kategoria: Karty procesorowe
[#1] Furia EC020 rev 2, temat ogólny
Zdecydowałem się założyć temat o Furii, bo w sieci jest ogólnie bardzo mało informacji na jej temat. Próba wygooglania czegokolwiek odnośnie tej karty kończy się znalezieniem odnośników do wszystkich możliwych sklepów Amigowych, jednego tematu na EAB oraz recenzji poprzedniej rewizji Furii na PPA. I tyle.

Dokonałem pewnego "odkrycia" odnośnie tej karty, a konkretnie ustalanie ilości pamięci na różnych rodzajach kickstartów i montowania PCMCIA.

Amiga 600 pracująca na oryginalnym kicku 2.04 z końcówką 300 (czyli pierwsza wersja z obsługą HDD) widzi Furię z, uwaga, 13,5MB RAM :) Pamięć rozpoznawana jest jako 8MB Fast, 1.5MB Slow i 4MB na karcie rozszerzenia. Gdy uruchomimy złącze PCMCIA znika to dodatkowe 4MB i pozostaje nam 9.5MB. Co ciekawe, żeby zamontować kartę CF na złączu PCMCIA nie ma konieczności używania kombinacji klawiszy, a wystarczy włożyć adapter w trakcie ładowania systemu i wtedy znika to dodatkowe 4MB i karta CF pracuje normalnie w adapterze PCMCIA. Przypadku gdy system zdąży się uruchomić i nie zobaczy karty- należy jedynie wyjąć adapter, Amiga zresetuje się samoczynnie i wtedy CFka pod PCMCIA będzie już widoczna.

Sytuacja zmienia się diametralnie po zainstalowaniu w A600 kickstartu 3.1. Pamięć ustalana jest tak, jak we wszystkich opisach Furii, czyli 8MB Fast i 1.5MB Slow. Dodatkowe 4MB znika bezpowrotnie. Po uruchomieniu złącza PCMCIA odpada nam 4MB pamięci FAST, czyli zostajemy z 5.5MB pamięci zamiast 9.5MB jak w przypadku kickstartu 2.04.

Z rzeczy które zauważyłem, funkcja maprom nie działa. Próba mapowania jakiegokolwiek kickstartu do pamięci kończy się miganiem ekranu na zielono lub czerwono, potem następuje ciemność i jedyne co wtedy może pomóc to wyłączenie zasilania. Shadowrom, czyli zgranie do RAMu obrazu fizycznego kickstartu działa prawidłowo.

Sama karta daje naprawdę niezłego kopa. Amiga pracuje szybko i sprawnie, można spokojnie zainstalować bardziej rozbudowany system i nie trzeba będzie bać się o jakieś spowolnienia. Minusem i to dużym jest jednak brak jakiejkolwiek dokumentacji do karty, nawet w sieci. Program Furiatune posiada kilka opcji, ale jak ich używać pozostaje jedynie w kwestii domysłów. Nigdzie nie ma również ani słowa o tym, że na różnych kickstartach karta inaczej adresuje pamięć. Z tego miejsca więc, chciałbym wywołać do tablicy kolegę lotharka, co by mógł pewne kwestie z Furią objaśnić.
[#2] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@kwaku85, post #1

Jak na temat ogólny "o czymś", to słabo zaczynasz. Początkiem powinien być opis ogólny karty, jej parametry, wymagania czy też opis instalacji (taki sam jak podaje autor karty bez własnych komentarzy).

W 5 akapicie stwierdzacz jednoznacznie "Z rzeczy które zauważyłem, funkcja maprom nie działa". To że coś Ci nie działa wcale nie znaczy, że tak jest u wszystkich. Powinieneś w tym zdaniu dodać słowo "mi".
Aktualnie nie mam dostępu do A600 bo jestem na drugim końcu świata, ale zapewniam Cię, że mi Furia podmienia kickstarty bez żadnych zgrzytów...

Furia jest naprawdę fajną kartą generującą stosunkowo mało problemów. Program furiatune jest prosty w obsłudze i jest on wymagany jedynie gdy chcemy zmienić konfigurację karty czy choćby podmienić rom, ale i bez tego programiku karta sama w sobie jest całkowicie autokonfigurująca się.

Osobiście uważam że z kart dostępnych na kurczącym się rynku - Furia ma najlepszy stosunek ceny do jakości. Polecam ją wszystkim, króży marzą o (ciemnej stronie) mocy... ale jak to z Furią bywa... czasem potrafi doprowadzić swojego użytkownika do furii , tak to już jest gdy bawimy się sprzętem sprzed dwudziestu lat.

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 13:24:39 przez PWS
[#3] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@PWS, post #2

Jak najbardziej zgodziłbym się, natomiast nie jest to recenzja karty, a temat o jej ogólnych wadach i zaletach oraz obsłudze. Do karty nie ma żadnej dokumentacji, gdzieś na forum EAB znalazłem co należy wpisać w startup-sequence, żeby część opcji była zawsze uruchomiona, ale nie są to zwykłe komendy typu "furiatune ide on" a zdecydowanie bardziej rozbudowane z opcją tworzenia pliku log, jakimś warunkiem itp. Jeśli ktoś taki jak ja, nieobcykany w kwestii pliku startu-sequence i z jego magicznymi właściwościami, chce skorzystać prawidłowo z dostępnych opcji- będzie w przysłowiowej d. I oczywiście istnieje internet, w który uprzednio zajrzałem, ale Google milczy. Stąd ten post.
Jeśli znasz sposób by zmusić furię do zmapowania ROMu, to poproszę. Mnie się ta sztuka nie udała. W końcu podmieniłem fizyczny ROM, ale wolałbym tego uniknąć.
Jeszcze mam pytanie odnośnie shadowrom. Chciałbym uniknąć permanentnego bootloopa po wpisaniu w startup-sequence "furiatune shadowrom reboot", bo obawiam się że furiatune za każdym razem będzie mapowała ROM i resetowała Amigę. Podejrzewam, że do tego został stworzony plik log w RAMie, ale nie znam jego obsługi.
[#4] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@kwaku85, post #3

Napisz emaila do (martin at kuchinka dot cz) , bo by napisać narzędzie obsługujące kartę, trzeba wiedzieć co karta potrafi i jak to robi. Puki co mi tam furiatune v1.2 wystarcza, opis parametrów w samej komendzie jest wystarczający. Zapis warunków w s-s by uniknąć loopa to już inne zadanie wynikające ze znajomości AmigaOS.
Jeśli nie potrafisz tego zrobić to umieść na początku s-s komendę wait. Wówczas podczas bootowania systemu będziesz miał czas by przerwać s-s i z poziomu shella skonfigutować kartę. O ile pamiętam to karta pamięta parametry do kolejnego jej wyłączenia.

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 14:59:43 przez PWS
[#5] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@PWS, post #4

Po zmianie kicka na 3.1 to też nie mam się do czego przyczepić, aczkolwiek szkoda mi teraz dodatkowych 4MB widocznych pod starszym kickiem oraz chciałbym mimo wszystko poradzić sobie z mapromem, bo będę chciał pokombinować z patchowanymi kickami, a programować każdą jedną wersję w kości już mi się nie uśmiecha.
[#6] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@PWS, post #4

Jak zakładałem, bootloop :)
[#7] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@kwaku85, post #5

No to kilka słów ode mnie. Furia w mojej A600 z Kickiem 3.1 od Cloanto (nie używałem na starszym bo fabrycznie miałem 37.299, który nie obsługuje IDE) daje mi 9MB fast + 2MB slow (do tego mam 2MB chip, czyli razem 13MB RAM, plus Kickstart + pamięć na potrzeby wewnętrzne i docieramy do górnej granicy adresowania procesora EC020).






Po odpowiedniej konfiguracji można jednocześnie korzystać z całej pamięci, jak i z PCMCIA (zerknijcie na screen poniżej, widać całą pamięć, a jednocześnie listing z karty CF podpiętej przez przejściówkę w PCMCIA. Dostęp nie wymagał żadnego resetu - podpinam i działa, w locie.
[#8] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@perinoid, post #7

Używasz LoadModule by pcmcia działała przy 9MB? Pytam bo fotki się nie ładują.
[#9] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@tbone, post #8

Czytam ten wątek , bo zastanawiałem się również nad furią ze względu na fpu i pamięć w jednym kawałku .Ale widzę,że zakup aca620 był chyba lepszy (mniej problemów).
[#10] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@tbone, post #8

Ponieważ nie mogę poprawić poprzedniego posta, poniżej linki do zdjęć (może tak się uda je załadować):
Sysinfo 1
Sysinfo 2
Sysinfo 3
Sysinfo 4
Sysinfo 5
Tutaj jest obrazek z raportem pamięci przed i po włożeniu czytnika CF na PCMCIA.

Pamięć jest włączona za pomocą Furiatune.

Jednoczesną pracę PCMCIA i pamięci uzyskuje się po wgraniu do systemu jednego pliku i odpalenie LoadModule
[#11] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@wojtek9989, post #9

Nie z furią samą w sobie jest problem, a z uruchomieniem konkretnych opcji. Furia sama w sobie jest zaje#$%ta. A600 dostaje ogromnego kopa.
Co do pamięci to nie chce mi się obecnie zmieniać kicka, ale jak wspomniałem, sysinfo za każdym razem zgłaszał 8MB Fast, 1.5MB Slow i 4MB jakiejś dodatkowej pamięci. Na kicku 3.1 już tak nie ma.
Jak wymusić stworzenie pliku log w RAMie? Posiłkowałem się tym:

C:furiatune >RAM:furiatune.log status
search >NIL: RAM:furiatune.log "IDESpeedup is on"
If WARN
C:furiatune >NIL: ide on reboot
EndIf

i zamiast IDESpeedup wstawiłem Shadowrom, ale działało to do pierwszego wyłączenia zasilania, później już był tylko komunikat o braku możliwości zlokalizowania pliku furiatune.log
[#12] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@perinoid, post #10

Dziękuję. Dokładnie ten sam moduł ładuję i działa mi karta sieciowa bez odłączania części ramu
[#13] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@kwaku85, post #11

Ja mam coś takiego:

IF EXISTS C:furiatune
c:furiatune >RAM:furiatune.log status
search >NIL: RAM:furiatune.log "ShadowROM is active"
If WARN
c:furiatune shadowrom
EndIf

działa bez problemu
[#14] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@tbone, post #12

Czy znalazł by ktoś chwilke czasu i wytłumaczył by mi łopatologicznie, podesłał potrzebne pliki żeby działała mi sieciówka z pełną pamięcią? Jestem kompletnie zielony jeżeli chodzi o system, aż sam się dziwię że udało mi się system postawić na karcie CF 😂 Kickstart mam 3.1 ten zwykły
[#15] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@kwaku85, post #1

Te dodatkowe 4MB wynika z błędnego algorytmu wykrywania pamięci kickstartu, nie wiem dlaczego akurat to się dzieje w A600, w A500 miałem taki patent jak amiga czytała z jakiegoś powodu bit włożenia karty PCMCIA (mimo, że nie ma PCMCIA) jako ustawiony, to pamięć przechodziła test (no bo w tym miejscu znajduje się druga połowa tych 8MB dodanych wcześniej) i zostawała dodawana jako 4MB, których faktycznie nie ma. Każdy dostep do tej pamięci będzie skutkował nadpisywaniem danych w "tamtej".

Spójrz sobie na adresy jakie obejmuje te dodatkowe 4MB, zapewne będzie to adres PCMCIA, czyli $600000-9FFFFF kolidujący z 8MB od adresu $200000-$9FFFFF.

Spójrz na kości RAM na karcie i zobacz, ze tam nawet nie ma tyle pamięci, poza tym co z mapą pamięci 2MB CHIP + 8MB + 1.5MB + 4MB = 15.5MB! Programem od furii (addmem) zdaje się możesz dodać dodatkowe 1.5MB, to daje 17MB przy procesorze, który potrafi zaadresować tylko 16MB, a gdzie 1MB zarezerwowane na kickstart oraz inne obszary do sterowania chipsetem?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 00:46:43 przez sanjyuubi
[#16] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@w1ilk, post #13

No to z tego co widzę, to działać nie może. ShadowROM jak i maprom wymaga resetu, ponieważ przy pierwszym uruchomieniu ładowany jest kickstart fizyczny. Po restarcie aktywny będzie dopiero ten z RAMu. Powinieneś dopisać w przedostatniej linijce reboot na końcu lub zresetować Amigę ręcznie. Chyba że się mylę.

Co do moich przejść z mapowaniem itp to chyba mam podejrzanego. Zauważyłem, że skopiowany CED z CF na PCMCIA na dysk nie chce się uruchomić. A skopiowany do RAMu jest ok. Coś mam nie tak z kartą SD w A600 lub FFSem. Pliki uszkadzają się po kopiowaniu na wewnętrzny dysk (kartę SD).
Coś mi świta że już kiedyś walczyłem z tym problemem na A1200, ale przypomnieć sobie nie mogę co to było.
Pewnie sanjyuubi masz racje z tym adresowaniem, w sumie nie popatrzyłem dokładnie. Zaaferowany byłem niedziałaniem mapromu :D 68020 też nie adresuje więcej jak 16MB?
[#17] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@kwaku85, post #16

A jednak działa. Nie trzeba dopisywac Reboot. Jeżeli jest potrzeba karta zresetuje sys automatycznie.
[#18] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@w1ilk, post #17

No to cuda, Panie, cuda. Ale może tak jest

Ma ktoś pomysł dlaczego kopiowane na wewnętrzny dysk pliki ulegają uszkodzeniu?
[#19] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@kwaku85, post #18

Wszystkie? Może zapuść na nim disksalv i sprawdź filesystem. Opcją jest też taka, że masz niewłaściwie dobraną kartę (za szybka/za wolna) i jest jakiś kłopot np. z timingami.
[#20] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@kwaku85, post #1

ShadowROM not requires reboot. Syntax "FuriaTune shadowrom >NIL:"
PCMCIA and 8MB FastRAM KS v3.x, look here link
[#21] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@perinoid, post #19

Testowałem na razie na CEDzie. Żaden plik z jego katalogu nie uruchomi się po przekopiowaniu na jakąkolwiek partycję dysku. Ale gdy skopiuje go do RAMu lub odpalę z adaptera CF- działa. Co ciekawe, właśnie skopiowałem cały system ClassicWB z adaptera na CF na partycję DH0 i system uruchomił się. Zdychają tylko wybrane pliki?
[#22] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@perinoid, post #19

Mi partycja systemowa pare razy sypnęła błędami, zapuściłem disksalva i od dłuższego czasu jest ok 😉
[#23] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Bartek2075, post #22

Tak jak myślałem, furiatune uruchomiona CF na PCMCIA i stamtąd zmapowany kickstart działają. Disksalv nic tu nie pomoże, partycje są właśnie utworzone i formatowane normalnie i szybko. Część plików ulega uszkodzeniu. CED to mały program, czyli nie chodzi o wielkość pliku. Coś musi być nie tak z FFSem.
[#24] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Boboo_SK, post #20

Hi Boris. Nice to see You here. First, I need say Furia is Amazing piece of hardware. Look's like it's working fine and all my problems exist because of internal SD drive or FFS.
I'll try to play with PCMCIA and FastRAM after figure out hard drive problem. But it's cool more RAM is possible with PCMCIA.
[#25] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@kwaku85, post #23

A czy masz rozszerzenie chip pod klapką? Możesz je wyjąć i wtedy sprawdzić, jak to jest z tym przegrywaniem danych?
Ale najpierw ściągnij to i sprawdź sumy kontrolne dla pliku przed i po przegraniu na dysk wewnętrzny.

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 08:37:03 przez perinoid
[#26] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@perinoid, post #25

Spróbuję. Rozszerzenia żadnego nie mam. Nie jest to również problem z samym RAMem czy funkcją kopiowania, bo skopiowany plik do RAMu uruchamia się normalnie. Dopiero gdy skopiuje go na dysk wewnętrzny- przestaje działać.
[#27] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@kwaku85, post #26

Mam podejrzanego. Wcześniej dysk partycjonowany i formatowany był pod OS 2.04, czyli z najstarszym możliwym scsi.device Później po zmianie fizycznego kickstartu na 3.1 co prawda przeformatowałem dysk na nowo, ale poniosła mnie fantazja i ustawiłem 2 partycje po około 4GB, a znalazłem gdzieś informację że dla starego scsi.device z os 3.1 max dla całego dysku wynosi 4GB. Czy tropię dobrze?
[#28] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@kwaku85, post #27

Dobrze. Jeżeli z scsi.device z Kicka 3.1 spróbujesz zapisać coś powyżej pierwszych 4 GB, to ten zapis będzie „modulo 4 GB”. Tak więc zapis na drugą partycję 4 GB będzie uszkadzał pierwszą.
[#29] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Krashan, post #28

Dzięki Krashan, w takim razie to powinno załatwić sprawę.
[#30] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@kwaku85, post #29

Możesz spróbować zrobić sobie kickstart z scsi.device obsługującym zdaje się do 128GB (czy 1TB?), ale to nie wszystko, musisz użyć także systemu plików, który ma zwiększony limit. Ogólnie jest trochę kombinowania.

Jak użyjesz np. PFS3 i z s-s będziesz uruchamiał ide-fixa, to wtedy te dwie partycje powinny działać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem