwadratowy DIN. Jedna opcja to brzydka samoróbka, inna - odcięcie kabla od oryginalnego zasilacza (co mi się nie podoba...). Jak to chcesz rozwiązać?
[#10] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@Cedrat, post #9

Można tego DIN-a wymienić na jakieś bardziej standardowe złącze. Chociażby takiego DIN-a jak był za PRL używany do słuchawek (piny ułożone jak pięć oczek w kostce do gry), albo taki konkret.
[#11] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@Krashan, post #10

Tego właśnie nie chcę robić - chcę zachować płytę w stanie możliwie najbliższym oryginałowi.
[#12] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@Krashan, post #7

Moim zdaniem nie ma sensu tak kombinować. Zasilacz RT-50B firmy MeanWell załatwia temat.

Dzięki za cynk :) Bardzo fajny zasilacz. Aż mnie korci, żeby zrobić go wewnątrz A1200 i dodać włącznik sieciowy jak w Atari STf :) Myślisz, że się zmieści?
[#13] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@skipp, post #12

A nie lepiej coś takiego ? http://allegro.pl/zasilacz-5v-3a-12v-2a-max-30w-cisco-systems-i6571534715.html
Jest mały po wyjęciu z obudowy powinien się zmieścić w A1200
[#14] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@Dark_luke, post #13

No nie bardzo, nie widzę -12V.

[EDIT]
A jednak się myliłem - w opisie ani w tabelce nie ma -12V, ale jest na tabliczce znamionowej ;)

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 14:08:29 przez skipp
[#15] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@Dark_luke, post #13

Jeżeli ma się zmieścić wewnątrz A1200 to tak. Ale rezerwy mocy to on nie ma żadnej, ni mniej nie więcej jak ”szczupły” zasilacz fabryczny.
[#16] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@TechNineWonder, post #1

http://www.mini-itx.com.pl/p/12/101/zasilacz-pico-psu-dc-dc-12v-80w-zasilacze-picopsu-zasilacze-mini-itx-atx.html

Złe?
[#17] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@Daclaw, post #16

Dla mnie tak. Bo to zasilacz który potrzebuje "zasilacza"
Poza tym cena.
[#18] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@TechNineWonder, post #1

Jak już to na takich, ale wydajność prądowa tego to max 2A (jedna od 5V, druga -12/12V) tez się już pół roku do takiej zasiłki "Light" przymierzam.

[#19] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@Cedrat, post #9

Dla radykałów rozwiązanie rodem z Infinity dla siebie dolutować kable do mobo i do-silić mobo.

Myślę nad platformą do cross-dev w sumie jeszcze nie wiem co to do końca znaczy
[#20] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@Architect1200, post #18

O ciekawe. Ja jeszcze patrzyłem na te mają 5A i wyświetlacz. Tylko te bardziej do obudowy Tower.



Są po dwa dolary na ebay. DC LM2596

Co PicoPSU to też spoko tylko one koło 20-30 dolarów kosztują. Tutaj cena oscyluje koło 5$.
[#21] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@TechNineWonder, post #20

Te popularne przetwornice made in ChRL to niezbyt dobry pomysł oszczędnościowy. To nie spełnia żadnych norm, każdą trzeba by protestować obciążeniowo i popatrzeć na oscyloskopie co wypuszczają. Swego czasu zrobiłem zasilacz do C64 w oparciu o taką lepszą chińską DC-DC - lipa, zakłócenia w torze audio. Trochę szkoda naszych retrosprzętów, żeby jakiś pik napięcia z chińszczyzny upalił coś na płycie. Lepiej, jak już proponowano, zrobić demontaż zasilacza od jakiegoś markowego sprzętu (lapek, IP phone, routerek) - też może być tanio ale nieporównywalnie lepiej i bezpieczniej :)
[#22] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@Dark_luke, post #13

Widzę ten model zasilacza w sumie jest dość popularny, tylko zastanawiałem się czy by mi ta moc wystarczyła. Szukam właśnie jakiegoś rozwiązania, żeby nie targać oryginalnego zasilacza, niby lekki, ale miejsca zajmuje w diabły. Ten ADP-30RB wydaje się bardzo ciekawe, wyciąłbym małą dziurę w obudowie i wsadził tam przełącznik on/off, a to, że napięcia wychodzą na kablu z molexową wtyczką ma to zaletę, że można by zbudować przejściówkę zarówno do zasilania Amigi, jak i na przykład Amstrada mojego. Commodorka chyba nie, bo tam zdaje się są potrzebne napięcia 9V w prądzie zmiennym... Można by też teoretycznie wyprowadzić kabelek do zasilania magicznego chińskiego pudełka SCART-HDMI :P

Tylko właśnie, czy te 3 ampery na +5V wystarczą? Mam w A1200 kartę CF, Goteka, Jerry+ i przede wszystkim ACA1221. Sprawdzał ktoś może, ile taka ACA 020/28 żre prądu?
[#23] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@ijon, post #22

Tylko właśnie, czy te 3 ampery na +5V wystarczą? Mam w A1200 kartę CF, Goteka, Jerry+ i przede wszystkim ACA1221. Sprawdzał ktoś może, ile taka ACA 020/28 żre prądu?
Mam podobną konfigurację, SD zamiast CF, oryginalna stacja zamiast Goteka i ACA1221 odkręcona na 28 MHz. Do tego Indivision AGA, która, po temperaturze sądząc, sama pobiera kilka ładnych watów.

Zasilacz 3.0 A, oryginalny z Commodore. Wszystko pracuje stabilnie, nawet gdy testując przelotki dołączam jeszcze dysk talerzowy 3.5".
[#24] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@Krashan, post #23

Oo, super wiadomość, dzięki! To kupuję i będę eksperymentował, dam znać czy pociągnie ten zasilacz i Amigę, i konwerter.
[#25] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@Krashan, post #23

Panowie czyli jak dobrze rozumiem ten Cisco do A1200 + Blizzard 030/50 + CF + HXC - starczy bez najmniejszego problemu? Wystarczy przelutowac wtyczke i po zabawie?

Dlaczego pytam - sam mam jakiś mega stary zasilacz AT (co najlepsze z naklejka Amigową na nim więc chyba kiedyś nawet był przez kogos sprzedawany jako amigowy) - a w trakcie pracy doświadczam co pewien czas przypadkowych zwiech + ne ekranie lataja mi takie ciemne pasy w tle po przekątnej ekranu. Sprawdzałem druga płytę główną którą mam w domu i sprawdzałem tez drugi kabel Euro Scart. I dalej tak samo. Tak sie zastanawiam co jeszcze wykluczyć i nastepny w kolejce jest zasilacz. Czy zasilacz może powodowac takie zakłócenia obrazu + przypadkowe zwiechy?
[#26] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@player_sct, post #25

W tym zasilaczu AT to by wypadało wymienić kondensatory i będzie ok, a po za tym do tej konfiguracji wystarczy zasilacz z amigi ten co ma 4.5A przy 5V, mnie teki wystarczał do Apollo 1240/40 32Mb ram dysk HDD2,5' i nie było problemu ze zwiechami.
[#27] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@Amigo-A1200-040, post #26

No tak tylko jak patrze na alledrogo to zwykłe zasilacze Commodorowskie 3A chodza po 200 zł..to jesli to ma miec jakis zapas mocy to taniej kupic Mean Wella + jakąś obudowe do niego
[#28] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@player_sct, post #27

No to w tym zasilaczu AT co masz to wymień tylko elektrolity i będzie działać.

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 15:28:34 przez Amigo-A1200-040
[#29] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@Amigo-A1200-040, post #28

No dobra przekonałeś mnie, jutro go rozbiore i zobaczę jakie kondensatory są w środku
[#30] Re: Budowa zasilacza do Amigi.

@player_sct, post #29

Rozebrałem zasiłkę i wygląda jak na fotkach. Na pewno wybrzuszone są te dwa duże kondensatory 330uF - na drugiej płytce z tego co widze wszystkie elektrolity oględzinowo wyglądają normalnie i żaden z nich nie jest wybrzuszony ani nie wylewa. A tak swoją drogą spód płytki wygląda jakby cyna była wręcz wylewana :) Jakby nie patrzeć zasilacz ma naklejki z 96 roku więc 20 latek ma już

Pytanie - wymienić tylko te dwa, czy robić wszystko?



Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem