[#1] SoftwareFPU
Jest coś takiego dla systemu 7? Vampire nie ma FPU, więc pod emulowam Mac większość softu nie chodzi. Tak więc jakiś emulator FPU by się przydał.
[#2] Re: SoftwareFPU

@radzik, post #1

Ale nie wszystkie aplikacje chodzą chyba na emulowanym FPU.
[#3] Re: SoftwareFPU

@TechNineWonder, post #2

Jest SoftFPU i działa pod MacOS.
[#4] Re: SoftwareFPU

@pisklak, post #3

Tak w ogole jest coś dla AmigaOS takiego? Generalnie ten brak FPU mnie doporowadza do szału.
[#5] Re: SoftwareFPU

@radzik, post #4

Widzę radzik, że u Ciebie w ogóle brak optymizmu, OWB złe, brak FPU złe, wszystko złe :)

Co do fpu to o ile dobrze pamiętam prehistorię Amigi to SASC używał tych wszystkich math*.library własnie w celu emulacji FPU na prockach bez fpu ale to podczas kompilacji programów żeby obsługiwały dane zmiennoprzecinkowe na prockach bez tego. Nie kojarze żeby był jakis emulator FPU chociaz teoretycznie dałoby rade coś zrobić w stylu 68040.library.

Podsumowując, jeśli chcesz mieć na klasyku szybkie, kompatybilne 68k to tylko MorphOS 1.4.5 i jego JIT.
[#6] Re: SoftwareFPU

@michal_zukowski, post #5

Ale przecież źródła UAE 8.x są dostępne i jak by ktoś chciał to JIT-a do wersji m68k można dopisać a 68882 można emulować. Pod UAE na V2.


A czy jest taka opcja aby MorphOS 1.4.5 działał pod UAE.

Czy Team MorphOS myślał może o wprowadzeniu takiej opcji aby dało się używać na UAE. Czy raczej nie ma na co liczyć?


Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 17:06:16 przez TechNineWonder
[#7] Re: SoftwareFPU

@radzik, post #1

W Amidze biblioteki matematyczne emulują FPU, jeśli tego nie ma na pokładzie. Wystarczy skorzystać z tych bibliotek!
[#8] Re: SoftwareFPU

@TechNineWonder, post #6

MorphOS nie działa na WinUAE, gdyż qemu jeszcze czegoś tam nie obsługuje, więc to raczej pytanie do tych co robią qemu. Jak zrobią to będzie działać.
[#9] Re: SoftwareFPU

@Hexmage960, post #7

To zmus je zeby program z nich skozystal jesli w kodzie jest jakas instrukcja dla koprocesora.
Nie bez przyczyny niektore programy wymagaja fizycznej obecnosci FPU. Bibioteki automagicznie go nie stworza. One tylko go emuluja o ile jakis program skozysta z jakiejs funkcji matematcznej i wywola ja systemowo.
[#10] Re: SoftwareFPU

@Phibrizzo, post #9

Chciałem tylko zaznaczyć, że emulacja FPU już istnieje w Amidze. Biblioteki matematyczne są jak inne biblioteki Amigi - oficjalnym API systemowym, w tym przypadku dla operacji zmiennoprzecinkowych. Jak mniemam ten emulator Macintosha jest poprawnie napisany i korzysta z systemowych bibliotek według RKRM. Jak wymaga konkretnego procesora z FPU, to nie obejdzie się bez modyfikacji kodu (a jeśli nie ma do niego dostępu - bez łatania na wzór WHDLoad).
[#11] Re: SoftwareFPU

@Hexmage960, post #10

Zauwaz tylko ze mowimy o emulatorze Maca (Fusion albo SS) a te jak wiadomo na Amidze nie emuluja procesora. Problem polega na tym ze to soft macowy odwoluje sie do FPU i tu zadne zmiany w kodzie emulatora nie pomoga.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 17:36:55 przez Phibrizzo
[#12] Re: SoftwareFPU

@michal_zukowski, post #8

Aha to spoko czyli można. Bo jak się pobiera MorphOS-a to w licencji chyba coś piszę że nie można uruchamiać na nie dedykowanym. UAE chyba nie jest, chyba że się mylę.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 17:41:11 przez TechNineWonder
[#13] Re: SoftwareFPU

@Phibrizzo, post #11

Ale ten kod macowy jest chyba przekształcany w jakiś sposób przez emulator? Czy po prostu ponieważ Macintosh i Amiga mają ten sam procesor nie dokonywana jest żadna interpretacja?

Emulator Maca musi stworzyć środowisko dla macowych programów, tak żeby mogły się wykonać, ale czy nie następuje żadna ingerencja emulatora w wykonywany kod podczas wykonywania programów macowych? Czy jest to możliwe?

Tak czy inaczej emulacji FPU pisać nie trzeba, bo już istnieje i są to biblioteki matematyczne, więc jeśli już z czegoś skorzystać to z nich.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 17:46:47 przez Hexmage960
[#14] Re: SoftwareFPU

@Hexmage960, post #13

Mozesz uznac to za czary ale nie jest. I wykonywany kod programow macowych jest wykonywany na procesorze Amigi bezposrednio taki jaki jest.
Czyz to nie piekne?

Tak czy inaczej emulacji FPU pisać nie trzeba, bo już istnieje i są to biblioteki matematyczne, więc jeśli już z czegoś skorzystać to z nich.

To nie jest tak jak myslisz.
Nie istnieje czego takiego w systemie Amigi jak 68040/68060.library dla koprocesora np 6888x.library ktroa by wykrywala wyjatki wywolania instrukcji maszynowych koprocesora i je emulowala.
Biblioteki o ktorych piszesz wykonuja dzialania na liczbach zmiennoprzecinkowych ale jesli sie do nich program odwola w sposob systemowy.
Co ma zrobic system jesli spotka w kodzie np:

FSIN FP0, FP1 (strzelam bo nie znam dokladnie skladni)

To co zobaczysz to GURU o odpowiednim numerze.


Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 17:53:13 przez Phibrizzo
[#15] Re: SoftwareFPU

@Phibrizzo, post #14

Człowiem zaczyna się zastanawiać czy taki ShapeShifter albo Fusion nie podpada bardziej pod "klon Macintosha 68k" niż pod "emulator". szeroki uśmiech
[#16] Re: SoftwareFPU

@Hexmage960, post #13

Źródła Basilisk II są open to możesz sobie sprawdzić jak działa.
[#17] Re: SoftwareFPU

@MDW, post #15

Bardziej to można nazwać emulacją sprzętową bo jest taki sam HW a soft jest potrzeby aby wszystko scalać.
[#18] Re: SoftwareFPU

@Phibrizzo, post #14

Tak, to jest piękne. Czyli emulator tworzy wrażenie dla programów, że działają na Macu udostępniając odpowiednie środowisko, a kod jest wykonywany natywnie. Chyba nie ma bardziej efektywnego sposobu emulacji innego komputera.

No, ale "koszt" taki, że procesor musi mieć wszystko zaimplementowane. Czyli Vampire na ten moment odpada.

To nie jest tak jak myslisz.

Dokładnie rozumiem jak działają biblioteki matematyczne. Wiem, że trzeba się do nich jawnie odwołać, jak chce się coś obliczyć na liczbach zmiennoprzecinkowych, a one już zajmują się tym, by obliczenia zostały wykonane czy FPU jest, czy go nie ma.

Jedyne co chcę przekazać to propozycja, by skorzystać z tych bibliotek, jeśli chce się rozwiązać problem z brakiem FPU w Vampire. Tylko w przypadku Fusiona czy Shape Shiftera to wygląda na bardzo trudne zadanie.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 18:06:25 przez Hexmage960
[#19] Re: SoftwareFPU

@Hexmage960, post #18

Ale co odpada przecież mi nawet działa OS 8 link na V2.

Rozumie że raczej chciałeś napisać że V2 nie posiada wszystkich błędów 060:)
[#20] Re: SoftwareFPU

@TechNineWonder, post #19

Może nietrafne sformułowanie z tym "odpada".

To co chciałem przekazać moimi wypowiedziami mieści się w tym zwrocie:

Jedyne co chcę przekazać to propozycja, by skorzystać z tych bibliotek, jeśli chce się rozwiązać problem z brakiem FPU w Vampire. Tylko w przypadku Fusiona czy Shape Shiftera to wygląda na bardzo trudne zadanie.
[#21] Re: SoftwareFPU

@TechNineWonder, post #19

Kurde, no nieźle zapieprza ten MAC OS pod Vampierem. Nie spodziewałem się, że gry tak zapieprzają - szczególnie D3D w standardowej rozdzielczości (w 640x480 tak na granicy grywalności ale i tak nie lada wyczyn).
Zrób więcej filmów i wrzuć na kanał. Pooglądam z chęcią.
[#22] Re: SoftwareFPU

@michalmarek77, post #21

Na razie mam ciche dni z Amigą. Ogólnie to mam inne retro sprzęty których też nie mogę zaniedbywać. Ale pewnie za niedługo coś ponagrywam.
[#23] Re: SoftwareFPU

@TechNineWonder, post #22

To wrzucaj tez z innych :) kto wie, może się twój kanał rozwinie w coś wiecej.
[#24] Re: SoftwareFPU

@michalmarek77, post #23

Spoko na razie muszę przygotować "plan podboju" w sumie to już mam. Nie zdradzam szczegółów bo "konkurencja" jak widzimy nie śpi.

I skolekcjonować muszę jeszcze trochę kabli wtyczek i monitorów.

Tak że już nie długoOK
[#25] Re: SoftwareFPU

@TechNineWonder, post #24

Osom! Czekam na filmy i wrzucę suba. Przyda się :)
[#26] Re: SoftwareFPU

@Hexmage960, post #18

Dokładnie rozumiem jak działają biblioteki matematyczne. Wiem, że trzeba się do nich jawnie odwołać, jak chce się coś obliczyć na liczbach zmiennoprzecinkowych
I dlatego nazywanie tego emulacją FPU jest błędem.
[#27] Re: SoftwareFPU

@Krashan, post #26

Ale dlaczego?
Mogę przysiąc, że przeczytałem coś takiego w autodocach. Jest to programowa emulacja FPU, w przypadku braku FPU. Teraz znalazłem fragment, który to dowodzi (w RKRM, rozdział o bibliotekach matematycznych):

"If an 680X0/68881/68882 processor combination is available, it will be
used by the IEEE single-precision basic library instead of the software
emulation."
[#28] Re: SoftwareFPU

@Hexmage960, post #27

To wszystko sie zgadza ale program może być skompilowany bez obsługi bibliotek matematycznych tylko czyli zamiast wywoływać funkcje biblioteczne bezpośrednio wywoła rozkazy koprocesora. Wtedy nie masz możliwości skorzystania z tychże bibliotek.
[#29] Re: SoftwareFPU

@Hexmage960, post #27

Ale tu chodzi o coś innego. To o czym piszesz, to możliwość wykorzystania FPU przez bibliotekę matematyczną - program wywołuje funkcję biblioteki matematycznej, a sama biblioteka rozpoznaje czy jest FPU i wykonuje kod z jego użyciem, lub wyłącznie CPU.
Jak pisali wcześniej koledzy, gdy masz w kodzie programu rozkazy dla koprocesora, a nie masz zamontowanego fizycznie FPU, to jedynym efektem jest software failure wynikający z próby wykonania niezaimplementowanej instrukcji (przy podpiętym FPU instrukcja taka jest przekazywana do niego celem wykonania, przy braku FPU generowany jest wyjątek i w przypadku Amiga OS pojawia się ramka guru).
Jak pisał rzookol, jeśli przy kompilacji programu wybrano wykorzystanie bibliotek matematycznych, to taki program będzie potrafił skorzystać z FPU (o ile masz właściwą wersję tych bibliotek, bo te oryginalne zdaje się ignorują istnienie FPU w systemie). Jeśli wybrano bezpośrednią obsługę FPU, to tylko fizyczna obecność koprocesora pozwoli korzystać z takiego programu.
Idę zresztą o zakład, że bezpośrednie użycie instrukcji FPU w kodzie jest dużo szybsze od wykorzystania bibliotek matematycznych (jesteś do przodu o załadowanie rejestrów danymi dla procedury bibliotecznej, rozkaz skoku do tejże i wykonanie całej procedury... nie ma nic za darmo).
[#30] Re: SoftwareFPU

@michal_zukowski, post #28

A nie można w takim przypadku przechwycić wyjątku i taką instrukcję obsłużyć programowo?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem