[#1] Zakupy na Tajwanie
Pytanie do ludzi, którzy mają jakieś doświadczenie w kupowaniu przez internet towarów z dalekiego wschodu.
Dodam, że nie chodzi mi o eBay.
Czy to zwykła procedura: zamówienie - przelew - wysyłka? Bo słyszałem o jakimś cle jeszcze. I jak jest z konwersją walut?
[#2] Re: Zakupy na Tajwanie

@R-Tea, post #1

Kupując spoza UE przy odbiorze płacisz dodatkowo cło i opłatę portową.
Jeśli zachowasz paragon to w razie zwrotu towaru cło ci zwrócą, ale o.p. już nie.
Cło zależy od wartości, a o.p. od wielkości i wagi.
A konwersja walut zależy od banku w jakim masz konto.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 21:56:09 przez ZbyniuR
[#3] Re: Zakupy na Tajwanie

@ZbyniuR, post #2

Przy odbiorze, czyli na poczcie?
[#4] Re: Zakupy na Tajwanie

@R-Tea, post #3

Mieszkam w Anglii i tylko raz coś kupowałem spoza UE (z Chin). Zamówiłem zabawkę na stronie internetowej. O ile dobrze pamiętam to miałem do wyboru płacenie w dolarach, euro, funtach, jenach lub juanach. Wysokość cła podali zanim dokonałem opłaty kartą, i była też wzmianka że w niektórych krajach mogą się też pojawić jakieś dodatkowe opłaty.

Prywatna firma przesyłkowa mnie nie zastała, więc zostawili kartkę że muszę odebrać w ich siedzibie osobiście. Na miejscu dowiedziałem się o opłacie portowej której wysokość mnie zaskoczyła, (to ważyło kilka kilo). Pozwolili mi zajrzeć do paczki i zdecydować czy chcę ją odebrać, jeśli nie to nic bym nie musiał płacić, tylko musiałbym podpisać jakiś papierek, (a przynajmniej tak to zrozumiałem).

W domu po dokładniejszym obejrzeniu stwierdziłem że parametry daleko odbiegają od opisu i byłem bardzo rozczarowany, i zniechęcony do takich źródeł towarów. Ale nie zwróciłem bo nie miałem ochoty się denerwować. Skoro firma aż tak sobie poleciała w kulki to kto wie czy i kiedy zwróciliby kaskę, zresztą w razie czego gwarantowali tylko zwrot 80% no i o.p. bym nie dostał z powrotem. Wolałem mieć tego bubla. Dałem im negatywny komentarz.

Było mi wstyd że byłem tak naiwny, bo jeśli coś jest zbyt tanie to pewnie nie jest prawdziwe. Postanowiłem że od teraz droższe rzeczy niż za kwotę której mi nie będzie szkoda kupuję tylko osobiście, a nie przez internet.
[#5] Re: Zakupy na Tajwanie

@ZbyniuR, post #4

No to miałeś przeboje.
Ja nie kupuję na żadnym chińskim Allegro tylko bezpośrednio z producentem prowadzę rozmowę via e-mail. Podali mi koszt towaru i wysyłki i wagę, przybliżone wymiary paczki, ale nie są w stanie mi nic powiedzieć o polskim cle i innych opłatach, co w sumie nie dziwi, no bo w końcu co ich to dotyczy, prawda?
Niby wszystkie dane już mam ale nie wiem jak i skąd zorientować się w tych dodatkowych kosztach.
[#6] Re: Zakupy na Tajwanie

@R-Tea, post #5

To o zakupach z Chin link
[#7] Re: Zakupy na Tajwanie

@R-Tea, post #1

Proste i niedrogie rzeczy na osobę prywatną najlepiej opłacać PayPalem - jest ochrona kupujących. Potem wysyłka np. China Postem - list polecony ekonomiczny lotniczy. Przychodzi to na Warszawę. Na liście jest deklaracja wartości, ilości i opis towaru na kopercie. Nie ma cła na elektronikę z Chin/Tajwanu. Jest tylko 23% VATu przy towarach, gdzie koszt towaru+wysyłka >= około 80 zł (tu strzelam). Jeśli nie przekracza tej kwoty to Celny z Wawy wbija pieczęć że dopuszczono i list idzie na najbliższą sortownię a potem do placówki pocztowej i do domu. Jeśli wbiją VAT to idzie na najbliższą sortownię, potem na urząd celny i tam jest oszacowywana wartość towaru do oVatowania. Przychodzi polecony z celnego i podają nr sprawy i nr listu poleconego oraz kraj z którego przyszedł. Proszą aby zrobić np. print screen z aukcji internetowej + PDF z płatności PayPal. To się wysyła na e-mail do Urzędu Celnego (oni podają na jaki wysłać). Potem na tej podstawie naliczają VAT oraz opłatę celną i opłatę za pobranie. Oddają znów na pocztę ten chiński list i wraca na sortownię potem na Pocztę docelową. Przynosi go listonosz i trzeba mu zapłacić ten VAT za pobraniem i opłatę celną. Zostawia trochę papierów i część i kasę zabiera. Paczka/list na celnym może leżeć nawet 2 tygodnie. Teraz przeciętny czas dostarczania listów to około 2 miesiące. Jest korek na wylocie z Chin i listy z listopada jeszcze do PL nie docierają nie mówiąc o leżakowaniu na celnym.
[#8] Re: Zakupy na Tajwanie

@pong777, post #7

@ SuperBuster, pong777

Dzięki chłopaki. Sporo mi się rozjaśniło. W artykule, który zapodał SuperBuster nie ma ani słowa o "opłacie portowej", o której wspomniał ZbyniuR - czyżby była już niestosowana?
[#9] Re: Zakupy na Tajwanie

@R-Tea, post #8

PayPal to firma międzynarodowa, a jeśli firma ma przedstawicielstwo w obu krajach to OP jakoś sobie wrzucają w koszta, a klient nawet nie musi wiedzieć o istnieniu takiej formalności.
[#10] Re: Zakupy na Tajwanie

@R-Tea, post #8

Jeśli idzie lotniczo w małych ilościach to takiej opłaty nie ma. Jeśli kontenerami drogą morską to jest na pewno. Nawet jak w cle zatrzymają to za leżakowanie też się płaci.
[#11] Re: Zakupy na Tajwanie

@pong777, post #7

@ pong777
Czy ten VAT oni naliczają tylko od wartości towaru, czy też od całej przelanej Chińczykom kasy, czyli warość towaru + koszt przesyłki?
[#12] Re: Zakupy na Tajwanie

@R-Tea, post #11

Od całej przelanej kwoty żeby nie było przekrętów typu kupiłem towar za 1 USD, który jest wart 100 USD a list z Pekinu kosztował mnie 100 USD :P
[#13] Re: Zakupy na Tajwanie

@pong777, post #12

Dzięki. A ta opłata pocztowa za pobranie VAT-u to jest jakaś stała kwota, widełki, czy jakiś procent?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem